Kiauliena – bene dažniausiai pirkinių krepšelyje atsidurianti mėsos rūšis, o savo populiarumo ji nepraranda ir atėjus pavasariui bei prasidėjus kepsnių sezonui. Tačiau sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė atkreipia dėmesį, kad kiaulienos patiekalais reikėtų mėgautis saikingai.
Tinkamai paruošta kiauliena – puikus baltymų, mineralų bei vitaminų šaltinis
Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, jog kiauliena gali būti puikus baltymų, geležies, cinko, kalio, A, D ir B grupės vitaminų šaltinis. Lyginant ją su aviena ar jautiena, kiaulienoje yra daugiau tiamino (B1 vitamino), tačiau jos nauda žmogaus kūnui priklauso ir nuo mėsos paruošimo būdo. Ekspertė kiaulieną rekomenduoja virti, troškinti, kepti orkaitėje arba kepsninėje.
Vis dėlto, negalima pamiršti ir saiko principo. „Kiauliena, lyginant su baltos mėsos rūšimis, turtingesnė sočiaisiais riebalais – tai maisto komponentas, skatinantis širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Dėl šios priežasties kiauliena, kaip ir kitomis raudonos mėsos rūšimis, nereikėtų mėgautis dažniau nei kartą per savaitę. Be to, pirmenybę reikėtų teiktiliesesnėms kiaulienos dalims ir ruošti mėsą be papildomų riebalų“, – primena dr. E. Gavelienė.
Atskiro dėmesio reikalautų dar kitaip paruošta kiauliena – tai rūkyta, vytinta ir vyniotinių paruošimui naudojama mėsa. „Šiuose mėsos gaminiuose yra nitratų, benzpirenų, nemažai druskos, todėl juos skanauti reikėtų dar rečiau“, – teigia dietologė.
Prasidėjus šiltajam sezonui, daugelis renkasi kiaulieną pagal norimą paruošimo būdą. Tai gali būti tiek žalia ir vėliau namuose marinuojama mėsa, tiek iš anksto griliui paruošti kiaulienos gaminiai. Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, kepimui ir iškyloms gamtoje pirkėjai dažniausiai ieško marinuotų kiaulienos kepsnelių, šašlykų bei šonkaulių.
Bet kuriuo atveju svarbu įsitikinti, kad vartojama kiauliena yra kokybiška.
Svarbu gerai paruošti tiek kiaulieną, tiek patį grilių
Gausiai, įvairias prieskoniais ir ilgai marinuota kiauliena dar negarantuoja, jog kepsninėje kepta mėsa bus skani. Tai – tik pirmas žingsnis gardaus patiekalo link. Vienodai svarbus yra ir pats kepimas, todėl pravartu apsvarstyti net tokius išorės veiksnius kaip kepimui naudojamas kuras bei oro sąlygos. Nepatartina kurui naudoti briketų ar granulių, nes jiems gaminti naudojamos papildomos medžiagos, pavyzdžiui, klijai. Labiausiai tinka medžio malkos bei specializuota anglis.