Lapkričio 15 d. posėdyje Vyriausybės strateginis komitetas nutarė dėl Tautinių mažumų departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės steigimo. Kitų metų liepą savo veiklą pradėsiantis Departamentas palaikys ryšius su tautinių mažumų bendruomenėmis ir vykdys etnopolitikos analizės bei formavimo funkcijas, – rašoma Vyriausybės išplatintame pranešime spaudai.
„Specialaus departamento steigimo poreikį rodo ir tai, kad tautinių mažumų klausimai tebėra aktualūs vidaus politikoje ir išlieka jautrūs santykiuose su kai kuriomis kaimyninėmis valstybėmis. Todėl kitais metais veiklą pradėsiantis departamentas ne tik bendradarbiaus su valstybės ir savivaldybių įstaigomis, nevyriausybinėmis organizacijomis, bet taip pat ir su užsienio šalimis ir diplomatinėmis atstovybėmis, kurių atstovai, tautinės bendrijos, gyvena Lietuvoje“, – sakė Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.
Tautinių bendrijų atstovai ne vienerius metus kėlė klausimą dėl atskiros institucijos, galėsiančios apimti visus tautinėms bendrijoms rūpimus klausimus, steigimo. Šis klausimas buvo numatytas ir Seime patvirtintoje Šešioliktosios Vyriausybės programoje.
Nuo 2010 m. sausio 1 d. reorganizavus Tautinių mažumų ir išeivijos departamentą, jo funkcijos buvo perduotos Kultūros, Švietimo ir mokslo bei Užsienio reikalų ministerijoms. Už tautinių bendrijų politiką nuo 2010 m. sausio 1 d. yra atsakinga Kultūros ministerija.Tautinių mažumų ir išeivijos departamente prie Vyriausybės tautinių bendrijų veiklą koordinavo penkiolika žmonių, o jį panaikinus beliko penki.
2011 m. visuotinio gyventojų surašymo duomenimis, Lietuvoje gyveno 154 tautybių atstovai, kurie sudarė 15,8 proc. visų šalies gyventojų.
Tai kad nėra Lietuvoje tautinių mažumų.
tai išsiaiškinom, kad yra- tai karaimai ir čigonai
Kažkam iš saviškių reikia gerą darbo vietą parūpinti.
SVEIKINU.
Tautinių mažumų (ar bendruomenių-?) departamento panaikinimas buvo didžiausia mūsų valstybės bėda, kuri ir išaugino separatistus, Konstitucijos pažeidinėtojus, nuodijusius jaunimo sąmonę, ištisais mitingais net suvarydami mažiausius moksleivius. O ponas Steponavičius, tada ministras, “karpė ausimis” ir nereagavo, nors Švietimo įstatyme užrašyta, kad mokykla depolitizuota. Labai gražiai dirbo p. Alfonsas Kairys, buvęs nepakeičiamas tautų – lietuvių ir lenkų – diplomatas, kuris kiek galėjo artino tas tautas. Gražiai labai dirbo ir Lenkų kultūros centro vedėja p. Apolonija Skakowska, stiprindama mūsų intelektualų, mokslininkų, kultūros darbuotojų ir švietėjų bendradarbiavimą. Kol atėjo dabartiniai politikai p. Tomaševskis ir M
Narkevič, vardan savo politinės karjeros iškasę siubingai gilų griovį tarp lenkų ir lietuvių tautų ir pripylę į jį nuodingo pilstuko, kuris jau keleri metai nuodija abi tautas. Į tautų suartinimo veiklą ir kūrybinį bendradarbiavimą Alfonsas Kairys buvo įtraukęs ir Lietuvos moterų lygą, ir Tėvynės pažinimo draugiją ir Lietuvai pagražinti draugiją ir lenkų organizacijas. Deja, p. A.Kubilius, labai trumparegiškai tą departamentą buvo panaikinęs. Jam buvau rašiusi, kad to daryti negalima. Nepaklausė. Todėl džiaugiuosi, kad šioje kadencijoje vis dėlto atsirado protingų žmonių, kurie tą padarytą skriaudą tarp tautų mėgins taisyti. Labai džiaugiuosi ir sveikinu. Pagarbiai Ona Voverienė, Vilnius, 2014.11.11
Galėtų nors departamento pavadinimas teisiškai teisingas būti. Pagal tarptautinės teisės nuostatas Lietuvoje tautinių mažumų statuso teisės subjektų nėra. Taigi steigiamą instituciją, įstaigą derėtų vadinti Lietuvos kitataučių bendruomenių, o ne tautinių mažumų departamentu. Kitataučių bendruomenės teisiškai ne tas pats, kas tautinės mažumos.