Rūdninkų poligone Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariams pristatytas pirmas kontmobilumo priemonėmis pilnai užpildytas Inžinerinių priemonių parkas.
Iš viso netoli sienų su Rusija ir Baltarusija steigiami 27 inžineriniai priemonių parkai. Pilnai įrengti ir sukomplektuoti visus šiuos parkus siekiama iki 2025 metų pavasario vidurio. Iki šių metų pabaigos ketinama įrengti ir priemonėmis aprūpinti penkis Inžinerinių priemonių parkus.
Kontrmobilumo priemonės yra svarbi mūsų šalies gynybos koncepcijos dalis. Jų dėka bus didinamas atgrasomasis ir gynybinis valstybės potencialas bei valstybės sienų su Rusija bei Baltarusija saugumas. Agresijos atveju jos leistų blokuoti ir pristabdyti priešiškų valstybių veiksmus, nukreiptus prieš Lietuvą.
„Rūdninkų poligone matome Inžinerinių priemonių parką, kuriame yra sukauptos kontrmobilumą užtikrinančios inžinerinės priemonės („ežiai“, kelio blokai, „drakono dantys“ ir kitos priemonės). Visos šios priemonės yra efektyvios stabdant priešą, tai rodo ir Ukrainos patirtis. Netrukus turėsime dar daugiau pilnai sukomplektuotų Inžinerinių parkų, svarbūs darbai vyksta sparčiai“, – sakė krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Priemonių kiekio, esančio viename Inžinerinių priemonių parke, pakanka užtverti 6-8 galimus priešo priartėjimo kelius (priklausomai nuo kelio pločio ir dangos).
Karinės invazijos atveju, priešo pajėgoms prireiktų kur kas daugiau laiko ir resursų, siekiant pašalinti inžinierines kliūtis, o tai suteiktų daugiau laiko pasiruošti gynybai. Kontmobilumo priemonės mažina tiek priešo pėstininkų, tiek karinės technikos judėjimo efektyvumą.
Tiesa, įrengtos kliūtys yra veiksmingiausios, kai jos dengiamos tiesiogine ir netiesiogine ugnimi. Inžinerinės kliūtys pristabdo, nukreipia, užfiksuoja arba blokuoja priešo judėjimą, tam kad jį būtų galimą naikinti ugnimi.
Inžineriniuose priemonių parkuose bus saugomi „drakono dantys“, surenkami „ežiai“, „ispaniški arkliai“, betoninės kelio užtvaros, pjaunanti viela (koncertina), kelio blokai, jūriniai konteineriai.
Suplanuotos ir kitos kontmobilumo priemonės: melioracinių griovių gilinimas, medžių alėjų formavimas palei kelius ir esamų miškingų vietovių išlaikymas iki 20 kilometrų atstumu nuo sienos bei aplink magistralinius ir krašto kelius, Nemuno brastų įtvirtinimas pasienyje su Rusija ir kiti pajėgumai. Lietuvos kariuomenės minavimo pajėgumų plėtra reikšmingai padidins visų kitų kontrmobilumo priemonių efektyvumą.
Lietuva derina pastangas kontrmobilumo srityje su kaimyninėmis valstybėmis. Nacionalinė gynybos linija yra kuriamos Baltijos gynybos linijos dalis. Kartu su latviais ir estais išilgai rytinės NATO sienos kuriame kontrmobilumo priemonių visumą, leisiančią efektyviai trikdyti ir stabdyti galimą priešo veržimasi per sieną. Šioje srityje taip pat aktyviai bendradarbiaujama ir su Lenkija rengiantis Suvalkų koridoriaus gynybai.
Visoms kontmobilumo priemonėms įgyvendinti dešimties metų bėgyje Lietuvai gali reikėti apie 600 mln. eurų.