Sekmadienis, 7 birželio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Baltijos dvarų kelias: pradedamas naujas sumanymas Baltijos jūros regione

www.alkas.lt
2026-04-21 08:00:00
93
PERŽIŪROS
2
Baltijos dvarų kelio diena

Baltijos dvarų kelio diena | rengėjų nuotr.

2026 m. balandžio 23 d. bus pirmoji Baltijos dvarų kelio diena – ji oficialiai paskelbs apie Kelią, sujungiantį gyvą dvarų paveldą, regioninius turizmo pasiūlymus ir bendras ateities kryptis Baltijos jūros regione.

Pirmąją Baltijos dvarų kelio dieną Baltijos dvarų asociacija, jungianti nacionalines ir regionines dvarų asociacijas, turizmo organizacijas ir tyrimų institutus visame Baltijos jūros regione, oficialiai pristato naują ilgalaikio bendradarbiavimo etapą – Baltijos dvarų kelią. Lietuvos pilių ir dvarų asociacija yraBaltijos dvarų asociacijos narė.

Įgyvendindami ES pagal „Interreg“ Pietų Baltijos 2021–2027 m. programą finansuojamą projektą „Baltic Manors ROUTE“, partneriai ketina iki 2027 m. sukurti šį Kelią, o iki 2028 m. pasiekti, kad jis būtų sertifikuotas kaip Europos Tarybos kultūros kelias.

Baltijos dvarų kelias kuriamas siekiant padaryti bendrą regiono dvarų paveldą labiau matomą, lengviau pasiekiamą ir ilgainiui tvaresnį. Lankytojams tai reiškia paprastesnį kelią į dvarų objektus ir jų siūlomas patirtis. Žmonėms, kurie į šias istorines vietas įneša naujos gyvybės, Kelias suteikia stipresnį palaikymą ir didesnį matomumą. Dvarai tampa dar svarbesniais kultūrinės tapatybės židiniais vietos bendruomenėms ir atveria naujas galimybes Baltijos jūros regiono kaimiškoms vietovėms.

Baltijos jūros regione – Lenkijoje, Vokietijoje, Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Švedijoje ir Danijoje – yra gerokai daugiau nei 10 000 dvarų, tai didžiausia tokių objektų koncentracija pasaulyje. Maždaug 1 000 jų jau priima lankytojus ir siūlo turizmo patirtis.

Tiesiamas Baltijos dvarų kelias sujungs šias vietas bendromis temomis, pasiūlymais, bendradarbiavimu ir mainais visame Baltijos jūros regione, taip pat sustiprins bendrą balsą kalbantis su valdžios institucijomis.

Remiantis įsitvirtinusiu skėtiniu ženklu „Baltijos dvarai – senos vietos, naujas gyvenimas“, Kelias išryškins šiuolaikinę dvarų kultūrą: vietas, kurios yra atviros lankytojams, įsišaknijusios vietos bendruomenėse ir formuojamos europietiška dvasia. Šias vietas dažnai atgaivina atsidavę entuziastai, vadinamieji „erdvių pionieriai“: jie išsaugo, pritaiko ir naujai interpretuoja istorinius pastatus bei objektus.

Taip Baltijos dvarų kelias skatins kultūrinius mainus ir ryšį su jaunąja karta – abu šie elementai yra esminiai Europos Tarybos Kultūros kelių programos principai.

„Tas žingsnis, kurį dabar žengiame, svarbus ir drąsus. Baltijos dvarų kelias suartins mūsų šalis per bendrą kultūros paveldą, kartu stiprindamas žmones ir vietos iniciatyvas, suteikiančias šiems istoriniams pastatams ateitį. Jis sukurs bendradarbiavimo pagrindą visame Baltijos jūros regione, padės lankytojams lengviau atrasti bendrą dvarų paveldą ir puoselės esmines europines vertybes per naują kaimo vietovių dvasią“, – sako Baltijos dvarų asociacijos pirmininkas Manfredas Achtenhagenas.

Jurbarko dvaras
Jurbarko dvaras | rengėjų nuotr.

Kaip Baltijos dvarų kelias kurs vertę lankytojams, šalims ir regionams

Užuot pateikęs vieną nustatytą maršrutą, Baltijos dvarų kelias plėtosis per regioninius klasterius, jungiančius pagrindinius lankytojų traukos taškus, kurie skatins keliautojus atrasti daugiau. Šį tinklą palaikys bendra komunikacija, kokybės stiprinimas ir teminis pasakojimas, peržengiantis valstybių sienas.

Be to, dalyvaujančios organizacijos sieks atgaivinti bendrą paveldą, pasinaudodamos jungiančiomis temomis, edukaciniais mainais ir tarptautiniais pasiūlymais lankytojams, pavyzdžiui, rekomenduodami tarptautinį Baltijos dvarų festivalį ar Baltijos dvarų parodą.

Pradinis dialogas su Europos Tarybos kultūros kelių institutu (EICR) Liuksemburge padėjo partneriams aiškiau suprasti kelią ir reikalavimus, vedančius į sertifikavimą. Tikslas – iki 2027 m. galutinai sutvirtinti Kelio koncepciją ir iki 2028 m. pasiekti, kad jis būtų sertifikuotas.

„Kelias sujungia Lietuvos dvaruose dirbančių žmonių pastangas su platesne Baltijos jūros regiono istorija. Jis suteikia daugiau matomumo, telkia bendruomenes ir kviečia lankytojus pažinti dvarų kultūrą plačiau ir giliau“, – sako Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos prezidentas Gintaras Karosas.

Baltijos dvarų kelio diena

Pirmoji Baltijos dvarų kelio diena – svarbus žingsnis, kuris visose dalyvaujančiose šalyse vyks vienu metu, 2026 m. balandžio 23-iąją. Ši diena skirta prasmingam dialogui ir dalijimuisi patirtimi, suburiant dvarų savininkus ir valdytojus, turizmo sektoriaus dalyvius, valdžios institucijų atstovus.Tikimasi, kad šis renginys taps kasmetine tradicija, padedančia išlaikyti dvarų valdytojų ir savininkų balsą girdimą, o bendro dvarų kultūros paveldo svarbą – nuolat matomą viešojoje darbotvarkėje.

Jurbarko dvare 12 val. bus pristatomas Baltijos dvarų kelio projektas, vyks paskaitos dvarų savininkams ir valdytojams, gilesnė Jurbarko dvaro pažintis, bus įdomu sužinoti patirtis kitame sertifikuotame europiniame kelyje.

Mūsų regionui Baltijos dvarų kelias yra praktiškas būdas paversti dvarų paveldą gyva šiandienos patirtimi, kartu suteikiant žmonėms naujai atgimstančio kaimo gyvenimo pojūtį – stiprinant vietos kultūrą bei turizmą ir užtikrinant ilgalaikę istorinių dvarų ateitį.

Apie Baltijos dvarų asociaciją ir sumanymą

Baltijos dvarų asociacija puoselėja dvarų paveldą visame Baltijos jūros regione, veikdama po skėtiniu prekės ženklu „Baltic Manors – Old places, new life“. Šią partnerystę palaiko nacionalinės ir regioninės dvarų asociacijos, remiamos turizmo organizacijų ir mokslinių tyrimų institucijų.

Baltijos dvarų asociacijos tikslas – iki 2027 m. sukurti Baltijos dvarų kelią ir iki 2028 m. pasiekti, kad jis būtų sertifikuotas kaip Europos Tarybos Kultūros kelias. Kelias plėtojamas įgyvendinant projektą „Baltijos dvarų KELIAS“ („Baltic Manors ROUTE“), kurį iš dalies finansuoja Europos Sąjunga pagal „Interreg“ Pietų Baltijos programą.

Apie bendradarbiavimą Lietuvoje

Lietuvoje Baltijos dvarų kelio plėtrą koordinuoja Lietuvos pilių ir dvarų asociacija, bendradarbiaudama su Vilniaus dailės akademija ir glaudžiai dirbdama su vietos bendruomenėmis, dvarų valdytojais, kultūros įstaigomis bei turizmo sektoriaus atstovais. Kartu jie prisideda prie regioninių lankytojų patirčių kūrimo, stiprina bendradarbiavimą visame Baltijos jūros regione ir remia ilgalaikį dvarų paveldo kaip gyvų, bendruomenėms atvirų vietų išsaugojimą.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Žemaičių dailės muziejuje Plungėje vykstančioje konferencijoje ,,Dvarų kultūra Lietuvos muziejuose“ aptartos muziejininkystės aktualijos
  2. Lietuvos dvarų vasaros stovykloje – naudingos žinios
  3. Lietuvos pilių ir dvarų asociacija kviečia į paveldą pažvelgti jo puoselėtojų akimis (video)
  4. Prezidentas: esame atsakingi už dvarų būklę
  5. Lietuva dalyvauja Viduržemio jūros archeologinio turizmo forume Italijoje
  6. Telšiuose vyks seminaras „Baltų kelias“
  7. Rygoje pristatytas projektas „Pažinkime Baltijos šalių pilis ir dvarus“
  8. Atsinaujinęs kultūrinis gidas „Vilniaus skulptūrų kelias“ kviečia į kalėdinį pasivaikščiojimą sostinėje
  9. Daugiakultūriškumas yra kelias, vedantis į pasaulio kultūras
  10. Aplankykime Baltijos pilis ir dvarus (nuotraukos)
  11. Skelbiamas trumpų filmų konkursas apie Baltijos šalių tapatybę „Common Baltic – Short Film Contest“
  12. Nuo rugsėjo 1 d. skelbiama registracija į Vilniaus miesto gidų kursus
  13. Pradeda veikti virtualus projektas „100 lankytinų kultūros paveldo objektų“
  14. Šiemet atgijusios kultūros paveldo vertybės laukia lankytojų
  15. Lietuvių ekspedicija renka „Gabalėlius Lietuvos“ Europoje

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 2

  1. nustieręs says:
    1 mėnuo ago

    Labai šaunus sumanymas. Pagaliau bus parodyta Teisybė. Bus visam Pasauliui parodyta, kas valdė tuos dvarus ir kokie buvo ten vietinių vergų kankinimo ir žudymo įrenginiai? Įpač dvaruose buvo mėgaujamasi moterų kankinimu. Tai bus pabrėžta ?

    Atsakyti
  2. Visgi says:
    1 mėnuo ago

    Puiki idėja. Gal kai kurie dvarai bus atkurti?

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Simonas Gentvilas
Lietuvoje

S. Gentvilas siūlo baterijų užstato sistemą

2026 06 07
Elektrrinis traukinys
Lietuvoje

Bus atnaujinta traukinių bilietų pirkimo sistema

2026 06 07
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis
Istorija

Išskirtinis paramos pavyzdys: muziejui perduota Čiurlionio mokytojo K. Stabrausko kūrinių rinkinys

2026 06 07
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Kalba

Seime vyks konferencija apie lengvai suprantamos kalbos svarbą Lietuvoje

2026 06 07
A. Karčiauskaitė-Jankauskienė. Poezijos pavasaris prasidėjo ir… pasibaigė
Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos

A. Karčiauskaitė-Jankauskienė. Poezijos pavasaris prasidėjo ir… pasibaigė

2026 06 07
VDU Botanikos sode Prezidento Valdo Adamkaus premija apdovanota aplinkosaugininkė Lina Paškevičiūtė
Gamta ir ekologija

Aplinkosaugininkei Linai Paškevičiūtei įteikta šeštoji Prezidento V. Adamkaus premija

2026 06 07
Lagaminai, bagažas
Lietuvoje

VLK: išvykstant atostogauti nepamirškite vieno svarbaus dokumento

2026 06 06
Žemė
Lietuvoje

Šiemet sudaryta beveik 2,5 tūkst. naujų valstybinės žemės sklypų

2026 06 06
„Sodra“
Lietuvoje

Pasitikrinkite, kaip paskirstomos „Sodrai“ sumokėtos įmokos

2026 06 06
Europos archeologijos dienos Senajame arsenale
Architektūra

Vilniuje susitiks baltų gentys: Europos archeologijos dienos Lietuvos nacionaliniame muziejuje

2026 06 06
Istorijų pasakojimo stovykla J. Šliūpo muziejuje
Lietuvoje

Istorijų pasakojimo stovykla J. Šliūpo muziejuje

2026 06 06
FNTT
Lietuvoje

Pranešimų apie įtartinas pinigines operacijas skaičius išaugo iki 102 tūkst.

2026 06 06

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • +++ apie K. K. Urba. Šaltibarščių kultūros laikai
  • Rimgaudas apie K. K. Urba. Šaltibarščių kultūros laikai
  • +++ apie K. K. Urba. Šaltibarščių kultūros laikai
  • skt. apie K. K. Urba. Šaltibarščių kultūros laikai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • S. Gentvilas siūlo baterijų užstato sistemą
  • „Google“ sako, kad DI greitai pakeis apsipirkimo įpročius
  • Bus atnaujinta traukinių bilietų pirkimo sistema
  • Išskirtinis paramos pavyzdys: muziejui perduota Čiurlionio mokytojo K. Stabrausko kūrinių rinkinys

Kiti Straipsniai

Švedijos parlamentas

A. Guogis. Dėl Švedijos Riksdago rinkimų numatymo

2026 06 07
A. Karčiauskaitė-Jankauskienė. Poezijos pavasaris prasidėjo ir… pasibaigė

A. Karčiauskaitė-Jankauskienė. Poezijos pavasaris prasidėjo ir… pasibaigė

2026 06 07
Leonidas Volkovas prie Migracijos departamento ir Krymo žemėlapio koliaže

V. Sinica. Dovanos priešams

2026 06 06
Telefonas

Ir viena naktis Nidoje gali baigtis šimtų eurų sąskaita už ryšį

2026 06 06
Kelias

„Via Lietuva“ kviečia atrasti gražiausias vietas keliaujant automobiliu

2026 06 06
Europos archeologijos dienos Senajame arsenale

Vilniuje susitiks baltų gentys: Europos archeologijos dienos Lietuvos nacionaliniame muziejuje

2026 06 06
Birutė Galdikas. Filmo Primatologų trijulė kadras

Sengirės kinas: Interviu su ruonių tyrėja dr. Vaida Surviliene

2026 06 05
Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos posėdis dėl asmenvardžių rašybos

V. Rakutis. Asmenvardžių rašyba dokumentuose: kaip suderinti teisę į tapatybę ir valstybinės kalbos apsaugą?

2026 06 04
Žml. Klaipėdos kraštas 1919–1939 m.

E. Barauskienė. Lietuvybės tiltai tarp Mažosios ir Didžiosios Lietuvos nuo „Aušros“ gadynės iki 1923 metų susijungimo

2026 06 04
S. Birgelis. Griškabūdis – išskirtinės šventovės ir didžiųjų kalbininkų kraštas

S. Birgelis. Griškabūdis – išskirtinės šventovės ir didžiųjų kalbininkų kraštas

2026 06 04

Skaitytojų nuomonės:

  • +++ apie K. K. Urba. Šaltibarščių kultūros laikai
  • Rimgaudas apie K. K. Urba. Šaltibarščių kultūros laikai
  • +++ apie K. K. Urba. Šaltibarščių kultūros laikai
  • skt. apie K. K. Urba. Šaltibarščių kultūros laikai
  • Taigi apie Žmogaus teisių gynėjai ragina stabdyti nelietuviškų diakritinių ženklų įteisinimą Lietuvos dokumentuose
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
I. Ruginienė lankosi Kauno rajone

Kauno rajonui – Ministrės Pirmininkės dėmesys

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai