Seimas svarstys Mokslininkų valstybinių pensijų laikinojo įstatymo pataisas ir lydimojo Valstybinių pensijų įstatymo pataisas, kuriomis siekiama įgyvendinti Konstitucinio Teismo 2020 m. birželio 3 d. nutarimą.
„Priėmus mūsų teikiamų įstatymų projektų pakeitimus iš teisinio reguliavimo bus pašalintos Konstitucijai prieštaraujančios įstatymo nuostatos, mokslininkų valstybinių pensijų gavėjams po šios pensijos paskyrimo papildomai įgijus bent vienus mokslinio darbo stažo metus pensijos bus perskaičiuotos ir išmokėtos nepriemokos nuo 2020 m. birželio 3 d.“, – pristatydama projektus sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Mokslininkų valstybinių pensijų pataisų projektu siūloma panaikinti mokslininkų valstybinių pensijų mokėjimo ribojimą draudžiamųjų pajamų turintiems asmenims; panaikinti nuostatą, pagal kurią šiuo metu mokslinio darbo stažas įskaitomas ne ilgiau negu asmeniui sukaks 65 metai; nustatyti mokslininkų valstybinės pensijos skyrimo iš naujo tvarką tuo atveju, kai asmuo po šios pensijos paskyrimo įgyja papildomą mokslinio darbo stažą.
Teikiamais pakeitimais taip pat siūloma nustatyti mokslininkų valstybini pensijų skyrimo iš naujo ir nepriemokų išmokėjimo nuo 2020 m. birželio 3 d. Konstitucinio Teismo nutarimo įsigaliojimo dienos tvarką tais atvejais, kai mokslininkų valstybinės pensijos gavėjai po šios pensijos paskyrimo įgijo papildomus mokslinio darbo stažo metus arba ši pensija buvo paskirta atsižvelgiant tik į 65 metų amžiaus sukakties dienos įgytą mokslinio darbo stažą.
„Šiomis pataisoms yra išeliminuojami diskriminaciniai dalykai, kurie dabar buvo. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad mokslinio darbo stažas įskaitomas ne ilgiau, negu asmeniui sukanka 65 metai. Vadinasi, jeigu sukakus 65 metams tau iki mokslininko pensijos trūkdavo pusmečio, tai jis net negalėdavo pretenduoti į mokslininko pensiją. Nesvarbu, kad jis po 65 metų galėjo rašyti mokslinius darbus, galėjo pretenduoti į Nobelio premiją, jis jau neturėjo teisės. Ir tuo įstatymu, tomis pataisomis, dabar tie dalykai bus ištaisomi“, – pritarti projektui ragino Seimo Kultūros komiteto ir laikinosios Seimo ir akademinės bendruomenės bendradarbiavimo grupės narys Stasys Tumėnas.
Kartu teikiamu Valstybinių pensijų įstatymo pakeitimo projektu siūloma panaikinti I ir II laipsnio valstybinių pensijų mokėjimo ribojimą tam tikroms gavėjų kategorijoms, kurioms šių pensijų mokėjimas ribojamas turint draudžiamųjų pajamų. Taip pat siūloma panaikinti Prezidento sutuoktinio valstybinės pensijos ribojimą draudžiamųjų pajamų turintiems asmenims.
Pasak ministrės, siūlomiems pakeitimams įgyvendinti per metus reikės apie 780 tūkst. eurų, iš jų mokslininkų valstybinėms pensijoms bus skirta apie 600 tūkst. eurų.
Už balsavo 118, nė vieno nebuvo prieš, susilaikė 4 Seimo nariai. Pagrindiniu šių klausimų svarstyme paskirtas Socialinių reikalų ir darbo komitetas. Projektų svarstymas Seimo posėdyje numatomas pavasario sesijoje.
Šį kartą “kirsiu šaką ant kurios pats sėdžiu” 🙂
Neturėtų būti jokių mokslininkų, menininkų, sportininkų, kariškių ir pan. valstybinių pensijų, signatarų rentų. Aplamai turi būti panaikintos visos valstybinės pensijos.
VISI mokame įmokas SODRAI, taip pat kaupiame fonduose. Štai šios dvi pensijos ir turėtų būti.
Yra AMORALU nuolatos piliečius skirstyti į lygius ir lygesnius!
Manau, kol pensijos tokios, kokias dalis žmonių gauna
(taip žmonės baudžiami, kad tai ,,proslojkai” sovietai mažas algas mokėjo, arba už tai, kad nė neįtarė, jog darbdavys įmokas Sodrai kažkiek metų šmugeliavo? – dėl to kaltas jis, o ne darbdavys ir ne tarnautojai, turėję tikrinti, ar viskas gerai, ar nenukentės žmonės senatvėje, kai nei stažo, nei pensijos surinko? Arba, kad buvo su tuo susijusių nemokšiškai sukurptų įstatymų, žmogus mokėjo tokius mokesčius, kokie priklausė, tačiau pensijai tai tik šnipštą davė )
turėtų būti valstybės pensijos tiems, kas dėl įstatymų leidėjų neišmanymo (ypač pačioje pradžioje), dėl neatsižvelgimo į stažo skaičiavimo sovietmečiu ypatybes, dėl kontrolierių neatliktų pareigų ir sovieto mokėtų diskriminuojančių algų šiandien gal ir už anų laikų gastronomo mėlynanosių gaunamą pašalpą mažesnę pensiją gauna. Kad tą juodąją skylę užpildytų. Tai kartai traukiantis, ši išimtis savaime išnyktų.