Sekmadienis, 21 birželio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Kodėl į saulės spindulius negalima numoti ranka?

www.alkas.lt
2025-05-03 17:05:00
20
PERŽIŪROS
0
Pajūris | alkas.lt Arūno Sartanavičiaus nuot.

Pajūris | alkas.lt Arūno Sartanavičiaus nuot.

Nors melanoma tarp vyrų yra trečias pagal paplitimą vėžys, o tarp moterų – antras, į saulės spindulius neretai numojame ranka.  Dažnas ne tik neskuba teptis apsauginėmis priemonėmis, bet ir ilgiausiai deginasi, tepasi įdegį stiprinančiais aliejais. Specialistės atskleidė, kiek laiko praleisti saulėkaitoje patariama skirtingų odos tipų žmonėms, kaip atpažinti pirmuosius klastingo vėžio simptomus, ir kaip tinkamai prižiūrėti savo odą, jeigu norime apsaugoti ją nuo melanomos bei ankstyvo senėjimo.

SPF apsauga – net žiemą

Pasak BENU vaistininkės Dianos Saltanavičienės, norint turėti sveiką ir gražią odą, SPF apsaugą būtina naudoti kasdien, nepriklausomai nuo metų laiko. Klaidinga manyti, kad debesuotą dieną ar žiemos metu kremas su SPF apsauga nebūtinas.

„Nors UV spinduliuotė žiemą nėra tokia intensyvi, tačiau ji vis tiek ardo odos ląsteles, gali turėti neigiamos įtakos mūsų odos būklei. Ilgalaikis UV spindulių poveikis yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl oda sensta, atsiranda pigmentinių dėmių ir net padidėja odos vėžio rizika“, – teigia D. Saltanavičienė.

Ar melanoma serga tik šviesiaodžiai?

Pasak „Antėja“ šeimos gydytojos Ievos Krivickienės, susirgti odos vėžiu rizika didesnė tiems, kurių oda dažnai ir gausiai nudegdavo, ypač – vaikystėje ar paauglystėje. Vienas iš rizikos veiksnių taip pat yra lankymasis soliariumuose.

„Nemaža dalis Šiaurės europiečių turi labai šviesią odą,daug strazdanų ir apgamų, tad jų rizika melanomai yra labai aukšta. Riziką didina ir melanomos atvejai šeimoje, ypač pirmos eilės giminaičių tarpe“, – sako I. Krivickienė.

Gydytoja priduria, kad visų odos tipų žmonės gali sirgti melanoma, tačiau ji tikrai dažniau pasitaiko šviesiaodžiams: „Juodaodžiai taip pat serga melanoma, tačiau liga nustatoma rečiau, nes jų oda turi daugiau melanino, kuris yra natūrali apsauga nuo UV spindulių. Juodaodžiams būdingos retesnės melanomos formos, pažeidžiančios delnus, padus, nagus.“

Į ką atkreipti dėmesį apžiūrint apgamus?

Pasak I. Krivickienės, pirmuosius melanomos simptomus galima atpažinti įvertinant savo apgamus, atkreipiant dėmesį į netolygius, asimetriškus, dantytus kraštus, spalvą, jeigu viename apgame matomos net kelios skirtingos spalvos. Taip pat svarbu įvertinti apgamo diametrą bei jo pokyčius – verta pasitikrinti, jeigu apgamo dydis viršija 6 milimetrus, kinta jo forma, pasireiškia niežulys ar kraujavimas.

„Apžiūrint save reikia atkreipti dėmesį ir į naujai atsiradusius apgamus, dėmes, mazgelius odoje“, – priduria gydytoja.

Skirtingi odos tipai: kiek galima degintis?

Anot I. Krivickienės, esama šešių pagrindinių odos tipų – nuo pačios šviesiausios iki pačios tamsiausios spalvos. Pavyzdžiui, pirmajam odos tipui būdinga labai šviesi, dažnai –  strazdanota oda, šviesūs arba raudoni plaukai, o šeštajam – tamsi, kone juodos spalvos oda ir tamsūs plaukai.

D. Saltanavičienė priduria, kad šviesios odos, neįdegantiems ir dažnai saulėje nudegantiems žmonės saulėkaitoje rekomenduojama praleisti vos 5-10 minučių. Tamsesnės ir įdegančios odos savininkam spatartina degintis ne ilgiaukaip 20 minučių.

„Niekam nepatarčiau deginimosi tradicine prasme – tai tikrai nėra sveika grožio siekimo priemonė. Sveikesnis požiūris – mylėti savo natūralų odos atspalvį ir rūpintis oda prevenciškai, o ne taisyti padarinius“, – sako vaistininkė.

Šeimos gydytoja antrina, jog jei jau norisi įdegusio kūno, geriau rinktis savaiminio įdegio priemones: „Tai yra saugesnė alternatyva nei deginimasis saulėje.“

Reikėtų vengti įdegį stiprinančių aliejų

Kai kurie žmonės mėgsta naudoti įdegį stiprinančius aliejus, tačiau tokie produktai be SPF arba su labai maža apsauga gali būti pavojingi. Pasak D. Saltanavičienės, jų ypač vengti turėtų šviesaus gymio žmonės.

„Aliejų dėka oda greitai nudega, o nudegimai didina odos vėžio riziką ir spartina senėjimą. Aliejai sustiprina UV poveikį, nes sukuria blizgų paviršių, kuris lyg padidinamasis stiklas pritraukia ir „koncentruoja“ saulės spindulius. Net jei esama minimalios apsaugos, UV spinduliai vis tiek prasiskverbia giliai į odą, sukelia kolageno irimą, pigmentaciją, raukšles“, – sako D. Saltanavičienė.

Kaip išsirinkti tinkamą SPF kremą?

Anot vaistininkės, renkantis tinkamą SPF produktą, svarbu atsižvelgti į odos tipą, laiką, praleidžiamą saulėje, veiklą lauke bei individualius poreikius.

„Riebiai, į aknę linkusiai odai rekomenduočiau lengvos tekstūros kremą be aliejų. Tiktų produktai su matiniu efektu. Sausai odai tinka drėkinantys SPF kremai su hialiurono rūgštimi, keramidais, o jautriai odai geriausia rinktis mineralinį SPF kremą, nes jis mažiau dirgina“, – pataria D. Saltanavičienė.

Jeigu nepraleidžiame daug laiko saulėkaitoje, kasdieniam naudojimui galima rinktis kremus su SPF30 apsauga, o aktyviaibūnantlauke, paplūdimyjearkalnuose, patartinarinktis SPF50 filtrą turinčius, vandeniui ir prakaitui atsparius kremus. Vaistininkė pataria kremu pasitepti pakartotinai kas dvi valandas bei po maudynių.

Šiandien vis populiaresnis pasirinkimas yra SPF kremai su atspalviu. Tačiau ar toks produktas gali pilnai pakeisti paprastą SPF kremą? Anot D. Saltanavičienės, tai priklauso nuo kelių dalykų.

„SPF su spalva pilnai apsaugos, jeigu SPF filtras siekia bent 30,  jeigukremaspasižymi plataus spektro apsauga ir jeigu pakankamas jo kiekis tepamas ant švarios odos. Norint maksimalaus efekto, galima paprastą SPF kremą naudoti kaip pagrindą, o SPF su spalva – kaip papildomą sluoksnį, makiažo pakaitalą“, – pataria vaistininkė.

Parengta pagal „Tamro Baltics“ pranešimą

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Kodėl reikėtų žinoti apie saulės poveikį mūsų organizmui?
  2. Saulės spinduliai gali pakenkti ne mažiau nei rūkymas
  3. Kokią apsaugą nuo saulės rinktis savo odai?
  4. Saugokimės saulės
  5. Saugokime vaikus nuo saulės
  6. Pasisemkime energijos iš saulės šviesos
  7. Saulės vitaminas saugo ne tik nuo gripo atakos
  8. Kaip išvengti žalingo šilumos ir saulės poveikio?
  9. Gydytoja pataria − vasarą būtinai nešiokite akinius nuo saulės
  10. Gydytojai griauna įsitikinimus apie žalingą saulės poveikį
  11. Specialistai ragina tikrintis dėl odos vėžio
  12. Pirmasis gegužės pirmadienis – Euromelanomos diena
  13. Nušalimo pavojai ir kaip apsisaugoti
  14. Pavojingi parazitai jau pabudo: kaip apsisaugoti nuo erkių?
  15. Apgamai: kaip stbėti ir kada sunerimti?

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Birželio 23 d. Verkių rūmų parke vyks Rasos šventė
Etninė kultūra

Rasos šventė Verkių parke kviečia pasitikti trumpiausią metų naktį

2026 06 20
Mergina su Rasų vainiku prie Joninių laužo
Etninė kultūra

Trumpiausia metų naktis kviečia: kur šiemet švęsime Rasas ir Jonines?

2026 06 20
Požeminė perėja
Lietuvoje

Kaune prasidėjo Vilniaus gatvės požeminės perėjos atnaujinimas

2026 06 20
Vanduo, ežeras
Lietuvoje

NŽT: praėjimas ežerų, upių pakrante yra laisvas, tačiau prie vandens reikia patekti teisėtai

2026 06 20
Šiauliuose Rasos (Joninių) naktis
Etninė kultūra

Šiauliuose Rasos (Joninių) naktį – ugnies ir kitos apeigos, magija

2026 06 20
Šventosios pėsčiųjų aikštė
Kultūra

Šventoji kviečia į Rasas ir į įvairių kultūrinių patirčių po atviru dangum kupiną vasarą

2026 06 20
Traktorius
Lietuvoje

Vyriausybė pritarė kooperatyvų veiklą stiprinančioms naujovėms

2026 06 20
Troleibusas
Gamta ir žmogus

Sostinėje keičiasi viešojo transporto tvarkaraščiai

2026 06 20
Rasos Leipalingyje
Etninė kultūra

Rasos (Joninės) Druskininkuose: nuo ramybės oazės kurorte iki Rasų paslapčių Leipalingyje

2026 06 20
Joninės Rumšiškėse
Etninė kultūra

Rasos (Joninių) naktis Rumšiškėse: nuo saulėlydžio iki saulėtekio

2026 06 20
Žolynų turgus
Gamta ir ekologija

Birželio 20 d. Bernardinų sode kupės Žolynų turgus

2026 06 20
Martynas Endrijaitis
Lietuvoje

Valstybinei mokesčių inspekcijai vadovaus Martynas Endrijaitis

2026 06 19

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • +++ apie V. Sinica. Deportacijų amžius prasideda
  • Valerijus apie V. Sinica. Deportacijų amžius prasideda
  • Micheil Baturin (I-News) apie taikingą Rusijos veiklą Gruzijoj apie K. Braziulis. Ukraina perima iniciatyvą: karo baigtis atsidūrė D. Trampo rankose
  • Bartas apie K. Braziulis. Ukraina perima iniciatyvą: karo baigtis atsidūrė D. Trampo rankose

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Veido kremai su SPF – kaip išsirinkti geriausią apsaugą nuo saulės
  • Rasos šventė Verkių parke kviečia pasitikti trumpiausią metų naktį
  • Trumpiausia metų naktis kviečia: kur šiemet švęsime Rasas ir Jonines?
  • Kaune prasidėjo Vilniaus gatvės požeminės perėjos atnaujinimas

Kiti Straipsniai

Veido kremai su apsauga nuo saulės

Veido kremai su SPF – kaip išsirinkti geriausią apsaugą nuo saulės

2026 06 21
Sveikata

Seimas imasi spręsti gydytojų trūkumo regionuose klausimą

2026 06 18
Moteris sėdinti ant lovos ir jaučianti pilvo skausmą

Pamiršta grėsmė iš mūsų pačių aplinkos: kodėl nuovargis ir pilvo pūtimas gali slėpti parazitus

2026 06 17
Jauna moteris geria berberino kapsulę ir rankoje laiko berberino maisto papildo buteliuką

Berberinas: gamtos lobis, keičiantis sveikatą iš vidaus

2026 06 16
Sveikata

Ministerija keičia siuntimų išrašymo tvarką

2026 06 16

Protėvių išmintis puodelyje: trys žolelės inkstams ir vienas patarimas, kurį privalu žinoti

2026 06 15

Gydytojos verdiktas: kodėl pusę jūsų vitaminų galima išmesti

2026 06 14
Sveikata

Regionuose išliks akušerijos, chirurgijos ir vaikų ligų paslaugos 

2026 06 11
Prieš lovą sėdintis žmogus iš nugaros

Tylusis priešas viduje: kai nuovargis ir svoris praneša apie kepenų bėdą

2026 06 11
Važiavimas motociklu

Viena klaida, kuri gali kainuoti sveikatą važiuojant motociklu

2026 06 08

Skaitytojų nuomonės:

  • +++ apie V. Sinica. Deportacijų amžius prasideda
  • Valerijus apie V. Sinica. Deportacijų amžius prasideda
  • Micheil Baturin (I-News) apie taikingą Rusijos veiklą Gruzijoj apie K. Braziulis. Ukraina perima iniciatyvą: karo baigtis atsidūrė D. Trampo rankose
  • Bartas apie K. Braziulis. Ukraina perima iniciatyvą: karo baigtis atsidūrė D. Trampo rankose
  • klaustukas apie K. Braziulis. Ukraina perima iniciatyvą: karo baigtis atsidūrė D. Trampo rankose
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Vasara, moters veidas

Ką geba atskleisti mūsų veidas?

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai