Kaip kalbėjo, atrodė ir kur gyveno mūsų protėviai? (video) (11)

M.Jučo knygos „Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė“ viršelio dalis

M.Jučo knygos „Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė“ viršelio dalis

Šį sekmadienį, gruodžio 15 d. 9.45 val. LRT Kultūros laidoje pradedamas rodyti 4 dalių ciklas „Didžioji Lietuva. Lietuvių kalbos istorija“. Laidos vedėjas aktorius Rimantas Bagdzevičius.

Ar mes, lietuviai, žinome, iš kur atėjome, kaip kalbėjo, atrodė ir kur gyveno mūsų protėviai? Kas buvo mūsų priešai ir kas yra kraujo giminės?

Tik nedaugelis žino, jog prieš du tūkstančius metų didžiulė Maskvos sritis kalbėjo… lietuviškai. Mūsų protėviai bendravo su finougrais ir neturėjo jokių santykių su slavais.

Apie tai pasakoja 4 dalių ciklas „Didžioji Lietuva. Lietuvių kalbos istorija“. Pirmoji dalis – jau šį sekmadienį, gruodžio 15 d. 9.45 val. per televizijos kanalą LRT Kultūra.

Ar ukrainiečiai ir lietuviai girdėjo, jog prieš daugiau nei tūkstantį metų Šiaurės Ukraina, Dnepro aukštupys kalbėjo baltiškai? Rusų mokslininkai surinko neginčijamų įrodymų, šimtus lietuviškų upių, ežerų ir upelių pavadinimų, kuriuos ten paliko mūsų protėviai.

Ar girdėjome apie naujas hipotezes, jog Vakarų baltai galėjo dalyvauti gotų žygyje prieš Romą ir nugalėti nenugalima laikytą imperiją? Iš kur šios naujos, daugeliui Lietuvos žiūrovų netikėtos žinios? Tai naujausi mokslininkų – genetikų, archeologų, lingvistų – tyrimų rezultatai.

Jei istorikai šiandien nesutaria dėl Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sienų ar miestų priklausomybės, tai lietuvių kalbos tyrinėjimai mums piešia labai aiškias ribas, kur gyveno žmonės, kalbantys baltiškai. Nuo Uralo kalnų iki Berlyno. Nuo Baltijos iki Pietų Ukrainos.

Kokios aplinkybės leido išlikti mūsų kalbai? Kodėl slavai vadinami periferiniais baltais? Kodėl lietuvių tauta išsaugojo ryškiausią ir archaiškiausią indoeuropiečių kalbinį pavidalą? Kodėl lietuvių kalbą siūloma įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą?
Nauja LRT Kultūros laida „Didžioji Lietuva“ padės atsakyti į visus intriguojančius klausimus.

Laidos anonsas:

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

11 komentarų

 1. Klodas:

  Įdomi laida. Bet šioje informacijoje klaida. Vakarų baltai (aisčiai) negalėjo dalyvauti gotų žygyje prieš Romą. Priešingai, Romai kovojant su barbarų ekspansija aisčiai siunčia dovanas gintaru karaliui Teodorikui, nes barbarų agresija kėlė pavojų ir aisčiams. Nepamatuotas pramanas ne nauja hipotezė, o įsisenėjusi antibaltiška kampanija.

  • Prusas:

   nekalbek nesamoniu, dovanas siunte ir maskvai ir visai neseniai…o kad vakaru Baltai arba PaRusiai buvo vadinami Dervingiais (arba misko Lietuviais, veliau jau istoriku jiems duotas Vizigotu vardas pagal analogija su Ausros arba Rytu Gudais) ir dalyvavo zygyje i pietus, tai raso visi senoves saltiniai…Skitai tuo tarpu buvo dar vadinti Grudingiais arba javu augintojais zemdirbiais ir zinomi kaip Ausros Gudai arba Rusais (nemaisyti su dabartiniais rusais kurie kalba moskovitu kalba, nes tikrieji Rusai ir Prusai yra dvi Lietuvos dalys kalbejusios Lietuviu kalba – rytine ir vakarine)

  • Žemaitis:

   Gerbiamas Tautieti, kodėl taip lengvai prisiimi vokiečių sukurtą XIX amžiaus viduryje mūsų tautos pravardžiavimą “BALTAIS”. Mūsų tauta buvo aisčiais, gal gotais-visigotais, ostrogotais, gudais,pagaliau – LIETUVIAIS, bet niekada baltais. Taip, dėl mūsų aisčių – baltaveidžių gyvenimo prie Šiaurinio ežero,po prieš 8000 metu įvykusio galingo žemės drebėjimo Danijos- Skandinavijos salyčio vietose susidarius didžiuliams žemėje grioviams – žemėje plyšiams , susidarė du pusiasaliai , o per tuos griovius prasiveržę Atlanto vandelys užtvindė Šiaurinį ežerą, kuris tapo daug didesniu ir platesniu , prilystančiu jūrai. Dėl mūsų baltaveidžių gyvenimo šalia tos naujos jūros, žamonės ją ėmė vadinti BALTŲJŲ, o ilgainiui ir BALTIJOS JŪRA.

   • Arūnas:

    mane neužgauna, kai lietuvius priskiria baltams. Niekas netvirtina, kad lietuviai ir baltai tai yra bendravardis, t.y. sinonimas. Ir vokiečių mokslininkas Neselmanas tą terminą panaudojo apibūdinti tik kalbiniai giminiškų tautų ir genčių grupei. Nemanau, kad kai kurios giminiškos tautos piktintųsi, jei grupuodami jas priskirtume skandinavams, romanams ar netgi slavams.

 2. Klodas:

  Deja, pažiūrįs į daugelį mūsų praeities klausimų tebekelia rūpestį. Minimas žodis rus yra vikingų palikimas, turėjęs prekybininkų atvykstančių irklinėmis valtimis reikšmę, nuo to mūsų Rusnė, rusams Rusija, tovariščius ir kt. Blogiausia, jog mumyse yra įsikerojęs tautos praeities menkinimas. J.Aistis dėl to yra perspėjęs, jog mes visame savo istorijos būvyje vien patys save apgaudinėjome. Tai pats nenaudingiausias, o taip pat ir pats neprotingiausias apgaudinėjimas žemėje.

  • Prusas:

   prisiskaitei pasaku ir net nemirktelejes puti zmonems migla i akis: vikingai pakilo is Prusijos ir ikure Rusija, skandinavu tuo metu ne kojos nebuvo siose zemese, nes jie drebejo nuo Kursiu antpludziu…vienu zodziu skaitai pasakas be irodymu, jomis patiki ir nepriimi net irodymu priestaraujanciu joms

   • Žemaitis:

    Prūseli, iš kur toks niekingumas ir pažeminimas mūsų Alkui ir mums? Ne gi smegenėlės neveikia, negi protelis sutriko? Mokytis ir mokytis reikia, žinoma, jei Prūso kaukuolėje dar liko ką mokyti…

  • Žemaitis:

   MIelieji, mūsų istorijos darkytojai ligi šiol tarptautiniuose žemėlapiuose spausdina ne Kuršių marios, o KURSKIJ ZALIV… kas galėtų pagelbėti ištaisant tą istoriniai- geografiniai- kalbinę specialiai daromą “klaidą”, jei ne mes patys. Dėl to netiesos atitaisymo būtina kovoti, kitaip ir liksime toliau naikinam.i

 3. Žemaitis:

  Ger.Redakcija, bet anonsinis klipas – pranešimas neveikia, sako, kad” toks įrašas neegzistuoja”. Kad nebūtų dar viena intervensija , naikinanti mūsų norus pasirodyti, kuo esame.
  Pagarbiai

 4. gggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggg

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: