Kelmės rajone Užvenčio dvaro malūne kalvystės, akvarelės ir keramikos menininkai pluša susirinkę į Mildos ir Alvydo Knyzelių surengtą XIII kūrybos renginį ,,Užventis’Mene” (2022.07.11-15), skirtą rašytojos Šatrijos Raganos (1877-1930) ir kalvio Vytauto Jaručio (1936 – 2017) atminimui.
Šį renginį iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba. Kalviai kuria medinio paminklinio kryžiaus puošmenas, o taip pat gėles kolonai, žymėsiančiai dvarvietės alėjos tako pradžią.
Keramikai – lauko šamoto keramikos skulptūrinius žibintus. Akvarelininkai lieja abstrakčias ekspresyvias ar realistiškesnes akvarelės kompozicijas.
Kalvis V. Mikuckis bendrai įgyvendinti šių metų kūrybinius sumanymus Užventin pakvietė entuziastingus šalies kalvius R. Gudaitį (Šiauliai), A. Degę (Šiauliai), A. Janulį (Pabaiskas, Ukmergės r.), A. Jukumą (Klaipėda), J. Kavaliauską (Druskininkai), S. Kronį (Panevėžys), E. Latėną (Vilnius), T. Pacaitį (Radvilonys, Lazdijų r.), Č. Pečetauską ir M. Pečetauskienę (Viekšniai), E. Pokvytį (Plungė), E. Rimkūną (Ryškėnai, Telšių r.), V. Slavinskas (Telšiai), St. Špūką (Radviliškis), D. Vilių (Vilkyčiai) bei E. Vronskį ir G. Vronskį iš Latvijos, Daugpilio. Medinio kryžiaus ir gėlių kolonos autorius – tautodailininkas medžio drožėjas A. Šimkus (Kurtuvėnai).
Gretimos Užvenčiui, Dangvietų gyvenvietės bendruomenės paskatinti, kalviai sumanė sukurti medinį kryžių, papuošta kalviškomis puošmenomis, skirtą iškilaus šio krašto kalvio Vytauto Jaručio atminimui, ir žyminčiam kaimą, kuriame buvo jo kalvė ir namas, kuriame prabėgo jo vaikystė.
Kryžius, kurio pavidalas seka šio krašto tradicija, pagal paprotį iškils pakelėje, kaimo pradžioje prie įvažiavimo. Memorialinio kryžiaus galai išpuošti metaliniais kryželiais. Tačiau centrinę dalį puošia naujoviškai sumanyti daugelio kalvių sukurti skirtingų pavidalų geležiniai spinduliai – primenantys tautodailės ornamentus: žalčiukus, paukštelius, lelijas, augalines įvijas bei aštrius spindulius.
Užvenčio dvare gyvenusios rašytojos Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos apysakos ,,Sename dvare“ pasirodymo šimtmečio proga V. Mikuckis taip pat pasiūlė sukurti tai menantį kalvystės kūrinį – medines, klasikinių pavidalų kolonas, papuoštas kalviškomis rožėmis, nes šias gėles itin mėgo rašytoja.
Tačiau pasaulį sukrėtusio žiauraus karo Ukrainoje išdavoje buvo nuspręsta vieną koloną skirti saulėgrąžoms – gėlėms, kurios simbolizuoja Ukrainą, apjuostoms raštuota juosta, primenančia ukrainiečių tautinę siuvinėjimo ,,vyšyvankos“ ornamentiką.
Itin įvairių ir visų kalvių sukurtų saulėgrąžų kompozicija sudėliota, sujungta ir suvirinta stovyklos uždarymo metu, liepos 15 d. vakare, drauge su kolona iškils ties dvaro alėja prie gatvės, vedančios į Užvenčio dvaro malūną.
Akvarelininkai, suburti šiauliškio V. Barakausko, meniškai apmąstydami supančia Užvenčio dvaro malūno aplinką ir Ukrainos saulėgrąžų idėją, lieja asociatyvias vandens, augalijos ir technikos, spalvų, linijų ir plotų dermės vaizdinius.
Šiemet plenere dalyvauja Lietuvos, Latvijos ir Ukrainos dailininkai – A. Gražys, G. Kaltonienė, E. Nalevaika ir J. Nalevaikienė, L. Narušienė, B. Prapuolenis, J. Sidabrienė, J. Šaltė, bei J. Abele (Ābele), B. Piedytė (Piedīte) ir O. Vronska iš Latvijos, bei dailininkė iš Ukrainos S. Pleikis. Kaip įprasta, plenero kūrinių parodą bus atidaryta dvaro malūne vakare vyksiančioje renginio uždarymo šventėje.
Keramikai I. Šliuželienė ir V. Šliuželis bei I. Emse-Grynberga (Grīnberga) iš Latvijos šiemet kuria keramikos žibintus ,,Mamatės turtai“ ir ,,Sargas“, kurių tematika susijusi su Šatrijos Raganos apysaka ,,Sename dvare“.
Šliuželių kūrinys vaizduoja berniuką su smuiku rankose, sėdintį ant bokštą primenančios prigimtinės kultūros skrynios, išpuoštos tautodailės vaizdinius primenančiais raštais. Tai primena apysakoje minimą antrąjį mamos vaiką, kuris nepaprastai mėgo klausytis kultūringos, apsišvietusiso mamos muzikavimo ir skaitymo.
I. Emse-Grynbergos kūrinys vaizduoja dvaro katiną, kuris apysakoje varžėsi su šunimi dėl šeimininkų dėmesio. Dailininkės katinas, nors mažas, tačiau stiprus dvasia, kuri ir yra svarbiausias saugas.
Šie šamoto keramikos kūriniai išdegami apie 1080 laipsnių temperatūroje greitai sumontuojamose ypatingose lauko krosnyse, padarytose pasitelkus specialų termoizoliacinį pluoštą.
Jų degimo pabaigos įspūdingas performansas, kai krosnių sienos, stebint žiūrovams, greitai išardomos, o atsivėrusios pakuros liepsnos ir iki raudonumo įkaitusi keramika nušvies naktinį dangų Ventos tvenkinio saloje visus suburs šiandien, liepos 15 d., penktadienio, vakare nuo 20 val.