Kauno „Žalgirio“ arenoje įvykusioje tryliktoje Lietuvos gamintojų parodoje „Rinkis prekę lietuvišką“, kurioje savo gamybą pristatė daugiau kaip 200 įmonių: žinomi Lietuvos gamintojai ir į rinką žengiantys prekių ženklai.
Vienas iš parodos dalyvių – Nacionalinis maisto ūkio klasteris, šiandien vienijantis 27 narius: naujoviškas maisto sektoriaus verslo įmones ir mokslo tiriamąsias institucijas.
Tris dienas Kaune vykusi paroda tradiciškai sulaukė gausaus šalies gamintojus palaikančių dalyvių. Jie galėjo susipažinti su maisto ir gėrimų, kosmetikos ir buitinės chemijos naujovėmis, aprangos ir papuošalų įvairove, naujoviškais sprendimais būstui ir interjerui.
Parodoje buvo galima apžiūrėti, įsigyti ar išbandyti naujų gaminių, pavyzdžiui svirplių duonos. Be to, reaguojant į pastarųjų metų naujienas, pirmą kartą buvo įrengtas ir elektroninių parduotuvių prekybos salonas (angl. showroom), kuriame pristatytos prekės padėjo atsakyti į klausimą, kaip gaminys atrodo tikrovėje.
Laimėtojų vitrinoje parodyta per dvi dešimtys aukso medaliais įvertintų gaminių. Iš anksto skelbtoms varžytuvėms pateiktus gaminius komisija, kurią sudaro įvairių valstybinių ir privačių institucijų, asociacijų vadovai, profesoriai ir savo srities žinovai, vertino atsižvelgdama į kokybės, naujoviškumo, draugiškumo aplinkai ir kitus rodiklius.
Gamintojai varžėsi maisto ir gėrimų, tekstilės ir aprangos, kosmetikos, buitinės chemijos bei sprendimų būstui kategorijose. Visą aukso medalius pelniusių gamintojų sąrašą rasite čia.
Nacionalinis maisto ūkio klasteris (NaMŪK) parodė naujausius savo įmonių – UAB „Mėlynė“, MB „Arbatologija“, UAB „Spila“, MB „Sultė“, UAB „Eco extractum“ – gaminius: baltyminius kokteilius, prieskoninius aliejus su CO2 technologija išgautais ektraktais, liofilizuotus skanėstus, kombučia ir kitus sveikatai palankius maisto gaminius.
Natūralių energinių gėrimų (angl. shots) prototipus pristatė ir ypač jaunas startuolis MB „Aralika“. Apie gaminius ir jų pridėtinę vertę NaMŪK stende pasakojo patys kūrėjai-mokslininkai.
Savo patirtimi pasidalino ir LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės mokslininkai, pristatę naujus gaminius: vieni jų, pavyzdžiui, avižų gėrimas „AVOO“, džiugina kaip ant mielių augančiais pardavimais, o kitų, pavyzdžiui, funkcinių žindukų, – kol kas sukurti tik prototipai.
Pirmą parodos dieną NaMŪK asociacija pakvietė į žinių renginį „Klasterio vaidmuo kuriant žmogaus sveikatai palankius maisto gaminius“.
Maistą vertindami per medicinos prizmę mokslininkai-mitybos žinovai pristatė naujausius mokslo pasiekimus maisto ir mitybos srityje, dalinosi savo patirtimi kuriant inovacijas, aptarė mokslo ir verslo partnerysčių galimybes.
Lankytojų susidomėjimą sukėlė LSMU Medicinos akademijos Visuomenės sveikatos fakulteto profilaktinės medicinos katedros atstovo Tomo Vaičiūno pranešimas apie mitybos įtaką imuninei sistemai ir Lietuvos sporto universiteto docentės dr. Sandrijos Čepkauskienės pasakojimas apie migreną, kuri prasideda nuo lėkštės.
Pasak jos, migreną sukeliantys veiksniai gali būti įvairūs: alergija maistui arba tam tikrų medžiagų netoleravimas, miego problemos, infekcija, magnio trūkumas, stresas arba alostatinis krūvis, aplinka, hormoninis disbalansas moterims.
Mityba sergant migrena ypač svarbi. Tokiu atveju būtini vitaminai: vitaminas B2, kofermentas Q-10, polinesočiosios riebalų rūgštys ir 5-hidroksitriptofanas.
Norintiems suvaldyti migreną mitybos žinovė pataria išbraukti iš maisto raciono cukrų, rafinuotus angliavandenius, atsisakyti kviečių (gliuteno), nevartoti transriebalų ir vartoti daugiau natūralių riebalų, uždegiminius procesus galinčius sukelti karvės pieno gaminius keisti pieno pakaitais bei išbandyti mažo angliavandenių kiekio mitybos formą.
Nacionalinis maisto ūkio klasteris (NaMŪK) dalyvauja „InoLink“ projekte, kurį Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) vykdo kartu su Lietuvos naujovių centru.
Projekto tikslas – skatinti įmonių jungimąsi į klasterius, didinti klasterių brandą, skatinti augimą bei tarptautinį bendradarbiavimą. Projektas ir jo veiklos yra finansuojami Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.