Papročiai tęsiasi – 699-ąjį miesto gimtadienį pasitinkantys vilniečiai ir vėl sulauks išskirtinės dovanos iš Kauno.
Tokia proga neįsivaizduojama be torto, tad šįkart kauniečiai simboliškai ruošia 699 saldžias staigmenas, o po vaišių kviečia sostinės gyventojus į svečius – šventiniam Pre-Party vakarėliui jau šį savaitgalį.
Europos kultūros sostinės vardą oficialiai perimantis Kaunas sausio 21–23 dienomis didžiuoju atidarymo šou „Sukilimas“ ir plačia renginių programa skelbs pradžią visų metų kultūros maratonui.
Šventės pradžiai – vaišės
Vilniaus gimimo diena minima sausio 25-ąją. Ta proga sostinė ruošia įspūdingą šviesų šventę, o Kaunas siūlo pradėti švęsti dar anksčiau.
Apie tai skelbia ir pirmadienio rytą į reklaminius stendus Vilniaus gatvėse nugulę sveikinimo atvirukai bei šventiniai kvietimai su prierašu #SveikinaKaunas.
Pirmiausia Europos kultūros sostinė siūlo sustiprinti šventinę nuotaiką vaišėmis sausio 21–23 dienomis vienoje iš Vilniaus „Caffeine“ kavinių (Vilniaus g. 17).
Vilniečiai kviečiami pasigardžiuoti keksiukais – 699 skanėstai simbolizuoja šiųmetę sostinės gimtadienio sukaktį, o pats desertas – Kauną Europos kultūros sostinę (KEKS).
Kavinės lankytojams tereikia ištarti slaptažodį „Su gimtadieniu, Vilniau!“ ir pateikti baristai galimybių pasą.
Išsamios žinios apie šventinius gimtadienio pasiūlymus ir Vilniaus gimtadienio Pre-Party Kaune skelbiama specialioje interneto svetainėje: dovana.kaunas.lt.
2022-ųjų kultūros maratonas
Kaunas nusiteikęs skaniausiu KEKS‘u dalintis ištisus metus – ateinantį savaitgalį startuoja ilgas kultūros maratonas. Per 2022-uosius iš viso suplanuota 40 festivalių, virš 60 parodų, 250 scenos meno renginių ir per 250 koncertų.
Vien tik per Europos kultūros sostinės atidarymą, sausio 21–23 dienomis, Kauno mieste ir rajone atveriama šimtas renginių bei parodų.
Jie aprėps daugiau kaip 800 Lietuvos ir užsienio menininkų bei atlikėjų, 30 programos dalių ir net 50 skirtingų vietų.
Ryškiausi savaitgalio bruožai: tarptautinė paroda „MagiC Carpets Landed“, pasirodymas „Šviesos ratai“, Yoko Ono kūrinys „Ex It“, skulptūrų paroda „Kauno žvėries brolija“ ir, žinoma, didysis Kaunas 2022 atidarymo šou „Sukilimas“.
Pastarasis vyks šeštadienį (sausio 22 d.), nuo 19.30 val. prie „Žalgirio“ arenos (būtina išankstinė nemokama žiūrovų registracija platformoje bilietai.lt su kodu KAUNAS2022).
Visa savaitgalio renginių programa skelbiama internete: kaunas2022.eu, o norintiems nepraleisti svarbiausių naujienų patariama parsisiųsti mobiliąją programėlę „Kaunas 2022“.
Specialūs pasiūlymai svečiams
Partneriai pasirūpino, kad svečių atvykimas iš Vilniaus būtų kuo patogesnis. Keleivių vežėjai „Kautra“ paruošė 30 proc. nuolaidą, sausio 21–23 dienomis perkant autobusų bilietus internetu, o „CityBee“ dovana – kelionei į Kauną 25 kilometrai nemokamai (nuolaidų kodas: sugimtadieniuvilniau).
Pre-Party vakarėlio dalyviai kviečiami neskubėti namo. Patogią nakvyne su pusryčiais pasirūpins viešbutis „Moxy“, siūlantis savaitgalio klientams ženklią nuolaidą.
Greta kultūrinių patirčių svečiai kviečiami patyrinėti ir iš naujo atrasti miestą naudojantis „It‘s Kaunastic“ maršrutais (kaunastika.lt), vedančiais per tarpukario modernizmo architektūros vertybes bei gatvės meno galeriją po atviru dangumi.
Pagrindinė Senojo Žemyno scena
„Prieš penkerius metus pirmąkart garsiai pasveikinę Vilnių su gimtadieniu, tęsiame šį paprotį ir toliau. Šiemet turime ypatingą progą – Kaunas išaugo ir tampa pagrindine Senojo Žemyno scena.
Kaunas 2022 komanda drauge su menininkais, bendruomenėmis ir įvairiomis organizacijomis stipriai padirbėjo ruošdamiesi.
Dabar norisi tuo dalintis su visais, todėl kviečiame sostinės gyventojus atvykti ir aplankyti kitą – Europos kultūros sostinę.
Tegul tai bus gera įžanga prieš artėjantį 699-tąjį jūsų miesto gimtadienį. Laikas pradėti švęsti“, – kalbėjo Kauno meras Visvaldas Matijošaitis, pridurdamas, kad Kaunas lauks svečių iš Vilniaus ir visos Lietuvos.
Gražus paprotys išradingai sveikinti vilniečius su miesto gimtadieniu gimė 2017 metais. Sostinės gyventojai buvo kviečiami iš naujo atrasti pasikeitusį miestą, kauniečiai rengė ekskursijas, ruošė šventines vakarienes ir svetingai priėmė savo namuose.
Netgi sukurtos išskirtinai papuoštos kojinės „Neišskiriama pora“, kad sostinės gyventojai visuomet jaustųsi viena koja esantys Kaune.
***
Kiek Šimašius dar gali tylomis leisti Matjošaičiui tyčiotis iš Vilniaus peršant jam nepagrįstos datos gimtadienį, organizuojant vilniečiams jo minėjimą Kaune ir kviečiant juos ta proga vykti Kaunan. Tai nei daugiau, nei mažiau yra Vilniaus kaip miesto ir sostinės, kartu ir tautos savigarbos įžeidimas.
Juolab, kad Vilniaus paminėjimas 1323 metais Gedimino Vilniuje duotuose laiškuose nesuteikia pagrindo šį faktą laikyti kaip jo gimimo patvirtinimą. Veikiau tai galima laikyti, kaip jau jo gyvavimo kaip miesto, kaip buvimo Lietuvos valstybės sostinės fakto patvirtinimu. Taigi ta 1323 m. sausio 25 d. geriausiu atveju tegali būti laikoma Vilniaus tapimo Lietuvos sostine data. Tačiau, regis, būtų tikriau Vilniaus tapimą sostine laikyti Vytenio valdymo laikus. Tam pagrindas būtų paties Gedimino priminimas laiškuose apie tai, kad Vytenis 1312 metais, kalbėdamas su Rygos arkivyskupo pasiuntiniais, reiškė norą krikštytis, prašė, kad į Vilnių iš Rygos atvyktų du pranciškonai, kuriems jis pastatęs bažnyčią. Visa tai pakankamai byloja, kad Vilnius sostine buvo jau Vytenio valdymo laikais. Vilnių buvus mūriniu jau 13 a. amžiaus paskutiniais dešimtmečiai patvirtina ir dabartinių Valdovų rūmų vietoje archeologų rastos ankstyvojo mūro pilies pamatų liekanos.
Taigi kalba gali eiti ne apie Vilniaus gimimą, o tik apie jo tapimo Lietuvos sostine datą, kuri be abejonės yra Vytenio valdymo, o ne Gedimino laiškų rašymo laikų (1323 m.), t.y. pusšimčiu metų ankstesnė.
Regis, tas „kultūros sostinės“ vardas mero kultūringesniu Lietuvos sostinės atžvilgiu kaip ir nepadaro…