
Lapkričio 30 d. 9.30 val. Vilniuje, Lietuvos geologijos tarnybos Didžiojoje salėje 4 a. (S. Konarskio g. 35) vyks seminaras „Sapropelio tyrimai: nauji rezultatai ir panaudojimo sritys“, kurį surengs Lietuvos geologijos tarnyba ir Asociacija Lietuvos sapropelis.
Lietuvos ežerai vertingi ne tik kaip natūralus prieglobstis daugybei augalų, gyvūnų rūšių, kaip gyvybės šaltinis visai gamtai. Juose taip pat aptinkami gausūs klodai sapropelio – organinės, bestruktūrinės drebučių pavidalo arba smulkiai grūdėtos masės. Nors ši medžiaga turi įvairių vertingų savybių, ji tebėra retai naudojama.
Sapropelio panaudojimo galimybės yra labai plačios: jis gali būti naudojamas kaip ekologiškų gaminių žaliava, taip pat dirvoms tręšti, pašarų ir lesalų priedams, akytosios struktūros keramikai, biopreparatams, vaškams, acto rūgščiai gaminti, peloidams (purvo vonioms) ir kt. Lietuvoje sapropelis daugiausia tirtas kaip žaliava laukams tręšti ir tik viename telkinyje (Grūto ež.) – kaip gydomasis purvas.
Manoma, kad Lietuvoje yra apie 500 ežerų, kuriuose gali būti pramoninių sapropelio sankaupų, tačiau šiuo metu geologiniai tyrimai atlikti tik 76 ežeruose. Iš jų 60 ežerų yra apskaičiuoti prognoziniai sapropelio ištekliai, 5-iuose ežeruose išžvalgyti parengtiniai ištekliai, o 13 ežerų – sapropelio ištekliai išžvalgyti detaliai. Pastaruosiuose 18-oje aptikta 25,6 mln m3 sapropelio, tačiau 2015-16 m. pramoniniu būdu išgauta ir panaudota vos 35 tūkst. m3 šios masės.
Seminaras „Sapropelio tyrimai: nauji rezultatai ir panaudojimo sritys“ vyks Lietuvos geologijos tarnybos Didžiojoje salėje (4 a.) nuo 9.30 val. Renginio metu Lietuvos universitetų mokslininkai, Gruzijos įmonės direktorius, Asociacijos Lietuvos sapropelis atstovas dalysis gerąja panaudojimo patirtimi, akademiniais tyrimais bei ieškos būdu plačiau pritaikyti šią naudingą medžiagą praktikoje.
Seminaro „SAPROPELIO TYRIMAI: NAUJI REZULTATAI IR PANAUDOJIMO SRITYS“
PROGRAMA:
9.30–9.40 Įvadas
9.40–10.00 Nauji sapropelio kokybės ir panaudojimo tyrimai. Dr. Vaidotas Valskys, VU Gyvybės mokslų centras, Lietuvos geologijos tarnyba
10.00–10.20 Moksliniai tyrimai susiję su sapropeliu Kauno technologijos universitete. Prof. dr. Danutė Vaičiukynienė, KTU
10.20–10.40 Sapropelio tyrimai Aleksandro Stulginskio universitete. Doc. dr. Jūratė Aleinikovienė, ASU
10.40–11.00 Technologinės galimybes sapropeliui paimti iš vandens telkinių.
Prof. dr. Leonas Katkevičius (ASU Vandens ūkio ir žemėtvarkos fakultetas)
11.00–11.20 Praktinis sapropelio produktų panaudojimas ir rezultatai. Gotcha Beridze, Adžarijos autonominės Respublikos (Gruzija) Žemės Ūkio Ministerijos įmonės N(N) JP „Agroservise Centre“ direktorius
11.20–11.40 Sapropelio asociacijos pristatymas. Gytis Mikalkėnas, Asociacija Lietuvos sapropelis
11.40–12.00 Diskusija
12.00 Kava / vaišės
Visa tai puiku, bet tuoj prasidės spaudimas į užsienį parduoti, užuot mūsų pačių trąšų nualintus laukus pamaitinti? Mineralinį norim parduoti, durpes jau baigiam ne tik kasti, bet ir nugramdyti, dabar sapropelio prekybos imsimės? O vėliau – tėviškės laukų orą maišais pardavinėsime.
Jei galima be žalos ir brangiai parduoti purvą-kodėl ir ne…
O be to ir ežeriokai prasivalys.