Mūsų šalyje vis dar mokomasi vogti. Oi! Ne taip… gal per aštriai?
Tada pasakysim taip – mokomasi prasukti, prastumti, sukombinuoti, pasidaryti. Susiveikti. Gauti. Susiveikti darbo vietą, gauti postą, eilutę partijos sąraše.
Vis dar mokomasi dėlioti schemas, laimint viešuosius pirkimus. Su savais, saviems parašyti taisykles, kad dalyvautų ir laimėtų savi. Kad laimėtas lėšas dalintųsi irgi savi. Tyliai.
Valdiškos įstaigėlės klerkai pristeigia įmonėlių, kurios su ta įstaigėle laimi konkursėlius ir pinigėliai teka į kišenėles. O valdiška algelė skirta tik akims dumti kaip priedas prie konkursinių pajamų.
Mokomasi suktis vagiant ir nurašant įrangą, „sureguliuojant“ viešuosius pirkimus taip, kad laimėtų įmonės, valdomos sūnų, marčių, giminių ir artimųjų.
Taip nekalto veido ir prasidėjimo politikų šeimų turtų deklaracijose atsiranda milijonų vertas turtas, prabangūs namai ir vilos.
Kai kurių vietos valdžių, valdžiukių ir valstybės įstaigų vadovų šeimų kišenių turtai plyšta nuo gėrybių gausos. Štai kodėl politikos verslas ir valdiškų pinigų medžioklė šiandien pats pelningiausias.
Dėl lengvų valdiškų pinigų ne vienas politikas, verslininkas ir žiniasklaidos ryklys seniai spjovė į stumdymąsi pečiais laisvoje rinkoje ir tapo valdiškų pinigų išlaikomu peniukšliu.
Kažkada vienas laaabai gerai žinomas politikas – verslininkas garsiai pareiškė, kad jei ne būtų pasisekę prisikasti prie struktūrinių pinigų, jo verslas sėdėtų šiknoj. Pavyko. Verslas klesti.
Visa tai nebūtų svarbu, jei nebūtų pavojinga. Ne mažiau, nei išorės grėsmės.
Nes šalis, kuri valdoma keliolikos tarp savęs biudžeto pyragą besidalinančių grupuočių, pasmerkta po truputį ristis žemyn.
Be to, tai labai blogas pavyzdys mūsų vaikams, kurie labai greitai patiria ir sužino, jog be ryšių, be gebėjimo „prasisukti“ – vogti ir papirkinėti, užsibrėžtų tikslų pasiekti neįmanoma.
O blogiausia tai, jog mokyklose mūsų vaikai mato, kokiais automobiliais kiekvieną iš jų atveža jų tėvai. Dauguma nori, kad jų tėčio ar mamos automobilis būtų geresnis. Vaikai namuose girdi tėvų nuoskaudas, taip pat girdi ir tai, kaip reikia gyvent, kad tave laikytų „sėkmingu“.
Mes nesakome, kad tai masinis reiškinys. Mūsų šalyje yra begalė padorių valstybės tarnautojų ir nuostabių verslininkų. Tačiau viešumoje pasirodantys signalai leidžia daryti prielaidas, jog mūsų valstybės kūnas pažeistas korupcijos viruso.
Jį reikia naikinti. Lietuva per maža, kad leistume joje plėšikauti politikos ir verslo grupėms, sudėliojusioms primityvias schemeles draugų ir giminių pagalba mezgant tinklus milijonų žvejybai.
Ir… kodėl tuomet vyksta karas? Ar ne todėl, kad norima laimėti, užvaldyti, atimti, apiplėšti? Sau, savo šeimai, savo vaikui… tai juk karo sąvokos. Taip, mes kariaujame. Tarpusavy.
O taip norėtųsi, kad Godulys įgautų naujas vertybines formas. Bent jau mūsų vaikų galvose. Kad paaugliai nesakytų, jog jiems svarbiausias yra ne mamos apkabinimas, ne pagyrimas, ne šiluma, ne meilė, o tėvų pinigai ir dovanos.
Visa ko pradžia yra čia. Galvoje. Vaikystėje.
„Vis dar“ mena modernistinį sovietmetį. Tai reiškia, jog šiaip tai mes einame neišvengiamu pažangos keliu, gerėjimo keliu, visų blogybių nykimo ir gėrybių augimo keliu tiesiai į šviesų rytojų, tik „vis dar“ tai šen, tai ten pasitaiko niūrios praeities „atgyvenos“…
O iš tikrųjų pažanga, gerėjimas ir tobulėjimas anaiptol ne neišvengiamas ir ne savaime suprantamas – nes gali ištikti ir „netikėtas“ nuosmukis.
Viskas labai paprasta: jei dabar mažutį žingsnelį žengiau į kairę, tai „savaime“ neatsidursiu dešinėje.
Jei trisdešimt metų vaikai mokomi rungtis, grobti ir lipti per galvas, vargu ar trisdešimtpirmaisiais jie staiga taps draugiški ir patikimi.
Mes paprasčiausiai ritamės į bedugnę, ir jokie „vis dar“ seniai nebegalioja. O ritamės dėl to, kad visuomet leidžiame save parduoti, išduoti ir išnaudoti.
Ar dar galima išsigelbėti? Galima. Išsigelbėjimas prasideda mintyse. Būtina atsukti visus prožektorius į mintis ir užkimšti tą skylę, pro kurią iš mūsų švilpia oras…
Puiku, pritariu gerb. Dainiui Razauskui, tik kur tas veidrodis į kurį pažvelgę pamatysime tą nelemtą skylę?
Mano gi, tikriausiai taip pat skylėtą galvą vis nepalieka liaudiška išmintis (patarlė), kad kuprotą oželį tik vilko dantys ištiesina…
Kokia skyle, kos oras, prozektorius, galvoje viskas gerai? Uzkisti, zodziu tustuma.
kaip tada, taip ir dabar, mūsų brangus* partinis ūkinis aktyvas išsijuosęs Lietuvai dirba , net prakaitas žliaugia. …
………………
* = mums brangiai kainuojantis
visada užmetu akį į vikipediją: „kokios partijos jis narys?“ Ir tada viskas, kaip ant delno.
Gali nelikti prievolės per šventes kelti valstybės vėliavą prie namų
– respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/gali-nelikti-prievoles-per-sventes-kelti-valstybes-veliava-prie-namu/
Jolanta BLAŽYTĖ: Apie jaunuosius aktyvistus
– respublika.lt/lt/naujienos/nuomones_ir_komentarai/bus_isklausyta/jolanta-blazyte-apie-jaunuosius-aktyvistus/
„Apsukrūs politikos vilkai ir lapės porina, kad „reikia leisti jaunimui dalyvauti politiniame gyvenime, reikia aktyvaus jaunimo, reikia formuoti pokyčius” ir bla bla bla. Nesunku nuspėti, kokius „pokyčius” galėtų formuoti jokios rimtos gyvenimo patirties neturintys mokyklinukai, kurių sąmonė yra labiausiai atvira iš TV dėžės transliuojamoms politikos „tetučių” ir „dėdžių” giesmėms, bei influencerių duodamoms „fas” komandoms.”
Autorė dalinasi Džordano Petersono (Jordan Peterson) mintimis, išsakytomis susitikimo su Harvardo universiteto studentais metu.
Dėkoju straipsnio autoriams už labai aktualios problemos iškėlimą. Taip, mūsų, lietuvių, yra mažai, bet skaičiau, kad Lietuvos valdžia nekompensuoja inovatyviausių vaistų ir operacijų visų onkologinių ir kitų sunkių ligonių ( net vaikų) gydymui ( daugumoje ES šalių inovatyvus gydymas berods kompensuojamas), bet toliau perka ir stato greičio matuoklius keliuose (nors pavojingi keliai, net autostrados pilnai neaptverti-susidūrimuose su gyvūnais toliau žūsta žmonės), statys ministerijų miestelį, naują LRT būstinę Vilniuje. Trumpai tariant, jei nori gyventi ir būti sveikas, nusipirk vaistų ir operacijas pats, valdžia čia ” ne prie ko”, nors visą darbingą gyvenimą mokėjai PSD.
Liūdna “…Žiniasklaida: V. Rupšys už butpinigius nuomojasi būstą iš savo sūnaus…”-lrytas.lt/lietuvosdiena/aktualijos/2023/10/03/news/ziniasklaida-v-rupsus-vadas-uz-butpinigius-nuomojasi-busta-is-savo-sunaus-28581473
Jau senų seniausiai laikas niekuo nesistebėti.
“….Tiesa, V. Rupšys nedeklaravo savo ryšio su „Teltonika“ ir jos savininku Arvydu Paukščiu – kariuomenės vado sūnus yra jo žentas.-delfi.lt/news/daily/lithuania/kariuomenes-vadas-raginamas-trauktis.d?id=94685977
“2023 m. rugpjūčio 03 d. 08:53 Rusijoje vis dar veikia per 140 lietuviško kapitalo įmonių….
Rusijoje taip pat yra ….. „Teltonika“…….ir kitų Lietuvos bendrovių įmonių.-delfi.lt/verslas/verslas/rusijoje-vis-dar-veikia-per-140-lietuvisko-kapitalo-imoniu-94099865
Vis dažniau sapnuojasi 1940 metai. Ar ne pernelyg daug sutapimų, argi nesikartoja istorija?