Gruodžio 13 d. 19.00 val., Trakų Salos pilyje (Karaimų g. 43C) vyks leidinio „TRAKŲ TAUTOSAKA. Trakai ežerų atspindžiuose: legendos, padavimai, sakmės“ pristatymo renginys.
Metų ratui besisukant ir artėjant link kulminacijos – Šv. Kalėdų, Trakų istorijos muziejus džiaugiasi naujausiu leidiniu – „TRAKŲ TAUTOSAKA. Trakai ežerų atspindžiuose: legendos, padavimai, sakmės“, pristatančiu ir populiarinančiu rankraštiniuose šaltiniuose esančią, Trakų apylinkėse surinktą sakytinę tautosaką, patraukliai atskleidžiančią ir išryškinančią savitą vietovės daugiakultūriškumą, pasaulėžiūrą, tradiciškumą ir išskirtinumą. Leidinys papildytas QR, kurio dėka galima susipažinti su vietovės ikonografine medžiaga ir autentišku muzikiniu folkloru (garso įrašais).
Trakai, įsikūrę vaizdingose kalvose tarp ežerų, kurių atspindžiuose mirguliuoja Lietuvos pasididžiavimas – vienintelė Rytų Europoje Salos pilis – žadina mumyse gilias pajautas. Senoji sostinė turi tarytum du etnokultūrinius veidus: vieną jų formuoja Trakų kaip Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės atminties vietos vaizdiniai, kitą – kasdienis žmonių gyvenimas.
Tai simbolinė vadinamojo didžiojo tautos pasakojimo vieta, kur patiriamas ryšys su valstybės gimimo „didingųjų laikų“ etapu. Trakų kraštovaizdis ir istoriniai paminklai yra susieti su šio daugiakultūrio krašto vietinių gyventojų dvasiniu pasauliu, jo vertybėmis, su kažkada gyvavusiu mitiniu pasaulėvaizdžiu, kurio atšvaitai išliko šių apylinkių tautosakoje.
Šis Trakų tautosakos rinkinys skiriamas plačiajam visuomenės ratui, besidominčiam senąja lietuvių pasaulėžiūra, istorija, mitologija ir vietovės unikalumu.
Sudarant šį leidinį remtasi autentiška Lietuvių literatūros ir tautosakos institute saugoma bei kitų kraštotyrininkų surinkta rankraštine medžiaga.
Leidiniui buvo atrinktos originaliausios, tik šiai vietovei būdingos legendos, sakmės, padavimai ir prietarai, ryškiausiai atspindintys Trakų etnokultūrinį veidą. Leidinyje skelbiami autentiški, tarmiškai užrašyti tekstai ir jų vertimai.
Leidinio rengėjai dėkoja Lietuvių literatūros ir tautosakos institutui, Trakų rajono savivaldybės viešajai bibliotekai, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Muzikinio folkloro archyvui, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Etnomuzikologijos katedros vedėjai habil. dr. Daivai Vyčinienei, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Sakytinės tautosakos skyriaus mokslininkei habil. dr. Nijolei Laurinkienei, leidinio dailininkei Neringai Žukauskaitei.
Knygos leidybą finansavo Lietuvos kultūros taryba. Projekto informacinis partneris – VšĮ „Tėviškės alkas“.
Trakų istorijos muziejus kviečia atrasti istorinę Lietuvos sostinę – Trakus – iš naujo, pažinti tautosaką, nusikeliant į Trakų ežerų atspindžiuose mirguliuojantį stebuklingą legendinės vietovės mitinį ir mistinį pasaulį!
Peržiūrėti leidinį galima čia.
Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas lietuviškai išleido Liudviko Rėzos poezijos rinkinį „Prutena“
– lrt.lt/mediateka/irasas/2000307667/lietuviu-literaturos-ir-tautosakos-institutas-lietuviskai-isleido-liudviko-rezos-poezijos-rinkini-prutena
„Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas išleido Liudviko Rėzos poezijos rinkinį „Prutena“. Praėjus 200 metų nuo sukūrimo, jo eiles galima skaityti lietuviškai.”