J.Valatka. Skalūninės dujos: ar vėl lipame ant grėblio? (10)

Jonas Valatka | asmen. nuotr.

Jonas Valatka | asmen. nuotr.

Tikkriausiai teisūs tie, kurie tiki tuo, kad bet kuris vystymasis vyksta spirale. Bent jau Lietuva turi keletą tokių pavyzdžių. Vienas iš jų – neabejotinai skalūninių dujų lietuviškas projektas. Nors dabar jį reiktų pavadinti tik dalinai lietuvišku. Svarbiausias projekto veikėjas vėl amerikiečių kompanija. Tik pavadinimas jau kitas – ne „Williams“, o „Chevron“.

Ką gi, konservatorių prastumta didžiausios regiono Mažeikių naftos perdirbimo gamyklos „pardavimo“ Amerikos kompanijai „Williams“ istorija netgi dabar nešanti nuostolius Lietuvos ekonomikai (mokame didžiausią kainą už degalus regione) beveik nuėjo į nebūtį. Naujai užaugusi karta nieko apie tai nežino, nors neseniai miręs Seimo narys J. Veselka buvo išsireiškęs, kad tokios privatizavimo sutarties netgi girtas indėnas nebūtų pasirašęs.

Panašu, kad istorija kartojasi. Konservatorių iniciatyva pradėtas skalūninių dujų žvalgymas ir išgavimas Lietuvoje planuojamas atiduoti amerikiečių kompanijai „Chevron“. Kaip ir Mažeikių įmonės pardavimo laikais taip ir šiuo metu amerikiečiai naudoja visas įmanomas priemones, kad dabartinė valdžia priimtų jiems reikalingus sprendimus. Aktyviai dirbama su Seimo frakcijomis, privačiai bendrovei talkina ir amerikiečių valdžios atstovybė Lietuvoje. Jokiu būdu negalima smerkti amerikiečių. Mūsų Nepriklausomybės atkūrimo laikotarpiu ir dabartinio saugumo srityje jų pagalba neįkainojama, tačiau ekonominiuose projektuose jie didelių iliuzijų niekam nepalieka. To, kas naudinga Amerikai, siekiama kryptingai. Mūsų valdžiai belieka tik mokytis. Bet neatrodo, kad ji mokytųsi. Nemaloniai nuteikia aplinkos ministro užimama pozicija. Kartais atrodo, kad jis yra energetikos, na gal bent ūkio, bet ne aplinkos ministras. Vietoj to, kad esant net mažiausiam pavojui užteršti gėlą požeminį vandenį aplinkos ministras gultų kryžium prieš tai, ministras, gudriai nusišypsodamas, visais įmanomais būdais siekia tęsti projektą. Ministras bando kalbėti tik apie žvalgymą, tačiau kas gali patikėti tuo, kad „Chevron“, investavęs į žvalgymo darbus ir radęs išgavimo galimybę, kilniaširdiškai atsisakytų dujų išgavimo ir, atidavęs visus žvalgymo duomenis, pasitrauktų. Didesnė tikimybė, kad „Chevron“ taptų išgaunamų dujų monopolininku ir Lietuva tik turėtų galimybę savo dujas pirkti šios kompanijos diktuojamomis kainomis, priešingu atveju dujos būtų parduodamos kitose rinkose. Stebina valdžios atstovų pasitikėjimas užsienio bendrovėmis, kurių veiklos, o tuo pačiu ir išgaunamų resursų apimčių, Lietuva, net ir norėdama, negali tinkamai kontroliuoti bei apmokestinti.

Racionaliausias sprendimas būtų nedelsiant stabdyti konservatorių paskelbtą konkursą. Jeigu dabartinei valdžiai norėtųsi vykdyti tiek žvalgymo, tiek galimo dujų išgavimo darbus, tai tuomet reikėtų įkurti valstybės kontroliuojamą bendrovę ir jai pavesti tai atlikti. Tik tokiu atveju visuomenė gautų didžiausią naudą naudodama savo gelmių turtus. Tokią pat nuomonę reiškia Seimo aplinkos komitetas ir jo pirmininkas A. Salamakinas. Tai teikia vilties, kad ne visi Seimo nariai palaiko akivaizdžiai Lietuvai žalingus sprendimus.

Nereikia užmiršti ir būsimo suskystintų dujų terminalo. Tinkamai juo naudojantis, galima optimaliai sumažinti importuojamų dujų kainas, todėl ir su skalūninėmis dujomis būtų galima palaukti. Jeigu jau jų turime, niekur jos neišgaruos. Vystantis technologijoms, galbūt ateityje, jas bus galima išgauti be didesnės taršos rizikos. Nors dabartinė valdžia akivaizdžiai tęsia koservatorių vykdytą politiką, norisi tikėti, kad Vyriausybė atsakingai apsvarstys šį klausimą ir atsisakys konservatorių sprendimų energetikoje, naudingų tik ten suvešėjusiems įvairių rūšių tarpininkams, bet nuostolingų Lietuvos ekonomikai bei didžiajai visuomenės daliai.

Autorius yra Lietuvos socialdemokratų sąjungos valdybos narys

Kategorijos: Energetika, Gamta ir žmogus, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .

10 komentarų

 1. Nagi:

  Kiek Gavnopromo stribai gali tersti lietuviskus ziniatinklius, o gal ir Alkas.lt jau nera lietuviskas. Na o del MN privatizavimo tik tikras debilas sitaip galetu parasyti runkeliams istroskusiems melo, o ne tiesos. Jie visada mylejo A Brazauska, komunistu prtija ir Kremliu. Sia meile ir dabar dega ju akyse, nesvarbu kaip jie save pavadintu, ar Murzos nacistais, ar Songailos ‘tautininkais, ar Antifa, su anarchistais, tikslas vienas, karsta meile Rusijos imperijai ir tarnyste Kremliui

 2. nagi, nagi:

  Kuom jums JAV chazarų korporacijos geresnės už Rusijos? Chevronai su Lotosais gali palaukti metelius kitus. Faktas.

 3. Nagi:

  Va tokie kaip tu ir yra pati didziausia problema Lietuvoje, Kremliaus penktos kolonos juodadarbiai, jie pastoviai dirba savo juoda darba Lietuvoje, jie visomis isgalemis kenkia Lietuvai ir nesvarbu kaip juos pavadintumei, stribu, kolabaorantu, ar kvislingu. Visi jie tarnauja vienam tikslui, stiprinti Rusijos imperija kitu laisvu valstybiu saskaita.

 4. Algimantas:

  Mes 22 metus nuo to grėblio net nebuvome nulipę, todėl ir rezultatai “geri”: netekome milijono gyventojų, prasiskolinome,
  pramonę išparceliavome ir idiotų priveisėme, kurių ideologams, daug metų rusams iki paraudonavimo tarnavusiems, iki šiol vaidenasi jų duondaviai rusai. Bet kaip jie tuos “geruosius” rusus, kuriems Mažeikių naftą pardavė, nuo “blogųjų” rusų atskiria? Gal tarp kojų pačiupinėja? Gal tie rusai, kurie apipjaustyti ir yra “gerieji”, o tie kurie su sveikomis apyvarpėmis yra “blogieji”? O ševronams gal irgi pačiupinėjo ir ištyrę taip pamilo, kad pasirengę visą Žemaitiją išnuodyti už suteiktą laimę?

 5. Nagi:

  Tai tau gavnopromo dujosnesmirda, smirdatik lietuviskos, nesjas ne gavnopromas Lietuvai pardavines, oLietuva pati ju iki soties tures, tu delsito taippergyveni ar ne, nes tavo Gavnopromas per metus pras kelis milijardus litu. Nepergyvenk, jie per elektra dau pinigu susigrazins, nes komunistai tokie kaip tu rusams jau pardave Kruonio hidroakumuliacine elektrine ir jie prisijungs prie rusiskoa Kraliauciaus AE, bet juk tau tas nesvarbu, tau Maskvos atomas nera baisus. Tu prie maskoliu ‘gyvenai geriau” rydamas jauciu uodegas ir kanops. O Gal ir nerijai, jei buvai aukstas partinis KPSS bosas artarybinis valdininkas ir turejei “blata” rusiskame gastronome, na kokia keksele pardaveja.

 6. Nagi:

  Ei “tautininkai” po ciom rublis prie Kremliaus sienos, vienas is jusu vadu ten ka tik nusifotkino ir atsiunte jums kad juo pasidziaugtumete, tai Murzius-Gervaldas, lietuviskas Hitleris, taip pat karstai nekenciantis ES ir Amerikos, bet karstai mylintis Kremliu ir Rusija, heil Hitler naciukai. man pasakykite koks skirtumas tarp komunistu is antifa ir lietuvisku fasistu neapkencianciu visko kas europietiska, tai gal ir masinomis europietiskomis nevaziuokite, o pakeiskite rusiskais Ziguliais ar Maskaradais.

 7. Algirdas U:

  Tuščias straipsnis su tom pačiom nuvalkiotommintim. Mol, ačių amerikiečiams, bet jie vis vien svoločoiai, apgaus kaip kad su Mažeikiais buvo. Lyg Landsbergis su Kubilium būt naftotiekį uždaręs, o ne rusai. Tokia argumentacija remiantis ir pasaulinio atšilimoklaltininkais galimakonservatorius paskelbti. Geopolitika ne senstelėjusių diedukų užsiėmimas. Visas straipsnis sukonstruotas principu “kas galėtų paneigti”. O tkras tikslas-nedarykim nieko, nes ką bedarytume Gazpromui nepatiks.
  Mazūronis šį kartą maloniai nustebino. Atsakomybė žmogui gražino normatyvinę leksiką ir racionalų protą. Skirtingai nei šio opuso autoriui.

 8. AMERIKONU AGENTAM:

  Kiek dar atsiras tokiu idiotu, kurie visus, kas nesutinka su skalunu zvalgyba-gavyba dabartinemis salygomis, vadinas “gazpromininkais”…. Intelekto nesuzaloti piemenys ir tiek.

  Gal tada tuos kurie UZ dabar pradekime vadinti AMERIKONU AGENTAIS? Ne durnai skamba?

 9. grybs:

  Ponas Nagi, straipsnis ne apie brazauska, komunistu partija ar kremliu o apie skaluniniu duju gavyba lietuvoje, kam reikia pastoviai prikaisioti kazkokias senas votis ir apsaukti kitus nebutais dalykais. Faktas kad chevrono interesas yra tik pinigai, o kas bus poto, nors ir tvanas. Taip kad reiktu sita dalyka apsvarstyti daug rimciau, ne vien tik pinigu lygyje, reiketu atsiklausti visos tautos ar mums to reikia, nes is tikro visas sitas dalykas kvepia MZ afera..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: