Šeštadienis, 22 rugpjūčio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Idėjos savaitgalio pietums su žuvimi, kurios patiks visai šeimai

www.alkas.lt
2026-04-18 11:30:00
24
PERŽIŪROS
0
Maistas, žuvis

Maistas, žuvis | pixabay.com nuotr.

Tie, kas ieško nesunkiai paruošiamo patiekalo, kuris neapsunkintų nei skrandžio, nei piniginės, dažnai renkasi šviežią žuvį. Šylant orams žuvies į lietuvių krepšelius patenka netgi daugiau, pastebi Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Ir nenuostabu – pavasaris atneša pokyčių ne tik lauke, bet ir lėkštėse: gerėjant orams, norisi ir labiau subalansuotos mitybos.

„Apskritai lietuviai vis labiau pamėgsta žuvį. Matome, kad žuvies gyventojai kasmet suvalgo ne tik daugiau, bet ir įvairesnės. Dažnuose namuose stengiamasi paisyti rekomendacijų į savo racioną įtraukti daugiau žuvies, tad ir ledo lentynas šviežia žuvimi bei jūros gėrybėmis pildome kelis kartus per savaitę, kad kiekvienas rastų sau tinkamą šviežią pasirinkimą. Lašiša jau kurį laiką neužleidžia savo titulo – ji išlieka nepajudinama ne tik vandenų, bet ir lietuvių simpatijų karaliene. Šalia tokių tradicinių pasirinkimų kaip karpis ar šamas, pirkėjai vis drąsiau ruošia ir doradas, upėtakį, plekšnę, gurmanai pamėgę tuną. Šį savaitgalį žuvies įsigijus pigiau, galima išbandyti ir ne vieną rūšį ar patiekalą“, – sako G. Kitovė.

Specialistai rekomenduoja žuvį valgyti bent du kartus per savaitę – ji turtinga baltymų, svarbių riebiųjų rūgščių, vitaminų ir mineralų. Be to, „Iki“ kulinarijos šefė Jolita Tamoševičienė pažymi, kad iš žuvies lengva paruošti nekaloringų, bet skanių patiekalų – jai visai nebūtini sunkūs, riebūs priedai.

Tiesa, kad žuvies patiekalas pavyktų, verta atsiminti kelias universalias taisykles. J. Tamoševičienė dalijasi patarimais, kurie padės kiekvienam – tiek pradedančiajam, tiek patyrusiam – pasiekti tobulą rezultatą.

Nekepkite šaltos žuvies. Prieš ruošiant žuvį, ją verta ištraukti iš šaldytuvo bent 15–20 minučių anksčiau. Šalta žuvis ant karštos keptuvės, orkaitėje ar ant grilio keps netolygiai – išorė greičiau skrus, kol vidus dar liks žalias.

Neperkepkite. Žuvis – ne mėsa, jos nereikia ilgai termiškai apdoroti. Filė kepkite iki 3–4 minučių iš kiekvienos pusės, priklausomai nuo storio (lašišai gali prireikti minutės ar dviejų daugiau). Kaip žinoti, kad ji jau paruošta? Iškepusi žuvis lengvai sluoksniuojasi ir yra nepermatoma iki pat centro.

Druska – tik prieš pat kepant. Pasūdyta žuvis greitai pradeda išskirti sultis, todėl ją sūdykite tiesiai prieš dėdami į keptuvę, orkaitę ar ant grilio – taip išsaugosite sultingumą, ji neišsausės.

Rinkitės tinkamą riebalą. Liesesnės žuvys, pavyzdžiui, menkė ar plekšnė, puikiai dera su sviestu – jis suteikia papildomo skonio ir aromato. Riebesnėms žuvims, kaip lašišai ar šamui, pakanka šlakelio alyvuogių aliejaus.

Citrinos sultys – pabaigoje, ne prieš. Dažna klaida – žuvis paliekama marinuotis citrinos sultyse per ilgai. Tokiu atveju ji dar prieš kepant suminkštėja, pradeda trupėti – todėl citrinos sultimis apšlakstykite jau paruoštą patiekalą. Taip skonis bus gaivus, o tekstūra – tobula.

Lašišos pjausniai su medaus-sojų glazūra ir sezamais

Reikės: 4 lašišos pjausnių, 2 v. š. sojų padažo, 1 v. š. medaus, 1 v. š. alyvuogių aliejaus, 1 česnako skiltelės, žiupsnelio tarkuoto imbiero, sezamų sėklų, šviežių žalumynų patiekimui.

Gaminame:

  1. Sumaišykite sojų padažą, medų, aliejų, susmulkintą česnaką ir imbierą. Lašišos pjausnius nusausinkite popieriniu rankšluosčiu ir pagardinkite pipirais.
  2. Įkaitinkite keptuvę su šlakeliu aliejaus ant vidutinės-stiprios kaitros. Pjausnius dėkite į keptuvę ir kepkite 4–5 minutes iš vienos pusės, kol apskrus. Apverskite, supilkite glazūrą ir kepkite dar 3–4 minutes, nuolat apliedami žuvį tirštėjančiu padažu.
  3. Patiekite apibarstę sezamais ir šviežiais žalumynais – puikiai dera su ryžiais, kuskusu ar keptomis daržovėmis.

Dorada orkaitėje su alyvuogių, kaparėlių ir vyšninių pomidorų įdaru

Reikės: 4 doradų, 1 citrinos, 80 g juodųjų alyvuogių (be kauliukų), 2 v. š. kaparėlių, 150 g vyšninių pomidorų, 3 česnako skiltelių, kelių šakelių šviežio čiobrelio, alyvuogių aliejaus, druskos, pipirų.

Gaminame:

  1. Įkaitinkite orkaitę iki 190 °C. Doradas nuplaukite, nusausinkite. Ant nugaros iš abiejų pusių padarykite 2–3 įstrižus įpjovimus – taip žuvis keps tolygiau. Iš abiejų pusių pagardinkite druska bei pipirais ir į įpjovimus įkiškite plonus citrinos griežinėlius.
  2. Alyvuoges stambiai supjaustykite, vyšninius pomidorus perpjaukite pusiau, česnaką susmulkinkite. Viską sumaišykite su kaparėliais, čiobrelio lapeliais ir šlakeliu alyvuogių aliejaus. Gautu įdaru dosniai prikimšite kiekvieną žuvį.
  3. Kepimo skardą išklokite popieriumi, žuvis patepkite aliejumi ir kepkite 25–30 minučių, kol oda taps auksinė ir traški. Patiekite su šviežia duona – sultingas įdaras taps puikiu padažu.

Upėtakio filė svieste su migdolais

Reikės: 600 g upėtakio filė, 50 g sviesto, 40 g pjaustytų migdolų, 1 citrinos sulčių ir tarkuotos žievelės, šviežių petražolių, druskos, pipirų, alyvuogių aliejaus.

Gaminame:

  1. Upėtakio filė supjaustykite porcijomis, pagardinkite druska ir pipirais.
  2. Keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų su šaukštu sviesto. Filė dėkite oda žemyn ir kepkite 3 minutes, kol oda taps auksinė ir traški. Atsargiai apverskite ir kepkite dar 2 minutes. Perkelkite į lėkštę.
  3. Toje pačioje keptuvėje ištirpinkite likusį sviestą, suberkite migdolus ir kepinkite, kol šie gražiai paauksuos. Apšlakstykite citrinos sultimis, įberkite tarkuotos žievelės ir iškart nuimkite nuo ugnies. Padažu užpilkite upėtakį, apibarstykite šviežiomis petražolėmis.

Šamo filė keptuvėje su paprikų ir pomidorų padažu

Reikės: 600 g šamo filė, 2 saldžiųjų paprikų, 3 didelių pomidorų (arba 400 g konservuotų trintų), 1 svogūno, 3 česnako skiltelių, 1 a. š. maltos rūkytos paprikos, alyvuogių aliejaus, druskos, pipirų, šviežių baziliko lapelių.

Gaminame:

  1. Šamo filė supjaustykite porcijomis, pagardinkite druska, pipirais ir rūkyta paprika.
  2. Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir apkepkite žuvį iš abiejų pusių po 3 minutes – kol gražiai apskrus. Perkelkite į lėkštę.
  3. Toje pačioje keptuvėje pakepinkite smulkintą svogūną ir česnaką, sudėkite juostelėmis pjaustytą papriką ir troškinkite 5 minutes. Suberkite pomidorus, pagardinkite druska ir pipirais, troškinkite dar 10 minučių, kol padažas šiek tiek sutirštės.

Į padažą grąžinkite šamą ir troškinkite dar 5 minutes. Patiekite apibarstę šviežiu baziliku.

Parengta pagal „Iki“ pranešimą

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Sotiems savaitgalio pietums – kaip skaniai iškepti viščiuką?
  2. Trys nebrangios idėjos iš svogūnų, kurios nustebins
  3. 5 pigūs receptai su žuvimi, kurie tiks ne tik Kūčioms
  4. Vasaros pietums – suktinukai su traškiomis daržovėmis
  5. Kiaulienos nugarinė – pusryčiams, pietums ir vakarienei
  6. Vištiena – šeimos pietums ir vakarienei
  7. Gabalėlis kumpio – pusryčiams, pietums ir vakarienei
  8. Pusryčiams, pietums ir vakarienei: 3 išradingi patiekalai iš bulvių
  9. Vos viena daržovė – ir vakarienei, ir pietums į darbą
  10. Kiaulienos kumpis – ir pietums, ir vakarienei
  11. Keli būdai, kaip visai lengvai paruošti stintas
  12. Greitos ir pigios idėjos tiems, kas mėgsta sūrį
  13. Naujos idėjos koldūnams ir virtiniams
  14. Mandarinų karamelė ir idėjos, kur panaudoti jų žievelę
  15. 3 varškės užtepėlės, kurios tiesiog dings nuo stalo

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Vėtros lenkiami medžiai ir smarkus lietus Lietuvos pajūryje
Gamta ir žmogus

Lietuvą užgriūva vėtra: vėjo gūsiai gali siekti 30 m/s

2026 08 22
Filmo „Badautojų namelis“ kūrimo akimirka
Kultūra

Paskutinį vasaros savaitgalį Vilniuje – trys kino turizmo ekskursijos

2026 08 22
Folkloro šventė „Pūsk, vėjuži!“ Juodkrantėje
Kultūra

L. Rėzos 250-mečiui skirta šventė „Pūsk, vėjuži!“ sujungs Kuršių nerijos paveldą ir šiuolaikinį meną

2026 08 22
LNM Gedimino pilies bokšte nauja paroda „Laisvės dažnis“
Istorija

Baltijos kelio dieną naujos parodos „Laisvės dažnis“ atidarymas LNM Gedimino pilies bokšte

2026 08 22
Arūnas Bubnys
Kultūra

Įvertintas Lietuvos istoriko mokslinis darbas

2026 08 22
Krašto apsaugos savanorių pajėgos
Istorija

Paminėtos Seimo gynėjo, kario savanorio Artūro Sakalausko žūties 35-osios metinės

2026 08 22
Audra, namas
Gamta ir žmogus

ESO padvigubino pajėgas ir perspėja gyventojus laikytis atsargumo prieš stiprią audrą

2026 08 21
Neries krantinė
Lietuvoje

Sostinėje prasidėjo A. Goštauto gatvės atnaujinimas 

2026 08 21
Sveikata
Lietuvoje

Po pertraukos atnaujintos derybos dėl medikų atlyginimų

2026 08 21
Kelias Vilnius–Kaunas–Klaipėda
Gamta ir žmogus

Kelio darbai automagistralėje A1 tęsiasi: kaip išvengti spūsčių?

2026 08 21
Montuojamos apsaugos apuokams
Gamta ir žmogus

ESO Šiauliuose toliau stiprina apuokų apsaugą

2026 08 21
„Čia – saugiau“
Gamta ir žmogus

Sostinėje pradėtos ženklinti saugesnės naktinio gyvenimo vietos

2026 08 21

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • jo apie S. Buškevičius. O juk Žalgirio pavadinimo galėjo nebūti
  • skt. apie S. Buškevičius. O juk Žalgirio pavadinimo galėjo nebūti
  • skt. apie S. Buškevičius. O juk Žalgirio pavadinimo galėjo nebūti
  • skt. apie S. Buškevičius. O juk Žalgirio pavadinimo galėjo nebūti

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Lietuvą užgriūva vėtra: vėjo gūsiai gali siekti 30 m/s
  • Tyrimas: beveik pusė lietuvių yra naudojęsi DI apsiperkant
  • Paskutinį vasaros savaitgalį Vilniuje – trys kino turizmo ekskursijos
  • L. Rėzos 250-mečiui skirta šventė „Pūsk, vėjuži!“ sujungs Kuršių nerijos paveldą ir šiuolaikinį meną

Kiti Straipsniai

Grybai, voveraitės

Vasaros skanėstas: svieste keptos voveraitės su traiškytomis jaunomis bulvėmis ir krapais

2026 08 16
Pusryčių dėžutėje – sveikatai palankūs užkandžiai

Kai vaikas „nevalgo“: kada reikėtų sunerimti?

2026 08 15
Arbūzas

Rauginti galima ne tik agurkus, tam tinka ir arbūzai

2026 08 09
Restoranas

Lietuva pirmą kartą rengia nacionalinę gastronominio turizmo strategiją

2026 08 06
Maistas, žuvis

Ne kiekvienai žuviai kepti tinka tas pats būdas

2026 08 02
5 įpročiai medžiagų apykaitai pagreitinti

Kodėl vieniems atostogos atneša papildomų kilogramų, kitiems – priešingai

2026 08 01
Šašlykai

Majonezas prieš actą: kokį šašlykų marinatą lietuviai laiko geriausiu

2026 07 26
Tretinio sifilio pėdsakai Šv. Stepono bažnyčioje palaidotos jaunos moters kaukolėje

Bioarcheologinis tyrimas Lietuvoje: mokslininkai atkūrė senovės vilniečių gyvenimo istorijas

2026 07 22
Pomidorai

Vasarą žiemai ruoškite ne tik roges, bet ir pomidorus

2026 07 19
Marinuoti agurkai

Vienas slaptas priedas ir nuo šiol kitaip marinuosite agurkus

2026 07 19

Skaitytojų nuomonės:

  • jo apie S. Buškevičius. O juk Žalgirio pavadinimo galėjo nebūti
  • skt. apie S. Buškevičius. O juk Žalgirio pavadinimo galėjo nebūti
  • skt. apie S. Buškevičius. O juk Žalgirio pavadinimo galėjo nebūti
  • skt. apie S. Buškevičius. O juk Žalgirio pavadinimo galėjo nebūti
  • Konspirologas apie Pasaulio bibliotekos sprendžia, kaip užtikrinti, kad technologijų pažanga nepadidintų atskirties tarp žmonių
Kitas straipsnis
Sodinukai

Kad sodinukai sklandžiai prigytų ir džiugintų akį

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai