Rugpjūčio 22 d. 16 val., Lietuvos rašytojų sąjunga (LRS) kviečia žinovus ir visuomenę į diskusiją dėl J. Marcinkevičiaus skvero atnaujinimo.
Diskusija vyks Rašytojų klubo salėje, K. Sirvydo g. 6, Vilniuje.
Lietuvos rašytojų sąjunga 2022 m. rengė architektūrinės-skulptūrinės vertybės poetui Justinui Marcinkevičiui atminti ir skvero sutvarkymo darbų varžytuves.
2023 m. gegužę pasidalinus šių varžytuvių rezultatais, viešojoje erdvėje pasirodė abejonių J. Marcinkevičiaus asmenybės ir kūrybos verte, varžytuvėms pateiktų architektūrinių sprendimų kokybe ir sumanymu šiame skvere statyti kokią nors architektūrinę-skulptūrinę kompoziciją apskritai.
Siekdami suprasti, kokį norime matyti prie Lietuvos rašytojų sąjungos esantį skverą, kuriam nuo 2020 m. suteiktas J. Marcinkevičiaus vardas, ir koks architektūrinis-skulptūrinis sprendimas vienytų, kiek tai įmanoma, skirtingas nuomones išsakančias visuomenės grupes ir stiprintų santarvės jausmą, rengiame atvirą diskusiją.
Diskusijoje dalyvaus Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkė rašytoja Birutė Augustinienė, architektūrinio-skulptūrinio konkurso komisijos narės literatūrologė prof. dr. Viktorija Daujotytė, menotyrininkė dr. Laima Kreivytė, Vilniaus arkivyskupijos menotyrininkė, muziejininkė Rita Pauliukevičiūtė, taip pat Vilniaus miesto savivaldybės Istorinės atminties komisijos pirmininkė Kamilė Šeraitė, vitražų dailininkė, kultūros ir meno projektų vadovė Edita Radvilavičiūtė-Utarienė, istorikas, Lietuvos istorijos instituto darbuotojas, VU Istorijos fakulteto dėstytojas dr. Valdemaras Klumbys, skulptorius prof. Gediminas Karalius, architektas Gediminas Sakalis.
Įsitraukti kviečiame ir kitus literatūros, kultūros, istorijos, urbanistikos ir kitų sričių atstovus bei plačiąją visuomenę.
Diskusiją ves žurnalistas, mokymų ir diskusijų fasilitatorius Rytis Juozapavičius.
Diskusija bus filmuojama ir vėliau skelbiama Lietuvos rašytojų sąjungos interneto svetainėje, Lietuvos rašytojų sąjungos socialinių tinklų paskyrose ir „Youtube“ kanale.
Renginio nuoroda „Facebook“ paskyroje: čia.
„Fasilitatorius“? Čia dar kas? Gėda. Mokykimės kalbėti ir rašyti lietuviškai.
Siūlau atšaukti skverui suteiktą J. Marcinkevičiaus vardą.
Tarybų valdžios numylėtiniai, okupacijos metais šlovinę TSKP ir jos vykdomą politiką, neturi būti gerbiami nepriklausomoje Lietuvoje.
o Venclovos muziejus, o Salomėjos ir Brazausko mokyklos, o prezidentai – kpss nariai, ką siūlote?
Venclovos muziejų siūlau išsaugoti ir pertvarkyti į KOLABORAVIMO muziejų.
Salomėjos ir Brazausko vardu pavadintus objektus pervadinti, o komunistus prezidentus pasmerkti ir pamiršti.
Turėtumėte suprasti, kad LIETUVYBĖ puolama. Nes nepuolami nei prezidentai iš kpss gretų, nei užkietėję platformininkai (-ės), nei seimo nariai iš kpss gretų, nei užslaptintos kgbistės, nei venclova, nei paleckis, nei nėris, nei visi likę nekrutinami. Tamstos pasiūlymai įdomūs, bet jie nebus įgyvendinti. Jau vėlu, deja. O lietuvių kalbos menkinimas, išstūmimas vyksta. Be sustojimo.
t.y. cenzūravimas dar nenusibodo? Malonu? Vajetau, vajetau…
O kas užaugino Sąjūdžio tautą, kieno augintiniai atlietuvino Vilnių, be kurio lietuviškumo, Sąjūdžio su tokiais rezultatais nebūtų buvę, tokios Lietuvos su Vilniumi, Klaipėda, apskritai lietuvybės neturėtume Kažkam reikėjo aukotis, kentėti,gyventi, kad Smetonos paliktą leisgyvę lietuvybę išsaugojus ir ją ant kojų pastačius Lietuvos žemėje. Kieno tai, ar ne Marcinkevičiaus kartų žmonių gyvenimo, veiklos, išminties rezultatas. Tai ne smetoniškos lenkybės politikos siekių Vilniuje, Lietuvoje, tai Basanavičiaus “Aušros” kelio, rezultatas. . .
