Vasario 28 d. Lietuvos nacionalinis muziejus ir Lietuvos archeologijos draugija, visus besidominčius Lietuvos priešistore ir istoriniais laikais vėl sukvietė į Lietuvos nacionaliniame muziejuje rengiamą, antrąjį žymiausiai lietuvių archeologei prof. Marijai Gimbutienei (1921–1994) skirtą skaitymų vakarą, kuriame pranešėjai supažindins su naujausiais archeologiniais tyrinėjimais ir pasiekimais. Dovilas Petrulis pranešime „Naujausi archeologiniai atradimai Panevėžio krašte: Sabonių, Nauradų, Lakštingalų kaimų kapinynai“ pristatė 2012–2017 m. surengtų archeologinių tyrinėjimų Panevėžio apylinkėse rezultatus. Pranešėjas klausytojus sugrąžino į kiek primirštą archeologinių žvalgymų lauką, atskleidė naujų archeologijos paminklų paieškų prielaidas ir galimybes, supažindino su naujausiais Panevėžio kraštotyros muziejų papildžiusiais eksponatais.
Prof. dr. Vykinto Vaitkevičiaus pranešime „Padavimai apie piliakalnius: naujas tyrimų kelias“ į Lietuvos piliakalnius pažvelgė iš naujos perspektyvos: pasitelkęs gausius padavimus, kuriuose esama bent kokių užuominų apie piliakalnius, ieškojo jungties tarp archeologijos ir tautosakos.
Penkioliktus metus rengiami Marijos Gimbutienės skaitymai šiemet prasidėjo vasario 21 d. ir tęsis iki balandžio 11 d. Renginiai vyksta Lietuvos nacionalinio muziejaus Archeologijos ekspozicijoje, Arsenalo g. 3. Įėjimas – nemokamas.
Tolesnė 2018 m. skaitymų ciklo programa:
Kovo 14 d., 17 val.
„Kraštotyra ir archeologija: naujų paminklų paieškos Akmenės rajone“. Pranešėjas – dr. Gediminas Petrauskas
„Lietuvos archeologinio žemėlapio reprezentatyvumo klausimu“. Pranešėjas – dokt. Žilvinas Montvydas.
Kovo 21 d., 17 val.
„Naujausi tyrinėjimai Kernavėje“. Pranešėjas – dr. Rokas Vengalis
Balandžio 4 d., 17 val.
„Povandeniniai Žeimenos lobiai“. Pranešėjai – doc. dr. Egidijus Šatavičius, Aldas Matiukas, Saulius Zakarevičius.
Balandžio 11 d., 17 val.
„Persirengėliai“ Marvelės kapuose“. Pranešėjas – doc. dr. Mindaugas Bertašius.
„Bilionių piliakalnio paslaptys“. Pranešėjas – doc. dr. Gintautas Zabiela.