Paskutinis darbo grupės posėdis įvyko spalio 15 d. Po posėdžio buvo pateiktas darbo grupės siūlymų projektas. A. Gaidamavičius surašė savo atskirą nuomonę.
A. Gaidamavičius: „Šiandien darbo grupė, pateikė savo pasiūlymus Aplinkos ministrui dėl plynų kirtimų mažinimo valstybiniuose miškuose. Aš šiems pasiūlymams nepritariau ir pateikiau aplinkos ministrui savo atskirąją nuomonę:
1. Siūlau įtvirtinti principinę nuostatą, kad regioniniuose ir nacionaliniuose parkuose nebūtų ūkinių miškų, kuriuose leidžiama daryti plynes, nes tokie kirtimai pridarė jau pakankamai žalos šioms saugomoms teritorijoms. Darbo grupė siūlo tik sumažinti plynų kirtimų plotą regioninių parkų ūkiniuose miškuose nuo 8 ha iki 3 ha. Be to, darbo grupė siūlo leisti gretimai kirsti 3 ha, kai iškirstame plote medeliai paauga tik iki vieno metro aukščio. Vadinasi, per keletą metų tos trijų hektarų plynės susilies į didesnes ir Labanore bus tas pats plynų kirtimų vaizdas, kaip ir dabar.
2. Siūlau nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose kertant pušynus atvejiniais kirtimais palikti nekirstas sėklines pušis (apie 60-80 medžių hektare). Nes dabar tos sėklinės pušys iškertamos po 7 metų ir susidaro tas pats plyno kirtimo vaizdas kaip ir po plynų kirtimų. Darbo grupė šio pasiūlymo nepriėmė. Be to, darbo grupė siūlo leisti iki 5 ha ploto atvejinius kirtimus net draustiniuose (III miško grupėje). Vadinasi kraštovaizdžio ir hidrografiniuose draustiniuose, kurie dažniausiai įkurti prie gražiausių ežerų ir upių, ir toliau po atvejinių kirtimų bus kuriamos plynės iki 5 ha ploto.
3. Didžioji dalis regioninių ir nacionalinių parkų kartu yra ir europinės svarbos saugomos teritorijos (NATURA 2000). O kadangi jos yra europinės svarbos, tai turi būti laikomasi ES reikalavimo atlikti poveikio aplinkai įvertinimo procedūras prieš atliekant bet kokią ūkinę veiklą (taip pat ir kirtimus). Kadangi tokios procedūros Lietuvoje iki šiol nebuvo atliekamos, vadinasi šiuo metu vykdomi kirtimai NATURA 2000 teritorijose yra neteisėti ir siūlau tokią neteisėtą veiklą nutraukti. Darbo grupė sugriežtina apsaugą tik mažesnėje dalyje NATURA 2000 teritorijų, kuriuose saugomi tam tikri miško tipai, bet paukščių apsaugai svarbios teritorijos toliau lieka be apsaugos nuo plynų kirtimų. Tarp tokių įsteigtų europinės svarbos paukščių apsaugai svarbių teritorijų – ir visa Labanoro giria. Advokatas Saulius Dambrauskas jau pradėjo teisinį procesą dėl grupinio ieškinio prieš valstybę, kuriuo bus siekiama sustabdyti šią nelegalią veiklą NATURA 2000 teritorijose. Grupinis ieškinys reiškia, kad prie ieškinio paprastu pareiškimu galės prisidėti bet kuris Lietuvos pilietis, kad ir visa Lietuva.
4. Siūlau visuose miškuose nevykdyti miško kirtimo darbų paukščių perėjimo metu nuo kovo 15 d. iki rugpjūčio 1 d.Darbo grupė šį apribojimą siūlo įvesti tik saugomose teritorijose. Bet paukštis nežino, kuris miškas yra saugoma teritorija. Taigi ir toliau vykdant miško kirtimo darbus bus kertami medžiai su lizdais ir paukščių jaunikliais.
Čia tik maža dalis mano pateiktų pasiūlymų, kurie Aplinkos ministrui pateikti kaip atskiroji nuomonė. Iliuzija, kad darbo grupė išdrįs pasiūlyti nebedaryti naujų plynių saugomose teritorijose, išsisklaidė jau po antrojo posėdžio (iš viso jų buvo 4), kadangi gamtininkų-miškininkų balansas išsikraipė, kai į darbo grupę buvo priimama vis naujų valdininkų ir miškininkų. Iš 19 grupės narių 11 yra valdininkai, 3 gamtininkai ir 5 miškininkystės srities mokslininkai. Savo nepritarimą darbo grupės pasiūlymams šiandien aiškinsiu per LRT radiją (13:20), LRT televiziją (15:30, 20:30), TV3 žinias (18:30)“.
Pradėta speciali grupės ieškinio parengimo procedūra siekiant nutraukti neteisėtus miškų kirtimus saugomose teritorijose
S. Dambrauskas: „Šiuo metu Valstybinių miškų urėdija su Aplinkos ministerijos ir jai pavaldžių institucijų palaiminimu nesilaiko specialių Europos Sąjungos ir nacionalinės teisės reikalavimų dėl ūkinės veiklos „Natura 2000“ teritorijose. Motyvuojama tuo, kad kitaip neįvykdytų kirtimų normų ir negautų planuotų pajamų. Suinteresuotos visuomenės vardu advokatas S.Dambrauskas pateikė reikalavimus 42 valstybės institucijoms (kurios potencialiai gali tapti atsakovais byloje), kurių neįvykdžius per 30 dienų bus pareikštas GRUPĖS IEŠKINYS viešajam interesui ginti.
Tai bus antrasis atvejis, kada šia specialia procedūra bus pasinaudota Lietuvoje (pirmasis – dėl Kauno Ąžuolyno). Grupės ieškinį (skundą) privalo inicijuoti ne mažesnė negu 20 asmenų grupė per pasirinktą atstovą ir advokatą. Prasidėjus šiai bylai per 2-3 mėn. kiekvienas suinteresuotas asmuo galės prisijungti prie grupės užpildydamas nustatytos formos pareiškimą, o informacija apie tokią galimybę bus paskelbta specialioje teismo internetinėje svetainėje ir žiniasklaidoje. Prieš savaitę įvykęs „Labanoro žygis“ (kuriame dalyvavo apie 1,5 tūkstančio žmonių) leidžia tikėtis, kad šią iniciatyvą parems daugybė piliečių ir nevyriausybinių gamtosaugos organizacijų. Dėl to, kad Lietuva nesilaiko Europos Bendrijos teisės aktų reikalavimų dėl „Natura 2000“ teritorijų apsaugos, Europos Bendrijos Komisija gali pradėti pažeidimo procedūrą, o Lietuvai gali tekti susimokėti baudas.
Tik visuomenės solidarumas gali priversti vyriausybę laikytis teisės reikalavimų ir taip apsaugoti Lietuvos nacionalinį turtą bei orumą“.
barbariškas miškų naikinimas Lietuvoje privalo būti sustabdytas nedelsiant. Pritariu Gaidamavičiaus atskirai nuomonei.
Gražu buvo klausyti ministro TIESĄ: vos 6 Labanoro pušys iškirstos neteisėtai. Taigi, kaip pirštu į akį vyras grynų praudų paporijo! Juk savo akimis matėme – plynėse tik 6 pušų trūko 🙁 Tiesiog jos buvo tokio storos, kad užėmė tokį didžiulį plotą. Bet iš tiesų tai tik optinė apgaulė.
Na, o kad VISOS Lietuvos regioniniuose parkuose, įv. saugomose teritorijose (kad ir Vilniaus) iškertami plotai, keičiamas natūralus gamtinis reljefas, ir, pažeidžiant visus įstatymus, pastatytos novolitovcų pilys – apie tai niekas neklausė, tai ministras apie tai nė neužsiminė.
Ar tiesa, kad urėdai gavo iš valdžios po 5 ha miško, kad nematytų kas daroma su Lietuvos giriomis ?