Geopolitinė padėtis
Vakar, Jungtinių Tautų dieną, buvo minimos 1945 m. Jungtinių Tautų chartijos įsigaliojimo metinės. Organizacijos galva Antonijas Guterešas (António Guterres), lankydamasis Egipto ir Gazos ruožo perėjimo punkte Rafoje, ta proga pareiškė, kad visus 78 metus JT veikimas „yra paremtas ryžtu išgydyti nesutarimus, atkurti santykius ir kurti taiką“.
„Esame susiskaldęs pasaulis. Galime ir turime būti vieningos tautos“, – rašė Guterres savo X platformos paskyroje.
Deja, pasaulis buvo, yra ir bus susiskaldęs, ir jokia jėga, juo labiau, visiškai neveiksni JT organizacija, negali to „pataisyti“ dirbdama išorėje, bandydama įvesti tvarką ir sureguliuoti pasekmes. Nes priežastys yra žmogaus viduje, jo iškrypusioje, chaose ir tamsoje skendinčioje sąmonėje.
Tą ypač gerai iliustruoja 1974 m. Neapolyje surengtas M. Abramovičiaus performansas. Jame 6 valandas su sėdinčia mergina ir priešais ją ant stalo sudėtais daiktais susirinkusi minia galėjo iš esmės daryti, ką norėjo.
Pradžia buvo labai graži – kažkas paėmė nuo stalo ir jai į rankas įdėjo rožę, vėliau kvėpino kvepalais, netgi sugalvojo pabučiuoti. O baigėsi, kaip visada, miniai – ir kiekvienam ją sudarančiam individui – būdingu tamsaus gaivalo pasireiškimu: žirklėmis buvo karpomi drabužiai, rožės spygliais badomas pilvas, pistoletu taikomasi į galvą.
Žmogus yra ne šiaip sau žvėris, jis yra pamišęs ir nuo grandinės nutrūkęs, pasiutligės užkratą žarstantis padaras.
Jis žudo be priežasties, jis tenkinasi kitam sukeldamas skausmą, jis dėl visų savo elgesio padarinių kaltina kitus, net ir savo sugalvotus dievus, tik ne patį save.
Reikšmingi postūmiai
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį pareiškė, kad pastarojo meto Ukrainos atakos atėmė iš Rusijos laivyno saugias bazes ir saugius jūrų koridorius vakarinėje Juodosios jūros dalyje, Kijevo kariuomenei siekiant išstumti Kremliaus okupacines pajėgas iš Krymo pusiasalio.
Krymas teikia užnugario paramą okupacinėms Maskvos pastangoms toliau į vakarus, o driskių bazės jame yra dažnas Ukrainos pajėgų taikinys Rusijai pradėjus plataus masto karo Ukrainoje.
„Rusijos laivynas nebegali veikti vakarinėje Juodosios jūros dalyje ir pamažu traukiasi iš Krymo“, – teigė V. Zelenskis, nepateikdamas įrodymų. „Tai istorinis pasiekimas.“
Buvęs Izraelio premjeras E. Barakas, kalbėdamas apie pristabdytą Izraelio kariuomenės sausumos operaciją Gazos ruože įvardino keturias pagrindines to priežastis.
Pirma, „Hamas“ laiko paėmę įkaitais apie 250 Izraelio piliečių, kuriais, remiantis žvalgybos duomenimis, kol kas tinkamai rūpinasi. Žydų karių įsiveržimas greičiausiai reikštų jų kankinimus ir mirtį.
Antra, JAV ir JK bei kitų didžiųjų pasaulio šalių politiniai lyderiai baiminasi, kad karo veiksmai Gazos ruože įtrauktų Libaną, Iraną bei didelę teroristinę organizaciją „Hezbollah“ į karą, o to pasekmės yra sunkiai numatomos.
Trečia, net ir sėkmingai užbaigus Gazos ruožo valymą nuo „Hamas“ ir „Islamo džihado“ teroristų, nėra aišku, ką daryti su beveik 2 milijonais palestiniečių – Izraelis neplanuoja ir nenori administruoti šios teritorijos, o Palestinos Autonomija, formaliai valdanti Gazos ruožą, neturi nei autoriteto, nei galimybių tą daryti.
Ketvirta, Izraelis turi laikytis tarptautinių teisės normų ir susitarimų, o teroristai darys viską, kad išnaudotų šią silpną vietą. Ir civilių, ypač vaikų kaip gyvų skydų panaudojimas yra tik vienas paprastų, bet gerai iliustruojančių pavyzdžių, su kuo susidurs Izraelio kariuomenė Gazos ruože.
Trumpai
Ukrainos ginkluotosios pajėgos suformavo batalioną „Sibiras“, kurį sudaro vien Rusijos Federacijos piliečiai.
Agentūros „Bloomberg“ duomenimis, batalione tarnauja dešimtys rusų ir Rusijos Federacijos etninių mažumų atstovų, kurie atvyko į Ukrainą prisijungti prie Ukrainos kariuomenės. Tarp jų yra jakutų ir buriatų, kurie Ukrainos pergalę laiko galimybe iškovoti nepriklausomybę nuo Rusijos.
Trečiadienį Australija pranešė, kad į Artimuosius Rytus nusiuntė dar du karinius orlaivius ir „nemažai“ gynybos personalo, kad padėtų savo piliečiams, jei Izraelio ir smogikų „Hamas“ karas paaštrėtų.
Kinija pakeitė gynybos ministrą generolą Li Šangfu (李尚福), kuris beveik du mėnesius nebuvo viešumoje, antradienį pranešė valstybinė žiniasklaida. Daugiau žinių nepateikta.
Li yra antrasis šiais metais „dingęs“ Kinijos aukšto rango pareigūnas po buvusio užsienio reikalų ministro Čin Gango (秦刚), kuris liepos mėn. buvo pašalintas iš pareigų nepateikus jokių paaiškinimų.
Praėjusios savaitės pabaigoje Egipte buvo suimta mažiausiai 100 žmonių, dalyvavusių palestiniečius palaikančiose demonstracijose, tačiau kai kurie iš jų vėliau buvo paleisti, antradienį pranešė su jų bylomis dirbantys advokatai.
JT agentūra, teikianti pagalbą palestiniečių civiliams Gazos ruože, perspėjo, kad trečiadienio vakarą turės sustabdyti operacijas, jei nebus tiekiami degalai.
Izraelio gynybos pajėgos jį perspausdino ir nurodė, kad „Hamas“ kovotojai apgultos Gazos ruožo teritorijoje esančiose talpyklose turi daugiau kaip 500 000 litrų degalų ir pasiūlė Jungtinėms Tautoms paprašyti „Hamas“ teroristų jiems tiekti degalus.
Jungtinės Valstijos vadovauja deryboms su Izraeliu, Egiptu ir Jungtinėmis Tautomis, siekdamos sukurti ilgalaikį pagalbos tiekimo į Gazą mechanizmą. Iki šios dienos dėl pagalbos tikrinimo procedūrų ir bombardavimo Gazos ruožo pusėje jokių sutarimų nepasiekta.
Ypatingas ačiū nuolatiniams rėmėjams „DT Artelė“ ir Lietuvos aludarių gildijai. Dėkojame savo skaitytojams už palaikymą. Svarbu ne tai, kokia suma paremiat, svarbus Jūsų dėmesys ir dėkingumas. Nuoroda paramai: https://tinyurl.com/noriuparemti