O kas užaugino Sąjūdžio tautą, kieno augintiniai atlietuvino Vilnių, be kurio lietuviškumo, Sąjūdžio su tokiais rezultatais nebūtų buvę, tokios Lietuvos su Vilniumi, Klaipėda, apskritai lietuvybės neturėtume Kažkam reikėjo aukotis, kentėti,gyventi, kad Smetonos paliktą leisgyvę lietuvybę išsaugojus ir ją ant kojų pastačius Lietuvos žemėje. Kieno tai, ar ne Marcinkevičiaus kartų žmonių gyvenimo, veiklos, išminties rezultatas. Tai ne smetoniškos lenkybės politikos siekių Vilniuje, Lietuvoje, tai Basanavičiaus “Aušros” kelio, rezultatas.
O kas užaugino Sąjūdžio tautą, kieno augintiniai atlietuvino Vilnių, be kurio lietuviškumo, Sąjūdžio su tokiais rezultatais nebūtų buvę, tokios Lietuvos su Vilniumi, Klaipėda, apskritai lietuvybės neturėtume Kažkam reikėjo aukotis, kentėti,gyventi, kad Smetonos paliktą leisgyvę lietuvybę išsaugojus ir ją ant kojų pastačius Lietuvos žemėje. Kieno tai, ar ne Marcinkevičiaus kartų žmonių gyvenimo, veiklos, išminties rezultatas. Tai ne smetoniškos lenkybės politikos siekių Vilniuje, Lietuvoje, tai Basanavičiaus “Aušros” kelio, rezultatas.
Taip, kai kas ir aukojosi, kentėjo, bet tai buvo ne TSKPistas su 32 m. stažu Marcinkevičius, iš okupantų valdžios gavęs 65000 rublių už tarybų valdžios šlovinimą. Nors.. gal tai ir kančia, kai sieki tapti LKP CK nariu, jau atrodo pavyks, jau tampi kandidatu į šį postą, bet paskui staiga kažkas nepaeina ir.. ai ai nepavyksta :(( Kiekvienam savo kančios. Iškilus partizanų vadas, prieš komunistus kovojęs brigados generolas Adolfas Ramanauskas komunistų valdžios nužudomas 1957 metais, o J.Marcinkevičius, komunistų partiją savo poezijoje MOTINA vadinęs, tais pačiais 1957 metais įstoja į TSKP! Kiekvienam savo..
O tu kas toks busi, “teisejau”?
Ne man teisti. Tik išsakau savo nuomonę, savo vertinimą ir taip visada darysiu.
Tai gal dėl jų abiejų likimo kaltintinas Smetona, savo valioje kaip Prezidentas turėjęs šaunią Lietuvos kariuomenę, bet pareigos nei 1939, nei 1940 m. ginti valstybę ginklu neatlikęs.
Geriau butu Sigito Gedos skveras….
Primink savo nupelnus sovietciu kovoje pries okupantus. Kazko Google nieko neranda.
Perduodant moderatorius vis “galvojo” – tai kartojant 3-ią kartą- iškart tris iššovė.
Perduodant moderatorius vis “galvojo” – tai kartojant 3-ią kartą- iškart tris iššovė.
Mano nuomone, moderavimas, t.y cenzūravimas yra kažkokia patologija. Gal kas jaučia malonumą? Jei taip, tai kokį? Ir tai vyksta Lietuvos Respublikoje 2023 metais? Alkas nenustoja baisiai nemaloniai stebinti.
Įdomu ir tai, kad kartais komentarų sąraše komentaras įrašytas, o atvertus straipsnio komentarus – jo nėra. Taip ir šiuo kartu – Pajūriečio priešpaskutinės žinutės nėra. Nors sąraše Patologinis moderavimas yra …
Nežinau, kaip kitus, bet mane labai dažnai moderuoja, t.y. cenzūruoja. Pasibaisėjęs tokiais dalykais. Jokio paaiškinimo iš svetainės. Baisus nusivylimas ir nepasitikėjimas. Tai ką čia veikiu, ką? 🙂
ar tik nebus ‘pokalbis’ sumanytas dėl akių dūmimo… juk ar ne Benkunskas pasakė, kad kol nėra sutarimo visuomenėje tol įamžinimo nebus. o prieštaraujančių vienas kitas visada bus: kas iš nežinojimo, kas iš kvailumo, kas iš pavydo, kas… dėl uždarbio.
šiaip tai čia nėra apie ką ‘kalbėtis’. poeto įamžinimas būtinas. reikia ir skvero, reikia ir paminklo (tik ne to suglmžyto, reikia normalaus paminklo). ir būtinas įamžinimas būtent Vilniuje
Matyt, svarbesnių problemų šiuo metu nėra? Uždarytos lietuviškos mokyklos dabartinėje Baltarusioje, mokyklų valstybine lietuvių kalba (ne?)steigimas Vilniaus rajone… O dėl paminklų-Vyčio Lukiškių aikštėje nėra, Smetonos paminklo nėra. Diskusijų, kodėl šie paminklai iki šiol nepastatyti, nėra.