Šeštadienis, 12 liepos, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Ko imtis suprastėjus plaukų būklei?

www.alkas.lt
2023-07-29 18:25:52
0
Pixabay.com, efes nuotr.

Pixabay.com, efes nuotr.

Vaistininkė Gintarė Krikščiūnienė sako, kad plaukai, kaip ir oda, yra gyvenimo būdo, meilės sau ir kasdienių ritualų atspindys. Specialistė neabejoja, kad įdėjus šiek tiek pastangų, kiekvienas gali išspręsti plaukų problemas ir džiaugtis sveikais, tankiais, gražiais plaukais.

Su kokiomis plaukų problemomis susiduriama dažniausiai? Kas jas lemia?

Su plaukų slinkimu, lėtu jų augimu, lūžinėjimu, pūtimusi. Na, o priežastys gali būti įvairios: genetika, hormonų disbalansas, stresas, prasta mityba ir tam tikros ligos. Moterims plaukai dažnai slenka po gimdymo, per ar po menopauzės. Lėtai auga ir lūžinėja – dėl nevisavertės mitybos, vitaminų ir mineralų trūkumo. Išsausėja, praranda žvilgesį, ima pūstis ir lūžinėti – dėl žalingo aplinkos poveikio (UV spindulių, vėjo, sauso oro, taršos, druskingo jūros ar chloruoto baseino vandens) ir netinkamos plaukų priežiūros: netinkančios kosmetikos, plaukus žalojančių šukų, šepečių, džiovinimo, formavimo prietaisų.

 Ar įmanoma pagerinti natūraliai (paveldėtą) plonų, silpnų plaukų būklę?

 Plaukai, kaip ir oda, yra gyvenimo būdo, meilės sau ir kasdienių ritualų atspindys. Tik yra žmonių, kuriems gamta dovanų nepagailėjo ir yra tokių, kuriems reikia padirbėti. Visgi jei labai nori, žinai, ką daryti ir, svarbiausia, darai, rezultatai – garantuoti.

Ką pirmiausiai patartumėte daryti suprastėjus plaukų būklei?

 Silpni, slenkantys plaukai – ilgalaikės prastos organizmo būklės pasėkmė ir signalas susirūpinti sveikata. Deja, dažnai moterys pirmiausiai kreipiasi ne į gydytojus ar vaistininkus, bet į kirpėjus ir problemas bando spręsti ar maskuoti išorinėmis priemonėmis. Visgi tikrasis grožis slypi viduje, tad reikia nusiteikti padirbėti: atlikti kompleksinius kraujo tyrimus ir reikiamas maistines medžiagas vartoti nuosekliai ir palyginti ilgai.

 Vaistinėse gausu išorinių priemonių, žadančių sustiprinti plaukus ir sumažinti slinkimą, ar tos priemonės efektyvios? Ar jų užtenka?

 Pasiūla išties didžiulė, todėl labai svarbu pasirinkti teisingai. Priemonės turi tikti odos ir plaukų tipui ir realiai spręsti, o ne maskuoti problemas. Deja, vien išorinių priemonių, kad ir pačių geriausių, dažniausiai neužtenka, tad būtina pasirūpinti, kad kūnas gautų visų reikiamų medžiagų ir mikroelementų, reikalingų plaukų augimui, struktūros palaikymui ir apsaugai.

Turite omenyje mitybą. Kokių medžiagų labiausiai reikia plaukams?

Teisinga mityba – esminė sveikų plaukų dedamoji. Net per mažas suvartojamo vandens kiekis gali pakenkti jų elastingumui ir žvilgesiui, ką jau kalbėti apie visas būtinas medžiagas. Atgaivinti pažeistus plaukus, sumažinti jų slinkimą, paskatinti augimą ar tiesiog gerai būklei palaikyti reikalinga visa puokštė vitaminų, mikroelementų, antioksidantų, baltymų, ypač tokių kaip keratinas, ir aminorūgščių. Deja, jų visų gauti tik su šiuolaikiniu maistu – beveik neįmanoma.

Maisto papildai plaukams gali būti vartojami profilaktikai, kad plaukai tiesiog būtų puoselėjami ir palaikoma gera jų būklė ir su tikslu papildyti, sustiprinti organizmą tada, kai jau yra reali problema. Abiem atvejais gali būti vartojamas analogiškos medžiagos, tačiau jų dozė ir vartojimo laikas bus skirtingas.

Ilgą laiką girdėjome tik apie išorines plaukų priemones su keratinu, o geriamas keratinas pasirodė palyginti neseniai. Kuo jis naudingas?

Keratinas sudaro didžiąją dalį plaukų struktūros ir atlieka labai daug funkcijų. Kai organizme trūksta keratino, plaukai tampa trapūs, silpni, ima lūžinėti, gali atsirasti pleiskanų. Šis baltymas atkuria pažeistus plaukus, stiprina folikulus ir skatina plaukų augimą. Be to, jis padeda išsaugoti drėgmę ir suteikia plaukams lankstumo, elastingumo, minkštumo ir švelnumo. Jei kūne keratino užtenka, plaukai būna lygesni, glotnesni, lengviau suvaldomi ir atsparesni neigiamam išorės poveikiui. Geriamas keratinas užtikrina, kad plaukas augtų sveikas ir būtų stiprus. Tik svarbu nepamiršti, kad jo poveikis gali skirtis, daug kas priklauso nuo keratino formos.

 Kokią formą rinktis geriausia?

 Kad geriamas keratinas turėtų maksimalų poveikį, svarbu, kad jis būtų gerai pasisavinamas ir vartojamas ilgesnį laiką. Geriausia rinktis hidrolizuotos formos skystą keratiną, nes hidrolizės metu jis yra susmulkinamas į mažesnes, geriau pasisavinamas molekules. Ypač gerai, kai keratino papildas vartojamas kartu su SOD, cinku, variu, selenu, vitaminais B5, B6 ir B7. Visos šios medžiagos puikiai dera tarpusavyje ir, sinergiškai veikdamos, turi didžiausią poveikį plaukų grožiui ir sveikatai.

Minėtus vitaminus ir mineralus lyg ir pažįstame, o kas yra SOD?

Oksidacinis stresas, kurį sukelia laisvieji radikalai, pažeidžia plaukų ląsteles ir folikulus, taigi, silpnina plaukus, gali lemti jų lūžinėjimą ir slinkimą. Superoksido dismutazė (SOD) – itin galingas antioksidantas, saugantis nuo neigiamo aplinkos poveikio ir senėjimo. Dėl gebėjimo neutralizuoti laisvuosius radikalus, SOD gali apsaugoti plaukus nuo oksidacinės pažaidos, sustiprinti jų struktūrą, sumažinti slinkimą (kai jis susijęs su senėjimu), paskatinti augimą. Siekiant maksimalaus rezultato, SOD rekomenduojama vartoti kartu su antioksidacinių savybių turinčiais vitaminais A, C ir E bei mineralais cinku ir selenu. Taip pat svarbus ir varis, padedantis stabilizuoti SOD veikimą.

Kokie dar antioksidantai ir medžiagos naudingos plaukams?

Laisvuosius radikalus neutralizuoja vynuogių sėklų ekstraktas, astaksantinas, glutationas, resveratrolis, tačiau teigiamą poveikį plaukams turi tik gerai pasisavinami, stipraus poveikio, padidintų dozių antioksidantai, derinami su kitais naudingais plaukams komponentais.

Plaukams taip pat labai naudingos nepakeičiamos aminorūgštys, kurios stiprina plaukų stuktūrą, saugo nuo pažeidimų, drėgmės netekimo, lūžinėjimo, padeda susigrąžinti žvilgesį bei glotnumą. Puiku, jei aminorūgštys yra derinamos su A, B grupės, C ir E vitaminais bei selenu, cinku, variu.

Gerai plaukų būklei palaikyti apskritai reikia nemažai skirtingų vitaminų ir mineralų, kurie pastiprina vienas kito veikimą. Vitaminas A – svarbus plaukų folikulų sveikatai ir normaliam plaukų augimui, tačiau nuo jo neatsilieka ir B grupės vitaminai, kurie stiprina šaknis ir taip pat gerina plaukų augimą. Be to, vitaminas B5 (pantoteno rūgštis) suteikia plaukams drėgmės ir minkštumo, mažina lūžinėjimą, B6 dalyvauja melanino, atsakingo už plaukų pigmentaciją ir apsaugą nuo UV spindulių, gamyboje, B7 (biotinas) – gerina plaukų elastingumą ir struktūrą. Kiti vitaminai, pavyzdžiui, vitaminas C, – svarbus kolageno gamybai, o pastarasis padeda išlaikyti plaukų struktūrą ir minkštumą. Vitaminas D padeda pasisavinti kalcį, reikalingą plaukų folikulams, o E veikia kaip antioksidantas.

Ne mažiau svarbios ir kitos medžiagos. Geležis padeda kraujo ląstelėms tiekti deguonį, todėl, kai jos trūksta, greitai pajuntama, kad plaukai tapo trapūs ir prarado blizgesį. Cinko trūkumas sukelia plaukų slinkimą, varis svarbus melanino gamybai, selenas reguliuoja plaukų folikulų vystymąsi ir padeda sumažinti galvos odos niežėjimą, pleiskanas, reguliuoja riebalų gamybą. Unikalusis silicio dioksidas suteikia plaukams apimtiems ir yra svarbus prevencijai nuo slinkimo. Nepakeičiamos omega-3 riebalų rūgštys – svarbios plaukų maitinimui ir hidratacijai.

Pasikartosiu, vieno vitamino plaukams neužtenka, nes vienkomponenčiai preparatai pasižymi gerokai siauresniu poveikiu ir negali užtikrinti tokios naudos, kokią suteikia stiprūs daugiakomponenčiai kompleksai.

 Kaip žinoti, ar tikrai reikia maisto papildų?

 Mes kasdien turime gauti daugybę maistinių medžiagų. Net jei kraujo tyrimuose nėra nukrypimų, visai nereiškia, kad papildų vartoti nereikia. Riebaluose tirpių medžiagų lietuviams dažniausiai trūksta, o tirpių vandenyje – perduozuoti sunku, tačiau įmanoma. Būna, kad žmonės be tyrimų, konsultacijos su specialistu ir diagnozės, nusprendžia vartoti plaukų slinkimą gydančius vaistus, tačiau svarbu suprasti, kad vaistai turi sisteminį poveikį – veikia visame kūne ir gali turėti nemalonų pašalinį poveikį. Per didelis biotino kiekis gali sukelti alerginę reakciją, kuri pasireiškia bėrimais, taip pat gali sutrikti virškinimas, pradėti pykinti, skaudėti pilvą, užkietėti viduriai arba, atvirkščiai, prasidėti viduriavimas. Taigi svarbu nepersistengti, pasitarti su gydytoju ar vaistininku ir nevartoti vitaminų bei mineralų didesnėmis nei norodoma dozėmis.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Vasarą – ypatinga plaukų priežiūra
  2. 5 paprasti sveikos mitybos principai
  3. Vaistininkės patarimai, kaip nepamesti galvos ir atminties
  4. Reikia ieškoti ne ką išbraukti iš mitybos raciono, o ką į jį įtraukti
  5. Kaip stiprinti imunitetą vasarą, kad rudenį nebūtų bėdų?
  6. Kaip pakelti apetitą mažiesiems?
  7. Prasidėjo peršalimo ligų banga: vaistininkai pataria kaip atskirti jas nuo gripo
  8. Peršalimą įveikite greičiau: svarbus skysčių vartojimas, mityba ir vitaminai
  9. 4 taisyklės gyvybingiems ir žvilgantiems plaukams
  10. Kodėl sveikiau rinktis lietuviškus gaminius
  11. Rūpesčio imunitetu verčiau neatidėlioti
  12. Vitaminai „draugauja“ ne su visais
  13. Kaip atgaivinti žiemos nualintus plaukus?
  14. Slenka plaukai: kas didžiausias kaltininkas?
  15. Slyvos – geresniam virškinimui ir savijautai

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

UNESCO sesijoje Lietuva pristatė paveldo apsaugos pokyčius | vstt.lrv.lt nuotr.
Kultūra

UNESCO sesijoje Lietuva pristatė paveldo apsaugos pokyčius

2025 07 12
Valstybinė kalbos inspekcija šių metų pirmą pusmetį patikrino 25 įmones, įstaigas
Kalba

Valstybinė kalbos inspekcija šių metų pirmą pusmetį patikrino 25 įmones

2025 07 12
ES švelnins toksiškų, vėžį sukeliančių medžiagų naudojimo kosmetikoje apribojimus
Gamta ir žmogus

ES švelnins toksiškų, vėžį sukeliančių medžiagų naudojimo kosmetikoje apribojimus

2025 07 12
Kauno meras Visvaldas Matijošaitis
Lietuvoje

Liberalas prašo Seime tirti Kauno mero ryšius

2025 07 11
Atgimimo aikšte Klaipėdoje | klaipeda.lt nuotr.
Lietuvoje

Darbai Klaipėdos atgimimo aikštėje juda į priekį

2025 07 11
Mopedas
Lietuvoje

Siūloma mopedų vairuotojams laikyti praktikos egzaminą

2025 07 11
„Bitė“
Lietuvoje

Laikinai neveiks kai kurios „Bitės“ paslaugos, ryšys nesutriks

2025 07 11
Raminta Popovienė
Lietuvoje

Dėl valstybinių brandos egzaminų liberalai kviečia ministrę

2025 07 11

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Rimgaudas apie J. Vaiškūnas. Tarptautinis teismas atsisako persekioti agresorius?
  • Mikas apie J. Vaiškūnas. Tarptautinis teismas atsisako persekioti agresorius?
  • Jonas apie V. Sinica. Nesimokykime lietuviškai
  • Mikabalis apie G. Songaila. „Galindų ir Gintaro keliu“ ekspedicija signataro A. Patacko atminimui – 5‑oji diena (VI) PAPILDYTA

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Kas labiausiai kenkia mūsų apsauginiam odos sluoksniui?
  • Koks sportas naudingiausias sveikatai?
  • Kas išduoda skysčių trūkumą ir kaip sau padėti?
  • Rožiniai gali būti ne tik šaltibarščiai

Kiti Straipsniai

Veidas, oda

Kas labiausiai kenkia mūsų apsauginiam odos sluoksniui?

2025 07 12
Vanduo | newsgroup.org.uk nuotr.

Kas išduoda skysčių trūkumą ir kaip sau padėti?

2025 07 12
Burokėliai

Rožiniai gali būti ne tik šaltibarščiai

2025 07 12
Braškės

Kaip iš uogų gauti didžiausią naudą?

2025 07 12
Nerimas

Gyventojai vis drąsiau kalba apie panikos priepuolius

2025 07 06
Miegas

Kaip karštomis naktimis užtikrinti kokybišką miegą?

2025 07 05
Uogos | pixabay.com, PublicDomainPicture nuotr.

4 paprastos taisyklės vasaros mitybai

2025 07 05
Širdis

Liūdni skaičiai: pagal sergamumą infarktu ar insultu pirmaujame Europoje

2025 06 30
Pixabay.com nuotr.

Dėl kokių priežasčių tinsta kojos ar veidas?

2025 06 28
Kokie pramanai sklando apie saldiklius?

Saldikliai: bijoti, ar vartoti?

2025 06 24

Skaitytojų nuomonės:

  • Rimgaudas apie J. Vaiškūnas. Tarptautinis teismas atsisako persekioti agresorius?
  • Mikas apie J. Vaiškūnas. Tarptautinis teismas atsisako persekioti agresorius?
  • Jonas apie V. Sinica. Nesimokykime lietuviškai
  • Mikabalis apie G. Songaila. „Galindų ir Gintaro keliu“ ekspedicija signataro A. Patacko atminimui – 5‑oji diena (VI) PAPILDYTA
  • Naivus klausimas apie J. Vaiškūnas. Tarptautinis teismas atsisako persekioti agresorius?
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Karas Ukrainoje | facebook.com/GeneralStaff.ua nuotr.

Kremlius ieško draugų Afrikoje

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

 fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai