Po keletą mėnesių trukusių Nacionalinio susitarimo dėl miškų (NMS) koordinacinės grupės diskusijų, susitarimo procesas pereina į darbų vykdymo žingsnį: diskusijos persikelia į 17 sektorinių grupių, kurios iki rugsėjo 13 dienos turės sudaryti nacionalinius siekius dėl miškų ir miškų sektoriaus.
NMS sektorinės grupės buriamos pagal vienodus ar panašius miškų sektoriaus dalyvių siekius ir atstovauja klimato kaitos, miško ekologijos ir biologinės įvairovės, saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio, privačių miškų savininkų, medienos pramonės, miškų sektoriaus darbuotojų bei kitas svarbias sritis.
Su sektorinėmis grupėmis ir jų sudėtimi galite susipažinti čia. Perkeliant susitarimo procesą į mažesnes grupes, siekiama išgirsti skirtingų grupių nuomones ir patį susitarimą dėl miškų priimti tik atsižvelgus į visų siekius.
Apie mėnesį laiko grupės rengs nacionalinę miškų siekį, taip pat įvardins tarp skirtingų tikslų grupių kylančias įtampas ir tų įtampų sprendimo būdus, o vėliau nustatys ir išsamesnes susitarimų temas.
„Bendros ir visiems proceso dalyviams priimtinos nacionalinio miškų siekio sudarymas tikrai nelengvas iššūkis, tačiau būtinas ir labai svarbus bendrakūros žingsnis, norint judėti toliau link jau išsamesnių sprendimų ir susitarimų konkrečiose temose“, – pastebi Aplinkos ministerijos Miškų politikos grupės vadovas Nerijus Kupstaitis.
Apibendrinus sektorinių grupių pasiūlymus bendruose forumuose ir vėliau išsamiai aptarus susitarimo temų sprendinius jau mišriose, vadinamosiose susitarimų, grupėse, bus parengtas NMS tekstas ir pateiktas politinėms partijoms pasirašyti.
Pasirašytas NMS fiksuotų aiškų balansą miškų politikoje siekiant atliepti tiek klimato kaitos iššūkius, tiek ir kintančius įvairiapusius visuomenės poreikius šalies miškams, skatintų toliau plėtoti tvarų miškų tvarkymą, gerinti ekonominį veiklos miškuose reguliavimą, rūpintis miškų mokslų ir mokslinių tyrimų bei naujovių plėtra, didinti jiems skirtą finansavimą.
Taip pat gerinti miško sektoriaus žinovų rengimą, didinti jų socialines garantijas, stiprinti rekreacines, kultūrines miško funkcijas, profesinį imunitetą ir kolektyvinį atstovavimą.
Primename, kad Nacionalinis susitarimas dėl miškų vykdomas pagal specialiai jam pritaikytą „Future search“ bendrakūros būdą.
Bendrakūroje už susitarimo proceso priežiūrą ir koordinavimą tampa atsakinga ne Aplinkos ministerija, o NMS koordinacinė grupė, kurios nariais tapo miškų savininkai, politikai, miškininkai, aplinkosaugininkai, mokslininkai, verslo ir visuomenės atstovai.
Jie atstovauja keturioms skirtingoms siekių grupėms – politinei, ekonominei, socialinei ir ekologinei.