Balandžio 7 d., trečiadienį, 17 val. Lietuvos Respublikos Seimo Ateities komitetas surengs neformalaus Ateities forumo nuotolinį viešą aptarimą „Lietuvių kalba globaliame pasaulyje“.
Ketinama aptarti ilgalaikės lietuvių kalbos strategijos 2023-2033 metams klausimus. Tokią Strategiją paruošti įpareigoja Seimo priimtos Kalbos politikos gairės 2018-2022 metams ir Gairių įgyvendinimo planas, kurį 2019 metais patvirtino Vyriausybė.
Bus aptarti valstybinės kalbos gyvavimo klausimai: plėtros kryptis, kalbos ateities galimybės išeivijoje bei bandoma išryškinti pagrindines gaires ir nuostatas, kuriomis remiantis valstybė galėtų įtakoti tolesnę lietuvių kalbos ateitį.
Dalyvaus: Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanaitis (VLKK) (Valstybinės kalbos planavimas ir vizija); prof. dr. Jolanta Zabarskaitė (KSU) (Koių pokyčių reikia lietuvių kalbos politikai) dr. Rita Miliūnaitė(LKI)(Kalba ideologijų mūšių lauke); dr. Andrius Utka (VLKK, VDU) (Kalbos plėtra skaitmeninėje terpėje ir lietuviško dirbtinio intelekto kūrimas); dr. Danguolė Mikulėnienė (LKI) (Kalbos ilgalaikės strategijos metmenys); prof. Meilutė Ramonienė (VU) (Lietuvių kalba ir pasaulis). Pokalbyje ketina dalyvauti Lietuvių kalbos draugijos pirmininkė prof.Genovaitė Kačiuškienė; LMA Vrublevskių bibliotekos direktorius dr. Sigitas Narbutas; VLKK Kalbos politikos pakomisės narė prof. dr. Laima Kalėdienė; Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas dr. Audrius Valotka, VDU italų kalbos dėstytojas dr. Stefanas Lanza, rašytoja Renata Šerelytė, kultūrologė, filosofė dr. Daiva Tamošaitytė; publicistas Vaidas Jauniškis, ir kiti renginio dalyviai.
Aptarimui vadovaus Ateities komiteto pirmininkas prof. Raimundas Lopata.
Tiesioginė transliacija:
Audrys yra tuščia vieta kaip ir jo komisija. Per LRT daugiau nieko neišgirsi tik vakcina, vakcinacija, vakcinuojami ir t.t. Bent žodelį užtartų. Čia tik mažas “koloboravimo” pavyzdėlis.
Kuo čia dėtas Audrys? Jis turi LRT kalbą revizuoti?
Būtent, bent vizituoti, kaip koks sanitaras (bent dainuoti, jei ne revizuoti) mielas Jurgį.
Nebukite piktas, – “daktarus” sugrūstus laikome vis LTSR AT būdoj, na panašaus lygmens būdu – kaip tarytum Policijos komisariatą kokioje Kauno daktarų viloj steigti.
Taigi vizituoti nelabai vykęs savimyla pareigūnas Audrys, irgi ne itin pajėgs. Ne itin
LIETUVIŲ KALBA GLOBALINIAME PASAULYJE!!!
– PRIVALAU PRANEŠTI, KAD: MAHATMA GANDIS ANTANUI POŠKAI BUVO SAKĘS – LIETUVIŲ KALBA SENESNĖ UŽ SANSKRITĄ! O TAI REIŠKIA – KAD LIETUVIŲ KALBAI JAI PER 96 000 metų!
– BALTŲ FILOSOFAS E,KANTAS BUVO PAREIŠKĘS: “LIETUVIŲ KALBĄ BŪTINA IŠSAUGOTI ATEINANČIOMS KARTOMS, KADANGI JI TURI “RAKTĄ” KURIS IŠSPRENDŽIA NE TIKTAI FILOLOGINES BET IR TAUTŲ RAIDOS PASLAPTYS!
BALTŲ KALBININKAI – akademikai IVANOVAS IR TOPOROVAS, BUVO PAREIŠKĘ: RUSŲ KALBA YRA GIMUSI LIETUVIŲ KALBOS POKYČIŲ IŠDAVOJE!
SENIAUSIOS ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBOS DĖKA, ESU ĮMINĘS PER 50 seniausiųjų kalbų ŠALTINIŲ!.
JŲ DĖKA ESU ATRADĘS TREČIĄJĮ IR KETVIRTĄJĮ ŽEMĖS AŠIES FIZINIUS JUDĖJIMUS!
ŠIE ATRADIMAI LEIDO PAŽINTI : KAS IR KODĖL ŽEMĖJE VYKO? KAS IR KODĖL VYKSTA? KAS IR KODĖL VYKS ATEITYJE!
VIENAS IŠ ŠIŲ DĖSNIŲ PRANEŠA, KAD : N UO 2500 – jų metų ŠIAURINIAME ŽEMĖS PUSRUTULYJE VIEŠPATAUS TIKTAI VIENAS METŲ LAIKAS – DIENA IR SAULĖ! Tai truks iki 3000 metųi
Tuo metu Šiauriniuose kalnų šlaituose intensyviai tirps sniegynai ir ledynai. SIAUTĖS MITINIS “FAETONTAS'” – GAISRAI! LAIKAS GELBĖTI ŠIAURINIŲ KALNŲ GYVENTOJUS ir PALAIPSNIUI NAIKINTI DIRBTINAI ĮRENGTAS UŽTVANKAS KALNUOSE! ir t.t. ir t.t.
GARBĖ SENIAUSIAI ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBAI KURIOS DĖKA GEBĖJAU ĮMINTI “ŠUMERŲ KARALIŲ SĄRAŠA” KURIAM JAU PER 450 000 metų!!!
Supažindinkit, su sąrašo minkle.
Pirma, bendrai kalbant, kas ne nusižeminęs ir lankstus, o su tvirtu stuburu yra kur nors yra gavęs vadovaujančias pareigas?
Antra, kuo užsiima inspekcija? Skaičiau parašymus delfy. Baisiai nyku.
Trečia, kuo užsiima komisija? „Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK), atsižvelgdama į skolintos leksikos tvarkybos ypatumus, pakoregavo jos norminimo tvarką“ (tai jų sakinys!). Komisija PAKOREGAVO! Ar ten dirba nors vienas lituanistas? Dirba? Netikiu. O štai čia iš komisijos dokumento 2019 m. gruodžio 19 d. Nr. PN-11 (yra jų svetainėje): flat white lietuviškai yra fletváitas, spring roll – springròlas, slush – slãšas ir t.t. Štai taip „Valstybinė lietuvių kalbos komisija n u t a r i a: Papildyti Valstybinės lietuvių kalbos komisijos 2010 m. spalio 28 d. protokoliniu nutarimu Nr. PN-6 patvirtintą Svetimžodžių atitikmenų sąrašą šiais atitikmenimis“.
Jei peržvelgtume kitus patvirtintus atitikmenis, ką rastume? Tai apie ką čia kalbame? Kokios dar diskusijos (ne svarstymas, aptarimas, o diskašn!)? Pirmiausia reikia visiškai naujų komisijos ir inspekcijos. Jei išliks tie patys, kas laukia lietuvių kalbos? Springrolas ant slašo. Daugiau, negu liūdna.
Kaip mąsto , taip ir šneka.
Nesupratau A.Antanaičio, kodėl Lietuvai nereikia tokio įstatymo kaip prancūzų Tubon įstatymas? Lietuvoje kalbos apsauga neprilygsta tam įstatymui, bet mums ir nereikia, pasak Antanaičio… Ar lietuvių kalba pati savaime tokia galinga, kad gali gyventi ir be tokios geros apsaugos kaip prancūzų k.?
Ačiū Ateities forumui už lietuvių kalbos reikalų aptarimo nuotoliniu būdu.Kelios mano įžvalgos:
– nemalonu tai,kad vienas iš kalbėtojų leptelėjo kelis kartus ,,du tūkstantis …”,-tiesiog nesinorėjo toliau sekti tolimesnės diskusijos;
– Lietuvos valdžios,įskaitant ir dičkę žiniasklaidą -ypač LRT-labai nuvertino lietuvių kalbos reikšmę: be galo silpnas VLKK ir VLKI veiklos finansavimas, besaikis ir smarkiai didėjantis svetimžodžių antplūdis,žemas ir nerūpestingas lietuvių kalbos vartojimo lygis švietimo sistemoje ir aukštosiose mokyklose / anglų kalba tampa mokslo kalba/,jau 8-neri metai Seimo stalčiuose glūdi kokybiškai paruoštas ir aptartas ,,Konstitucinio valstybinės lietuvių kalbos įstatymo” projektas;
– eiliniai lietuviai,piliečiai ,ypač jaunimas,nesirūpina lietuvių kalbos taisyklingu vartojimu,daugeliu atveju jiems ši kalba nekelia pasididžiavimo;
– VLKK,VLKI ,Lietuvių kalbos institute,aukštųjų mokyklų Lituanistikos katedrose, lietuvių kalbos dėstymo mokyklose yra dažnai įdarbinti lituanistai ,kurie daugiau kenkia lietuvių kalbos vystimuisi ir jos prestižui,negu gerina ją kokybiškai.
ATEITIES FORUMAS TURI TURĖTI TIKRĄJĮ UŽVARDIJIMĄ – GLOBALUS PASAULIS LIETUVIŲ KALBOJE!
AR MŪSŲ KALBININKAI PAŽĮSTA MAHATMĄ GANDĮ KURIS ANTANUI POŠKAI BUVO SAKĘS – LIETUVIŲ KALBA SENESNĖ UŽ SANSKRITĄ! NE!
AR PAŽĮSTA EMANUELĮ KANTĄ IR KĄ JIS BUVO SAKĘS APIE LIETUVIŲ KALBĄ? NE!
AR SKAITĖ VOKIEČIŲ FRIDRICHO ŠLĖTĖS KNYGĄ? – “KELTAI TARP ALEZIJOS IR PERGAMO”!?
O GAILA? JUK JOJE YRA RAŠOMA BŪTENT APIE LIETUVIŲ PROTĖVIUS – “KELTUS” KURIE NUO 600-jo a.pr.m.e IKI 600 – jų mūsų eros metų, KĖLĖSI NUO VIDURIO EUROPOS IKI ATLANTO VANDENYNO ir ATNEŠĖ VAKARŲ EUROPAI KULTŪRĄ IR PAŽANGĄ!?
TUO METU LIETUVIAI – KELTAI UROP!AI PADOVANOJO SLAVŲ- PROVOSLAVS
BŪTENT KELTAI – LIETUVIAI DAĖJĘ IKI SVIETO GALO PAGIMDĖ GALUS ( MAKRONO KULTŪRĄ!).
PERĖJE PER LAMANŠĄ – RADO ANGLĮ ir PAGIMDĖ ANGLIJĄ!!!!
Tiksliau – balnojat žirgus ir į Prancūziją – gal mes jį pametėme? 🙂 –
Surado ypatingą 4000 metų senumo žemėlapį – tokio Europoje dar nebuvo matę
– lrytas.lt/it/ismanyk/2021/04/08/news/surado-ypatinga-4000-metu-senumo-zemelapi-tokio-europoje-dar-nebuvo-mate-18939447/
Ir dar 3-matis! Ir dar įrodantis, jog to meto geografinės žinios buvo pavydėtinos!
Tai – gana vietinio pobūdžio žemėlapis. Jame yra ir moters veidas yra iš galo. Tankūs taškai gal reiškia girią, o atskiri taškai žymi sustojimo vietas kelionėje. Gilūs taškai gal ežerai – iš jų lyg upės ar upeliai išteka. Apibrėžtos linijos reiškia gal savininkų žemių ribas – tam reikia žinoti Bretanės krašto fizinę geografiją. Įdomu, manyčiau, būtų patiems prancūzams palyginti. Bet neprancūzams?..
O konferencija tuo įdomi, kad ji įvyko. Gerai, kad įvyko. Minčių, kam reikia, sukėlė apsčiai, įskaitant ir pastabas. Ačiū.
Garas nuleistas, o ir paukščiukas padėtas.
Va kokią propagandą prieš valstybinę kalbą varo LRT:
ht tps://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/1371771/lrt-faktai-aistros-del-tautiniu-mazumu-istatymo-ar-istatymai-ir-konstitucija-isties-draudzia-rusu-ir-lenku-kalba-istaigose
Ir kokį „verdiktą“ kažkokia kaliausė parašo:
A. Ažubalio žodžiai, esą Valstybinės kalbos įstatymas nustato, kad visos Lietuvos įstaigos turi vartoti tik lietuvių kalbą, nėra tiesa: tokių žodžių nėra pačiame įstatyme, prievolės nenumato ir įstatymą prižiūrinčios institucijos. Vilniaus miesto savivaldybės, kurioje jau kurį laiką yra galimybė lankytojams pasirinkti kalbą, kuria nori būti aptarnauti, atstovų teigimu, ši tvarka konfliktų nesukėlė.
FRIDRCHAS ŠLETĖ! “KELTAI TARP ALEZIJOS IR PERGAMO” KELTŲ KULTŪROS ISTORIJA!
(IŠ VOKIEČIŲ KALBOS VERTĖ ARVYDAS GALGINAS). ŽEMĖLAPIAI 136 – 137 PSL.
CHRONOLOGINĖS LENTELĖS 138 -139 – 141 psl.
KELTEN ZWISCHEN ALEZIA UND PERGAMON (Leipcig. Jena. Berlin. 1976 ).
TAI LIETUVIŲ PROTĖVIŲ RAIDA NUO 700 m. pr.m.e. iki 700 – jų m.e.m. )
IKI ŠIOL BUVO MANYTA , KAD KELTAI ir SKITAI buvo atskiros kultūros.
TAČIAU IKI ŠIOL PASAULIS GYVENO VISIŠKOJE TAMSUMOJE!
KELTAI – (nuo LIET, ŽODŽIŲ – KELTIS – PERSIKELTI – ATSIKELTI)!
VYKINGAI – NUO LIETUVIŠKO ŽODŽIO – VYKTI !
GALAI – NUO LIETUVIŠKO – DAĖJO IKI SVIETO GALO ! Ir t.t.
.
„4 straipsnis. Visos Lietuvos Respublikoje veikiančios institucijos, įstaigos, įmonės ir organizacijos raštvedybą, apskaitos, atskaitomybės, finansinius bei techninius dokumentus tvarko valstybine kalba.“ Įdomu, ar savivaldybė visada rengia atsakymus gyventojams raštu valstybine kalba?
„7 straipsnis. Valstybės ir savivaldos institucijų, įstaigų ir organizacijų, ryšių, transporto, sveikatos ir socialinės apsaugos, policijos ir teisėsaugos tarnybų, prekybos ir kitų gyventojų aptarnavimo įstaigų vadovai turi užtikrinti, kad gyventojai būtų aptarnaujami valstybine kalba.“ – labai silpnai skamba tas „turi užtikrinti“. Turėjo būti „gyventojai aptarnaujami tik valstybine kalba“. Sunku? Atsiveskite savo vertėją.
Nušoko, buvo skirtas „jo“.
Manyčiau, reiktų susirasti LRyto ?buvusios laidų vedėjos (Daivos Žeimytės Bilienės) laidą, pokalbį su tuomečiu DB Prekybos rūmų vadu. Jo išreikštas mintis turėtų jau vidurinės abiturientai žinoti ir suvokti. O apie lituanistus, miestų ir rajonų merus, kalbos inspektorius nė nekalbant. Tie žodžiai, jei turime ausis, turėjo pažadinti savigarbą.
Jis labai politkorektiškai išreiškė savo nusistebėjimą mūsų verslininkų ,,lindimu užsieniečiams uodegon”. Turistas nevažiuoja svetur, kad ten pamatytų tą patį, ką kasdien ir pas save, ir buvusiose savo kolonijose mato. Jam reikia kažko kitokio, egzotiško, – gal net geriau, išmintingiau tvarkomo, negu jo šalyje? Gal net pasisemti naujų minčių savo verslui. O tu jam rodai tai, ką jis ir savo mieste kasdien mato – viskas angliškai. Net nesijauti atitrūkęs nuo savo kasdienybės. Juk ne tam pinigus mokėjo, kad iš toli važiavęs vėl tą patį pamatytų???
Kiek užsieniečių per dieną pro tavo iškabą praeina? O vietos gyventojų, lietuvių – jei ne tūkstančiai, tai bent šimtai. Tai kodėl tu jų, savo tautiečių NEGERBI, kodėl dėl JŲ nesistengi? Tu jo negerbi – jis tavęs negerbia. Tai kas jus gerbs, jei jūs patys vieni kitų negerbiat, vienas dėl kito nesistengiate?
Ką reiškia išsaugoti nesuhibridėjusią (ar sąmoningai nesuhibridintą), nemutavusią kalbą? Tai reiškia išsaugoti TAUTĄ – jei tai kalbos ,,paža(n)gintojui” ką nors sako….
Kai Tautos tvarumo prasmės nei būtinumo nesuvokiantys, nevertinantys, imasi savo senovinę kalbą pagal net kelis kartus su kitomis persimaišiusią, savastį praradusią hibridinę kalbą ,,tobulinti”*, prarandama tai, kas senoje kalboje buvo neįkainojama,
ką ji prieš tūkstančius metų (ar dar prieš šimtmečius) turėjo, kai jos žodyne dar buvo išlikusios užšifruotos jai skirtos žinios apie pasaulį.
Dėl karų ir tautų maišymosi žmonijos prarastas žinias – bent mažą dalį – tikimasi naujomis technologijomis atgauti. Savo kalboje turime, ko tam reikia, ką kitos tautos prarado negrįžtamai. Būtent savo originalia (tapatybės nepraradusia) senąja kalba, jos sistema, dar išsaugoto jos seniausio žodyno lobynu galime tapti įdomūs pasauliui, o ne paža(n)gintai suanglintomis LRT laidų vedėjų frazėmis, ne angliškomis iškabomis.
Dėl to neturime teisės žiūrėti į savo kalbą primityviai, tartum į vien buitinio ar komercinio bendravimo priemonę. Mūsų užduotis – ateities kartoms perduoti kuo mažiau senojo fondo praradusį žodyną ir senąją kalbos sistemą, kuri leido sukurti neįtikėtinai tikslią kalbą ir neaprėpiamą žodyną.
Manyčiau, jog dar likusios tautos – seniausių pasaulio kalbų nešėjos – laikytinos tam tikra prasme tautomis-žynėmis. Nes vien tuo, kad supranta ir vertina savo kalbą kaip neįkainojamą lobį, kad, skyrė savo gyvenimą nugyventi pasinėrusios į žodyną, jos gali pasauliui lemtingomis akimirkomis tapti vienintelėmis pagalbininkėmis. Nenuvertinkime Žinios, jog Pradžioje buvo Žodis. SENAS, ANAS Žodis, ne iš mišrainės trauktas.
————————–
* užuot naudodamas vidines jos žodyno ir sistemos galimybes – šiuolaikines ir senovės tekstuose slypinčias primirštas – derinti ją su gyvenimo, mokslo, technologijų ir t.t. naujovėmis
Netyčia paspruko nebaigtas tvarkyti tekstas. Pšeprašam, panowie…