Prieš klimato kaitą stos ir Lietuva (3)

zum.lt nuotr.Vyriausybė suteikė įgaliojimus žemės  ūkio ministrei Virginijai Baltraitienei pasirašyti Pasaulinio mokslinių tyrimų aljanso chartiją. Pasirašius chartiją oficialiai patvirtinama šalies narystė aljanse.

Narystė aljanse yra atvira, savanoriška ir nemokama bet kuriai valstybei, atstovaujamai jos kompetentingos institucijos (Lietuvai atstovaus Žemės ūkio ministerija). Dalyvavimas veikloje yra paremtas savanoriškumo principu, t. y. pati valstybė sprendžia dėl dalyvavimo aljanso veikloje apimties. Bet kuri valstybė narė gali išstoti iš aljanso, oficialiai apie tai pranešdama aljanso sekretoriatui.

Šiuo metu aljanso narės yra 44 Europos ir pasaulio šalys. Aljanso tikslas – didinti valstybių bendradarbiavimą ir investicijas į mokslinių tyrimų veiklą, siekiant užtikrinti geresnį apsirūpinimą maistu nedidinant šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų. Aljansas orientuotas į mokslinius tyrimus (vienos iš pagrindinių yra gyvulininkystės ir augalininkystės tyrimų grupės), technologijų, žinių, informacijos keitimąsi ir gerosios patirties plėtrą.

Žemės ūkio sektorius yra ypatingai jautrus klimato kaitos poveikiui, o vienas iš sektoriaus iššūkių  – kaip pasauliniu mastu užtikrinti apsirūpinimą maistu, mažinant šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas. Aljansas yra savanoriškas mokslininkų, politikos formuotojų, ūkininkų organizacijų forumas, ieškantis atsakymų į šiuos klausimus.

Pasaulinės metinės žemės ūkio šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos sudaro 14 proc. (beveik tiek pat, kiek iš transporto ir energetikos sektorių). Tyrimų rezultatai rodo, kad jei nebus imtasi atitinkamų priemonių, šis procentas iki 2050 m. gali didėti apie 30-40 proc.

„Narystė aljanse suteiktų Lietuvos žemės ūkio mokslo institucijų mokslininkams galimybę veikti kartu su kitų aljanso valstybių narių mokslininkais dėl klimato kaitos mažinimo, energetinio efektyvumo didinimo ir prisitaikymo prie klimato kaitos žemės ūkyje, taip pat stiprinti tarptautinį kryptingą bendradarbiavimą ir naudotis sukauptų žemės ūkio mokslinių tyrimų rezultatų duomenų centru“, – pažymi žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.

Dauguma valstybių narių jau yra atlikusios esminius tyrimus, kaip apskaičiuoti ir valdyti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas iš žemės ūkio sektoriaus. Suvienijus jėgas per aljansą, pažanga, ieškant sprendimų, kaip sumažinti produktyvumą, kuris didina poveikį klimatui, yra lengviau pasiekiama. Mokslinių tyrimų rezultatai yra laisvai prieinami visiems aljanso nariams.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

3 komentarai

 1. Proistorikas, geofizikas inž. Romualdas Zubinas:

  Gerbiamieji, nuo 500-jų m.pr.m.e. iki 500-jų mūsų eros metų šiauriniame Žemės pusrutulyje vyravo Naktis ir Žiema, pietiniame – Vasara ir Diena. Nuo 2500-jų metų bus atvirkščiai – Naktis ir Žiema vyraus pietiniame, o mūsų šiauriniame pusrutulyje – tūkstantmetė Diena ir Vasara!!!
  Klimato kaita yra TREČIOJO ŽEMĖS AŠIAS FIZINIO JUDĖJIMO, bet ne žmonių, valioje!!!
  O lėšas skiriamas “kovai su klimato kaita” patarčiau skirti mūsų seniausios praeties pažinimui, kurios dėka ir yra atrasti, pasaulio mokslui dar nežinomi, Trečiasis ir Ketvirtasis Žemės ašies judėjimai.

  • Ženklas:

   Gerbiamasis fantazuotojau, pagal jus šiauriniame pusrutulyje net tūkstantį metų buvo tik Naktis ir Žiema, o dar už 500 metų tik fukt ir apsivers kitais galais. Išeitų, kad Jūsų 3, 4, …110 dėsnis neigia žemės judėjimą aplink Saulę ir tą tūkstantį metų nėra metų laikų kaitos : žiema, pavasaris, vasara, ruduo ir t.t. Aš pragyvenau kelias dešimtis metų, bet visada buvo ir vasaros ir žiemos. Niekas, joks Tesėjas nepaneigia kad šiaurės poliariniam rate, kasmet būna šviesa – vasara, poliarinė naktis -žiema. Tikrai reikia būti pajėgiu fantastu, kad teigti jog poliarinė naktis tęsesi 1000 metų

 2. Proistorikas, geofizikas inž. Romualdas Zubinas:

  Gerbiamasis, mes su Tamsta matome ir žinome tiktai tai kas vyko, vyksta ir kas dar vyks mūsų laikais. O štai kas vyko iki mūsų ir kas vyks po mūsų, galime sužinoti tiktai iš mūsų protėviais mums paliktos gausios informacijos iš tolimiausios praeities. Šią informaciją įminus ir po kropelytę sudėjus į vieną visumą, mes regime, kad Žemėje būna laikotarpių kai viename ar kitame pusrutulyje tuiktai diena ar tiktai naktis tęsiasi net iki 12 000 metų.
  Tad stebėtis reikia ne dėl to kas Žemėje vyksta bet dėl to, kad iki šiol mes dar nežinome kas ir kaip joje vyksta !!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: