A.Akstinavičius. Išsivaduokime iš sovietijos (36)

Rugsėjo 15 d. Nacionalinis susisvienijimas „Už Lietuvą Lietuvoje“ (ULL) Lietuvai pristatys programą. Tai bus bendra Nacionalinio susivienijimo programa, kuri ruošiama ir derinama koalicijos partnerių. Tai ne pažadai, kurie baigiasi pasibaigus rinkimams, o įsipareigojimai. Įsipareigojimai ne tik žmonėms, bet ir sau, nes tik tokiu atveju jų bus laikomasi ir programa vykdoma. Tai bene pirmas atvejis Lietuvos istorijoje po 1990-ųjų kovo 11-osios, kuomet koalicija suformuojama pirmiausia suderinus vertybinius ir programinius dalykus, nesidalijant valdžios postų.

Neseni dar laikai, keturiasdešimtmečiai ir vyresni turėtų juos gerai atminti, kai nelojalius ir besipriešinančius sistemai trėmė, sodino, kišo į psichiatrines ar net po velėna.

Nuo gūdžių sovietinių laikų praėjo apie ketvirtį amžiaus, tačiau principai ir metodika išliko panašūs. Tik formos galbūt tapo švelnesnės, „civilizuotesnės“. Nelojalius ar besipriešinančius dabar dominuojančiai politinei partinei sistemai stengiamasi izoliuoti nuo visuomenės. Tiesiog  padaryti taip, kad rinkėjas kuo mažiau būtų apie juos matęs ir girdėjęs.

Jei konservatorius išsikelia prieš konservatorių ar sisteminis politikas krikštija savo anūkę – tai tampa vos ne dienos politine aktualija. Tačiau, jei biudžeto dotacijų negaunančios neparlamentinės politinės organizacijos suformuoja antisisteminę antiklaninę koaliciją, paskelbia rinkimų sąrašą ir kandidatus vienmandatėse apygardose – apie tai neskelbia nei viena televizija, nei viena radijo stotis. Taigi, jei nepriklausai dominuojančiai sistemai, nesi jai lojalus ar tiesiog nesusimoki – tampi nepageidaujamu asmeniu ar organizacija. Ir gali teikti pačius teisingiausius, reikalingiausius, racionaliausius siūlymus ar programas – visuomenė vistiek su jais nebus supažindinta. Panašiai juk buvo ir sovietmečiu. Buvo persekiojami ir izoliuojami tie, kurie turėjo kitokias pažiūras, kitokius įsitikinimus nei sistema, o visuomenė buvo atribota nuo civilizacijos ir demokratijos. O ar dabar, ypač prieš rinkimus, dominuojanti politinė reklama daug kuo skiriasi nuo sovietinių laikų propagandos? Manau, jog nelabai.

Antisisteminis antiklaninis Nacionalinis susivienijimas „Už Lietuvą Lietuvoje“ (ULL) formavosi būtent tokiomis, sovietinius laikus primenančiomis, aplinkybėmis. Jį formavo ne vienus metus veikiančios, opozicija ir tam tikra prasme pozicija išbandytos politinės organizacijos, savo gretose turinčios ir buvusių, ir esamų Seimo narių, ir buvusių, ir esamų savivaldybių tarybų narių. Jų nėra labai daug, tačiau jie nepralobo, nepasipelnė politikos dėka, nedalyvavo prichvatizacijos procesuose. Pati koalicija formavosi ne postų dalybų, o principų, idėjų, programų derinimo pagrindu.

Vasario 6 d. Nacionalinis susivienijimas „Už Lietuvą Lietuvoje“ pasižadėjo būti atviras visuomenei, vadovautis demokratinėmis nuostatomis ir vykdyti tautos valią. Savo įsipareigojimus „Už Lietuvą Lietuvoje“ siekia tesėti. Nacionalinį susivienijimą parėmė ir jo rinkimų sąrašą papildė kovo 11-osios Akto signatarai, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariai, visuomeniniai judėjimai ir jų atstovai, profsąjungiečiai ir t.t. ULL aiškiai palaikė visuomenės siekį rinkimams turėti vieną antisisteminių jėgų sąrašą ir didžia dalimi jį įvykdė.

Demokratijai būtina daugiapartinė sistema. Nacionalinis susivienijimas „Už Lietuvą Lietuvoje“ suformavęs koaliciją įvykdė sąlygą rastis naujos kokybės plataus spektro – nuo politinės kairės iki politinės dešinės – daugiapartinei sistemai. Tai tikroji opozicija ir alternatyva dabar dominuojančiai politinei partinei sistemai, kuri per kelis valdymo dešimtmečius nepaisė valstybės interesų ir nepateisino piliečių lūkesčių. Socialiniams, ekonominiams, švietimo, sveikatos apsaugos ir kitiems klausimams bei problemoms spręsti, kurti visuomenės gerovę pirmiausia reikalinga politinė valia. O ji neįmanoma be idealizmo ir principų, kurie turi būti politine vertybe. Tuo Nacionalinio susivienijimo „Už Lietuvą Lietuvoje“ politinės organizacijos ir skiriasi nuo dabar dominuojančių Seimo partijų.

Autorius yra Lietuvos socialdemokratų sąjungos pirmininkas, Nacionalinio susivienijimo „Už Lietuvą Lietuvoje“ politinės tarybos narys

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .

36 komentarai

 1. lietuvis:

  Citata: “paskelbia rinkimų sąrašą ir kandidatus vienmandatėse apygardose”. Kai kur tas sąrašas?

 2. erkė:

  “Tai bus bendra Nacionalinio susivienijimo programa”
  Jei jau skelbiat nacionalinį susivienijimą, tai bent paklauskit žmonių ko jie nori, kas jiems svarbu, ir ar jiems to susivienijimo apskritai reikia. Tada pamatysite (o gal jau ir taip suprantate), kad ši užduotis (nacionalinis susivienijimas) yra tik toks malonus nacionalistų sapnas. Na gerai, šiuo atveju- socdemų. Iš esmės- jokio skirtumo kas, neklausdamas nei manęs, nei kitų, primetinėja visuomenei savo vizijas.
  Čia pas mane neseniai buvo atėjęs toks anketos pildytojas ir uždavinėjo visokius vien tik valdantiesiems svarbius klausimus. Juokingiausia, kad galėjau rinktis tik iš esamų atsakymų ir, pvz., klausimui “ko tikitės iš savo atstovo seime?” aš neradau nei vieno man bent kiek aktualesnio ar įdomesnio atsakymo. Suprantat kur lenkiu? Politikams giliai px ko man, ko mums visiems reikia. Susivienijimas skelbiasi, kad “vykdys tautos valią”. Na gerai, kur tas mechanizmas, kuris padės žinoti tautos valią? Nėra ir net neplanuojamas kurti. Reiškia, tautos valia bus kažkieno nusavinta ir ja bus vėl manipuliuojama kaip bus patogiau patekusiems į valdžią. Neišvengiamai. Čia demokratija ir baigiasi. Rinkimai šiek tiek panašūs į tas radijo laidas, kai studijoje sėdi koks valdžios atstovas, žmogus skambina ir skundžiasi kažkuo, o valdininkas maloniai pažada, kad įsigilins ir spręs problemą, tačiau net nepaklausia žmogaus vardo ir adreso, nes iš tikro jam px tie žmonės.

 3. taigi, taigi:

  Butu gerai pamatyti tu “kandidatu vienmandatinese apygardose” sarasa ir uz kokius ju nuopelnus, ju savybes jie iskelti ten, kaip buvo reitinguoti? Tai galetu Akstinavicius papildyti straipsni tuo “sarasu”.

 4. Palaikykime:

  NELIKITE ABEJINGI! ATEIKITE!

  Lietuva jau niekuo nebesiskiria nuo kaimyninės Baltarusijos, kurią pamokyti demokratijos nepraleidžia progos mūsų politikai. Tačiau ar galima laikyti demokratine ir teisine valstybe Lietuvą, kai joje teisėsaugą kontroliuojantis „valstybininkų“ klanas nuožmiai ir aktyviai persekioja drąsius, viešai apie šio klano nusikalstamą veiklą poziciją pareiškusius, kovojančius už mūsų visų teisę žinoti TIESĄ, Lyderius?

  2012 m. rugsėjo mėn. 7 d., 11 val., Vilniaus m. 3-ajame apylinkės teisme bus bandoma apkaltinti Tautos vienybės sąjungos pirmininką – daktarą Algimantą Matulevičių gegužės mėnesį įvykusių masinių Piliečių protesto mitingų organizavimu.

  „Valstybininkų“ klanas ypač neabejingas šio politiko viešajai veiklai, nes negali atleisti už principingą ir drąsią jų atžvilgiu poziciją A. Matulevičiui būnant Seimo NSGK (Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto) pirmininku.

  Tik šio doro ir išmintingo politiko dėka Lietuva sužinojo apie klano egzistavimą bei jo nusikalstamą veiklą. Ta tema sukurti filmai ir parašytos bei išleistos A. Matulevičiaus knygos.

  „Valstybininkai“ A. Matulevičiui dėl mitingų ir piketų organizavimo iškėlė net dvi bylas, kas susikerta su LR Konstitucija, kurioje aiškiai įtvirtinta Piliečių susirinkimų ir žodžio laisvė.

  Kviečiame atvykti ir pademonstruoti solidarumą su A. Matulevičiumi, nes šiandien teisia mūsų Draugą, Kolegą, Bendramintį, o rytoj susidoros ir su Jumis.

  Laisvi ir neabejingi Lietuvos piliečiai

  • Kažin:

   Iš kur žinai, kaip iš tikrųjų yra Baltarusijoje, kad sakai, jog Lietuva niekuo nesiskiria nuo Baltarusijos. Taigi pirmiausiai išmok kalbėti ne iš sovietinio propaganisto praktikos perimtais melo principais, kai buvo sakomos ne savo mintys, o kartojami komunizmo propagandistų ir agitatorių viešajai erdvei primesti šablonai, nuostatos kitų atžvilgiu. Tokį kai pats išrinkus tikrai niekas nepasikeistų, tam reikalingas kokybiškai kitas elgesys, pažiūra į žmogų, o to pačiame neįžvelgsi.

 5. Vytautas:

  Labai jau vėluoja ta programa. Ar spės Nacionaliniai, dar nesamo sąrašo kandidatai ir niekam nežinomi vienmandatininkai susipažinti su ta programa, įsijausti į ją taip, kad įtikintų rinkėjus balsuoti už susivienijimą ir programą.

 6. G pavardės nesakysiu:

  Šiandien delfyje skelbtose prognozėse ULL visai nepaminėtas – taigi rinkėjams kaip ir neegzistuoja. Drąsos Kelias irgi tik 1.6% surinktų. Kažin ar verta švaistyti jėgas ir menkus turimus pinigus seimo rinkimams – akivaizdu, kad ULL neperžengs ir 1% barjero, ne tai kad 7%. Mano galva tai geriau jau dabar ruoštis savivaldybių rinkimams – ten kartais rinkėjai balsuoja ne „pagal televizorių“, o už konkretų žmogų. Aišku, jeigu tas „ciekavas“ ir neprisidirbęs vietoje :D.

  • Pikc:

   “Šiandien delfyje skelbtose prognozėse ULL visai nepaminėtas – taigi rinkėjams kaip ir neegzistuoja.” – Iš vienos pusės, informacinis boikotas ir yra šio straipsnio tema. Iš kitos – ta koalicija sudaryta gana skubotai ir gerokai per vėlai, todėl iki rinkimų kaip nors labiau pasireikšti jiems paprasčiausiai pritrūks laiko – gi nemažai laiko atima ir pačios koalicijos organizacinių klausimų sprendimas bei tokiais atvejais neišvengiamų vidinių trinčių sureguliavimas, o kol tas “namų darbas” neatliktas, “į išorę” nukreiptos kampanijos organizavimas yra gerokai apsunkintas. Kitas dalykas – nepavyko sukurti vieningo “antiklaninio” politinio darinio, o į kelias dalis suskilusios ir tarpusavyje konkuruojančios organizacijos nelabai daug šansų turi prieš šimtais tūkstančių litų iš valstybės biudžeto finansuojamas partijas. Ko gero, šiuo atveju būčiau linkęs Jums pritarti – pradžiai reikėtų orientuotis į savivaldybių rinkimus ir “krautis politinį kapitalą”.

  • Mintis:

   Ar svarbu tamstai,kas ką sako ar kaip yra iš tikro?Tamstos logika vadovaujantis,jei esi iš skurdžios šeimos nesiek mokslo,tobulėjimo:”ne tau Martynai mėlynas dangus”?.Daugiausia pasiekę yra būtent iš tokių šeimų(jei siekė).Pasiekia tie,kurie turi vidinį kūrybinį varikliuką ir tikslą ir žino,kad nieks kilimo gyvenimo keyje nepaties.Tuo tarpu,kai pas patogiai įsitaisiusius tas varikliukas gal taip ir neįsijungė.Todėl mintis,kad”jūs neturit galimybių”,jos užblokuotos per finansines galimybes ,verčia įjungti atsarginį kvėpavimą:be finansinių galimybių padaryti papildomom pastangom,darbu virš galimybių.Tokie žmonės ir laimi, jei kova nors kiek pagal taisykles.

 7. Trumpiausias anekdotas:

  Nuėjusi į vrk puslapį neradau tokio susivienijimo ULL užregistruoto dalyvavimui rinkimuose. Kekviena šio susivienijimo partija eina atskiru numeriu.
  Tai kokia tokio susivienijimo prasmė?

 8. Noriu paaiškinimo:

  Noriu paklausti, kodėl būsimuose rinkimuose partijų sąrašuose nėra šios partijų koalicijos Už Lietuvą Lietuvoje? Lietuvos socialdemokratų sąjunga, Tautininkų partija – Lietuvos kelias ir Tautininkų sąjunga užregistruotos atskirais numeriais. Tai kokia koalicija, kaip žmonės balsuos – atskirai už kiekvieną?

  • Trumpiausias anekdotas:

   atrodo kad ši koalicija – blefas

  • Elementaru – susirastkite vrk.lt ar lrs.lt koalicijos formavimo taisykles. Pirma visi koalicijos nariai turi patys užsiregistruoti rinkmams kaip atskiri nariai, o tik tada oficialiai formuoti koalicija.

   • Kažin:

    Reikia skirti užsiregistravimo dalyvauti rinkimuose procedūrą nuo pačių kandidatų sąrašų registravimo procedūros.
    Taigi užsregistruoti dalyvauti rinkimuose kiekviena partija turi tai atlikti atskirai, o kandidatų sąrašus gali registruoti ir partijų koalicija, taip pat galima į koaliciją susijungti jau po partijų atskirai užregistruotų sąrašų, tuomet mokamas papildomas mokestis už partijų sąrašų peregistravimą į koaliciją.
    Taigi, matyt, ULL koalicija savo kandidatų sąrašų registravimui VRK dar nėra pateikusi apskritai.

  • Mintis:

   sąrašas bendras-koalicinis ir turit galimybę reitinguoti.Partijos iškėlę savo kandidatus vienmandatėse paryškina savo partijas, kad kandidatas atstovauja tokią ir tokią partiją.Taip aiškiau rinkėjams.Tai kas čia neaiškaus?

 9. AKM:

  Man asmeniškai nereikia programų , nereikia specialistų ,[per 20 metų to gero jau mačiau], man reikia tik SĄŽINĖS ir TIESOS.

 10. gaila,:

  kad tikrai vėlokai žmonės sužinos daugiau apie šią koaliciją. Žinome tik šiuos gerb. lyderius:Akstinavičių,Matulevičių ir Songailą. Lauksime rugsėjo 14d. ir sėkmės Jums.Skelbkite sąrašus!

 11. Ona Voveriene:

  Iš visos širdies sveikinu šią koaliciją ir džiaugiuosi, kad ji atsirado. Netgi jei ji ir nelaimėtų šių rinkimų – tai Lietuvos ateities partija. Laikai visame pasaulyje keičiasi ir kaip sakė šviesaus atminimo Vilius Bražėnas politinę paradigmą kairė-dešinė jau keičia kita paradigma tautiškumas-globalizmas ir ši koalicija yra mūsų padangėje pirmoji kregždė, kelianti sau pačius kilniausius tikslus – tarnavimą savo Tautai ir savo Valstybei. O dėl Baltarusijos, grįžau iš konferencijos Palangoje, kurioje dalyvavo ir atstovai iš demokratinio fronto Baltarusijos; jie pasakojo apie baisius dalykus toje valstybėje, panašius į mūsų Klonio gatvės įvykius kovo 23 ir gegužės 17 d. Mūsiškiai liberalcentristai, sukūrę iš mūsų jėgos struktūrų čekistinę chuntą, manau mokosi, kaip tik iš Baltarusijos, nes tai, ką Čaplikas, Palaitis ir Melianas daro Lietuvoje, viskas tas labai gerai žinoma ir pažįstama Baltarusijoje
  Pagarbiai Ona Voverienė, Vilnius, 2012.09.06.

 12. Rytas:

  Kodėl prie Kubiliaus, Butkevičiaus, Uspaskio, Pakso, Tomaševskio, Masiulio, Čapliko?

  1. Seimo Socialdemokratų frakcijoje dirbantys milijonieriai: iš 24 šios frakcijos narių 8 yra milijonieriai, bendra jų turto vertė – 62,9 milijono litų. 10 narių parlamente turinčioje Darbo partijos frakcijoje – 7 milijonieriai. Jų bendra turto vertė – 13,1 milijono litų. Didžiausioje valdančiojoje Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcijoje iš 45 narių yra 5 milijonieriai, kurių bendras turtas viršija 33 milijonus litų.
  2. Iš kur tokie milijardieriai? Kaip su mokesčiais?
  VMI preliminariai sudėlioti visų gyventojų pajamų deklaracijų duomenys atskleidė ir milijardierių – vienas asmuo deklaravo 2011 m. gavęs 1 mlrd. 371,7 mln. Lt pajamų. Tą sumą padalinus iš 12 mėnesių ir iš 200 tūkst. gaunančių MMA ( 800 litų), tai gaunam 600 litų. Taigi už vieno žmogaus pajamas galima buvo mokėti NE 800, o 1400 litų MMA VISUS METUS.
  Tai galima, kaip siūlo LLRI, sumažinti MMA iki 200 litų, tai turėsim 2 tokius milijardierius per metus.
  3. Lietuvoje turėdami vidutinį atlyginimą apie 1 100 JAV dol. pagal perkamosios galios paritetą, taip pat esame apatinėje lentelės dalyje, atsilikdami nuo artimiausių Jamaikos, Rusijos, Estijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Makedonijos.
  4.Gyventojų registro tarnybos duomenys: per šių metų pirmą pusmetį savo išvykimą deklaravo 21 171, t.y. beveik 3 000 gyventojų daugiau, nei 2011 m. (18 210).
  5.Šių metų sausį „Eurostat“ paskelbė naujausius ES narių minimalios mėnesinės algos (MMA) rodiklius, leidžiančius pažvelgti kaip bendrame Europos kontekste mes atrodome. Lietuvoje MMA siekia 800 lt. (247 eurus). Tai trečias rodiklis nuo galo tarp 20 valstybių. Mažiau uždirba rumunai (162 eurai) ir bulgarai (138 eurai). Tarp Baltijos šalių pirmauja estai (290 eurų), latviai (286 eurai). ES vidurkis – 748 eurai, t.y. didesnis nei mūsų VDU.
  6. Kodėl 2010 per krizę atsirado 273 nauji milijonieriai? Kodėl skirtumas tarp turtuolių ir vargšų – didžiausias Europoje?
  7. Kodėl prie Kubiliaus per 3 metus valstybės skola išaugo nuo 17 milijardų iki 50 milijardų?
  8. Kodėl statybose pusvelčiui daugiausiai dirba atvežti baltarusiai, pakistaniečiai, siuvėjos iš Šri lankos ir kt. (Klaipėda, Vilnius, Mažeikiai ir kt.)?
  9. Kodėl prie Kubiliaus per 2 metus iš darbo rinkos dingo 250 tūkst. dirbančiųjų, o dabar atsistatė apie 40 tūkst (darbo ir soc. tyrimų institutas)
  10. Kodėl prie Kubiliaus Rytų Lietuvoje nesilaikoma Lietuvių kalbos, Švietimo, Darbo kodekso, kitų įstatymų? Kodėl nevykdomi teismų sprendimai?
  11. Kodėl prie Kubiliaus MMA 800 litų, o įmonių pelnas 2010 m. 5, 3 milijardo (statistikos departamentas)? Jei MMA būtų 1000, įmonių pelnas būtų 4.8 milijardo. Daug pelno investuota Baltarusijoje. Ar tai gerai?

 13. Dar Karta:

  Ash nemanau kad ish sovietios reiike vaduotis. Kodeil nes kashkastai labai gudrus suzhaidei savokom ir uzh sovietios pasleipei vagis zhudikus vienu zhodzhiu kriminalinius nusikaltelius tai ira komunistus.

 14. DELFI priklauso “Maximos” vadeivams – tai yra viska pasakantis faktas …

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: