Dar neseniai – šių metų sausio mėn. – Seimo valdantieji pritarė lietuvių kalbos abėcėlėje nesančių raidžių: „q“, „w“, „x“, rašybai Lietuvos Respublikos piliečio asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose, civilinės būklės aktų įrašuose ir kituose asmeniui išduodamuose oficialiuose dokumentuose.
Tiek šio įstatymo svarstymo Seime metu, tiek iškart po jo priėmimo įspėjau, kad po šio sprendimo iškilo grėsmė lietuvių kalbai ir netgi Konstitucijai.Tokių išvadų tuomet buvo prieita ne vienasmeniškai, o išklausius tokių ekspertų, kaip Lietuvos etnoastronomo, Nacionalinės Jono Basanavičiaus premijos laureato Jono Vaškūno įžvalgų. Jau tuomet sakėme, kad Pandoros skrynia atidaryta, mat kitas tokio įstatymo priėmimo pasekmių žingsnis bus diakritinių ženklų naudojimas žodžiuose.
Diakritiniai ženklai – virš, prie raidžių ar po jomis rašomi ženkleliai, keičiantys ar tikslinantys kai kurių raidžių tarimą. Tai reikštų, kad be jau įteisintų trijų raidžių („q“, „w“, „x“) būtų pradėti naudoti ir diakritiniai ženklai. O kodėl gi ne? Precedentas jau sukurtas.
Ir netruko laukti ilgai. Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovai Seime pristatys Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymo projektą, kuriuo siūloma leisti asmenvardžiuose naudoti diaktrinius ženklus – tai reikštų, kad tam tikrais atvejais Lietuvos Respublikos oficialiame dokumente asmens vardas ir pavardė galėtų būti nė neįskaitomas, kadangi jame būtų gausu rašmenų, nesančių lietuvių kalbos abėcėlėje ir nepažįstamų lietuviams.
Ar kitas žingsnis nebus įteisinti ir kirilicos ar arabų rašmenis? Verta pagalvoti, jei negerbiame savo kalbos.
Kur link mūsų, lietuvių, identitetą veda tokios įstatymo pataisos? Lietuvos Respublikos Konstitucijos 14 straipsnyje yra nurodyta, kad valstybinė kalba – lietuvių kalba. Visgi pagal tai, kas vyksta, galiu drąsiai teigti, kad tuoj nebeliks mūsų, kaip tautos, pagrindinio veido – unikalios kalbos.
Ši Seimo kadencija per ketverius savo vadovavimo metus sudarkys amžių amžius puoselėtą kalbą, kurios nesugebėjo paveikti nei bendra Abiejų Tautų Respublikos valstybė, nei šitiek metų trukusi okupacija. Šį kartą padarysim viską ir greit, ir savo noru.
Jeigu mes savo oficialiuose dokumentuose pradėsime vartoti svetimybes, ar tada ta lietuvių kalba vis dar bus valstybinė? O kaip dėl minėto Konstitucijos straipsnio, ar čia nėra prieštaravimo?
Nuomonės nepakeičiau – tiek š. m. sausio mėn. priimtas, tiek dabar įregistruotas įstatymo projektas yra grėsmė tiek lietuvių kalbai, tiek Konstitucijai. Toks įstatymo pakeitimas yra tiesioginis pasikėsinimas į valstybingumą ir pilietiškumą.
Turbūt sunku būtų patikėti, kad po šitiek metų okupacijos, čia, Lietuvos širdyje, nesant okupantų, savi Lietuvos Respublikos Seimo piliečiai sieks keisti savą kalbą. Tam reikia padėti tašką. Nebegalima leisti pasikartoti sausio mėnesio beprotybei.
Jie vėl kėsinasi į lietuvių kalbą!
Šių metų sausio mėnesį Seimo valdantieji su lenkais atidarė pandoros skrynią lenkintį lietuvių raides.
Dabar lenkų Seimo nariai su Dobrovolska panoro ir diakritinių ženklų raidėse.
Jie vėl kėsinasi į lietuvių kalbą!
Šių metų sausio mėnesį Seimo valdantieji su lenkais atidarė pandoros skrynią lenkintį lietuvių raides. Dabar lenkų Seimo nariai su Dobrovolska panoro ir diakritinių ženklų raidėse.Autorius yra Lietuvos Respublikos Seimo narys
#LietuviųKalbaYraMūsųPrašomeGerbti
#LietuvaPosted by Robertas Sarknickas on Thursday, December 15, 2022
Autorius yra Lietuvos Respublikos Seimo narys
Ar prisimenate, kai propaganda agitavo už „tik trijų raidelių“ rašybą, tada visi jie choru rėkė, kad tos raidės bus tik piliečio pase ir bus tik to žmogaus asmeninis reikalas, o mes tų raidžių nė nematysime. Ar jūs dažnai matote kitų žmonių pasus – bliovė agitatoriai. O dabar visur spaudoje, televizijoje tik lenkiškai ir rašo tos tatuiruotos advokato padėjėjos pavardę, lietuviškai net skliaustuose nerašo. Ar tai – ne pažeidimas, ar jau neprivaloma bent skliaustuose lietuviškai parašyti?
O tai, pvz., prancūzišką vardą ir pavardę Jean-Paul Charles Belmondo kaip reikėtų teisingai perskaityti? Ar visi, gerbiamieji, žinote? O anglišką vardą ir pavardę Joseph Robinette Biden kaip teisingai, atsiprašant, išstenėti? Žinote? Ne? Taigi. Čia sąmoningai neliečiu lenkiškai kalbančių Lietuvos piliečių (?!) vardų bei pavardžių, kad tik, jėzaumarija, jie neįsižeistų!
Net ir to, kas moka prancūzų kalbą, žinios nieko negelbės, kai norės ištarti tokius pat vardus ar pavardę turinčių kito žemyno šalies piliečių…
Tikėkime, kad kitą seimą išrinksime protingesnį, sąžiningesnį bei pilietiškesnį ir jie neparduos savo dūšios ir vėl sugrįšime prie LR Konstitucijos nuostatų. Turime ryžtingai pasakyti – lietuvių kalbos darkymui “Ne” !
bet viltis yra kas? Kieno motina? Ne Jums taikau. Kalba rūpi labai, labai, labai mažai kam, kaip ir Konstitucija.
Jei nedalyvausime VISI, jei teisinsimės, jog nėra už ką balsuoti, tol be jokių kliūčių ropos į Seimą visokios pažangios „chebrytės”. Tokioms labai paranku, kad jomis nepatenkintieji į rinkimus neateina, nepanaudoja savo balsalapių.
Kuo daugiau ten Konstitucijos niekintojų, tuo daugiau ten turi būti ir mūsų, tuo svarbiau VISIEMS dalyvauti rinkimuose! Jei lape nėra nei vieno, kas tikrai saugos Lietuvą ir jos Konstituciją, savo nuomonę parodyti sugadintu balsalapiu.
Audrius Valotka. Kalbos kasdienybės. Sugrįžimas prie negrų?
– delfi.lt/news/ringas/lit/audrius-valotka-kalbos-kasdienybes-sugrizimas-prie-negru.d?id=92142725