
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai atliko keturias korupcijos rizikos analizes dėl asmenų registravimo į asmens sveikatos priežiūros paslaugų laukimo eiles ir šių eilių valdymo proceso, taip pat įvertino 16 asmens sveikatos priežiūros įstaigų (ASPĮ) visoje Lietuvoje darbo praktiką formuojant ir valdant pacientų eiles.
Siekiant įžvelgti sistemines problemas buvo įvertinta tiek didmiesčiuose, tiek nuo didmiesčių nutolusių ASPĮ darbo praktika ir nustatyta, kad su problemomis, trukdančiomis užtikrinti reikalaujamą asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą, susiduria visos vertintos ASPĮ ir jų pacientai.
STT nuomone, nėra sukurta tinkamai veikianti vieninga, į pacientą orientuota, registravimo sistema sveikatos priežiūros paslaugoms gauti. Taip pat nėra suformuotos vienodos darbo praktikos visose Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemai (LNSS) priklausančiose ASPĮ, kas leistų išvengti interpretacijų, sukuriančių prielaidas korupcijos rizikos veiksnių atsiradimui.
STT korupcijos prevencijos specialistai pažymėjo, kad didžiausia korupcijos rizika kyla tuomet, kai visą informaciją apie pacientų registracijai skirtus laikus valdo ASPĮ darbuotojai, t. y. kai kurios ASPĮ viešai neatskleidžia jokios informacijos apie pacientų registracijai skirtus laikus ir nesudaro galimybės pacientui (tiek užsiregistravusiam, tiek siekiančiam užsiregistruoti) viešai stebėti vykstančių pokyčių.
Taip pat pastebėta praktika, kai viešai deklaruojama, jog pas specialistus galima registruotis ir internetu, tačiau neatskleidžiama, kad tik dalis informacijos apie registracijai skirtus laikus viešinama išankstinėje pacientų registracijos sistemoje. Tai gali lemti, kad pacientas pasirinks mokamas paslaugas net ir esant galimybei gauti iš PSDF biudžeto apmokamas sveikatos priežiūros paslaugas, kadangi manys, jog jam tinkamų registracijos laikų nėra.
Pavyzdžiui, viena iš vertintų ASPĮ išankstinėje pacientų registracijos sistemoje sergu.lt atskleidžia tik apie 70 proc. pirminei pacientų registracijai skirtų laikų pas gydytojus odontologus ortopedus ir tik apie 50 proc. laikų pas gydytojus ortodontus. Informaciją apie neatskleistus laikus ir jų užimtumą valdo klinikos darbuotojai.
STT atlikusi korupcijos rizikos analizes siūlo sukurti tinkamai veikiančią vieningą pacientų registravimo sveikatos priežiūros paslaugoms gauti sistemą. Taip pat baigti vykdyti vėluojantį išankstinės pacientų registracijos informacinės sistemos (IPRIS) kūrimo procesą ir užtikrinti, kad sistemos naudotojais taptų visos LNSS priskiriamos ASPĮ ir užtikrinti, kad sukurtoje IPRIS būtų atskleista visa informacija apie pacientų registracijai skirtus laikus.
Sistema turėtų sudaryti galimybę pacientams, ASPĮ darbuotojams bei kontroliuojančioms institucijoms gauti informaciją apie pacientų eiles realiu laiku, atskleisti tikrą registracijos laikų užimtumą, automatizuotai pateikti informaciją apie konkrečiame regione veikiančias ASPĮ, kuriose paslaugos gali būti suteiktos greičiausiai, automatizuotai užkardyti IPRIS naudotojų piktnaudžiavimo atvejus, apriboti nepagrįstų registracijų galimybę, identifikuoti pacientų rezervuotus laikus, kurių rezervacijai būtinas pagrindas išnyko ir t. t.
Vilniaus teritorinės ligonių kasos duomenimis, paslaugų eilės kai kuriose gydymo įstaigose kelis kartus viršija nustatytą 60 kalendorinių dienų terminą. Pavyzdžiui, Santaros klinikose atskirų sveikatos priežiūros paslaugų reikia laukti 160 ar 120 kalendorinių dienų.