Klaipėdietės Jurgitos (43 m.) gyvenimą prieš metus pakeitė Lietuvos sveikuolių sąjungos skelbtas 30 dienų grikių iššūkis, kurio sumanytoja buvo Vegetarų draugijos primininkė, chemijos mokslų daktarė, 88 m. Ksavera Vaištarienė.
Nuo birželio 1 dienos ši garbaus amžiaus moteris Facebook grupėje „30 dienų iššūkis“ vėl kvies jungtis prie grikių iššūkio tuos, kurie pavargo gerti tabletes, vaikščioti pas gydytojus ir negali išbristi iš įvairių varginančių diagnozių. Tie, kas nori imtis atsakomybės už savo sveikatą, atsikratyti „nepagydomų“ negalavimų be vaistų galės pajusti kaip mityba keičia žmogaus savijautą. Dalinamės Jurgitos patirtimi.
Sudomino K. Vaištarienės amžius ir energija
Kadangi niekad nesidomėjau apie gydymąsi maistu, todėl ir apie grikiavimą visai nieko nenutuokiau. Kol vieną dieną benaršant Facebook platybėse prieš akis išlindo 30 dienų grikių iššūkis. Suintrigavo! Ogi tai, kad iššūkio pagrindinė vadovė – garbaus amžiaus moteris, kupina energijos ir sveikatos, bei intelektualaus proto. Mano kabliukas buvo Ksavera Vaištarienė!
Nepamatuojamas nuovargis
Ne šiaip iš smalsumo… Mano sveikata buvo visiškai sugriuvusi. Lėtinis nuovargis. Ir lyg būtų gripo simptomai, degančios akys, neaiškus protas. Ir taip daug metų. Daktarai daro „tyrimus”, „pasėlius”, „rentgeno nuotraukas”. Jei jie geri – kapstykis pats kaip sugebi. Taip ir kapsčiausi daug metų: masažai, sportas, joga, tradicinė ir netradicinė medicina. Nuovargis nėra objektyvus požymis, jo negalima pamatyti, nėra matavimo vieneto, kuris nusakytų, kiek žmogus pavargęs ir ar jis neišsigalvoja, kad taip yra. Be to, eilinio lietuvio mityba, su daug nesveiko maisto, kalnai mėsos…
Pirmos dienos – kančia
Prisijungiau grikių iššūkiui, bet žiūrėjau skeptiškai. Lyg tai visiška nesąmonė. Grikiavau du kartus savaitėje. Pirmos dienos – kančia ir pragaras. Migrena, jėgų nebuvimas, šaltkrėtis, galvojimas apie maistą vedė iš proto. Nepasidaviau. Vieni kitus grupėje skatinom, guodėm. Savijauta kiek pagerėjo, atsirado daugiau energijos. Krito svoris. Kai iš 48 kg liko 44 kg, grikiavimą tęsiau vieną kartą savaitėje.
Ilgesnis pasninkas
Po sąžiningo 30 dienų grikiavimo nusprendžiau nerti į gilesnius vandenis. Įsigijau visas išleistas Ksaveros Vaištarienės knygas ir įdėmiai pradėjau skaityti apie pasninką ir badavimą. Tris mėnesius grikiavau kartą į savaitę, maitinausi pagal grikių iššūkio rekomendacijas – vegetariškai. Kraujo tyrimai buvo geri. 2018 m. vasarą, paaukojus atostogas, ryžausi 14 dienų grikių pasninkui: 3 k per dieną grikių ir tik viena stiklinė petražolių arbatos. Skaudėjo galvą, norėjosi maisto,uogų, daržovių, prastas miegas, kasdieniai pasivaikščiojimai, poilsis. Skysčių trūkumą papildžiau maudynėmis jūroje ir gulėjimu vonioje. Nuolat gilinausi į K.Vaištarienės knygas bei kitų autorių literatūrą. Knygų „griaužimas“ suteikė stiprybės ir pasninko logiško paaiškinimo.
Pasaulis pradėjo verstis aukštyn kojom
Po 7 dienų atsirado jėgų, džiaugsmo pliūpsniai, galva ėmė šviesėti, liko sveikas nuovargis, veidas ir akys ėmė spindėti, nyko raukšlės. Negalėjau suturėti, šaukiau iškėlus rankas kelis kartus į dieną: „Kokia aš laiminga!!!“. Jau buvau pamiršusi, ką reiškia lengva šviesi galva, visos neapčiuopiamos patalogijos nyko po truputį. Tęsiau grikių pasninką toliau. Viskas buvo kaip sveistu patepta, iškyrus svorio kritimą. Visiškai nesuderinami dalykai – kūnas vieni griaučiai, o savijauta puiki. Atsiradus nerimui, kad mano kūnas nepradėtų valgyti pats savęs ir likusių baltymo atsargų, 13 dieną nutariau išeiti iš pasninko. Labai svarbu teisingai tą padaryti. Viskas vyko sklandžiai. Meilė sau ir pasauliui tęsėsi. Grįžau į normalią vegetarišką mitybą. Ir džiaugiausi gyvenimu: ankstyvas rytas be kavos – kupinas energijos, vakare – sveikas nuovargis.
Pokyčius palaiko nedaugelis
Išbandžiau ir cukraus detokso programą. Tada atsirado suvokimas apie sveiko ir skanaus maisto gamybą. Pasirodo, kad šventės gali būti švenčiamos ir be maximos pyragų. Pas draugę galiu atsigerti tik arbatos, be valgymo įsipareigojimo. Aplinkiniams atrodau keista, netelpanti į standartą, bet aš savo kūno šeimininkė.
Grikių iššūkis – pirmas blynas, kuris neprisvilo, tai kelias į sveikatą. Svarbu pajusti, kas tinka būtent jūsų kūnui. Dar patarčiau neaptarinėti šio iššūkio su aplinkiniais, nes palaikymo sulauksit ne iš daugelio.
Mano 30 dienų grikių iššūkis tęsiasi, suteikęs viltį, kad būdama 80 metų galėsiu slidinėti kalnuose kartu su anūkais. Ar tai įmanoma, parodys valia…