Birželio 21 d. 17 val. 57 min., kai Žemės šiaurės ašigalis labiausiai pasvirs link Saulės, ji atsidurs šiauriausiame savo kelio taške – įvyks Vasaros saulėgrįža – pirmoji astronominės vasaros diena mūsų planetos šiaurės pusrutulyje ir pirmoji žiemos diena (Žiemos saulėgrįža) pietų pusrutulyje.
Lietuvoje Saulės kelias po Žeme bus trumpiausias ir žemiausias, o virš Žemės – ilgiausias ir aukščiausias. Diena truks 17 h17 min 52 s. Atšventę Rasos (Joninių) šventę sulauksime kasdien po 1-2 minutes vis trumpesnių dienų.
Venera-Vakarinė ir toliau džiugins pirmosios ir ryškiausios „vakaro žvaigžde“ spindesiu. Iš kart po saulėlydžio šį vakaro dangaus karalienė ryškiai sušvis palei vakarų-pietvakarių horizontą Vėžio, o mėnesio pabaigoje jau – Liūto žvaigždyne.
Daug kartų Vakarinei savo šviesiu nusileidžiantis Marsas po saulėlydžio bus atrandamas kiek sunkiau – kairiau ir aukščiau Vakarinės – Vėžio, o mėnesio pabaigoje Liūto žvaigždyne.
Birželio 21-osios, Vasaros saulėgrįžos vakare, kiek dešiniau ir aukščiau Vakarinės atsidūręs jauno Mėnulio pjautuvas kartu su ja ir Marsu sudarys gražų lygiašonį trikampį.
O birželio 22 d. jaunas Mėnulis prasilenkęs su Venera ir Marsu, jau švytės kiek kairiau ir aukščiau Marso, Liūto žvaigždyne – trumpiausią vasaros naktį papuošdamas tarp Liūto ir Vėžio žvaigždynų išsirikiavusia gražia dangišką trijulę.
Šviesiomis ir trumpomis birželio naktimis ištikimiems dangaus stebėtojams pasitaikys progų pasigrožėti slaptingais sidabriškais debesimis.
Sidabriškieji debesys dažniausiai pasirodo vasarą, kai Saulė iš po horizonto apšviečia aukštai atmosferoje esančius debesis. Dažniausiai tokie debesys pasirodo maždaug 20 dienų po Vasaros saulėgrįžos šiaurinėje dangaus pusėje.
Šie debesys susidaro apie 80 km aukštyje – mezosferoje, ir yra kiek panašūs į plunksninius debesis. Švyti jie melsvai balta sidabriško atspalvio šviesa. Vieni mano, kad jie sudaryti iš ledo kristalų, kiti, kad tai – kosminių arba vulkaninių dulkių švytėjimas.
Tad nuo vasaros saulėgrįžos naktimis dažniau pasižvalgykite po dangų ir tikrai šiaurinėje jo pusę, vieną naktį pamatysite keistai švytinčius debesis – tai neabejotinai bus sidabriškieji, paliekantys neišdildomą įspūdį.
Nebepamenu kuriais metais ,vasara , stebėjau sidabriniais debesimis pasipuošusi dangų. Pritrenkiantis vaizdas. Pagal laiką – naktis, o pagal sklindančią dangaus šviesą, rytas.
Taip, gražu, įspūdinga, šventa.
Nuostabus pri- (ir iš-) sipildymo metas!
Padėka Jonui už dangaus “vaiskumą”.