V.Landsbergis paragino partijos bendražygius vėl siekti Lenko kortos teisinio įvertinimo (19)

prof.Vytautas Landsbergis | delfi.lt Š.Mažeikos nuotr.

prof.Vytautas Landsbergis

Europarlamentaras Vytautas Landsbergis paragino partijos bendražygius siekti lenkų kilmės Lietuvos piliečiams Lenkijos vyriausybės dalijamos Lenko kortos teisinio įvertinimo.

Per Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų tarybos posėdį pristatęs tokią jo vadovaujamo Politikos komiteto rekomendaciją V.Landsbergis sakė, kad Konstitucinio Teismo reikėtų paklausti, ar pagal Lenko kortą Lenkijos vyriausybei įsipareigojęs asmuo gali dirbti tarnyboje, kur reikia prisiekti Lietuvai.

„Čia vėl mūsų labai aiški rekomendacija dėl visokių šunybių iš mūsų kai kurių piliečių pusės, kuriais manipuliuojama, arba viena užsienio valstybė keistai elgiasi. Labai paprastas mūsų pasakymas – reikalingas Lenko kortos teisinis įvertinimas. Paprastas dalykas. Tai buvo pabandyta padaryti, bet kažkaip sujauktai su kitais klausimais, Seimas nepritarė, pritrūko balsų kreiptis į Konstitucinį Teismą“, – šeštadienį kalbėjo V.Landsbergis.

„Paprastas klausimas – ar tie, kurie turi Lenko kortą paėmę ir įsipareigojo Lenkijos vyriausybei nekenkti Lenkijai ir lenkiškumui, nes kitaip korta bus atimta jų viešam sugėdinimui tarp tautiečių, jie jau yra pavaldūs, ar jie gali dirbti tose valstybės tarnybose, kuriose prisiekiama Lietuvai? Jie įsipareigojo kitai valstybei. Klausimas turbūt neturi būti labai baisus“, – sakė politikas.

Idėją kreiptis į Konstitucinį Teismą parlamentarai keletą kartų buvo atmetę, paskutinį kartą – pernai balandžio mėnesį. Paskutiniu projektu buvo siekiama išsiaiškinti, ar Lenko korta suderinama su Seimo nario priesaika Lietuvai.

Lenko kortą gauna asmenys, kurie raštu pareiškia savo valią priklausyti lenkų tautai, galintys įrodyti, kad bent vienas iš tėvų, senelių, prosenelių buvo lenkų tautybės arba turėjo Lenkijos pilietybę.

Kritikai Lietuvoje teigia, kad su priesaika Lietuvai yra nesuderinamas politinio lojalumo reikalavimas Lenko kortos turėtojui – nekenkti lenkų tautos ir Lenkijos valstybės interesams. Be to, yra manančių, kad toks Lenkijos elgesys dvelkia istoriniu revizionizmu, nes Lenko korta išduodama tiems, kurie gyveno tarpukario Lenkijos valdytose žemėse, kurios dabar Lenkijai nepriklauso, įskaitant okupuotą Vilniaus kraštą.

Be to, Lenko korta išduodama tik lenkams, gyvenantiems buvusios Sovietų Sąjungos teritorijoje, kuriai Lenko kortos įstatymas priskiria ir Lietuvą. Kai kurių teisininkų nuomone, taip įstatymas nepagrįstai priskiria Lietuvą tarsi buvus teisėta SSRS dalimi ir neigia okupaciją.

Lietuvoje gyvena per 200 tūkst. lenkų kilmės žmonių, tai gausiausia tautinė mažuma.

Kategorijos: Lietuvoje, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

19 komentarų

 1. Rytas:

  Gerai, kad paragino prieš rinkimus ir labai jau išreklamavo, bet kaip žinom Seime seniai yra p. Songailos projektas, kuriam dalis TS-LKD seimūnų nepritaria.
  Taigi reikia Landsbergio konkrečių veiksmų, tai yra pasakyti p. Degutiene prašom įtraukti šį projektą į darbotvarkę.
  Deja, kol kas tik kova dėl vėliavnešystės.

 2. Tiesa, kai tautininkas Gintaras Songaila kėlė šį klausimą. Palaikymo nebuvo. Geriau vėliau negu niekada. Sveikiname profesorių teisingai apsisprendus.

 3. Vilna:

  Manau, kad radęsis viešas Landsbergio priekaištavimas Lenkijai yra tik jo partijos Seimo rinkimams skirta akcija, o ne tikrasis Landbergio veidas. Juk per visą 20 metų Lietuvos nepriklausomybės laikotarpį Landsbergiui, Seimo partijoms, politologams, žiniasklaidai Lenkija buvo šventa karvė. Šio Landsbergio “perbėgimo” į Lietuvos pusę viešas demonstravimas prieš Seimo rinkimus reiškia, kad šiuose rinkimuose imta naudotis “Lenkijos korta” ir pirmoji tai daryti ėmėsi Landsbergio asmenyje jo partija, tuo sumažindama kitų partijų, ypač taurtininkų, galimybės pelnyti rinkėjų balsus pažiūros į Lenkija pagrindu. Beje, tikėtina, kad dėl to turėtų būti su Lenkija susitarta, kad ji Landsbergiui nepriekaištaus, kaip šis nepriekaištavo Lenkijai, naudojusiai “Lietuvos kortą” šalies parlamento rinkimuose. Taigi, kuo čia ne Liublino unijos “susišliejimai” ar, teisiškai šnekant, ne piktnaudžiavimai partine padėtimi.

 4. Va čia jau geriau:

  reikia grištai su lenkais kovoti visi tyli kaip pelės po šluota o lenkai tik šienauja šventoj lietuvių žemelėj

 5. tai padaryti būtina ir garbinga. Dėkoju Vytautui Landsbergiui ir kitims, kurie tuo rūpinasi.

 6. Jorė:

  Jei V.Landsbergis yra Kryžiuočių ordino palikuonis, tai jis turėtų kovoti prieš Lenkijos imperializmą ir misijonizmą, nes įsitvirtinę Kryžiuočiai pradėjo mušti ir lenkus. Kol jis ES Parlamento narys galėtų apraminti mūsų vietinius pseudoistorikus, giedančius pagal lenkijos dūdelę ir vietinius pseudolenkus su Tomaševskiu priešaky. Linkiu jam sėkmės eiti Jurgio Giedraičio keliu.

 7. Rytas:

  po šio Landsbergio pasisakymo dar kokių dešimt vietinių Šalčininkiečių nutarė imti lenko kortą ( beveik privertė). Reikia daryti, o ne kalbėti. Jeigu matytų, kad ta lenko korta gresia kokiu tai Lietuvos pilietyvbės netekimu ar pašalpų negavimu, tikrai jos neimtų.

 8. Galindas:

  Vis tik galėtų jaunas teisininkas imti šią temą ir apkaltinti lenkų kortos turėtojus, kurie atstovauja Lietuvą ES arba dirba atsakingą politinį darbą Lietuvoje ir priėmęs priesaiką, ir už Kostitucijos pažeidimą perduoti teismui. Toks asmuo labai išgarsėtų ir padarytų karjerą, ypač dabar kai tautiškumas atgimsta Vengrijoje ir kitur. Kur mūsų jaunieji teisininkai? Imkitės šios bylos. Linkiu sėkmės.

 9. Tiesa sakant, iš konservatorių sunku ko nors tikėtis. Profesoriaus Landsbergio nuomonė svari ir teisinga, bet niekas jos ten Kubiliaus piramidėje neklauso ir atrodo neklausys. Jie jau seniai klauso tik tokio TS-LKD Politinio komiteto sprendimo koks partijos „troikai“ patinka, o pro visus kitus karavanas praeina. Tad jei tautininkas Gintaras Songaila ką nors imsis toliau šiuo klausimu daryti, tai tas ir bus padaryta. Būtų gerai, kad profesorius palaikytų Gintaro Songailos iniciatyvas bent šiuo klausimu. Nuoširdžiai to tikiuosi ir prašau.

 10. lyvis:

  Lietuvoje reiškiasi naujas mesija G Songaila. Tik kur jis buvo tuos 20 nepriklausomybės metų. Sidėjo kaip šūdas po lapų dabar jau pribrendo ir pradėjo reikštis tarybinės Lietuvos tesėjas – revanšistas. Visa Alkos svetainės tikslas tai yra Songailos iškamšos ištikimas, spekuliuojantis tautiniais jausmais, pagrindinis protegotojas. Geriausia reklama būtų nieko nepadarius kaip Brežnevas pasistatyti sau paminklą ir kiekvienam lietuvos rinkėjui įteikti po ledo porciją. lyvis

 11. Artūras Gotautas:

  O čia apie V.Landsbergio deramus “raštus” Alko tinklapyje..
  Kažkaip pinasi čia viskas,tame Alkas.lt tai vienu keliuku einama,tai kitu keliuku ir vėl mėtomasi pagrioviais,grįžtama į keliuką,bet Pagrindinio Tiesos kelio nematyt lyg šiol…
  ” Atkūrus Nepriklausomybę, 1991 m. rugsėjo 8 d. Šiluvoje kardinolas Vincentas Sladkevičius ir Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis paaukojo Lietuvą Švč. Mergelei Marijai. Čia saugomas ir paaukojimo aktas. Šis aktas reiškė, jog į Šiluvos Dievo Motinos, nuolat savo užtarimu lydėjusios tautos kelią į laisvę, rankas atiduodamos ir Nepriklausomybės viltys bei lūkesčiai.”
  V.Landsbergis tiek Lietuvai “davė ir duoda”,kad net spirgam mes visi..Pradedant nuo jo senelio ir nepabaigiant lyg šiol..Pianistas daug kur Lietuva aukojo ir aukoja,bet kam Alke randasi jo šluba,kreiva ta Koja..???

 12. Jorė:

  Kai mąstymo ir idėjų stinga pereinama prie asmenybės knibinėjimo ir įžeidinėjimo. Tai labai primityvu. Partijos yra tik dalys susispietę pagal socialinius sluoksnius ir interesus. Tautininkai yra sąjunga junginti visus įvairių sluoksnių piliečius, net ir kitų tautybių, nes tatininkai gerbia kitas tautas. O kodėl? Todėl, kad kas myli savo tautą ir rūpinasi jos kutūra ir išlikimu, analogiškai gerbia ir kitas tautas.

  • Artūras Gotautas:

   “Jorė” toks Lietuviškas žodis,o taip apdergiat Lietuvių kalbą šiame “komentare”…
   Gal čia iš ne pagarbos Lietuvai,o iš pagarbos kitom tautom..??
   Paprastasis šakalas lieka paprastuoju šakalu..

 13. Jonas:

  Apie kortą. Jeigu sugalvotų kokie nors mūsų avigalviai kaišioti kokias nors lietuvio kortas užsienyje esantiems lietuviams, tai šie tikrai įsižeistų. Sakytų – nežeminkit mūsų ir nelaikykit avinais, nes ne jums iš Vilniaus spręsti, lietuviai mes ar ne – mums nereikia tokių “įrodymų”. Tačiau Lietuvos lenkų tarpe tokių neišprusėlių, leidžiančių Varšuvos pusgalviams juos žeminti lenko kortom, pakanka.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: