Trečiadienis, 8 liepos, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

Dėl nuovargio kaltas… pavasaris

Almutė Blaževičiūtė, www.valstietis.lt
2012-03-25 16:25:45
92
PERŽIŪROS
0
efoto.lt, A.Būdvyčio nuotr.

efoto.lt, A.Būdvyčio nuotr.

efoto.lt, A.Būdvyčio nuotr.
efoto.lt, A.Būdvyčio nuotr.

Džiaugtis gerėjančiais orais kartais trukdo prasta savijauta. Neretai po žiemos jaučiame keistą vidinį nerimą, silpnumą, energijos trūkumą. Dažniausiai tai tėra netinkamos gyvensenos pasekmė, tačiau kartais organizmas tokiu būdu bando įspėti apie ligą. Galvotrūkčiais pulti prie vaistų ne visada verta – pakoregavus mitybą, darbo ir poilsio režimą, jėgos turėtų grįžti.

Nuovargis ar liga?

Nuovargio priežastys, anot Vilniaus centro poliklinikos Pirminės asmens sveikatos priežiūros skyriaus vedėjos Ritos Judzentavičienės, gali būti įvairios: metų laikų kaita, fizinio aktyvumo trūkumas, poilsio stoka. „Šaltuoju metų laiku žmonės per mažai būna gryname ore. Daugiau laiko jie praleidžia retai vėdinamose uždarose patalpose, užuot aktyviai poilsiavę, sėdi priešais televizorių. Dėl to žmonės tik dar labiau pavargsta“,  – sakė šeimos gydytoja. Kenkia ir nesureguliuotas darbo bei poilsio režimas. Dažnai žmonės nedaro nė dešimties minučių pertraukų darbo metu, o apie mankštą darbe turbūt išvis nepagalvoja. „Įnikę į darbus jie pamiršta pasirūpinti savo sveikata. Ne veltui savaitė turi septynias dienas – bent savaitgalį reikia nuvyti visas mintis apie darbus ir pailsėti. Kalbu ne apie pasyvų poilsį – dažniau eikite pasivaikščioti, paplaukiokite baseine, pasportuokite“, – ragino R.Judzentavičienė.

Sekinti gali ir įvairios situacijos darbe, žmogaus neigiamas požiūris į tai, kuo jis užsiima. „Jeigu po  nakties žmogus vis tiek jaučiasi pavargęs, reikėtų apsilankyti pas gydytoją ir atlikti kraujo tyrimus. Jeigu jie geri, dėl nuovargio kalta gali būti sunegalavusi žmogaus siela. Tokiu atveju reikalinga psichologo pagalba“, – teigė gydytoja. Ji įspėjo, kad jei žmogus patenkintas darbu ir santykiais šeimoje, gerai išsimiega, pailsi ir vis tiek jaučiasi pavargęs, gali prireikti rimtesnio gydymo. „Nuovargis gali būti rimtos ligos pradžia. Žmogus gali nejausti jokių kitų ligos požymių, tik išsekimą, mieguistumą. Tai būdinga įvairioms kraujo ir onkologinėms ligoms, skydliaukės veiklos sutrikimams. Tokiais atvejais būtina pasikonsultuoti su gydytoju“, – pabrėžė šeimos gydytoja.

Sintetinius vitaminus atstos sultys

Pavasarį neretai užklumpa avitaminozė, kuri taip pat gali būti nuovargio priežastis. Pasak R.Judzentavičienės, šiais laikais Lietuvoje žmonės retai kada badauja, todėl avitaminozę diagnozuoti sunku. Vis dėlto jeigu žmogus maitinasi netinkamai, pamiršta pavalgyti pusryčius, dažnai užkandžiauja paskubomis, pakoregavęs savo mitybą, gali pasijausti geriau. „Žiemą mūsų mityba pakinta, dažnai valgome sočiau ir riebiau, todėl organizmui pradeda trūkti vitaminų. Jų stoką galime kompensuoti vartodami įvairius sintetinius vitaminus ar maisto papildus arba valgydami daugiau šviežių vaisių ir daržovių, gerdami jų sultis“, – aiškino gydytoja.

Vieno sostinėje įsikūrusio sulčių baro barmenė Justė Kulakauskaitė pasakojo, kad pavasarį geriausia rinktis tokius vaisius ir daržoves, kurios ne tik sustiprins organizmą, bet ir išvalys šaltuoju metų laiku organizme susikaupusius šlakus bei toksinus. „Valgykite salierus, morkas, burokėlius, citrinas, imbierą, kriaušes, ananasus, obuolius. Šie vaisiai ir daržovės puikiai išvalo organizmą. Iš jų galite išsispausti ir sulčių, tik reikia žinoti, kokių medžiagų jums trūksta. Kartais organizmas pats pasufleruoja, ko labiausiai reikia – tiesiog pradedame norėti vienos ar kitos daržovės“, – pasakojo barmenė. Ji pateikė kelis sulčių receptus. 300 ml organizmą valančių sulčių reikia 3–4 vidutinių morkų, kubelio imbiero, dviejų saliero stiebų ir trečdalio citrinos. „Po žiemos nusilpusį imunitetą sustiprins citrusinių vaisių, imbiero ir medaus kokteilis: reikės trijų apelsinų, pusės citrinos, saujelės imbiero ir medaus – jo galima dėti pagal skonį“, – patarė J.Kulakauskaitė.

Dirbdami nepersistenkite

Šeimos gydytoja R.Judzentavičienė atkreipė dėmesį, kad nors nuovargį jaučiantiems žmonėms rekomenduojama kuo daugiau judėti, persistengti irgi nederėtų. Tai ypač aktualu kaimo vietovių gyventojams, kurie vos pagerėjus orams tekini lekia į laukus ir sodus. „Žiemą fizinis krūvis buvo mažesnis, o pavasarį jo natūraliai padaugėja. Juk žmonės skuba purenti dirvą, tręšti ją, genėti medžius ir krūmus. Jeigu jie maitinasi netinkamai, gali greitai pervargti. Negalima visų darbų nudirbti per vieną kartą – krūvį reikia paskirstyti, įvertinti savo galimybes“, – akcentavo gydytoja. Neneškite sunkaus nešulio vieni, o pasikvieskite ką nors į pagalbą arba pasinaudokite pagalbinėmis priemonėmis – lentomis, svertais. Jeigu įmanoma, padalykite nešulį bent į dvi dalis ir neškite jas atskirai arba po vieną abiejose rankose, kad svoris paskirstytų tolygiai.

Labai svarbi ir tinkama nugaros padėtis. Ką nors nešdami stenkitės eiti išsitiesę, nešulį laikykite kuo arčiau liemens. Jeigu reikia atsinešti maišą, neremkite jo į šoną, o geriau užsimeskite ant pečių. Keldami ką nors nuo žemės, nesilenkite ištiestomis kojomis, geriau pritūpkite. „Jeigu užsiplėšite per daug, gali nukentėti jūsų stuburas ir sąnariai. Raumenų ar sausgyslių patempimai išgydomi lengviau, tačiau įvairių išvaržų pasekmės galite jausti lydėti visą gyvenimą“, – perspėjo R.Judzentavičienė.

Kai trūksta vitaminų

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Pavasarį reikėtų susirūpinti šulinio priežiūra
  2. Vandens poveikis žmogaus sveikatai
  3. Žiemą vertėtų vengti kavos ir pieno produktų
  4. Keliautojų ligos ir jų profilaktika
  5. Maisto papildai: už ar prieš?
  6. Geriamo vandens bėda – fluoridai

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Ukrainos vėliava
Lietuvoje

Ukrainą pasieks daugiau kaip 400 tūkst. eurų vertės Lietuvos parama

2026 07 08
Gitanas Nausėda
Lietuvoje

Prezidentas Ankaroje: taikos užtikrinimas per stiprybę turi tapti naujuoju Aljanso kelrodžiu

2026 07 08
Vilniaus arkikatedra
Lietuvoje

Vyriausybė pritarė išsamiausiems iki šiol moksliniams tyrimams Arkikatedroje

2026 07 08
Tilto statybos
Gamta ir žmogus

Sostinėje kyla naujas tiltas per Nerį

2026 07 08
Poilsio aikštelės atnaujinimas
Lietuvoje

Kelyje A1, ties Ariogala, atnaujinama poilsio erdvė

2026 07 08
Autobusas
Lietuvoje

Visas judumas Vilniuje – vienoje naujoje programėlėje

2026 07 08
Lėktuvas
Lietuvoje

Užkirstas kelias kompensacijų už atšauktus ir vėluojančius skrydžius mažinimui

2026 07 08
Vyriausybė pritarė: nuo metų vidurio didesnės pensijos
Lietuvoje

Seime įsteigta Vyresnio amžiaus žmonių reikalų komisija

2026 07 08
„Gimtoji kalba“
Kalba

Išleistas 6-asis 2026 m. „Gimtosios kalbos“ numeris

2026 07 08
Seimas
Lietuvoje

Seimas ėmėsi Konstitucinės pataisos dėl branduolinio ginklo draudimo panaikinimo

2026 07 07
Vairuotojo pažymėjimas
Lietuvoje

„Regitra“ nuo šiol siųs vairuotojams papildomus pranešimus

2026 07 07
NATO vėliava | LK nuotr.
Lietuvoje

Prasidedant NATO viršūnių susitikimui 91 proc. lietuvių remia narystę Aljanse

2026 07 07

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Andriejus Vigirinskij, Vitalijus Dykij apie Prasidedant NATO viršūnių susitikimui 91 proc. lietuvių remia narystę Aljanse
  • Konstantinas Bondarenko, Artiom Majak apie Prasidedant NATO viršūnių susitikimui 91 proc. lietuvių remia narystę Aljanse
  • skt. apie Ž. Šaknys. Sūduva – istorinė teritorija, etnografinis regionas ar tarmė?
  • P.Skutas apie Ž. Šaknys. Sūduva – istorinė teritorija, etnografinis regionas ar tarmė?

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Ukrainą pasieks daugiau kaip 400 tūkst. eurų vertės Lietuvos parama
  • Prezidentas Ankaroje: taikos užtikrinimas per stiprybę turi tapti naujuoju Aljanso kelrodžiu
  • Vyriausybė pritarė išsamiausiems iki šiol moksliniams tyrimams Arkikatedroje
  • Sostinėje kyla naujas tiltas per Nerį

Kiti Straipsniai

Sveikata

63 organizacijos prašo vetuoti Sveikatos draudimo įstatymo pakeitimus

2026 07 03
Sveikata | sam.lt nuotr.

Ministerija atnaujino dienos chirurgijos paslaugų tvarką

2026 07 02
Sveikata

Gydymas be priemokų: numatytos dvi išimtys, kada gali būti prašoma sumokėti

2026 07 02
Sveikata

Medikai jau gali konsultuoti iš nutolusios darbo vietos

2026 07 01
Maisto ruoša virtuvėje

Cinkas ir imunitetas: kodėl šis mineralas toks svarbus?

2026 06 29
Maisto papildai

Vaistininkė įspėja dėl madingų papildų vartojimo

2026 06 28
Gėrimai

Ar „natūralesni“ energiniai gėrimai iš tiesų yra geresnis pasirinkimas

2026 06 28
Elektrinis dviratis

Elektrinis dviratis kasdienėms kelionėms: pagrindiniai privalumai ir trūkumai

2026 06 25
Veido kremai su apsauga nuo saulės

Veido kremai su SPF – kaip išsirinkti geriausią apsaugą nuo saulės

2026 06 21
Sveikata

Seimas imasi spręsti gydytojų trūkumo regionuose klausimą

2026 06 18

Skaitytojų nuomonės:

  • Andriejus Vigirinskij, Vitalijus Dykij apie Prasidedant NATO viršūnių susitikimui 91 proc. lietuvių remia narystę Aljanse
  • Konstantinas Bondarenko, Artiom Majak apie Prasidedant NATO viršūnių susitikimui 91 proc. lietuvių remia narystę Aljanse
  • skt. apie Ž. Šaknys. Sūduva – istorinė teritorija, etnografinis regionas ar tarmė?
  • P.Skutas apie Ž. Šaknys. Sūduva – istorinė teritorija, etnografinis regionas ar tarmė?
  • dar apie Ž. Šaknys. Sūduva – istorinė teritorija, etnografinis regionas ar tarmė?
Kitas straipsnis
Alkanos juodosios skylės medžiagą siurbia keliais frontais?

Alkanos juodosios skylės medžiagą siurbia keliais frontais?

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai