Sekmadienis, 12 liepos, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Kultūra

Atidaroma Kęstučio Stoškaus fotografijų paroda „Kai laikas neberūpi“

www.alkas.lt
2013-07-08 09:10:03
120
PERŽIŪROS
0
Atidaroma Kęstučio Stoškaus fotografijų paroda „Kai laikas neberūpi“
K.Stoškus_Užupio gatvė
K.Stoškus_Užupio gatvė

Liepos 10 d., antradienį, 17.30 val. atidaroma Kęstučio Stoškaus fotografijų paroda „Kai laikas neberūpi“ Lietuvos fotomenininkų sąjungos „Prospekto fotografijos galerijoje“ (Gedimino pr. 43, Vilnius). Parodos atidaryme dalyvaus autorius.

Paradoksalu, bet Kęstučio Stoškaus kaip fotografo individualumas pagrįstas tradicionalizmu ir sugebėjimu atsisakyti saviraiškos. Fotografuodamas jis visiškai susitapatina su urbanistine aplinka ir pakviečia žiūrovą padaryti tą patį. Skubėjimui jis priešina kantrybę. Menininkas giliai ir atidžiai studijuoja kiekvieną motyvą, ne mažesnį dėmesį skirdamas stilistiniam fotografijų preciziškumui.

Taip dirbdamas jis nustebina net tokių puikiai pažįstamų ansamblių kaip Vilniaus Katedros aikštės, Bernardinų ir Šv. Onos bažnyčių, Šv. Petro ir Povilo bažnyčios, Kauno Rotušės aikštės ar Pažaislio vienuolyno fotografijomis. Šias ir kitas nespalvotas Stoškaus architektūrines fotografijas tiesiog labai įdomu žiūrėti. Vaizdai įtraukia žiūrovą, kuris mokomas stebėti ir pastebėti, suvokti visumą nepraleidžiant smulkiausių detalių.

Gotikos, renesanso, baroko ir klasicizmo ansambliai šiose fotografijose atsiskleidžia kaip sudėtingi, daugiasluoksniai ir kartu kompleksiški. Fotografuodamas Stoškus parodo jų vietą miestų panoramose, jų santykį su reljefu, aplinkiniais statiniais ir želdiniais. Jis puikiai perteikia skulptūrinę pastatų siluetų išraišką, kaip ir eksterjerų ryšius su interjerais, konstrukcijų bei dekoro detales. Atskleisdamas nepakartojamą šių ansamblių grožį, Stoškus atidžiai fiksuoja ir irimo, griovimo ženklų pėdsakus. Dar dramatiškiau užmaršties ir vandalizmo tema plėtojama Kauno žydų kapinių fotografijų cikle.

Stoškaus fotografijose miestų aikštės, gatvelės, šventyklos ir kapinės slepia daugybę istorijų apie savo buvusius ir dabartinius gyventojus. Pačius objektus, tokius kaip skliautai, kolonos su įskilusiu tinku, seni šuliniai ir antkapiai, taip pat galime interpretuoti kaip gyvenimo ir mirties simbolius.

Architektūrinė fotografija Stoškų domina įvairiais aspektais. Daug metų atidavęs architektūros paminklų „poetiniams dokumentams“, jis sukūrė ir grupę darbų, skirtų naujai dešiniojo Neries kranto architektūrai. Jo žvilgsnis į verslo centro ir Nacionalinės dailės galerijos kompleksus labai neįprastas ir net kiek kinematografiškas. Pasirinkdamas fotografiją žiemos naktį kaip pagrindinę išraiškos priemonę, fotografas manipuliuoja šviesa. Nors ištuštėjusioje reprezentatyvioje teritorijoje nėra nei gyvos būtybės, nei aplaidumo ženklų, sukuriama nejaukios ir grėsmingos vietos nuotaika.

K.Stoškus | Užupio gatvė
K.Stoškus | Užupio gatvė

Dar vienu svarbiu uždaviniu pastaraisiais metais Stoškui tapo pramoninės tarpukario Kauno architektūros dokumentavimas. Šie reikšmingi materialinės kultūros paminklai sparčiai nyksta, ir fotografas skuba užfiksuoti tai, kas dar liko iš buvusių fabrikų, įmonių, ligoninių. Tokiuose miesto rajonuose urbanistinio planavimo logiką pakeitė stichiškas ir chaotiškas perstatymas. Taip pat ir Kauno panoramų vaizduose Stoškaus dėmesys nukrypsta į disharmonijos ir disonanso ženklus, kuriuos anksčiau autorius būtų rūpestingai eliminavęs iš savo architektūros fotografijų epo.

Vis dėlto kai kas Stoškaus architektūrinėse fotografijose nekinta. Jo fotografijose nieko negalima pakeisti ar papildyti nesugriaunant griežtos, bet jautrios kompozicijos pusiausvyros.

dr. Raminta Jurėnaitė

Kęstutis Stoškus gimė 1951 metais Dūdlaukio kaime Jurbarko rajone. 1973 m. baigė ekonomikos studijas Vilniaus universiteto Ekonomikos fakultete.

Nuo 1985 metų bendradarbiauja kaip fotografas pagrindinėse Lietuvos leidyklose. Jo parengtomis fotografijomis iliustruota kelios dešimtys dailės albumų, vadovų po muziejus, parodų katalogų, meno žurnalų, kalendorių ir kitokio pobūdžio leidinių.

Nuo 1994 metų dirba fotografu Lietuvos nacionaliniame muziejuje, dalyvauja rengiant muziejaus parodas, knygas, katalogus etc. Šalia pagrindinio darbo muziejuje Kęstutis Stoškus fotografuoja urbanistinius ir gamtos peizažus, architektūros objektus, natiurmortus. Asmeninėje kūryboje naudoja tik nespalvotos fotografijos technologijas.

Pirmąją individualią parodą autorius surengė 1996 metais Gdansko fotografijos galerijoje Lenkijoje. Iš viso 1996-2012 metais surengė septyniolika individualių parodų Airijos, Austrijos, Baltarusijos, Lenkijos, Lietuvos, Prancūzijos, Vokietijos muziejuose ir galerijose. Dalyvavo dvylikoje grupinių parodų užsienyje ir Lietuvoje.

Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys nuo 2000 metų.

Svarbesnės individualios parodos:

2012  Vilnius. Šv. Magdalenos bažnyčios galerija, Paryžius, Prancūzija
2008  Vilnius. Senamiesčio fotografijos. Miunsterio miesto muziejus, Vokietija
2007  Vilnius. Senamiesčio fotografijos. Baltarusijos nacionalinė biblioteka, Minskas
2005  Vilnius. Senamiesčio fotografijos. Lietuvos nacionalinis muziejus, Vilnius
2002-2003  Sunykusi ir atgimusi sakralinė Vilniaus baroko architektūra.
Herderio institutas, Marburgas, Vokietija
Šlėzvigo-Holšteino žemės biblioteka, Kylis, Vokietija
Barthels Hof galerija, Leipcigas, Vokietija
1996  Rasos (skirta seniausioms Vilniaus kapinėms). Gdansko fotografijos galerija, Lenkija

Svarbesnės grupinės parodos:
2010-2011  Fokus Litauen. Meisterwerke der Schwarz-Weiᄇ-Fotografie seit 1960.
Miunsterio miesto muziejus, Vokietija
Veclaro miesto muziejus, Vokietija
2007-2008  VI tarptautinis teminis parodų projektas „Kelionių užrašai“.
Baltarusija (Minskas, Gomelis, Mogiliavas, Gardinas, Baranovičiai, Brestas, Polockas)

Svarbesni leidiniai:

Andrea Langer, Dietmar Popp (Hg.). Barocke Sakralarchitektur in Wilna. Verfall und Erneuerung. Fotografien von Kęstutis Stoškus. Herder-Institut Marburg, 2002.
WileDska architektura sakralna doby baroku. Dewastacja i restauracja. Fotografie – Kęstutis Stoškus. Herder-Institut Marburg, Instytut Sztuki PAN, Warszawa, 2005.
Pažaislis. Menas ir istorija. Art and History. Parengė Mindaugas Paknys, Kęstutis Stoškus.
E. Karpavičiaus leidykla, Vilnius, 2005.
Kęstutis Stoškus. Vilnius. Senamiesčio fotografijos. E. Karpavičiaus leidykla, Vilnius, 2005.
Vilnius. Baroko miestas. E. Karpavičiaus leidykla, Vilnius, 2006.
Tradicinė žemaičių skulptūra. „Alkos“ muziejaus rinkinys. Vilnius, 2008.

Paroda veiks iki 2013 m. liepos 27 d.

 

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Kviečia Romualdo Kęstučio Augūno fotografijų paroda „Sapnuoju Lietuvą“ (nuotraukos)
  2. Atidaroma Boriso Taskovo fotografijų paroda „Tarsi Sekmadieniais“ „Vilniaus“ fotografijos galerijoje
  3. Anykščių kultūros centre atidaroma fotografijų paroda „Mažieji ereliai rėksniai ir jų apsauga Lietuvoje“
  4. Fotografijų paroda „Misija Sibiras‘12“ kviečia į Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos galeriją
  5. Atidaroma fotografo R.Urbakavičiaus paroda „Atgimimo kronika 1987-1991 m.“
  6. Seime pristatoma fotomenininko A.Kulikausko fotografijų paroda
  7. Seime pristatoma Prezidento A.Stulginskio atminimui skirtos ekspedicijos fotografijų paroda
  8. Atidaryta Gintaro Česonio fotografijų paroda „Sutikti miestai“
  9. UNESCO komisijos galerijoje atidaroma Ritos Balkutės fotografijos darbų paroda „Raganos, burtininkai, žmonės blogomis akimis“
  10. Atidaroma graviūrų paroda „XIX a. maskarado kostiumas“
  11. Atidaroma S.Gračiovo paroda „Kelionės ir uostai“
  12. Kaune atidaroma išskirtinių nuotraukų paroda „Mažasis Alfonsas“
  13. Muziejuje – fotografijų paroda ,,Dingęs kraštas“
  14. Panevėžyje atidaroma paroda „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai ir jų atkūrimas“
  15. A.Mickevičiaus bibliotekoje atidaroma J.Buožienės tekstilės darbų paroda „Dingę prūsai“

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Mama su vaikais sėdi ant sofos ir naudojasi 5g namų internetu
Lietuvoje

VRM pristato kompleksines priemones vaikų saugumui internete stiprinti

2026 07 12
Panevėžio meno ir istorijos bilietas
Kultūra

Panevėžyje jau siūlomas meno ir istorijos bilietas, leidžiantis aplankyti 7 kultūros erdves

2026 07 12
Puodžių karaliai
Kultūra

XI Lietuvos Puodžių karaliaus rinkimai kviečia šalies keramikus varžytis dėl garbingo titulo ir 3 000 eurų premijos

2026 07 12
Prof. dr. Valentina Burkšienė
Lietuvoje

Klaipėdos universitete bus steigiama prof. dr. Valentinos Burkšienės vardo premija

2026 07 12
„Sodra“
Lietuvoje

Studijos ir stažas pensijai: ką svarbu įsidėmėti

2026 07 11
Jūratė Zailskienė
Lietuvoje

Šeimos jau gali kreiptis ir dėl paramos mokinio reikmenims

2026 07 11
Akimirkos iš XXV teatrų šventės „Kartu“
Kultūra

Kurtuvėnai tampa teatro sostine: „Kartu“ grįžta su staigmenomis

2026 07 11
Žemės ūkis
Lietuvoje

Bazinės tiesioginės išmokos avansai šiemet ūkininkus pasieks anksčiau 

2026 07 11
Paveldo komisija rengia lietuviško paveldo Kanadoje žemėlapį
Kultūra

Paveldo komisija rengia lietuviško paveldo Kanadoje žemėlapį

2026 07 11
Vienos Kauno bažnyčios ir vienuolyno likimas
Architektūra

Vienos Kauno bažnyčios ir vienuolyno likimas: paslėpti kupolai, Napoleonas ir „Akropolio“ šešėlis

2026 07 11
Dirbtinis intelektas
Mokslas

Įkėlėte nuotrauką į „Instagram“? Ji gali būti panaudota kuriant naujus DI vaizdus

2026 07 11
Kultūros bilietas
Gamta ir žmogus

Panevėžyje – bendras meno ir istorijos bilietas 

2026 07 10

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • >klaustukas apie Lietuvos Prezidento G. Nausėdos metinis pranešimas: stipri valstybė be stiprios tautos?
  • Naivus klausimas apie J. Prasauskas, V.E. Bortkevičienė. Mindaugo Lietuva
  • klaustukas apie Lietuvos Prezidento G. Nausėdos metinis pranešimas: stipri valstybė be stiprios tautos?
  • klaustukas apie J. Prasauskas, V.E. Bortkevičienė. Mindaugo Lietuva

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • VRM pristato kompleksines priemones vaikų saugumui internete stiprinti
  • Panevėžyje jau siūlomas meno ir istorijos bilietas, leidžiantis aplankyti 7 kultūros erdves
  • XI Lietuvos Puodžių karaliaus rinkimai kviečia šalies keramikus varžytis dėl garbingo titulo ir 3 000 eurų premijos
  • Lietuvos miškuose išbandomi išmanūs įrenginiai, kurie gaudo ir skaičiuoja žievėgraužio tipografo vabalus

Kiti Straipsniai

Puodžių karaliai

XI Lietuvos Puodžių karaliaus rinkimai kviečia šalies keramikus varžytis dėl garbingo titulo ir 3 000 eurų premijos

2026 07 12
Pavilnionių parkas

Vilniaus Pavilnionių parkas atgims kaip žalioji erdvė

2026 07 09
Vilniaus arkikatedra

Vyriausybė pritarė išsamiausiems iki šiol moksliniams tyrimams Arkikatedroje

2026 07 08
Tilto statybos

Sostinėje kyla naujas tiltas per Nerį

2026 07 08
Kelio darbai, kelio ženklas

Prasideda pėsčiųjų ir dviratininkų tilto per Nerį konstrukcijų montavimo darbai 

2026 07 07
Dainykla

Vilniuje šiais metais veiks 23 dainyklos

2026 07 06
Rūko sistema

Sostinėje pradėjo veikti pirmoji stacionari vandens rūko sistema

2026 07 05
Vilniuje daugėja vandens gertuvių

Dainų šventės dalyviams ir svečiams – per 130 tūkst. litrų vandens

2026 07 04
Telefonas

Programėlėje KOVAS – saugumo pranešimai anglų, lenkiškų bei ukrainiečių kalbomis

2026 07 03
Denisas Kolomyckis

Atminties ir tapatybės ženklai: D. Kolomyckio paroda Vilniaus rotušėje

2026 07 02

Skaitytojų nuomonės:

  • >klaustukas apie Lietuvos Prezidento G. Nausėdos metinis pranešimas: stipri valstybė be stiprios tautos?
  • Naivus klausimas apie J. Prasauskas, V.E. Bortkevičienė. Mindaugo Lietuva
  • klaustukas apie Lietuvos Prezidento G. Nausėdos metinis pranešimas: stipri valstybė be stiprios tautos?
  • klaustukas apie J. Prasauskas, V.E. Bortkevičienė. Mindaugo Lietuva
  • Vilnai apie J. Prasauskas, V.E. Bortkevičienė. Mindaugo Lietuva
Kitas straipsnis
Finansuojama vis daugiau mokslo populiarinimo renginių

Finansuojama vis daugiau mokslo populiarinimo renginių

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai