Lietuvos ir Lenkijos premjerai aptarė su tautinių mažumų problematika susijusius klausimus (9)

D.Tuskas | A.Didžgalvio nuotr.

D.Tuskas | A.Didžgalvio nuotr.

Palangoje susitikę Lietuvos ir Lenkijos premjerai Andrius Kubilius ir Donaldas Tuskas sutarė sukurti ekspertų darbo grupę, kuri įvertintų naująjį Lietuvoje įsigaliojantį Švietimo įstatymą, kuris numato platesnį mokymą lietuvių kalba tautinių mažumų mokyklose.

Po Lietuvos ir Lenkijos premjerų susitikimo, kuriame daugiausia dėmesio buvo skirta naujajam Švietimo įstatymui aptarti, paskelbta apie sprendimą sukurti ekspertų darbo grupę, kuri turėtų nagrinėti ne tik Lietuvoje gyvenančių lenkų keliamas problemas, bet ir kaimyninėje šalyje gyvenančių lietuvių.

Pirmasis darbo grupės susitikimas turėtų įvykti po savaitės, o ekspertų rekomendacijų tikimasi sulaukti po kelių savaičių.

Andrius Kubilius pažymėjo, kad Lietuvoje galiojanti švietimo sistema mokytis lenkų kalba leidžia nuo darželio iki universiteto. Pasaulyje, už Lenkijos ribų, yra apie 160-mt mokyklų, kuriose dėstoma lenkų kalba, iš jų – apie 100-tas veikia Lietuvoje. Tautinių mažumų ir mišrių mokyklų mokinio krepšelis, dėl naujų reikalavimų, bus apie 20-čia procentų didesnis.

Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas pažymėjo, kad Lietuvoje gyvenantiems lenkams reikia gerai mokėti ne tik gimtąją, bet ir valstybinę kalbą. O politikai, anot jo, tautinių mažumų problemų, neturi išnaudoti savo naudai.

„Abu mes sutarėme, kad joks politikas neturėtų išnaudoti savo naudai tų problemų, su kuriomis šiandien turime reikalą“, – bendroje spaudos konferencijoje pareiškė D. Tuskas.

A. Kubilius sakė, kad ekspertai nagrinės tiek Lenkijos lietuviams, tiek Lietuvos lenkams rūpimus klausimus. Tačiau Vyriausybės vadovas pridūrė, jog Lietuvoje neketinama keisti naujojo Švietimo įstatymo, kurį kritikavo lenkų politikai.

„Darbo grupė pradės nuo švietimo klausimų, dalykų, kurie kam nors kelia neaiškumo vienoje ar kitoje pusėje. Mes turime nerimo dėl to, kad Lenkijoje uždaromos dar dvi mažos lietuviškos mokyklos, lenkų tautinė mažuma turi nerimo dėl naujojo Švietimo įstatymo, nors ir čia turėjome progą gana nuosekliai išaiškinti, kaip palaipsniui ir lanksčiai jis bus įgyvendinamas“, – žurnalistams sakė A. Kubilius.

Bendroje spaudos konferencijoje Lietuvos premjeras atkreipė dėmesį, kad Vyriausybė, siekdama pagerinti sąlygas tautinėms mažumoms, nustatė joms penktadaliu didesnį moksleivio krepšelį nei lietuviškų mokyklų moksleiviams, sumažino minimalų mokinių skaičių klasėms, kad būtų galima išsaugoti nedideles lenkiškas mokyklas.

A. Kubiliaus teigimu, ekspertų pateiktos rekomendacijos gali būti naudingos įgyvendinant pavasarį priimtą Švietimo įstatymą.

„Mes to (keisti įstatymą – BNS) neplanuojame ir nematau tam kokių nors priežasčių, bet ekspertų lygiu galima tartis, kalbėti ir ieškoti būdų, kaip atsižvelgiant į įvairius pasiūlymus realizuoti įstatymo įgyvendinimą“, – sakė premjeras.

A.Kubilius taip pat sakė atkreipęs dėmesį, kokią žalą daro tautinių mažumų klausimo radikalizavimas ir paminėjo neseniai įvykusius išpuolius Lenkijos Punsko valsčiuje prieš lietuviškus užrašus.

„Mums kelia nerimą tai, kad diskusijose dėl tautinių mažumų tiek Lietuvoje, tiek Varšuvos politikų išsakomi žodžiai diskusiją radikalizuoja ir to pasekmės yra tai, kad mes matome visiškai netoleruotinus vandalizmo aktus tame pačiame Punske“, – kalbėjo premjeras.

Lenkijos Vyriausybės vadovas žurnalistams sakė išgirdęs iš A.Kubiliaus, kad naujojo įstatymo tikslas nėra Lietuvoje gyvenančių lenkų teisių ar švietimo komforto sumažinimas, tačiau atkreipė dėmesį, kad lenkų tautinės mažumos nuogąstavimai nėra išsklaidyti.

“Švietimo įstatymas įveda naujus sureguliavimus ir tie sureguliavimai sukelia nuogąstavimus ir nerimą tarp Lietuvoje gyvenančių lenkų“, – sakė D. Tuskas.

“Svarbu atkreipti dėmesį į tautinių mažumų jautrumą, nuogąstavimą”, – pridūrė D.Tuskas.

Tačiau kartu jis pabrėžė, kad lenkams Lietuvoje valstybinės lietuvių kalbos mokėjimas yra ne mažiau svarbus nei geros lenkų kalbos žinios.

„Aišku, nėra jokių abejonių kad lenkams, gyvenantiems Lietuvoje, lietuvių kalbos mokėjimas yra tiek pat svarbus kaip ir lenkų kalbos mokėjimas. Ir čia niekas neturėtų to paneigti“, – pareiškė D. Tuskas.

Po šių Lenkijos premjero žodžių A.Kubilius išsakė viltį, kad juos išgirs ir aštrių pareiškimų nevengiantys Lietuvos lenkų rinkimų akcijos vadovai.

„Lenkų rinkimų akcija yra pasirinkusi problemų emocinio užaštrinimo, o ne tolesnio dialogo paieškos kelią. Tikiu, kad D. Tusko žodžiai bus išgirsti ir LLRA lyderio Valdemaro Tomaševskio, kuris turbūt greta kitų dalykų labai daug dėmesio skiria tam, kaip pasirengtų kitais metais vyksiantiems Seimo rinkimams“, – sakė A. Kubilius.

Lenkų politikai Lietuvoje kritikuoja naująjį Švietimo įstatymą, kuriuo plečiamas dalykų dėstymas lietuvių kalba tautinių mažumų mokyklose ir 2013 metais ketinama suvienodinti lietuvių kalbos egzaminą lietuviams ir tautinėms mažumoms. Iki šiol lenkai beveik visus dalykus Lietuvoje galėjo mokytis gimtąja kalba ir laikydavo lengvesnį lietuvių kalbos egzaminą.

Kategorijos: Lietuvoje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress

9 komentarai

 1. Pikc:

  Reikėtų atsargiai vertinti tokių šaltinių, kaip delfiai ar komtiesa info – pastaroji gi sugebėjo paskelbti info apie lenkų šovinistų “Falanga” pareiškimą, kuri buvo absoliučiai priešinga tikrajam pareiškimo tekstui. 🙂 Manau, alkas.lt gali rasti ir normalesnių informacijos šaltinių.

  • suomis:

   Pilnai pritariu jūsų nuomonei, kad delfi, ne ta vieta kur pateikiama teisinga informacija. Taip pat yra idomu: – kokią darbo grupę suburs Kubilius? Kažkaip įtariu, kad joje vėl figuruos įvairūs bumblowskiai su kuoliais.

 2. Nadomas:

  Tuteišiams, arba save vadinantiems Lenkams. Labai šaunu, kad streikuojate prieš naująjį švietimo įstatymą. Mano firmai reikalingi 7 binarinių ( šudvezių) automobilių vairuotojai ir 13 tuoletų valytojų. Prošem pani.

 3. Arvydas Damijonaitis:

  INFORMACIJA: LIETUVOJE NĖRA LENKŲ TAUTINĖS MAŽUMOS,YRA LIETUVOS
  LENKŲ BENDRUOMENĖ IR LENKIJA.Teisiškai Lietuvoje
  negali būti įvardinta “lenkų tautinė mažuma”.Yra Lietuvos lenkų
  bendruomenė.. Lenkija yra lenkų valstybė,todėl Lietuvoje negali būti
  lenkų tautinės mažumos,kaip ir Lenkijoje negali būti lietuvių tautinės mažumos.Čia prasideda pusiau neraštingų politikų
  sukčiavimas,provokacijos.Tomaševskiai drąsiai manipuliuoja
  antilietuviškais stereotipais,sušaudė lietuvišką Draučių kaimelį.Yra
  įrodymų,kad signataro R.Ozolo sūnų prie Vilniaus žiauriai nužudė
  pritvinkęs neapykanta lietuviams fanatikas pasiutlenkis
  tuteišas…Lietuviai ,lyg medžiojami tetervinai,nereaguoja į
  pasiutlenkių siautėjimą Rytų Lietuvoje..20 Vilniaus lenkiškos
  okupacijos ir 50 rusiškos okupacijos metų gerokai išplovė lietuviams
  smegenis.Būtina uždrausti tautinius partijų pavadinimus(lenkų rinkimų akcija,rusų aljansas).Buvę okupantai tyčiojasi iš tetervinais tapusių lietuvių.Arvydas
  Damijonaitis

 4. Arvydas Damijonaitis:

  INFORMACIJA:J.Pilsudskis – niekingiausias lietuvių kilmės lenkų politikas. Kokiu teisiniu pagrindu Jaltos konferencija atidavė
  paranoikui J.Stalinui visą Rytų Europą? Kokiu teisiniu pagrindu
  Prūsijos gyventojai,apie 1,5 milijono senių,vaikų 1944 m buvo
  masiškai išžudyti?Tai yra karo nusikaltimai,neturintys senaties
  termino.Taip ir Vilniaus okupacija,buvo J. Pilsudskio suderinta su
  Vokietija,mainais už Dancigo koridorių. Lenkija teisiog buvo
  “įspirta” į Lietuvą.J.Pilsudskis buvo Vokietijos slaptai
  angažuotas.J.Pilsudskio Lenkija leido vokiečiams realizuoti Dancigo
  koridoriaus idėją ,todėl J.Pilsudskis yra vienas iš niekingiausių
  Europos politikų,klastingai okupavęs Rytų Lietuvą,mainais atidavęs
  vokiečiams Lenkijos pajūrio sritis. Arvydas Damijonaitis

 5. arvydas damijonaitis:

  Būtina tarptautinėje erdvėje teisiškai ĮVARDINTI prievartinę asimiliacija, nes ši genocido forma yra labai pavojinga. Pvz. Lenkai iššaudė lietuvius Draučių kaimelyje, kas įrodo lietuvių pažeidžiamumą. Periodinės lietuvių žudynės, lenkų vykdytos Rytų Lietuvoje, tapo lietuviams ” įprastu” dalyku, kaip nevaldoma stichinė nelaimė..Pagal tarptautinę teisę Lietuvoje nėra lenkų tautinės mažumos, yra lenkų bendruomenė, Lenkija -valstybė, turinti didžiulę teritoriją, todėl pasiutlenkių siautėjimą Rytų Lietuvoje negalima pateisinti. Lenkija neturėtų skatinti Lietuvos lenkų separatizmo , neapykantos savo tėvynei Lietuvai.Lietuviai išlaiko apie 100 lenkiškų mokyklų-GINESO REKORDAS.

 6. arvydas damijonaitis:

  LIETUVOJE NĖRA LENKŲ, RUSŲ, ŽYDŲ „TAUTINIŲ MAŽUMŲ“

  Terminas “Tautinė mažuma” Tarptautinės teisės erdvėje yra susieta su „išorinės valstybės” sąvoka.
  Pagal tarptautinę teisę tautinės grupės Lietuvoje turinčios išorines tautines valstybes(Lenkija- 40 milijonų, Rusija – 150milijonų,Izraelis- 8 milijonai gyventojų) negali turėti „tautinės mažumos“ statusą Lietuvoje(3 milijonai). Tik žydai nevardina savęs „tautine mažuma“. Okupantų privilegijos : lietuviai išlaiko 120 lenkiškų mokyklų, kuriose lenkinami lietuvių kilmės “tuteišai“. Tai yra GINESO REKORDAS. Pvz. USA, nėra nei vienos lenkiškos valstybės išlaikomos mokyklos, jas išlaiko lenkų bendruomenė. Rusijoje yra tik 8 valstybės išlaikomos lenkiškos mokyklos.
  Lenkiškų mokyklų nusikalstamas valstybinis finansavimas yra žiaurios lietuvių kilmės „ tuteišų“ polonizacijos faktas, kurie kalba ne lenkiškai “po prostu“. Tuteišų polonizacija yra lietuvių savižudybė, o tai prieštarauja Dievo valiai.
  Lietuvoje yra tik dvi tautinės mažumos – karaimai ir totoriai, neturi išorinės valstybės. Tautinės mažumos Europos Sąjungoje turi išimtines teises, todėl darome Lietuvai meškos paslaugą neatsargiai vartodami terminą „tautinė mažuma“ vietoje tautinė grupė,bendruomenė.
  Lenkai Lietuvoje, kurie įžūliai, chamiškai laksto su tautine Lenkijos vėliava ,yra Lenkijos piliečiai ar ne? Jeigu jie yra Lietuvos piliečiai, tai lenkiškų vėliavėlių viešas brukimas yra Lietuvos pilietybės atsisakymo aktas . Kas juos klaidina? Rusijos spectarnybos, marionetes tomaševskiai. Lenkų ir rusų tautinės grupės atsirado okupacijų metu, todėl yra lietuvių priverstinės asimiliacijos baudžiamųjų bylų objektas.
  Pagarbiai Arvydas Damijonaitis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: