Birželio 15–16 d. Trakų istorijos muziejujus jau penkioliktąjį kartą istorijos mylėtojus bei puoselėtojus pakvies į Viduramžių šventę.
Šventėje dvi dienas skambės muzika, kausis riteriai, triūs senųjų amatų meistrai, vyks edukaciniai užsiėmimai, bus siūlomos senovinės pramogos ir žaidimai. Vyks aštuntus metus organizuojamas tarptautinis lankininkų turnyras.
Pasak Trakų istorijos muziejaus direktoriaus Virgilijaus Poviliūno, penkiolika metų gyvuojantis renginys jau užaugino naują dalyvių kartą. Buvę lankytojai tampa istorijos rekonstruktoriais. O tai pasako, kad panašaus pobūdžio renginiai yra prasmingi.
Siekiant pristatyti Viduramžių kultūrą, šiemet į Trakų pusiasalio pilį sugūžės per 200 dalyvių iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Baltarusijos ir Rusijos.
Viduramžių visuomenė buvo karių visuomenė. Todėl ženklią renginio programos dalį sudaro karybos klubų pasirodymai.
„Tokie renginiai, kaip Trakų Viduramžių šventė atvedė mus į istorinės rekonstrukcijos judėjimą,- pasakoja Erikas Vasiljevas, istorinės rekonstrukcijos klubo LDK Varčiai vadovas. – Vaikystėje įspūdingus šarvuotus riterius galėjai pamatyti išskirtinai Trakuose, ir tik vėliau panašaus pobūdžio renginiai ėmė plisti po visą Lietuvą. Tai mus užbūrė. Tuomet šarvus gaminomės iš kartono, spalvinome guašu ir išsidrožę medinius kalavijus kaudavomės kieme. Tačiau metai bėga ir dabar jau dėvime realius, plieninius šarvus, o kaunamės kartais net iki kraujo praliejimo. Visada smagu sugrįžti į Trakus ir stengtis pakerėti žiūrovus taip, kaip vyresni kolegos mus pakerėjo praeityje“.
Kauno karo istorijos klubas, LDK Varčiai, Šiaurinės šventyklos bei Hospitalierių ordinai, riterių brolija „Viduramžių pasiuntiniai“ ir nuo pirmos šventės dalyvaujanti Senovės baltų kovų brolija „Vilkatlakai“ pristatys viduramžių ginkluotę, šarvus, demonstruos kovų meną bei gyvenseną stovyklose.
Pasirodymuose dalyvaus ir klubas iš Latvijos „Komtūrija –Ryga“.
Greta karybos meistriškumo viduramžių gyvenimas neįsivaizduojamas ir be amatų.
Renginyje bus rodomi ne vien tik amatininkų gaminiai – senovinių dirbinių kopijos. Bus pristatomos senosios technologijos. Kaip gaminti daugelį dirbinių, lankytojai galės išbandyti patys.
„Auga ir plečiasi Šventė, didėja ir dalyvaujančių amatininkų meistriškumas, jie kelia sau vis didesnius tikslus ir uždavinius, plečiasi veiklų ratas, iš užmaršties prikeliami vis nauji istoriniai amatai“, – pasakoja Dainius Strazdas, VšĮ Vilniaus puodžių cechas direktorius.
Renginio svečiai galės išbandyti senovinius stalo žaidimus bei specialias riterių rungtis, šaudymą iš arkbalistos, arbaletų ir lankų. Dainomis ir šokiais svečius linksmins viduramžių muzikos ansamblis „Cornucopia“ iš Baltarusijos, istorinio šokio ansamblis „Foxtrot“ iš Maskvos, brolijos Viduramžių pasiuntinių nariai, senosios muzikos ir šokio trupė „Festa Cortese“, archajinio folkloro grupė „Kaukoras“, folkroko grupė „Žalvarinis“ bei roko grupė „Thundertale“. Mažųjų lankytojų laukia lipdymo iš molio ir piešimo konkursai, Vilniaus Lėlės teatro spektaklis „Ragana ir Lukošiukas“.
RENGINIO PROGRAMA
Šeštadienis, birželio 15 d.
12.00 Šventės dalyvių eisena nuo apžvalgos aikštelės priešais Trakų salos pilį
12.15 Šventės atidarymas
12.30-21.00 Amatų demonstravimas
12.30 Lankininkų turnyro atidarymas. I-as turnyro etapas
12.30 Viduramžių šokiai. Ansamblis „Festa Cortese“
13.00 Brolijos „Viduramžių pasiuntiniai“ pasirodymas
13.00-14.30 Konkursai vaikams. Lipdymas iš molio, piešimas
14.00-21.00 Viduramžių žaidimai vaikams ir suaugusiems. Istorinės rekonstrukcijos klubas „Pranciškaus draugai“ (Baltarusija)
14.00 Viduramžių muzika. Ansamblis„Cornucopia“ (Baltarusija)
14.45 Viduramžių šokiai. Istorinio šokio ansamblis „Foxtrot“(Maskva)
15.00 XIV-XV a. LDK ir Teutonų Ordino šarvuotės ir ginkluotės pristatymas
15.30-17.00 Senovinio stalo žaidimo – kvirkato turnyras
16.00 Miestelėnų šokiai branliai. „Festa Cortese“
16.20 Vilniaus „ Lėlės“ teatro spektaklis „Ragana ir Lukošiukas“
17.10 Brolijos „Viduramžių pasiuntiniai“ pasirodymas
18.00 Parodomasis riterių turnyras
19.00 Viduramžių lankininkų klubo „Strėlė“ parodomoji programa
19.40 Viduramžių šokiai. Klubas „Mysteria mundi“
20.00 Viduramžių muzika. Ansamblis„Cornucopia“ (Baltarusija)
21.00 Pilies šturmo inscenizacija
21.15 Keramikos išdegimo pristatymas. Vilniaus puodžių cechas
21.30 Roko muzikos koncertas. Grupė „Thundertale- Perkūno sakmė“
23.00 Ugnies šou. Šokio ir ugnies studija „Čiutyta“
Sekmadienis, birželio 16 d.
10.00-12.00 Lankininkų turnyras. II-as etapas
12.00-18.00 Amatų demonstravimas
12.00-14.00 Konkursai vaikams. Lipdymas iš molio, piešimas
12.00 Brolijos „Viduramžių pasiuntiniai“ pasirodymas
13.00 Viduramžių muzika. Ansamblis „Cornucopia“ (Baltarusija)
13.00-16.00 Viduramžių žaidimai vaikams ir suaugusiems. Istorinės rekonstrukcijos klubas „Pranciškaus draugai“ (Baltarusija)
14.00 Viduramžių šokiai. Istorinio šokio ansamblis „Foxtrot“(Maskva)
14.00-15.30 Senovinio stalo žaidimo – kvirkato turnyras
14.15 Vilniaus „ Lėlės“ teatro spektaklis „Ragana ir Lukošiukas“
15.00 Riterių kovos (bugurtai)
16.00 Archajinio folkloro koncertas. Grupė „Kaukoras“
17.00 Folkroko muzikos koncertas. Grupė „Žalvarinis“
18.30 Šventės pabaiga
Senieji amatai:
Keramikos lipdymas ant stovylų, žiedimas, raugo keramikos degimas, kalvystė, peilininkystė , juvelyrika, vitražų gamyba, archajinių muzikos instrumentų gamyba, knygrišystė, bučių ir varžų rišimas, odininkystė, medžio drožyba, semtinio popieriaus gamyba, nėrimas adata, augalinės muilo alternatyvos, žolininkystė, juostų vijimas, siuvinėjimas, drabužių siuvimas.
Viduramžių karybos klubai:
Klubai iš Lietuvos: Brolija „Viduramžių pasiuntiniai“, lankininkų klubas „Strėlė“, senovės baltų kovų brolija „Vilkatlakai“, Kauno karo istorijos klubas, Hospitalierių ordinas, Šiaurinės šventyklos ordinas, LDK Varčiai.
Svečiai: „Pranciškaus draugai“ (Baltarusija )
Muzika ir šokiai:
Viduramžių muzikos ansamblis „Cornucopia“ (Baltarusija), istorinio šokio ansablis „Foxtrot“ (Maskva), senovinių šokių ir kultūros klubas „Mysteria mundi“, senosios muzikos ir šokio trupė „Festa Cortese“, archajinio folkloro grupė „Kaukoras“, brolija „Viduramžių pasiuntiniai“, folkroko grupė „Žalvarinis“, roko grupė „Thundertale“, šokio ir ugnies studija „Čiutyta“.
Įėjimas į renginį mokamas:
suaugusiems- 10 Lt,
vaikams, studentams, senjorams – 5 Lt.