Kova dėl Perūno Kijeve tęsiasi (18)

Perūnas ant Starokijovsko kalno| pl.wikipedia.org nuotr.

Perūnas ant Starokijovsko kalno| pl.wikipedia.org nuotr.

2009 rugpjūčio 24 d. Kijevo centre ant Starokijovsko kalno iškilmingai buvo pastatytas trimetrinis Perūno stabas. Pirmą kartą Perūnas „su sidabrine galva ir auksiniais ūsais” buvo pastatytas 980 metais kunigaikščio Vladimiro įsakymu, tačiau po aštuonerių metų, Vladimirui priėmus krikštą, Perūnas buvo nugriautas.

2009 m. atgaivintą Perūną nešė ukrainiečių prigimtinio tikėjimo РУНВі́ра (Рідна Українська Національна Віра) bendrijos žmonės ant savo pečių miesto gatvėmis. Ten pat kalne senoviniu būdu buvo užkurta šventoji ugnis. Daugelis Ukrainos istorijos mylėtojų šį įvykį sutiko su simpatija. Tačiau Kijevo cerkvė atvirai reiškė savo nepasitenkinimą, o pastangų stabdyti prigimtinio ukrainiečių tikėjimo (rodimoverų) atgimimą jau būta ne vieno. Neseniai graikų katalikų aktyvistai Sadživkos kaime užpuolė senojo tikėjimo šventyklą, ją sugriovė, o bandžiusius apsiginti  sumušė. Panašiai 2007 metais buvo užpulti rodimoverai Kijevo Nacionalinio muziejaus teritorijoje. Apie agresyvius veiksmus prieš senojo tikėjimo pasekėjus pranešama ir iš Rusijos.

Šį kartą Kijevo rodimoverai  turėjo vilčių, jog jų šventenybės niekas nelies. Deja, šių metų lapkričio 1 dieną Kijeve Starokijevsko kalne slapta buvo nugriauta neseniai pastatyta Perūno stovyla. Apie tai pranešė ukrainiečių rodimoverų vadovė Halina Lozko, žymi mokslininkė, paskelbusi knygą „Rodzima wiara ukrainska“. Tarp kitko, ji dalyvavo Vilniuje 1998 metais surengtoje Prigimtinių religijų konferencijoje.

Šis įvykis sukrėtė visus slavų senovės gerbėjus. Lenkijos  Prigimtinio Tikėjimo (Rodzima Wiar) bendrijos vardu paskelbtas kreipimasis į senojo tikėjimo brolius ukrainiečius. Kreipimesi rašoma „Su skausmu išgyvename žinią apie jūsų šventenybės išniekinimą Kijeve. Šioje nelaimėje esame solidarūs su jumis.Lai šitos piktadarybės autoriai nesijaučia tarsi gyventų prieš 1000 metų, kuomet buvo kertamos šventos giraitės ir buvo niekinamos tautų šventybės. Visoje Europoje atgimsta prigimtinės dvasinės tradicijos, ir traukiasi šalin tai, kas buvo prievarta brukama. Mūsų tikėjimo šventybių griovimas nesumenkins mūsų įsitikinimų ir mūsų ištikimybės protėvių tikėjimui. Tegul šitas niekingas išsišokimas tampa dar vienu akstinu, skatinančiu mūsų pastangas, atkuriant ir stiprinant prigimtąją kultūrą.“

Kategorijos: Kultūra, Religija, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: