Č. Iškauskas. Ar reali Trečiojo pasaulinio karo grėsmė? (9)

Česlovas Iškauskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Česlovas Iškauskas | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Vakarų žiniasklaidoje mirga marga prognozių, kad dabartinė situacija Europoje gali sukelti Trečiąjį pasaulinį karą. Dargi spėjama, kad Rusija jį pradės, pasitikdama Pergalės praėjusiame kare 70-ąsias metines.

Niekas nelinkęs gąsdinti žmonių, ypač gyvenančių vadinamosios „pafrontės“ valstybių paribyje, nauju karu, tačiau ir nusiraminti, jog ateina ilgalaikė taika bei ramybė neverta. Netgi „Wikipedia“ šį karą vadina hipotetiniu (spėjamu), bet papildo, jog jis siejamas su branduolinio ginklo panaudojimu. O lagaminėliai su šio baisaus ginklo paleidimo mygtukais kai kurių veikėjų rankose tiesiog kaista…

Karui progų buvo…

Globalus karas iš tiesų jau daug dešimtmečių nebuvo pradėtas, tačiau praeityje būta politinių krizių bei techninių gedimų, kurie galėjo sukelti globalų konfliktą. Pavyzdžiui, 1962 m. spalio 14–28 d. kilusi Karibų krizė, kai spalio 14 d. JAV oro pajėgų žvalgybinis lėktuvas U-2, skrisdamas virš Kubos, iš didelio aukščio darytose fotografijose užfiksavo SSRS raketinių bazių statybos įrodymų. Nikita Chruščiovas buvo pasiruošęs smogti Amerikai, kuri neva siekia nuversti Sovietų Sąjungai draugišką Fidelio Kastro režimą. Po slaptų derybų spalio 28 d. buvo pasiektas susitarimas, kad SSRS raketas išgabens namo, o JAV pašalins Turkijoje dislokuotas tolimojo nuotolio raketas.

Bet karininkas suabejojo tų laikų kompiuterio patikimumu, kodėl tariama raketa paleista tik iš vienos bazės, ir apie incidentą pranešė, kai jau viskas buvo aprimę. Tuo metu SSRS spaudoje rašė, kad papulkininkis buvo rastas užmigęs ant pulto išgėręs puslitrį „vodkos“… Paskui jį norėjo apdovanoti, tačiau atvirkščiai – atsipirko kaltinimu, kad vadavietės žurnale neužregistravo incidento.

Karas – pasaulio perdalijimo būdas

Prielaidų kilti Trečiajam pasauliniam karui buvo ir daugiau. Galima jas vadinti sąmokslo teorijomis, pigų sensacijų vaikymusi, kažkieno kuriamais ir kol kas stalčiuose slepiamais planais, tačiau realūs istorijos įvykiai patvirtina, kad visais laikais buvo siekiama pasaulio perdalijimo, o jis nevyksta taikos sąlygomis. Ne vienas istorikas ar politikas tvirtina, kad šiandien susidarė panašios sąlygos kaip prieš Pirmąjį ir Antrąjį pasaulinius karus. Antai slovėnų kultūrologas ir „froidomarksistinės“ pakraipos filosofas Slavojus Žižekas Šveicarijos laikraščiui „Tagesanzeiger“ tvirtina, kad, žemindami ir juokdamiesi iš pirmojo Rusijos lyderio Boriso Jelcino, Vakarai padarė didelę klaidą ir paskatino rusus išsirinkti „kietos rankos“ vadovą V. Putiną. „Taigi, mes patekom į situaciją, panašią prieš Pirmąjį pasaulinį karą, kai žaidimo taisyklės neaiškios“, – sakė filosofas. Jis primena, kad ir prieš aną karą daugelis netikėjo, jog jis kils.

Konfliktai prasideda nuo įtakos sferų perdalijimo. Šių metų pradžioje rašėme, kad 1914 m. tapo 1939 m. nusikalstamo pakto repeticija. 1914-ųjų sausio 14-18 d. carinė Rusija ir kaizerinė Vokietija pasirašė sienų sutartį, kuria Lietuva buvo eilinį kartą padalinta ir suskaldyta, o ta imperijų siena ėjo per Lietuvos etnines žemes. Istorikai tvirtina, kad tai buvo savotiškas Molotovo-Ribbentropo pakto prototipas

1914-ųjų sausio sutartimi buvo nustatyta siena tarp Rusijos ir Vokietijos. Tuomet Lietuva dar įėjo į carinės Rusijos Vakarų gubernijos teritoriją. Viena sienos atkarpa – nuo Vištyčio iki Smalininkų. Imperijų siena toliau ėjo nuo Memelio per Rytų Galiciją pagal Sano upę, tęsėsi per Užkarpatę, rytinius Lenkijos rajonus ir Chelmo guberniją. Ši takoskyros linija su tam tikrais nukrypimais buvo panaši į 1939-ųjų padalijimą. Istorikas Algirdas Jakubčionis teigia, kad 1939-1940 m. J. Stalinas iš esmės atkūrė Rusijos imperiją pagal 1914 m. sienas, o su šiuo reiškiniu, kaip neva pažangiu, sutiko net garsusis lenkų kilmės baltagvardiečių generolas Antonas Denikinas. Jam tai buvo imperinės Rusijos galybės atkūrimas.

Tiesa, ana sutartis egzistavo labai neilgai – kiek daugiau nei pusę metų. 1914-ųjų liepos 28 d. Vokietija paskelbė karą Rusijai po to, kai birželį serbų nacionalistas Gavrilas Principas Sarajeve nužudė Austrijos sosto įpėdinį 50-metį Frantzą Ferdinandą, su žmona keliavusį po tuo metu Austrijos-Vengrijos valdytą Bosniją ir užtrukusį kariuomenės parade.

Kas sukels naują karą?

Dabar eskaluojama Trečiojo pasaulinio karo galimybė, kuriam įsiplieksti pakanka menkiausios kibirkšties. Sausį rašėme, kad, prognozuodami tokią ateitį, politikai ir apžvalgininkai verčia kaltę vieni kitiems. Štai buvęs Vokietijos kancleris, 95 metų sulaukęs socialdemokratas Helmutas Šmidtas (Helmut Schmidt) dienraštyje „Bild“ tvirtino, kad Ukrainos krizė jam primena Pirmojo pasaulinio karo išvakares, bet dėl to kalti Europos Sąjungos biurokratai, puolę į „didybės maniją“ ir reikalaudami skirti daugiau pinigų NATO apginklavimui. Jis siūlo atsiversti australų istoriko Kristoferio Klarko (Christopher Clark) bestselerį „Lunatikai“ („The Sleepwalkers“), kuriame teigiama, kokie nemokšos buvo Europos didžiųjų valstybių lyderiai dėl skerdynių per pirmąjį industrializuotą karą ir dabar, „pastatę Ukrainą akistaton su menama būtinybe rinktis tarp Vakarų ir Rytų“. Buvęs Maskvos numylėtinis H. Šmidtas negina ir Donecko separatistų, ir paties Kremliaus, tačiau taip tarsi tvirtina, kad, jeigu Kijevas nebūtų priverstas rinktis tarp Rytų ir Vakarų (o šio pasirinkimo aktyvi tarpininkė buvo Lietuva), liktų Rusijos orbitoje, ir tuomet apie jokį Trečiąjį pasaulinį karą nekalbėtume. Garbaus amžiaus sulaukusį politiką (kaip ir SSRS „perestroikos“ tėvą M. Gorbačiovą) papildo vieno žinomiausių Rusijos analitikų ir Rusijos prezidento V. Putino patarėjo Sergėjaus Glazjevo straipsnis „Trečiasis pasaulinis karas neišvengiamas?“, paskelbtas portale Rusvesna.su, kuriame yra net atskiras skyrius „Trečiasis pasaulinis“. Kremliaus trubadūro Aleksandro Dugino pasekėjas sutinka, kad Rusija gali imti byrėti iš vidaus kokiais 2020 metais, tačiau dėl visko kalta Amerikos hegemonija…

Kitame vokiečių laikraštyje „Die Zeit“ randame išsamų prof. Vytauto Landsbergio interviu „Prasidėjo Putino karų epocha“, kuriame faktinis pirmasis atkurtos Lietuvos valstybės vadovas neigia, kad įvykiai Ukrainoje yra tik vidinis jos reikalas. Įsidrąsinęs ir stebėdamas Vakarų mindžikavimą V. Putinas žengs toliau. Dabar Kremliaus propaganda kuria šovinistinę terpę Rusijoje, esą Vakarai nori Rusiją pažeminti, todėl jai reikia laikytis aukštai pakėlus galvą ir didinti karinį potencialą, koks buvo geriausiais SSRS laikais.

Branduolinio karo isterija

Štai čia pereiname į žurnale „Forbes“ paskelbtą į Amerikos branduolinės energetikos eksperto Džeimso Končos (James Conca) analizę „Ar Rusijos branduolinis ginklas atneštų jai pergalę?“. „Amerikiečiai turi kur kas trumpesnę atmintį negu rusai, – pastebi apžvalgininkas. – Praėjo 25 metai nuo Berlyno sienos griūties, bet Rusijai Šaltasis karas dar nesibaigė. Jeigu jos įsiveržimas į Ukrainą nekelia nerimo Vakaruose, tai gal nauji Rusijos taktiniai branduoliniai ginklai privers juos susirūpinti…“

JAV sukaustė save branduolinio nusiginklavimo sutartimis, o trečioji Strateginės puolamosios ginkluotės mažinimo sutartis (angl. Strategic Arms Reduction Treaty, START-3) buvo naudinga Rusijai, kuri ir toliau pirmavo pagal tokių užtaisų galingumą. Tik visai neseniai, kaip pastebi ekspertas, JAV gynybos ministras Čarlzas Heigelis (Chuck Hagel) (vasario 17 d. Č. Hagelis atsistatydino iš šių pareigų) pareiškė nusiuntęs Kongresui branduolinės programos finansavimo projektą, pagal kurį per artimiausius 5 metus išlaidos jai padidės 10 proc., tai yra, apie 8 mlrd. dolerių (dabar išleidžiama 15 mlrd. dol.).

Kitas autorius kritikuoja ir NATO kolektyvinės gynybos koncepciją. Vakarai tarsi prisnūdo ir niekaip nereaguoja į Rusijos keliamas grėsmes. „Aljanso pelės atmintis visai atrofavosi, – kandžiai laikraštyje „The Washington Post“ rašo apžvalgininkas Deividas Ignatius (David Ignatius), – nes ji pamiršo, kas yra kolektyvinė gynyba“. Agresija prieš Ukrainą tą atmintį turėtų pabudinti, mano autorius, tik ar ne per vėlu?

Rusijoje ir toliau kurstoma isterija, kuria neatmetama galimybė smogti branduolinį smūgį, jei kiltų naujas karas dėl Krymo ar Ukrainos. Rusijos masinės elektroninės sąmonės tyrimų centro (CIMES) apklausos duomenimis, 25 proc. rusų mano, jog branduolinis karas įmanomas, jei būtų bandoma susigrąžinti Krymą. Tokią apklaustųjų nuomonę paskatino V. Putino prisipažinimas Andrejaus Kondrašovo filme „Krymas. Kelias į Tėvynę“ , kad būtent jis pernai per vieną vasario naktį priėmė sprendimą aneksuoti pusiasalį. Tai lėmė ir referendumo rezultatus.

Būtų naivu Rusijos vadovą vadinti paprasčiausiu melagiu. Jis sąmoningai skatina kurti savo kultą ir skleidžia šovinistinę isteriją šalyje bei už jos ribų. Galbūt kada nors jis su napoleonišku ar nacistiniu pasididžiavimu pripažins, kad tai jo dėka kilo Trečiasis pasaulinis karas – hibridinis, branduolinis, bet tikrai ne hipotetinis.

Kategorijos: Akiračiai, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

9 komentarai

 1. Samprotavimuose dėl karo galimybių neįvertinamas pasaulyje susidaręs laisvo kapitalo judėjimo veiksnys, kuris dar nėra savęs kaip tokio išsėmęs, tad jis tesąlygos vidines, tarpusavio jėgų peštynes valstybėse. Pvz., tokių peštynių kilimo ne mažesnės galimybės negu kitur yra pačioje Rusijoje. Būtent peštyniniams karams ir imta mankštinti kariuomenes. Tokie karai nepriskirtini prie pasaulinių, vargu ar jie gali būti branduoliniai. Nereikėtų iš to gamintis pasaulines gąsdinančias pabaisas… Peštyniniai karai gali tapti ilgalaikiai nuolatine regiono būsena. Pvz., tokia, kokia buvo šimtus metų trukusių karų su kryžiuočiais laikotarpiu.

 2. JAV imperijos ir Maskolistano imperijos karinis susidūrimas yra neišvengiamas.

  Tai jau visiškai akivaizdu.

 3. Štai, pvz., naujausia informacija:

  Россия возобновляет глобальное подводное патрулирование

  чт, 19/03/2015 – 21:22 | k0lun

  Впервые с 1989 года подводный флот России приступит к всезонному глобальному патрулированию атомными подводными ракетоносцами стратегического назначения.

  Об этом было объявлено в среду на расширенной коллегии Минобороны, посвященной развитию военно-морского флота.

  Локальное патрулирование морской зоны (по советской классификации категория присутствия “Б-0”) было возобновлено еще в 2006 году, но на океанскую зону не хватало подводных лодок и специальных средств связи с ними сверхнизкочастотного диапазона.

  Сейчас же дежурство будет происходить во всех секторах мирового океана, включая берега всех пяти континентов планеты.

  Кроме того, принято решение о том, что, начиная с 2017 года, в патрулировании будут участвовать бесшумные многофункциональные АПЛ нового поколения проекта 885М «Ясень-М» с ядерными крылатыми ракетами Х-102 на борту

  Система глобального боевого патрулирования, начиная с 1992 года постепенно деградировала. Если в 1986 разведка Главного штаба военно-морских сил США фиксировала одновременное нахождение в различных морских зонах 34 подводных лодок СССР (сейчас доклад разведки рассекречен и находится в публичном доступе), то в 1995 Пентагон констатировал уже всего одну лодку «Акула», и то зона ее ответственности была ограничена Северной Европой.

  Т.е. фактически наша страна в 90-е потеряла морскую составляющую ядерной триады и была крайне уязвима для массированного ракетно-ядерного удара вероятного противника.

  Частичная программа патрулирования была возобновлена только в 2006 году, после того как были отремонтированы и модернизированы 5 АПЛ, состоящие на вооружении ВМФ. Все они стояли на базах из-за того, что имели технические неисправности, сопряженные с риском для безопасности экипажа и самого судна.

  Однако даже после запуска в эксплуатацию «Акул» покрыть присутствием подводными средствами СЯС не удалось, поскольку, во-первых этого количества не достаточно (из трех лодок как правило только одна «работает» в морях, остальные либо в резерве, либо на плановой технической профилактике), а во-вторых разветвленная система специальной связи сверхнизкочастотного диапазона, с помощью которой подводные аппараты могли связываться с командованием, также фактически была разрушена.

  Оставался только мегаватный СПН-передатчик под Вилейкой в Беларуси. Тоже можно сказать и о спутниковой группировке – их покрытия было еще не достаточным для уверенного приема во всех секторах мирового океана. Поэтому патрулирование стратегическими АПЛ ограничивалось морскими зонами Северного Ледовитого Океана (Северный флот) и небольшой частью Тихого океана (лодками Тихоокеанского флота).

  В 2012 году американское информационно-аналитическое агентство FAS на своем сайте Strategic Security Blog опубликовало исследование морской составляющей российских Стратегических ядерных сил, в котором сделало вывод, что, несмотря на наращивание темпов строительства атомных подводных лодок, на сегодня с океанских направлений со стороны России Соединенным Штатам почти ничего не угрожает.

  Активность российских атомных ракетных подводных крейсеров стратегического назначения (РПКСН) для США оценивалась как незначительная. Разведка Пентагона (РУМО) установила, что в течение всего года российские «стратеги» сумели совершить всего пять «автономок» с баз Северного и Тихоокеанского флотов. Для сравнения – на пике холодной войны, за один лишь 1984 год советский Военно-Морской флот осуществил в Мировом океане 102 боевых патрулирования атомными подводными ракетными крейсерами.

  Теперь, после развертывания обновленной спутниковой группировки с длинноволновыми радиопередающими системами и принятия на вооружение ВМФ атомных подводных ракетоносцев нового поколения – трех проекта 955 «Борей» с баллистическими ракетами и двух 885М «Ясень-М» с крылатыми ракетами на борту – которые обладают по сравнению с «Акулами» гораздо большим запасом автономного плавания и значительно большую скрытность, боевое дежурство подводного флота решено распространить на глобальный масштаб, включая недоступные ранее океанские зоны.

  Присутствие в различных секторах мирового океана будет происходить пока выборочно, с ротацией по специальному секретному алгоритму, но с вводом в строй всех заказанных «Бореев» (9 единиц) и «Ясеней» (10 штук) патрулирование будет возобновлено в советских глобальных масштабах.

  Российские подводные ракетоносцы в Мировом океане могут обеспечить военную стабильность в мире, сообщил военный эксперт, главный редактор журнала “Национальная оборона” Игорь Коротченко.

  “Нужно обеспечить нахождение наших ракетоносцев в тех районах, откуда в случае необходимости можно осуществлять пуск межконтинентальных баллистических ракет морского базирования. Смысл патрулирования в обеспечении неуязвимости наших подводных ракетоносцев. Тем самым мы обеспечиваем стратегическую стабильность в мире и поддерживаем статус РФ как ядерной державы”, – заявил Коротченко.

  В настоящее время в распоряжении России 9 атомных подводных ракетоносца, которые находятся в составе Северного и Тихоокеанского флотов.

  Как отметил в интервью «Эксперт Online» бывший командующий дивизией подводных лодок вице-адмирал Николай Осипов, с принятием в боевой состав ВМФ стратегических субмарин класса «Борей» подводные ракетоносцы не только продолжат патрулирование в Северном Ледовитом, Атлантическом и Тихом океане, но и возобновят выполнение боевых задач в тех районах, где с распадом СССР они не появлялись.

  Речь идет о возобновлении патрулирования в южных широтах, что позволит решать задачи стратегического ядерного сдерживания не только через Северный, но и через Южный полюс.

  Однако, особое внимание он обращает именно на бесшумные «Ясени», которые способны приблизиться незамеченными на предельно близкое расстояние к берегам противника и молниеносно поразить крылатыми ракетами Х-102 с ядерной боевой частью его базы и центры управления.

  Боекомплект только одной такой АПЛ за считанные минуты может превратить в ядерную пустыню, например, все восточное побережье США. Ведь ей не надо будет преодолевать баллистическую траекторию. По результатам испытаний ракета имеет КВО 5 м на дальности 5 500 км и способна уничтожать подвижные цели с точностью до 2 м.

  Источник Эксперт

  • P.S. Išvada – JAV 1995-1998 m. praleido puikią progą likviduoti Maskolistano imperijos keliamą branduolinę grėsmę.

   Ir dabar ta grėsmė, jog Maskolistano imperija nuspręs sunaikinti JAV (ir ne tik…), auga jau netgi ne kasmet, o vos ne kas mėnesį.

   Maskolistanas jau nuo 2005 m. visiškai atvirai ruošiasi ir branduoliniam, ir “konvenciniam” karui vos ne su visais savo kaimynais.

   Putino psichinė būklė irgi akivaizdžiai ne gerėja, o tik blogėja – dokumentinis filmas apie Krymo užgrobimą tai labai aiškiai parodė.

   Ir jei jis iš tikro serga kurio tai organo vėžiu, vadinasi bet kada gali įsakyti paleisti branduolines raketas – tai visiškai atitiktų jo psichologinę charakteristiką (“умирать, так с музыкой”).

 4. Perkūno Paukštis:

  Greičiausiai, su kryžiumi ant kaktos ir tikintysis Pakaruokliu ant kryžiaus, jau seniai miręs. Tik štai, turėjęs antrininką, vėl prisikėlęs šventam reikalui .

 5. LosAngeles:

  Reali dede, reali. Tikekimes si karta tai neisdegs,,,

 6. Atgalinis pranešimas: Č. Iškauskas. Trečiasis pasaulinis karas? Tik nereikia mūsų gąsdinti… | Alkas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: