Dalia Stalauskienė – pasaulinio lygio menininkė kukliai gyvenanti Molėtuose. Tuo galima įsitikinti pažvelgus į jos darbus. Dailininkė savo kūrybinį kelią pradėjo nuo karpinių, vėliau ėmėsi stiklo marginimo ir šilko tapybos. Laisvalaikiu dar ir fotografuoja.
„Dar būdama vaikas pamačiau per televiziją karpinius – ilgus metus karpiau. Savanoriaudama vaikų vasaros stovyklose iš bendraminčių pažinau dažus stiklui ir šilkui – ėmiausi šių technikų, „įkritau“ ilgam – netrukus bus du dešimtmečiai. Pateko į rankas fotoaparatas – fotografuoju tiek, kiek malonu. Tai poilsis. O kūrybai reikia laiko, priemonių, kantrybės ir atsidavimo. Pavargsta akys, paskausta nugara, bet man visada patinka tai, ką darau.“, – sako Dalia.
Įvaldžiusi kelias meninės kūrybos sritis dailininkė lieka ištikima gamtai ir seniesiems baltų mitiniams vaizdiniams.
„Gamtos motyvai atkeliauja iš prisiminimų apie tėviškės sodybą, kurioje užaugau – tarp smilgų, purvažolių, šermukšnių ir kaštonų, mamos puoselėtų gėlynų, tėvelio numylėto sodo pažinau pačias gražiausius augmenijos pavidalus. Visa tai papildo ir dabartinės dažnos išvykos į besikeičiančią gamtą – žaliuojančią, apsnigtą, lyjančią, žydinčią, temstančią… Ten yra mūsų tikrieji namai. Gamta yra tikrasis šio pasaulio karalius. Tad dažnai savo darbuose karūnuoju paukščius, žuvis, medžius, lietų.
Gamta ir mitologija yra viena šalia kitos. Mano pasiskaitymai, atsitiktinės nuogirdos, pamatymai ir pamąstymai, kai imuosi piešti, sugula be ypatingų pastangų ir gimdo savitą vaizdą kaip galėjo ar galėtų būti… Tai panašu į pasaką, prasidedančią nuo eskizo…“, – savo kūrybos versmes atskleidžia pati menininkė.
D. Stalauskienė gimė 1966 m. liepos 21 d. Paežerio kaime, Šilalės rajone. Mokėsi Upynos vidurinėje mokykloje, studijavo Šiaulių pedagoginiame institute. Gyvena Molėtuose.
1989 –1992 metais dirbo Betygalos Maironio vidurinėje mokykloje dailės mokytoja. Nuo 1992 m. dailės mokytoja-metodininke Suginčių vidurinėje mokykloje. Nuo 2016 metų rudens atsisveikino su pedagoginiu darbu ir yra laisvai kurianti menininkė.
Ant stiklo pradėjo piešti 2003 metais. Autorine technika sukurti darbų ciklai: „Visata-lizdas“ (2003 m.), „Paukščių takas“ (2003 m.), „Tiltai“ (2003 m.), „Paparčio žiedas“ (2003 m.), „Vainikai“ (2004 m.), „Tolimi dangūs čia pat“ (2005 m.), „Verbos“ (2008 m.), „Banga“ (2008 m.), „Dvylika kalendoriaus lapelių“ (2013 m.), „Seno parko portretai“ (2013 m.), „Prijuostės“ (2013 m.), „Protėvių buities diktantai“ (2014 m.), „Daug yr margų skrynelių“ (2015 m.), „Lietuviškos dainos“ (2018-19 m.). Žymiai ilgesnis sąrašas būtų pavienių darbų. Juose taip pat vyrauja gamtos ir mitologiniai vaizdiniai, simbolika.
Didžiausias savo apimtimi ir skaičiumi iš visų ciklų – „Dvylika kalendoriaus lapelių“. Jame pavaizduoti ne tik senieji baltiškieji zodiako ženklai, bet ir kiekvieno mėnesio etnokultūrinis kontekstas – kalendorinės šventės, darbai, simboliai bei gamtos motyvai, būdingi kiekvieno ženklo laikui:
Per daugiau nei trisdešimties metų kūrybinį laikotarpį surengta daugiau kaip penkiasdešimt personalinių parodų. Dailės mėgėjai turėjo galimybę Dalios kūrybą pamatyti įvairiose muziejų, dvarų, kultūros ir etnokultūros centrų, dailės galerijų bei bibliotekų erdvėse Lietuvoje, taip pat personalinės parodos buvo eksponuotos Maskvoje (Rusija) bei Lūdzoje (Latvija).
Dailininkės karpiniais iliustruotos poezijos ir pasakų knygos, jos kūriniai skelbti periodinėje spaudoje, parodų kataloguose. Piešiniais ant stiklo iliustruotas elektroninis leidinys „Liaudies magija“, LLKC, 2004 m., „Etnoastronominis kalendorius“ 2017 m.
D. Stalauskienės darbų yra įsigiję meno mylėtojai iš Lietuvos, Latvijos, Vokietijos, Airijos, JAV, Norvegijos, Graikijos, Italijos bei Rusijos. Karpinių yra įsigijęs „Aušros“ muziejus Šiauliuose, dovanota Molėtų krašto muziejui.
Meklenburgo-Pomeranijos žemėje esančio Ahrenshoopo meno muziejuje atidaryta tapybos darbų paroda „Nidos menininkų kolonija. Tapyba po atviru dangumi: impresionizmas, ekspresionizmas“ („Künstlerkolonie...
Vilniaus dailės akademijoje įvyko kasmetinės jaunųjų dailininkų apdovanojimo iškilmės ir atidaryta tapybos kūrinių paroda. Šiemet jos tema – „Viskas keičiasi?“.
Šviesu, nuotaikinga, nuostabu!