Nors ilgai lauktas pavasaris jau spėjo palepinti mus silpnais saulės spinduliais, tačiau šalti, vėjuoti, nepastovūs orai byloja, kad tikrosios šilumos dar teks palaukti. Nepaisant to, pavasaris – idealus metas pradėti grūdintis, stiprinti imuninę sistemą, didinti atsparumą užkrečiamosioms ligoms, paruošti organizmą temperatūrų pokyčiams. Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai pataria, nuo ko pradėti ir kaip teisingai grūdintis.
Mokslininkų teigimu, užkrečiamosiomis ligomis dažniau serga išlepę, retai lauke būnantys asmenys. Taip nutinka dėl to, kad organizmo adaptaciniai mechanizmai aplinkos atžvilgiu yra netreniruojami.
Grūdinimo priemonės treniruoja adaptacines organizmo funkcijas, padidina atsparumą nepalankiems aplinkos veiksniams. Šalčio dirgikliai, veikdami odos termoreceptorius, pirmiausiai sukelia vazomotorinius refleksus ir humoralinius pakitimus, dėl kurių susitraukia odos kraujagyslės ir sumažėja šilumos atidavimas.
Šalčio dirgikliai taip pat sukelia stresinę organizmo reakciją, kurioje dalyvauja hipofizės–antinksčių sistema ir skydliaukė. Veikiant abiems šiems mechanizmams, intensyvėja medžiagų ir energijos apykaita, padidėja šilumos gamyba. Šalčio dirgikliai, sistemingai veikdami, treniruoja termoreguliacijos aparatą. Dėl to organizmo sistemos greičiau reaguoja į šaltį, sumažėja šilumos atidavimas ir padidėja jos gamyba.
Grūdintis turi būti malonu
Užsigrūdinusio asmens aktyvesnė medžiagų ir energijos apykaita, odos temperatūra kiek aukštesnė, todėl ir stipriame šaltyje jo šiluminė pusiausvyra nesutrinka, kūno temperatūra nekrenta ir jis neperšąla. Užsigrūdinęs asmuo yra atsparesnis užkrečiamosioms ligoms.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai atkreipia dėmesį, kad grūdinimas bus sėkmingas tik tada, jei bus laikomasi pagrindinių organizmo grūdinimo principų. Norint pradėti grūdintis, reikia psichologinio nusiteikimo, pasitikėjimo savimi, intereso rinktis grūdinimosi priemonę. Poveikis priklausys nuo pasirinktų grūdinimosi priemonių derinimo ir jų sistemingo taikymo. Būtina laikytis laipsniškumo principo, t. y. ilginti poveikio trukmę, sieti ją su malonumu.
Pagrindinės grūdinimosi priemonės: vandens procedūros, oro vonios, saulės vonios.
Grūdinimasis vandeniu
Grūdinimosi vandeniu būdų yra daug: apsitrynimai drėgnu rankšluosčiu, apsipylimai vėsiu vandeniu, dušas, maudymasis, vaikščiojimas basomis per balas, rasą, sniegą, vonios (pasineriant, gulint, sėdint). Vanduo gali būti įvairiausios temperatūros, kontrastinis, t.y. šaltas keičiamas karštu. Grūdinimasis vandeniu atliekamas laipsniškai, stiprinant apsaugines organizmo sistemas. Patartina pradėti nuo kūnui malonios vandens temperatūros (25 ºC – 30 ºC) ir pratintis prie šalto vandens (10 ºC – 15 ºC). Iš pradžių grūdintis trumpesnį laiką, po to – nuosekliai jį ilginti. Atkreiptinas dėmesys, kad upėse, ežeruose ir jūrose užsigrūdinę asmenys gali maudytis, kol vandens temperatūra nukrenta iki 10 ºC – 12 ºC. Maudytis žiemą ar ankstyvą pavasarį atviruose vandens baseinuose nepatartina ir tik ypatingais atvejais, pasitarus su gydytoju, leidžiama.
Grūdinimasis oru
Tai tinkamiausia grūdinimosi priemonė ištisus metus. Kasdieniniai pasivaikščiojimai, žaidimai gryname ore, išvykos į gamtą, turistiniai žygiai stiprina ir grūdina organizmą. Grūdintis oru galima mankštinantis ar dirbant. Miegant prie atviros orlaidės, mankštinantis gerai išvėdintoje patalpoje, apsirengus lengva sportine apranga, organizmo audiniai ir organai geriau aprūpinami deguonimi. Oro vonias pradėti rekomenduojama kas dieną po keletą minučių būnant nusirengus. Vėliau procedūros laikas ilginamas, o aplinkos temperatūra mažinama.
Grūdinimasis saule
Vasarą aktualu grūdintis saulės voniomis. Prieš atliekant procedūrą, reikėtų pabūti pavėsyje. Galvą būtina pridengti šviesia kepuraite ar skarele. Iš pradžių pasikaitinkite 10 min. Kasdien šį laiką ilginkite, tačiau daugiau kaip valandą būti saulėkaitoje nerekomenduojama. Kai kuriems žmonėms saulės spindulių poveikis sukelia stiprią odos reakciją: paraudimą, niežėjimą, net skausmą. Jautresni saulės spinduliams tie žmonės, kurių odos pigmentacija baltesnė. Todėl šie žmonės turi būti ypač atsargūs.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai pataria laikytis šių taisyklių:
Procedūras rinkitės atsargiai. Ypač to neturėtų pamiršti vyresnio amžiaus žmonės. Bėgant metams, organizmui sunkiau adaptuotis po šalčio procedūrų, reikia daugiau laiko grįžti į įprastą ritmą. Tad vyresnio amžiaus žmonėms rekomenduojamos oro vonios, mankšta lauke ir kūno trynimas drėgnu rankšluosčiu, kojų ar rankų apsipylimas vėsiu, bet ne lediniu vandeniu.
Jeigu susirgote, grūdinimąsi atidėkite. Jeigu jums peršti gerklę, užgulusi nosis, sloguojate ar skauda galvą, grūdinimosi procedūras atidėkite.
Dažnai sergantiems grūdintis nelengva. Dažnai sergantiems, fiziškai silpniems žmonėms grūdintis reikia labai atsargiai ir tik pasikonsultavus su gydytoju.
Nepersistenkite. Kuo šaltesnis oras–vanduo, tuo trumpesnė procedūros trukmė.
Ir nepamirškite – grūdinimasis turi teikti malonumą!