Penktadienis, 3 balandžio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Kodėl morkos oranžinės ir kaip jas rinktis

www.alkas.lt
2024-02-16 09:11:08
91
PERŽIŪROS
0
Šalies poreikiams morkų pakaks

pixabay.com nuotr.

Traški, sultinga ir natūraliai saldi morka – kaip stebuklinga oranžinė burtų lazdelė. Ji ne tik vitaminų bomba, bet ir nepamainoma virtuvėje. Šias daržoves galima kepti, virti, troškinti, bet jau pasirodžiusias pirmąsias pavasarinio derliaus morkytes skaniausia naudoti salotomis. Pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, nors šių pigių daržovių galima nusipirkti ištisus metus, naujo derliaus gėrybės išsiskiria ypatingu skoniu ir švelniu aromatu, tad jas verta valgyti žalias, termiškai neapdorotas.

Morkos oranžinės yra tik kelis šimtus metų

„Morka yra tokia įprasta, kad dažnai net pamirštama, kiek naudos ji duoda sveikatai. Neatsitiktinai morkos yra vienas pirmųjų vaikams duodamų ir senjorams rekomenduojamų kietų patiekalų. Švelnaus skonio, turtingos vitaminų ir mineralų, lengvai virškinamos – tai lobis. Jos teigiamai veikia regėjimą ir odos būklę. Tai puikus beta karotino ir kitų antioksidantų šaltinis, jose taip pat yra daug kalio, kalcio ir magnio“, – pasakoja „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė.

Kinai morkas laiko vienu iš aštuonių vertingiausių maisto gaminių, prancūzės sako, kad tai geriausia ir pigiausia grožio priemonė, o portugalai mėgsta morkų… uogienę. Pasaulyje žinomos dešimtys šios daržovės veislių: baltos, geltonos, violetinės ir juodos, tačiau didžiausia žvaigždė, žinoma, yra oranžinė.

Įdomu tai, kad morkos ne visada buvo oranžinės. Nors jos kaip maisto šaltinis naudojamas daug amžių, laukinės daržovės buvo baltos ir geltonos, o sodinamos – violetinės. Šiandien mums žinomos oranžinės morkos buvo pradėtos auginti ir populiarinti Nyderlanduose tik XVII amžiuje. Tai įvyko tuometinio karaliaus botanikų dėka – jie išvedė tokią veislę norėdami pagerbti Vilhelmą I Oranietį. Būtent dėl jo oranžinė spalva yra nacionalinė Nyderlandų spalva, o šios spalvos morkos iki šiol dominuoja ant mūsų stalų.

Perkant įvertinkite lapus

„Morkos dėl savo universalumo ir geros kainos yra vienos perkamiausių daržovių – jau daug metų nesitraukia iš populiariausiųjų penketuko. Dėl to jos yra ir viena laukiamiausių šviežio pavasarinio derliaus naujienų, tad pirkėjams stengiamės pasiūlyti jų kiek įmanoma anksčiau. Ypač mėgstami šviežių morkyčių su lapais ryšulėliai – neišleidus nė euro į namus galima parsinešti šiek tiek artėjančio pavasario“, – sako V. Budrienė.

Būtent lapai padės parduotuvėje išsirinkti ir skaniausias morkas, pataria V. Budrienė. Ieškokite jų tvirtų, su lygia odele ir įvertinkite lapus. Jie neturi būti sausi ar sudžiūvę, būti gražios žalios spalvos. Sveiki, švieži lapai daug pasakys ir apie pačios daržovės šviežumą.

Jie, beje, irgi yra valgomi, tačiau kartūs. Nedideliais kiekiais juos drąsiai naudokite salotose arba ruoškite pesto. Venkite morkų, kurios yra sutrūkinėjusios ar minkštos, arba tų, kurių viršus žalias – jos bus mažiau saldžios. Beje, mažesnės morkos paprastai būna saldesnio skonio nei didelės.

Kaip sugrąžinti tvirtumą pavytusioms morkoms

Morkos yra viena iš tų daržovių, kurias visi mėgstame dėl jų traškumo ir saldumo. Be to, tai daržovė, kurią namuose galima laikyti labai ilgai. Jei tik tai darome teisingai.

„Morkų galiojimo laikas yra ilgas, tačiau vis tiek svarbu jas laikyti tinkamai. Jeigu pirkote jas maišelyje, palikite morkas jame ir dėkite į šaldytuvo daržovių stalčių. Tuo tarpu pirkus jas su lapais, namuose reikėtų pašalinti didžiąją jų dalį – palikite tik apie 3 cm. Sudėkite į maišelį, palikite atidarytą ir laikykite šaldytuve. Jos bus skanios ir traškios iki mėnesio“, – pasakoja J. Sabaitienė.

Jeigu morkos visgi suminkštėjo, tapo nebe tokios tvirtos, tačiau jokių kitų sugedimo požymių nesimato, neskubėkite jų mesti. Naudokite jas sriuboms, troškiniams, apkepams, košėms.

Taip pat galite sugrąžinti jų tvirtumą. Kaip ir kiti vaisiai bei daržovės, morkos mėgsta vandenį, ir jis atgaivins gležnas morkas. Tiesiog pripildykite indą vandens, sudėkite į jį morkas ir įdėkite į šaldytuvą valandai. Jei morkos suglebo dėl to, kad šiek tiek išdžiūvo, šis būdas gali padėti atkurti jų traškumą – jos turėtų būti tokios pat sultingos ir tvirtos, kaip ir tada, kai parsinešėte jas iš parduotuvės, pataria daržovių žinovė.

Be majonezo ar grietinės – ypač traškios morkų salotos

Morkos puikiai tinka virtuvėje, nes suteikia skonio ir spalvų patiems įvairiausiems patiekalams. Jas galima valgyti žalias arba termiškai apdorotas. Kepta ji yra sveikesnė alternatyva keptoms bulvytėms, o morkų pyragas – tikra skonio poezija. O morkų salotos – tikra klasika, tačiau ją galima atrasti iš naujo ir šiek tiek patobulinti.

„Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė siūlo padėti į šalį majonezą ar grietinę ir pasigaminti mažiau kaloringas salotas. Dar daugiau traškumo joms suteiks ir dar keli papildomi ingredientai: salierai, obuoliai ir riešutai.

Reikės: 450 g morkų, 3 obuolių, 2 salierų stiebų, 1 apelsino sulčių, ½ apelsino žievelės, ryšulėlio petražolių, druskos, alyvuogių aliejaus, 60 g graikinių riešutų.

Gaminame:

  1. Morkas ir obuolius sutarkuokite – arba burokine tarka, arba pjaustykle šiaudeliais. Salierų stiebus supjaustykite riekelėmis, susmulkinkite petražoles.
  2. Apelsinų sultis sumaišykite su tarkuota žievele, aliejumi, pagardinkite druska.
  3. Daržoves sudėkite į didelį indą, tada apibarstykite graikiniais riešutais ir apšlakstykite padažu. Patiekite iš karto.
Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Kodėl verta rinktis šaldytus gaminius?
  2. Morkos svarbios ne tik mūsų regai
  3. Kaip atskirti šviežią jautieną ir ką rinktis?
  4. Šviežios morkos – ne tik regėjimui stiprinti
  5. Žiemos valgiaraštyje morkos tiesiog būtinos
  6. Kokias šviežias gėrybes rinktis gruodį?
  7. Vynuogių ABC: rinktis šviesias ar tamsias?
  8. Vasarą svarbu rinktis jaunas bulves
  9. Kokią mėsą rinktis?
  10. Kiaušinių rūšys: kaip pasirinkti?
  11. Rabarbarai: kaip išsirinkti ir kada nebevalgyti
  12. 5 taisyklės, kaip maitintis vyresniame amžiuje
  13. Dietologas: kaip neapsinuodyti sveikais aliejais
  14. Agurkai ir arbūzai: kaip gauti daugiausia naudos?
  15. Kokią duoną rinktis metant svorį?

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Faksimilė – mūsų istorinio paveldo rašytinis simbolis
Istorija

Lietuvoje atkurtas dokumentas, nuo kurio prasidėjo mūsų valstybės istorija

2026 04 03
Ugnis pievose – pavojus miškams
Gamta ir ekologija

Ugnis pievose – pavojus miškams: kodėl svarbi kiekvieno atsakomybė?

2026 04 03
Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių studija „Suvartukas“
Kultūra

„Aukso paukštės“ sugrįžta: įvertinti ryškiausi šalies meno kolektyvai

2026 04 03
Bepilotis | KAM nuotr.
Lietuvoje

Prezidentas susitiko su krašto apsaugos ministru

2026 04 02
Azartiniai lošimai kompiuteriu
Lietuvoje

Siūloma įvesti privalomą lošėjo kortelę

2026 04 02
Susitarimo pasirašymas
Lietuvoje

Šalies institucijos pasirašė susitarimą, skirtą oro erdvės grėsmėms neutralizuoti

2026 04 02
Šilumos siurblys
Energetika

Gyventojams, įsirengusiems šiuolaikinius šildymo įrenginius – 4,5 mln. eurų parama

2026 04 02
Eismas
Lietuvoje

Laukia dideli pokyčiai sostinės Ukmergės ir Ozo gatvių sankirtoje

2026 04 02
Valdas Benkunskas
Lietuvoje

Vilnius stiprina užsieniečių lietuvių kalbos mokymąsi

2026 04 02
Avarija
Gamta ir žmogus

Avaringumas miestuose auga: kurios gatvės pavojingiausios

2026 04 02
Elektra
Energetika

Kovą – beveik perpus pigesnė elektra, kas laukia balandį?

2026 04 02
Artemis II raketos startas – SLS iškelia Orion erdvėlaivį su astronautais
Astronomija ir kosmonautika

Grįžtama į Mėnulį: Šiąnakt – žmonija pradėjo naują savo istorijos tarpsnį

2026 04 02

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • +++ apie Gabrielės Petkevičaitės-Bitės apdovanojimuose: pagarba Lietuvos šviesuoliams ir negarbingas išsišokimas
  • Daina apie J. Vaiškūnas. Kai viešas kiauliškumas pateikiamas kaip „principas“
  • Nuomonė apie J. Vaiškūnas. Kai viešas kiauliškumas pateikiamas kaip „principas“
  • vile vijole apie Gabrielės Petkevičaitės-Bitės apdovanojimuose: pagarba Lietuvos šviesuoliams ir negarbingas išsišokimas

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Lietuvoje atkurtas dokumentas, nuo kurio prasidėjo mūsų valstybės istorija
  • Ugnis pievose – pavojus miškams: kodėl svarbi kiekvieno atsakomybė?
  • „Aukso paukštės“ sugrįžta: įvertinti ryškiausi šalies meno kolektyvai
  • J. Vaiškūnas. Kai viešas kiauliškumas pateikiamas kaip „principas“

Kiti Straipsniai

Žalia „Rakto skylute“ žymimi gaminiai, su mažiau ar visai be pridėtinio cukraus

Rekordinis skaičius gaminių su „Rakto skylute“: lietuviams vis lengviau rinktis sveikatai palankesnį maistą

2026 04 01
Kreatinas raumenims

Kreatinas raumenims: kaip pasirinkti ir tinkamai vartoti?

2026 03 30
Kaip išsirinkti tinkamus kiaušinius?

Kas geriau margučiams – šviesaus ar rudo lukšto kiaušiniai?

2026 03 29
Šimtalapis

Velykoms – pigus ir greitas aguoninis pyragas

2026 03 29
Varškė

3 varškės užtepėlės, kurios tiesiog dings nuo stalo

2026 03 28
Aguročiai išsiskiria gerųjų savybių gausa

Velykų stalui – 5 paprasti receptai, kurie nustebins svečius

2026 03 23
Daržovės, ridikėliai | pixabay.com nuotr.

Tyrimas atskleidė, kokių daržovių lietuviai labiausiai pasiilgę pavasarį

2026 03 22
Lašiša

Karališkoji lašiša – karališkam Velykų stalui: nekasdieniški receptai

2026 03 21
Žvakė

Į amžinybę iškeliavo ilgametė Lietuvos Edukologijos universiteto docentė Marija Pečiukonenė (Slavėnaitė)

2026 03 15
Sumuštinis

Pavasariui – sumuštiniai, kurių pagrindas duona su vitaminais

2026 03 15

Skaitytojų nuomonės:

  • +++ apie Gabrielės Petkevičaitės-Bitės apdovanojimuose: pagarba Lietuvos šviesuoliams ir negarbingas išsišokimas
  • Daina apie J. Vaiškūnas. Kai viešas kiauliškumas pateikiamas kaip „principas“
  • Nuomonė apie J. Vaiškūnas. Kai viešas kiauliškumas pateikiamas kaip „principas“
  • vile vijole apie Gabrielės Petkevičaitės-Bitės apdovanojimuose: pagarba Lietuvos šviesuoliams ir negarbingas išsišokimas
  • Saimonas Cipis, Styvas Dūdnikas apie Rytų Lietuvos mokytojų sąjunga siūlo visose šalies mokyklose ugdyti tik valstybine kalba
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Prezidentas Gitanas Nausėda | lrp.lt nuotr.

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos sveikinimas Vasario 16-osios proga

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai