Naisiuose įvyko „Poezijos pavasaris 2015“ (nuotraukos) (0)

rengėjų nuotr.

rengėjų nuotr.

Jau penkiasdešimt pirmąjį kartą poezijos paukštė Lietuvoje išskleidė savo sparnus. Šis renginys atkeliauja ir į Šiaulių rajono Naisių literatūros muziejų – Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus namus. Gegužės 21 d. čia įvyko poezijos popietė „Tylios mano dainos…“, kurios metu buvo įteikta 39-oji Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus premija už geriausią 2014 metų poezijos knygos debiutą. Šiai metais šventė įsiliejo ir papildė Mažosios Lietuvos kultūros sostinės – Naisių – renginių sąrašą.

Muziejų, kuriame susirinko norintieji pasveikinti debiutantę, pirmiausia užliejo birbynės garsai. „Poezijos pavasario“ dalyviams ir svečiams grojo Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos mokinys Augustas Maniukas. Pirmuosius sveikinimo žodžius tarė muziejaus šeimininkė Rita Žukauskienė, primindama, kad „Poezijos pavasario“ rengėjai yra Lietuvos rašytojų sąjunga ir Rašytojų klubas, kad renginys yra tarptautinis ir per 15 festivalio dienų įvyks 134 renginiai Lietuvoje ir užsienio šalyse.

Šiaulių rajono savivaldybės kultūros skyriaus vedėjo pavaduotoja Laimutė Varkalienė perskaitė komisijos sprendimą dėl Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus premijos teikimo. Komisijai buvo pristatytos tik dviejų poečių – Jurgitos Jasponytės ir Ievos Simanavičiūtės – pirmosios knygos. Laureate išrinkta ir už debiutinę knygą „Šaltupė“ apdovanota Jurgita Jasponytė, kurią pirmieji sveikino Šiaulių rajono mero pavaduotojas Algis Mačiulis, Kultūros skyriaus vedėjas Tomas Vaitkus, jo pavaduotoja Laimutė Varkalienė. Muzikinį sveikinimą iš Vilniaus atvežė folkloro grupės „Laiminguo“ atlikėjos Dorotė ir Agota Zdanavičiūtės.

Be abejo, visi nekantriai laukė 39-osios nominantės poezijos posmų. Dėkodama už įvertinimą, keletą eilėraščių skaitė pati autorė, o juos pratęsė Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto profesorė dr. Džiuljeta Maskuliūnienė. Ji literatūrologės žvilgsniu tyrinėdama jaunos poetės kūrybą atkreipė dėmesį į menines detales, „mokėjimą pasakyti“, pastebėjo jos eilėraščiuose tarsi skaitomą pasakojimą, kurio iš tiesų nėra. Džiaugdamasi J. Jasponytės pirmąja knyga, prof. Dž. Maskuliūnienė vylėsi, kad poetės kūryboje dar bus eilių, kurios liks Naisių ir Šiaulių žemėje.

Laureatę sveikino ir dovanas teikė kultūros mecenatas Ramūnas Karbauskis, Šiaulių rajono literatė Nijolė Girniuvienė, „Romuvos“ gimnazijos gimnazistai su mokytoja Vida Norvaišiene, Naisių mokyklos mokiniai su mokytoja Stase Grušiene.

„Poezijos pavasario“ dalyviai susirinkusiems dovanojo poezijos posmus. Šventėje dalyvavo 1985 m. Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus premijos laureatė Tautvyda Marcinkevičiūtė, skaičiuojanti jau 30-ąjį pavasarį nuo pirmosios knygos pasirodymo. Sugrįžusi į Naisius, ji vėl skaitė savo kūrybą ir prisilietė prie pačios sodintos ir jau gerokai ūgtelėjusios liepaitės. O jaunajai kolegei linkėjo, kad pirmoji nominuota knyga taptų „galingu pakilimo taku į ateitį“.

Sodriu ir taip visiems gerai pažįstamu balsu J. Strielkūno, J. Graičiūno eilėraščius skaitė diktorius, žurnalistas, skaitovas Juozas Šalkauskas. Savo kūrybos posmais dalijosi poetas bei vertėjas Georgijus Jefremovas, poetai Arūnas Spraunius, Jaunius Kulnys, Viktoras Gulbinas bei antroji poetė, teikusi pirmąją knygą šių metų konkursui, Ieva Simanavičiūtė.

Kita renginio dalis tradiciškai nusikelia į Sereikius (porą kilometrų už Naisių), kur kukliose kaimo kapinaitėse ilsisi šio krašto poetas Zigmas Gėlė. Šiųmetė jo vardo premijos laureatė poeto atminimą pagerbė savo eilėmis, o kapelį papuošė gėlėmis.

Visa šventinė ceremonija, kaip ir kasmet, baigiama greta kapinaičių ošiančioje laureatų giraitėje: nominuotos poetės moterys jame sodina liepaites, vyrai – ąžuoliukus. Savo liepaitę šiais metais pasodino ir Jurgita Jasponytė. Tai jau 39-asis poetų giraitės medelis, kuris ūgtelėjęs įsilies į darnų vyresniųjų brolių ąžuolų bei sesių liepų ošimą, primindamas pirmuosius jaunos poetės žingsnius į savo (autorinės) knygos pasaulį ir jaudinančias 2015 metų akimirkas literatūrinėje Naisių žemėje.

Kategorijos: Kultūra, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: