Seimo Pirmininkė L. Graužinienė: piliečių iniciatyva dėl asmenvardžių rašymo pasuose rodo, kad šis klausimas rūpi visuomenei (6)

l.grauziniene-lrs.lt-o.posaskovos-nuotr

Loreta Graužinienė | lrs.lt, O. Posaškovos nuotr.

Seimą pasiekė Lietuvos Respublikos asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymo pataisos, kurias pasirašė daugiau nei 50 tūkstančių Lietuvos piliečių. Susitikusi su piliečių iniciatyvinės grupės „Talka: už Lietuvos valstybinę kalbą“ nariais, Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė sakė sveikinanti tokias piliečių iniciatyvas ir vertinanti atliktą milžinišką darbą.

Pasak Seimo vadovės, dėl vardų ir pavardžių rašymo pase originalo kalba diskutuojama jau ne vienerius metus, šiuo metu Seime svarstomi du su šiuo klausimu susiję projektai. „Reikia pagaliau apsispręsti dėl vardų ir pavardžių rašymo pase originalo kalba. Ketvirtadienį 10.10 val. ši piliečių iniciatyva bus pristatyta Seimui. Tikiuosi, kad Seimo nariai taip pat įvertins piliečių siūlomą įstatymo projektą ir jis praeis visas būtinas svarstymo procedūras Seimo komitetuose ir posėdžių salėje“, – kalbėjo Seimo Pirmininkė.

Seimo vadovės nuomone, Lietuvos žmonės turi svarbią konstitucinę teisę teikti įstatymų projektus, tačiau ji gana sunkiai įgyvendinama, nes surinkti reikiamą skaičių parašų nėra paprasta. „Tokių piliečių iniciatyvų atsirastų daugiau, jeigu būtų sudarytos sąlygos joms pritarti elektroniniu būdu. Tai neabejotinai paskatintų šalies gyventojus aktyviau įsitraukti į valstybės valdymą“, – mano Seimo Pirmininkė.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, šiomis dienomis Seimui teikiamas įstatymo pakeitimo projektas yra pirmasis reikiamą parašų skaičių surinkęs projektas per pastaruosius aštuonerius metus. Nuo 2000 metų piliečiai 16 kartų ėmėsi įstatymų leidybos iniciatyvos, tačiau surinkti reikiamą parašų skaičių pavyko tik 9 kartus. Paskutinį kartą reikiamas skaičius parašų buvo surinktas 2007 metais. O per visą atkurtos nepriklausomybės laikotarpį Seime buvo priimtas tik vienas piliečių pateiktas įstatymo projektas.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

6 komentarai

 1. Seimui reiktų ĮSTATYMĄ PAPILDYTI!:

  Parašus rinkti trukdo ir iki galo neišmąstytas įstatymas! Pvz.:
  1) VRK, išduodama lapus rinkti parašus, PRIVALO apie tą faktą informuoti rinkėjus per pagrindines žiniasklaidos priemones, paaiškinti taisykles, teises ir pareigas, paskelbti KLAUSIMĄ, KURIUO RENKAMOS PILIEČIŲ NUOMONĖS!
  Negali kartotis tokie dalykai, kaip šį kartą, kad žmonės buvo laikomi INFORMACINIAME VAKUUME! Kadangi parašų rinkimas trunka ne vieną dieną, reiškia bent kartą per savaitę reikia rinkėjams PRIMINTI, kas daroma.
  2) Įstatyme turėtų būti ir teiginys, jog nei biudžetinių, nei privačių įmonių bei įstaigų darbuotojams NEGALI BŪTI TRUKDOMA išreikšti savo nuomonę parašų rinkėjams, nei jiems nurodyti, kokia ta nuomonė „turi” būti!
  T. y., kad jų vadovai ar savininkai leistų parašų rinkėjams susirasti kampelį, kur šie galėtų, netrukdydami darbui, surinkti ten dirbančių ar besilankančių žmonių parašus… Net ir privačių įmonių savininkai privalo prisiminti, jog jų nuosavybė yra ne kosmose, o konkrečios valstybės žemėje, o jie patys yra jos piliečiai, todėl jie PRIVALO laikytis tos valstybės įstatymų ir netrukdyti žmonėms, veikiantiems pagal įstatymus.
  3) Dėl elektroninio balsavimo: įpareigoti visus peticijų svetainių bei elektroninio balsavimo svetainių savininkus organizuoti balsų surinkimą taip, kad internete būtų matomos (ar per ieškykles randamos) pavardės tik tų balsuotojų, kurie patys to pageidavo. Kadangi dabar jų pavardes randa, kas tik netingi, dalis žmonių arba apskritai vengia balsuoti, rodyti pilietinę poziciją, arba balsuoja, kaip to rajono valdančioji partija, socrūpyba, seniūnas, darbdavys ar vaiko mokyklos direktorius liepia
  Šį kartą elektroninis balsavimas, deja, veikė teoriškai. Praktiškai nelabai kas gaunasi…

 2. lietuvis:

  pasakyta labai jau “diplomatiškai” arba nieko… Žiūrėsim, kas bus ryt Seime, o gal reikia piketo?

 3. Žemyna:

  Taigi, rytoj, 10 val. Talka gauna 10 min. pristatyti seimui įstatymo projektą. Pristato prof. Eugenijus Jovaiša.

 4. Mintis:

  Tautos kalba-vienas iš kertinių Tautos išlikimo pamatinių dalių.
  O Tautos atstovybės-seimo pirmininkė sako: “visuomenei rūpi….”

 5. dr.Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  “Seimo Pirmininkė L. Graužinienė: piliečių iniciatyva dėl asmenvardžių rašymo pasuose rodo, kad šis klausimas rūpi visuomenei”
  Manau, kad ponia Grauziniene nepataike tiksliai ir taikini, nes sis klausimas rupi pirmiausia ne VISUOMENEI, o tik tai jos daliai, kuri pasiruosusi issitarnauti slektoms. Cia nera jokia savarankiska lietuviu iniciatyva, cia slektu primestas vienas is variantu (kirkilinis ir “inteligentiskasis”). Net ponas DUDA yra mazdaug taip pasakes, kas reikia atnaujinti svertus Lietuvos priiimamuose sprendimuose. Tiksliau pacituota Aldono Pupkio straipsnyje. O Aldonas Pupkis po sia iniciatyva nepasirase.

  • Žemyna:

   Nepasirašė daug kas. Tačiau tai nereiškia, jog nepritarė! Tiesiog visų norinčių parašus surinkti ilgokai trunka. Tai patvirtina ir vėlesnis p. Pupkio atsakymas A. Smetonai.
   Tamsta nesi susipažinęs su realia padėtimi – kiek jau Lietuvoje pasų bei kt. asmens dokumentu su nelietuviškomis, todėl neįskaitomomis ir neatpažįstamomis pavardėmis! Ir jų vis daugėja. Niekas net neįsivaizdavo tokios jų lavinos. Nei to, kad mūsų moterys taip entuziastingai tekės už užsieniečių…
   Kol kas nėra jokio naująją padėtį reglamentuojančio įstatymo, o su asmens dokumentais dirbantieji priversti kasdien su tokiais susidurti – ir biudžetininkai, ir verslo įmonės…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: