Penktadienis, 14 rugpjūčio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Nuomonių ratas Lietuvos kelias

S. Birgelis. Lietuvos konstitucinės teisės tėvas prof. Mykolas Romeris (I)

Sigitas Birgelis, www.punskas.pl
2021-08-12 08:00:56
238
PERŽIŪROS
0
S. Birgelis. Lietuvos konstitucinės teisės tėvas prof. Mykolas Romeris (I)

Lietuvos konstitucinės teisės tėvas prof. Mykolas Romeris | punskas.pl nuotr.

Pernai minėjome Lietuvos konstitucinės teisės tėvo, teisininko, publicisto, visuomenės ir politikos veikėjo prof. Mykolo Romerio 140-ąsias gimimo metines. Tai neeilinė, daug ką nuveikusi Lietuvai, visuomenei ir mokslui asmenybė.

M. Romeris gimė 1880 m. gegužės 17 d. Bagdoniškyje Mykolo Kazimiero ir Konstancijos Romerių šeimoje. Aukštąjį išsilavinimą įgijo Peterburgo teisės mokykloje.

Baigęs mokslus jis išvyko į užsienį, klausė paskaitų Krokuvos universitete, studijavo Paryžiaus politinių mokslų mokykloje.

Baigęs studijas M. Romeris apsigyveno Vilniuje. Čia jis pasinėrė į publicistinę ir visuomeninę veiklą. Demokratinės pakraipos dienraštyje „Gazeta Wileńska“ skatino tautų bendradarbiavimą, kėlė Lietuvos lenkų dalyvavimo lietuvių nacionaliniame judėjime klausimą.

1920 m. M. Romeris buvo paskirtas apygardos teismo, o vėliau – Vyriausiojo tribunolo teisėju. 1932 m. jam patikėtos Lietuvos tautinio teisėjo pareigos Hagos tarptautiniame teisingumo tribunole.

Jis, tarp kitko, nagrinėjo bylą dėl Klaipėdos priklausomybės Lietuvai. M. Romerio dėka Lietuva šią bylą laimėjo.

Gyvendamas Vilniuje M. Romeris tapo lietuvybės puoselėtoju, aktyviai bendraudamas su lietuvių inteligentais. Inkorporavus Vilniaus kraštą į Lenkijos sudėtį, M. Romeris neliko pasyvus stebėtojas.

Lietuvos konstitucinės teisės tėvas prof. Mykolas Romeris | LRT nuotr.

Perskaitęs J. Pilsudskio kalbą, pasakytą Lenkijos seime, jis parašė pastarajam laišką, kuriame smerkė Lenkijos valstybės viršininką, kad jo įsakymu senoji Lietuvos sostinė virto eiliniu Lenkijos provincijos miestu.

M. Romeris 1923 m. rašė: „Visą gyvenimą kaip koks legendinis Sizifas ritau akmenį į kalną, ir tas akmuo nuolat riedėjo žemyn.

Įrodinėjau, kad nacionalizmas yra dirbtinis ir veidmainiškas reiškinys ir kad mes, Lietuvos lenkai, turime stoti į piliečių eiles – Lietuvai, o ne Lenkijai, turime suprasti ir laikyti savo pareiga ir garbe visuomet dalyvauti pirmosiose kūrėjų gretose ir vadovautis krašto gerove, o ne kitų kraštų visuomenių norais.“

M. Romeris net tris kartus išrinktas Lietuvos universiteto rektoriumi. Šias pareigas su pertrauka jis ėjo septynerius mokslo metus. 1926 m. jam buvo suteiktas profesoriaus mokslo dėstytojo vardas, 1932 m. – teisių daktaro laipsnis.

M. Romerio mokslinis palikimas yra nepaprastai gausus. Parašė daugybę monografijų ir veikalų bei mokslinių straipsnių, kurie buvo spausdinami Lietuvos ir užsienio teisiniuose leidiniuose.

Jis tyrė įvairius administracinės, baudžiamosios, tarptautinės teisės dalykus, tačiau pagrindinė jo mokslinio darbo sritis – konstitucinė teisė, kurioje pripažintu pavyzdžiu laikomas iki šiol.

Prof. M. Romeris už nuopelnus Lietuvai apdovanotas Gedimino ir Vytauto Didžiojo antrojo laipsnio ordinais. Latviai jam suteikė Latvijos trijų Žvaigždžių antrojo laipsnio ordiną.

Buvo išrinktas Čekoslovakijos mokslo ir meno akademijos, tarptautinio Prancūzijos revoliucijos instituto nariu, Rumunijos karališkojo administracinės teisės instituto nariu korespondentu.

Mirė 1945 m. vasario 22 dieną Vilniuje. Palaidotas Rasų kapinėse.

Prof. Mykolas Romeris yra laikomas vienu Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo Sąjūdžio ideologų. Jo veikalas „Lietuvos sovietizacija 1940–41 m.“, kuriame apžvelgė sovietinę Lietuvos okupaciją ir aneksiją, tapo Lietuvos Nepriklausomybės Sąjūdžio vėliava.

Prof. Mykolas Romeris yra laikomas Lietuvos konstitucinės teisės tėvu. Jis pirmasis Lietuvoje studentams skaitė konstitucinės teisės paskaitas.

Jo įžvalgomis naudojosi nepriklausomos Lietuvos konstitucijos kūrėjai. Ir šiandien jais remiasi teisės mokslininkai. Vyksta tarptautinės mokslinės konferencijos, kuriose analizuojami prof. M. Romerio darbai.

Mykolo Romerio universitete buvo surengta mokslinė konferencija „M. Romeris ir šiandiena“, kurioje pranešimus skaitė teisės mokslininkai, istorikai ir studentai.

Lietuvos televizija yra sukūrusi dokumentinį filmą „Prof. Mykolas Romeris“.

(Bus daugiau)

Spausdinti 🖨

Nėra susijusių.

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Kuo naudinga jėgos treniruotė?
Gamta ir žmogus

Rugsėjo mėnesį Klaipėdoje – atviros sporto treniruotės vaikams ir jaunimui

2026 08 14
Avarija
Gamta ir žmogus

Ugniagesiams gelbėtojams daugėjo gelbėjimo darbų daugėjo autoįvykiuose

2026 08 14
Pinigai
Lietuvoje

Didžiausios investicijos liepą – pagalbai vaikams su negalia, elektros tinklams ir turizmui

2026 08 14
36 pavojingi gaminiai
Lietuvoje

36 pavojingi gaminiai ir daugiau nei 1 000 patikrinimų

2026 08 14
Prienuose ryškiai „liepsnos“ Duonos ir ugnies šventė
Kultūra

Prienuose ryškiai „liepsnos“ Duonos ir ugnies šventė

2026 08 14
Tautinių mažumų lietuviškoms mokykloms leidžiama sumažinti mokinių skaičių
Lietuvoje

Vilniaus, Šalčininkų, Trakų ir Švenčionių rajonuose tautinių mažumų ir vienintelėms rajono lietuviškoms mokykloms leidžiama sumažinti mokinių skaičių

2026 08 14
Valstybinės kalbos mokėjimo reikalavimai
Kalba

Siūloma patvirtinti valstybinės kalbos mokėjimo reikalavimus rinkimų komisijų nariams

2026 08 14
Gelbėjamas futuristinis paminklas: Primena apie Šiaurės Makedonijos laisvės kovas
Istorija

Gelbėjamas futuristinis paminklas: Primena apie Šiaurės Makedonijos laisvės kovas

2026 08 14
Užsienio lietuvių vaikai ir mokytojai vasarą leido pažindami Lietuvą
Kalba

Daugiau nei 300 užsienio lietuvių vaikų ir mokytojų vasarą pažino Lietuvą ir puoselėjo gimtąją kalbą

2026 08 14
Atliekos miške
Gamta ir žmogus

VMU Trakų regioniniame padalinyje – vėl rastos tonos atliekų

2026 08 13
Elektra
Lietuvoje

Kitais metas dalis vartotojų galės rinktis dinaminius elektros perdavimo tarifus

2026 08 13
Pasienis su Baltarusija
Lietuvoje

VSAT pareigūnams įteiktos padėkos už pagalbą saugant Latvijos sieną

2026 08 13

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • jo apie Vilniaus, Šalčininkų, Trakų ir Švenčionių rajonuose tautinių mažumų ir vienintelėms rajono lietuviškoms mokykloms leidžiama sumažinti mokinių skaičių
  • P.Skutas apie Vilniaus, Šalčininkų, Trakų ir Švenčionių rajonuose tautinių mažumų ir vienintelėms rajono lietuviškoms mokykloms leidžiama sumažinti mokinių skaičių
  • Ugdymas valstybine lietuvių kalba apie Vilniaus, Šalčininkų, Trakų ir Švenčionių rajonuose tautinių mažumų ir vienintelėms rajono lietuviškoms mokykloms leidžiama sumažinti mokinių skaičių
  • Ogi apie Vilniaus, Šalčininkų, Trakų ir Švenčionių rajonuose tautinių mažumų ir vienintelėms rajono lietuviškoms mokykloms leidžiama sumažinti mokinių skaičių

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Rugsėjo mėnesį Klaipėdoje – atviros sporto treniruotės vaikams ir jaunimui
  • Ugniagesiams gelbėtojams daugėjo gelbėjimo darbų daugėjo autoįvykiuose
  • Didžiausios investicijos liepą – pagalbai vaikams su negalia, elektros tinklams ir turizmui
  • 36 pavojingi gaminiai ir daugiau nei 1 000 patikrinimų

Kiti Straipsniai

S. Birgelis. Paberžė – vieta, kur laikas sustoja

S. Birgelis. Paberžė – vieta, kur laikas sustoja

2026 07 24
S. Birgelis. Prasmingos birželio dienos Seinų krašto lietuviškose mokyklose

S. Birgelis. Prasmingos birželio dienos Seinų krašto lietuviškose mokyklose

2026 06 24
2016-m. Poezijos vakaronė Punske. Šventė prasidėjo prie kun. M. Simonaičio suolelio

S. Birgelis. Keturiasdešimt „Poezijos pavasarių“ po Jotvos dangumi (II)

2026 06 12
„Poezijos pavasaris“ ant Eglinės piliakalnio

S. Birgelis. Keturiasdešimt „Poezijos pavasarių“ po Jotvos dangumi (I)

2026 06 09
S. Birgelis. Griškabūdis – išskirtinės šventovės ir didžiųjų kalbininkų kraštas

S. Birgelis. Griškabūdis – išskirtinės šventovės ir didžiųjų kalbininkų kraštas

2026 06 04
S. Birgelis. Barzdai – laisvės knygnešių ir sklandytojų sparnų kraštas

S. Birgelis. Barzdai – laisvės knygnešių ir sklandytojų sparnų kraštas

2026 05 28
Liber vitae, Sigitas Birgelis: poezija. Punsko „Aušros“ leidykla, 2026

M. Malinauskienė. Gyvenimo knyga

2026 05 23
Lion Ceccah pasirodymas „Eurovizijoje 2026“

S. Birgelis. „Eurovizija“ – triukšmo gamykla. Ką iš tikrųjų parodė Lion Ceccah pasirodymas?

2026 05 20
Punskas

Ar Punske iškils baltų genčių piliakalnis?

2026 05 08
Kultūros ir lietuviškos tapatybės židinys

Kultūros ir lietuviškos tapatybės židinys (II)

2026 05 05

Skaitytojų nuomonės:

  • jo apie Vilniaus, Šalčininkų, Trakų ir Švenčionių rajonuose tautinių mažumų ir vienintelėms rajono lietuviškoms mokykloms leidžiama sumažinti mokinių skaičių
  • P.Skutas apie Vilniaus, Šalčininkų, Trakų ir Švenčionių rajonuose tautinių mažumų ir vienintelėms rajono lietuviškoms mokykloms leidžiama sumažinti mokinių skaičių
  • Ugdymas valstybine lietuvių kalba apie Vilniaus, Šalčininkų, Trakų ir Švenčionių rajonuose tautinių mažumų ir vienintelėms rajono lietuviškoms mokykloms leidžiama sumažinti mokinių skaičių
  • Ogi apie Vilniaus, Šalčininkų, Trakų ir Švenčionių rajonuose tautinių mažumų ir vienintelėms rajono lietuviškoms mokykloms leidžiama sumažinti mokinių skaičių
  • Ar tai nėra galima lietuvių diskriminacija ? apie Vilniaus, Šalčininkų, Trakų ir Švenčionių rajonuose tautinių mažumų ir vienintelėms rajono lietuviškoms mokykloms leidžiama sumažinti mokinių skaičių
Kitas straipsnis
Laukiama siūlymų šių metų Jotvingių ir Jaunojo jotvingio apdovanojimams

Laukiama siūlymų šių metų Jotvingių ir Jaunojo jotvingio apdovanojimams

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai