R. Karbauskis. Aš „kaltas“ (18)

Ramūnas Karbauskis | asmeninė nuotr.

Ramūnas Karbauskis | asmeninė nuotr.

Tikriausiai nustebinsiu pasakydamas, jog Lietuvoje atsirado krepšinio arena, kurioje draudžiama prekiauti alkoholiu, o neblaivūs asmenys į ją neįleidžiami, ant krepšinio aikštės ir joje žaidžiančios komandos marškinėlių užrašyta „Už blaivią Lietuvą“. Kiekvienose rungtynėse šioje arenoje už savo komandą serga 800 moksleivių, kurie savivaldybės transportu suvežami iš visų rajono kampelių.

Nebandydamas jūsų kantrybės, pranešu, jog tai – Kėdainių arena, „Nevėžio“ krepšinio komanda, Kėdainių miesto ir rajono vaikai.

Visiems, kurie bando priekaištauti Kėdainių merui Sauliui Grinkevičiui ir Kėdainių savivaldybės tarybai, noriu pareikšti, jog dėl visko „kaltas“ aš.

Tai aš kreipiausi į savivaldybės valdžią, siūlydamas sudaryti galimybę vaikams nemokamai žiūrėti krepšinio varžybas Kėdainių arenoje, tai aš nupirkau vaikams 500 abonementų ir paprašiau savivaldybės rasti galimybę prisidėti prie šios akcijos pridedant dar 300 abonementų. Tai mano iniciatyva savivaldybė svarstė ir priėmė sprendimą, kad visuose savivaldybėje vykstančiuose kultūros ir sporto renginiuose bus draudžiama prekiauti alkoholiu. Mano siūlymu ant arenos krepšinio aikštelės ir komandos marškinėlių atsirado užrašas „Už blaivią Lietuvą“.

Jau pasirodė keisti rašiniai apie kažkokius mistinius Kėdainių politikų interesus ir nė žodžio apie tai, kas iš tiesų įvyko Kėdainiuose. O įvyko tikra revoliucija, blaivybė žengė į alaus tvirtovėmis buvusias krepšinio arenas. Pradžiai į vieną, bet ne už kalnų tas laikas, kada blaivi aplinka bus norma visuose sporto renginiuose.

Kėdainių arena prisipildė vaikų, kurie prieš rungtynes su pasididžiavimu giedojo Lietuvos Respublikos himną, sirgo už savo krašto komandą. Sunku sugalvoti geresnę patriotiškumo mokyklą. Daugeliui vaikų tas himnas buvo pirmasis, giedotas iš visos širdies ir tai matėsi jų laiminguose veiduose.

Lietuva užima trečią vietą pasaulyje pagal alkoholio suvartojimą. Prieš šešis metus mažame Naisių kaime įvykusiame festivalyje „Naisių vasara“ prasidėjo blaivybės kelias į kultūros, sporto renginius. Padarytas didelis darbas, mano ir Andriaus Mamontovo iniciatyva, Seimas priėmė įstatymo pataisą, kuri suteikė savivaldybėms teisę drausti alkoholio prekybą visuose kultūros ir sporto renginiuose, vykstančiuose savivaldybių teritorijoje. Pirmasis blaivybės vėliavą iškėlė Šiaulių rajonas, toliau sekė Kėdainiai, Kelmė, Panevėžio miestas ir tai tik pradžia…

Vyskupo Motiejaus Valančiaus inicijuotas blaivybės sąjūdis devyniolikto amžiaus antroje pusėje per du metus alkoholio suvartojimą Lietuvoje sumažino aštuonis kartus. Mūsų protėviai mums parodė pavyzdį, jog nėra dalykų, kurių mūsų tauta negali įveikti. Alkoholis tapo didžiausiu mūsų šalies priešu. Nelaimingos šeimos, savižudybės, avarijos, nusikaltimai… Visur alkoholis, alkoholis, alkoholis… Girtas nepilnametis nužudė savo kaimynę, girtas vairuotojas užmušė pareigūnę, girtų paauglių sukeltame gaisre žuvo jų girti draugai…

Aš „kaltas“ dėl blaivybės pergalės Kėdainiuose ir savo „kaltę“ didinsiu tol, kol visoje Lietuvoje nebus uždrausta alkoholio reklama, kol alkoholis nebus išimtas iš degalinių, kol visuose Lietuvoje vykstančiuose kultūros ir sporto renginiuose blaivybė netaps norma…

Autorius yra blaivybės ir sveikos gyvensenos puoselėtojas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .

18 komentarų

 1. Ūla:

  Manau, kad dabartinėje Lietuvoje sunku bus tai įgyvendinti…..Tačiau tie siekiai yra sveikintini, p. Karbauski. Sėkmės jums ir mums visiems.

 2. Birutė K:

  Kažkodėl bet kuri gera mintis ar graži iniciatyva lietuvaičių palydima abejonėmis. Ramūnai, kitas etapas-pamokykit teigiamai mąstyti, kad nebūtų “nepavyks, bus sunku…” Vargšai tokie žmonės, vargšai.
  O Karbauskis šaunuolis, ima ir daro, ir Naisius, ir Rusdramį, ir kitką. Šaunuolis!

 3. Tikrai pavyks:

  Tikrai kad pavyks, užtenka to sovietmečio apdujusio užkrato, bejėgystės. Daugiau ir vilties ir konkretaus darbo.

 4. Tomokaukas:

  Kad ir kaip smarkiai besitrauktų gimtinė, vienok, prometėjiškos dvasios žmonės tik dar ryškiau sužiba po mūsų ppadange. Vienas tokių Ramūnas Karbauskis. Malonu jausti sklindantį gėrį, šilumą ir išmintį. Ačiū jam už tai.

 5. Amelija:

  Šaunuolis, Ramūnai, žaviuosi Tavo jaunatviškumu, bet šitas (iš tiesų kilnus ir prasmingas) “ėjimas per Lietuvą” tėra nuostabus viešųjų ryšių projektas. Kaip Pelėdnagiuose gėrė, taip ir gers, kaip Gudžiūnuose mušėsi, taip ir mušis. Nemažai metų dirbu politinės analitikos srityje, todėl galiu Tave tik pagirti, pagavai kampą, rinkimams balsų prisidėjai, bet pasakyk, išmintingų tėvų protingas vaike, ką daryti IŠ TIKRŲJŲ? Nežinai? To nežino ir valstybės vadovai, ir dauguma Seimo narių. Rodyti gerus pavyzdžius? Bet blogi pavyzdžiai kažkodėl dažniau nugali… Nesiūlau ieškoti recepto, imtis prievartos. Bet, kaip sako kun. V. Veprauskas, Alleliuja…

  • Juozas:

   na, amelija, kaip visada grybauja. Kadangi nieko nežino, patarsiu, kaip sakė šviesios atminties kun.A.Svarinskas : nedarykite taip, kaip daro komunistai, valdžia, seimas, o jei kas gerai sako, kad ir komunistas – paklausykite.

   • Pikc:

    “na, amelija, kaip visada grybauja.” – Šita “padarėlė” apskritai ignoruotina. 😉
    O dėl blaivių švenčių, tai, kaip alų (NORMALŲ alų, o ne gazuotus “širpotrebo” (pvz. Royal Unibrew (Kalnapilio-Tauro grupė) ar Carlsberg (Švyturys -Utena) alkoholinius gėrimus) mėgstantis asmuo sakyčiau, kad geras variantas būtų ne palikti nišą, o alų pakeisti gira – tie bravorai, kurie verda normalų alų, turi ir normalios giros. Vis dėlto, aš būčiau prieš kraštutinumus – pvz. mano galva, kai kuriose šventėse galima būtų prekiauti alumi (TIKRU), bet griežtai riboti jo prekybą (pvz. pagal amžių, girtumo laipsnį ir pan.). Radiklaumas nė į vieną pusę naudos neduoda.

    • Mintis:

     Ne,gerbiamas Piks, be alkoholio,ir tik taip.Gal truputi giros,truputi gero alaus ,tai matyt sunkoka to atsisakyti???.Bet kodėl negalima pasakyti:vyrai viską gali ir mes lietuviai galime apsieiti be alkoholio:įjungt valią ir atsakomybę už Lietuvos jaunimą ,išjungt savanaufdiškumą ir viskas bus gerai.Pagarba Ramūnui,jis vis nudžiugina,kad Lietuvoje vyksta gražūs, garbingi dalykai ir plečiama erdvė žmogiškam blaiviam ir sveikam supratimui.

  • Ei:

   Ką daryti? Nustokit pardavinėti Lietuvą, išdavikai.

 6. netikras lietuvis:

  Gal ne viskas patinka pas si pona,bet ka jis daro -tai kazkoks issukis sistemai ir blogiui,saunuolis,stiprybes jam pries sistema ir tautos niekintojus.

 7. Bartas:

  Na, Ramūnui Karbauskiui , už tokius “nusikaltimus” pasakyti ačiū yra per mažai. Šaunuolis!

 8. Gražina:

  Tai va, Ramunas puikiai dirba! Ramūnai, padėk daugiau surasti panašių į save. įsivaizduojat? 141 ir visi dirba puikiai. Suprantu – baltojo arklio sapnas…

 9. Komentarui "Pikc":

  Tai Karbauskis ir nesako, kad visiškai uždrausti alkoholį. Yra tam vietos, kur nemato tokio pavyzdžio vaikai, yra tik tie, kam to reikia, prašom, ne tragedija jei saikingai ir alaus atsigeria. Bet juk žinom kas dabar yra pasidarę su šiomis miestelių ir kaimų “šventėmis” – tik pagėrimo progos. O juk žinome, kad progos mėgėjams visada atsiranda. Ir tos “šventės” tik viena iš progų. Tad ir yra idėja ir darbas, kad šventes apvalyti nuo tų išsigimimų.

 10. LosAngeles:

  Taip ponas Karbauski, jus reikia ‘bausti’… pasakyti, kad saunu darba dirbate. Naisiai, dabar ir prie krepsinio savo rankas ‘prikisote’. Tai sena piktzaizde: krepsinis ir alus neatskiriami. Is kur tai???
  Labai dziugu matyti zmogu taip kryptingai dirbanti toki svarbu Lietuvai darba. Gal dar ne viskas prarasta…
  Sekmes jums ir stiprybes, nes sis ‘darbas’ tikrai ne is paprastuju (ir svarba atitinkama)

 11. Klaipėdiškė:

  Labai lauksime kol ši iniciayva ateis iki Klaipėdos.
  Kaip keista nė viena partija , nė viena politinis veikėjas Klaipėdos krašte net prieš rinkimus nenorėtų užsidirbti reitingų ??? Pvz., mūsų gerbiamas meras galėtų pasekti gerb. Ramūno pėdomis. Gal, sakau, negirdėjo niekas Klaipėdoje apie prasidėjusį judėjimą. Būtų nuostabu, jei mūsų žurnalistai apie tai rašytų ir radijo pranešimuose
  Nr. 1 būtų ne žinia, kad girtas vyras mušėsi, bet kad Lietuvoje jau prasidėjo judėjimas už “blaivią Lietuvą”.

 12. dr.Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com:

  Reiktu priimti istatyma, kad visos vietos, kur parduodamas alkoholis butu priverstinai vadinamos GIRDYKLOMIS, ne restoranais, ne barais, ne aludemis, o tiesiog girdykla nr.1, girdykla nr. 2, ir t.t. Kas nori ateina ir atsigeria.

 13. Jeigu tokiu zmoniu kaip Ramunas butu daugiau, Lietuva butu kitokia, noreciau prisideti prie juo komandos ….Alus, ypac pigus ir stiprus, tai pavoingiau nei narkotikas,jis prazudys musu likusia tautele ….

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: