Veliuonoje surengtos pirmosios respublikinės Antano ir Jono Juškų varžytuvės (2)

Raudondvario kultūros centro folkloro ansamblis ,,Piliarožė", vadovas Vilius Marma | rengėjų nuotr.

Raudondvario kultūros centro folkloro ansamblis ,,Piliarožė”, vadovas Vilius Marma | rengėjų nuotr.

Spalio 24 d. Veliuonoje pirmosios respublikinės Antano ir Jono Juškų užrašytų dainų varžytuvės sukvietė  Lietuvos tautosakos mylėtojus. Susidomėjimas buvo didelis. Varžytuvės pasiteisino ir sulaukė palaikymo bei pritarimo puoselėti ir plėtoti jas ir ateityje.

Mintis rengti tokias varžytuves kilo Veliuonoje vykstančioje šventėje „Veliuonos kadrilio“. Jau tris metus iš eilės buvo rengiama Dainų diena, skirta Antano ir Jono Juškų atminimui, kurioje įvairūs šalies folkloro atlikėjai išsakė norą dalyvauti brolių, visos Lietuvos šviesuolių, užrašytų dainų varžytuvėse. Šis sumanymas buvo gražus ir prasmingas, nes turint tokius tautinės kultūros lobius, būtina juos daugiau ir dažniau tyrinėti, naudoti ir viešinti. Varžytuvės paskatino daugelį lietuvių liaudies dainų atlikėjų atidžiau peržiūrėti Antano ir Jono Juškų dainynus, artimiau susipažinti su užrašytomis dainomis.

Turbūt paskutinį tokį saulėtą ir šiltą spalio šeštadienį Veliuonos miestelis sulaukė svečių. Gatvėse mirguliavo tautinių drabužių raštai, visų dalyvių nuotaika buvo puiki, buvo gera vaikščioti tautosakininkų Antano ir Jono Juškų takais, po veliuonietiškų dainų dangumi.

Varžytuvėse dalyvavo ir brolių Juškų užrašytas dainas atliko Lietuvoje puikiai žinomi folkloro kolektyvai, pavieniai atlikėjai, savo mokinius atlydėjo patys stipriausi tautosakos žinovai. Po vidurdienio Veliuonos bažnyčioje suskambo liaudies dainos… Vieni po kitų pasirodė konkurso dalyviai: Vytauto Didžiojo universiteto folkloro ansamblio „Linago“ solistė Giedrė Tutkutė, vadovė Laimutė Stasė Proškutė, Kauno 1-osios muzikos mokyklos solistas Dovydas Matulionis, vadovės: Rasa Vanda Šukienė ir Laimutė Stasė Proškutė, Vytauto Didžiojo universiteto folkloro ansamblio „Linago“ solistė Justė Jonevičiūtė, konkursui pasiruošusi pati, Kauno I-oji muzikos mokyklos solistė Gustė Balniūtė,  mokytoja Laimutė Stasė Proškutė, Raudondvario kultūros centro folkloro ansamblis „Piliarožė“, vadovas Vilius Marma, Kauno kultūros centro folkloro ansamblis „Gadula“, vadovas Andrius Morkūnas, Kauno Palemono folkloro ansamblio „Bitula“ ir Kauno I-osios muzikos mokyklos solistė Meda Šriupšaitė, vadovė Giedrė Ramunė Pečiulienė, Vytauto Didžiojo universiteto folkloro ansamblis „Linago“, vadovai Laimutė Stasė Proškutė, Andrius Morkūnas, Gytis Aučinikas, Kauno rajono Ežerėlio kultūros centro Zapyškio folkloro ansamblio „Altonė“ duetas, vadovės Jūratė Bytautė ir Miglena Perminienė, Varėnos J. Čiurlionytės menų mokyklos folkloro ansamblis , vadovė Ineta Meduneckytė, Vilniaus mokytojų namų folkloro ansamblio „Srauna“, solistė ir vadovė Toma Grašytė – Jegelevičienė,  Kybartų kultūros centro Pajevonio moterų vokalinis ansamblis „Aušrinė“, vadovė Irma Menčinskienė, Veliuonos kultūros centro duetas „Mudi“, Daiva Jurevičienė ir Lina Lukošienė, vadovė Lina Lukošienė.

Varžytuvių dalyvių pasirodymus vertino rimti vertintojai: Kauno I-osios muzikos mokyklos mokytoja-ekspertė Giedrė Ramutė Pečiulienė, komisijos pirmininkė Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktoriaus pavaduotoja etninės kultūros veikloms Vida Šatkauskienė, Lietuvos nacionalinio kultūros centro Etninės kultūros skyriaus vedėja Jūratė Šemetaitė, Tauragės kultūros centro Skaudvilės skyriaus renginių rengėja, vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio „Inkstiliuks“ vadovė Rasa Bartkuvienė, Jurbarko A. Sodeikos meno mokyklos vyr. mokytoja, Veliuonos kultūros centro meno vadovė Jadvyga Žemliauskienė. Buvo skirtos trys prizinės vietos ir dar papildomos trys nominacijos.

I-osios vietos laimėtoja - Vilniaus mokytojų namų folkloro ansamblio ,,Srauna" vadovė Toma Grašytė-Jegelevičienė | rengėjų nuo

I-osios vietos laimėtoja – Vilniaus mokytojų namų folkloro ansamblio ,,Srauna” vadovė Toma Grašytė-Jegelevičienė | rengėjų nuotr.

I -ąją vietą respublikiniame Antano ir Jono Juškų užrašytų dainų varžytuvėse Veliuonoje laimėjo Vilniaus mokytojų namų folkloro ansamblio „Srauna“, solistė ir vadovė Toma Grašytė-Jegelevičienė (Tu mano, seserėle, ir Vilniaus mieste gražus daržas). II- ąją – Vytauto Didžiojo universiteto folkloro ansamblis „Linago“, vadovai Laimutė Stasė Proškutė, Andrius Morkūnas, Gytis Aučinikas (Nusieik, mergytė, ant sidabro tilto ir Žadi žvirblis dukters duoti).

II-vietos laimėtojas - Vytauto Didžiojo universiteto folkloro ansamlis ,,Linago", vadovai Laimutė Stasė Proškutė, Andrius Morkūnas, Gytis Aučinikas | rengėjų nuotr.

II-vietos laimėtojas – Vytauto Didžiojo universiteto folkloro ansamlis ,,Linago”, vadovai Laimutė Stasė Proškutė, Andrius Morkūnas, Gytis Aučinikas | rengėjų nuotr.

III – ąją vietą – Veliuonos kultūros centro duetas „Mudi“, Daiva Jurevičienė ir Lina Lukošienė, vadovė Lina Lukošienė (Už jūrų, už marių, už vandenėlių ir Aš eisiu namo, namo).

III-vietos laimėtojas- Veliuonos kultūros centro duetas Daiva Jurevičienė ir Lina Lukošienė, vadovė Lina Lukošienė | rengėjų nuotr.

III-vietos laimėtojas- Veliuonos kultūros centro duetas Daiva Jurevičienė ir Lina Lukošienė, vadovė Lina Lukošienė | rengėjų nuotr.

Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktoriaus pavaduotoja etninės kultūros veikloms Vida Šatkauskienė po konkurso taip apibendrino:  „Antanas ir Jonas Juškos yra ypatingi, didingi žmonės, ypač svarbūs kultūros tradicijoms. Jų paliktas darbas yra neįkainojama vertybė. Būtų begalinis nuostolis neturėti jų užrašytų dainų. Jose matome savo tautos dvasią, charakterį, pasaulėžiūrą, vaizdinius ir laikyseną. Svarbu tai, kad šios dainos yra ankstyvosios – XIX a. dainuotos. Jose matosi papročiai, kokie mes buvom. Jei visa tai pamirštume – nebūtume tuo, kuo galime būti: ne tokie dori, ne tokie šviesūs, ne tokie taurūs. Jurbarko rajonui šis palikimas galėtų būti pamatas, kaip kraštas galėtų gyventi, ką  puoselėti, kaip sukurti gerbūvį ir dvasios gerovę. Garsas apie paveldą turi pasklisti ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Juk visur vertinama tai, kas savita. Galvoju, kodėl nebuvo konkurso iki šiol. Juk dar ne viskas, kad dainos užrašytos. Labai svarbu yra jų dainavimas, ypatingas nusiteikimas. Pabuvęs šių dainų atlikimo  aplinkoje, jautiesi kaip   „dvasios mišiose“. Gaila, kad taip susiklostė situacija ir negalėjo atvažiuoti visi norėję kolektyvai. Veliuonos kultūros centras turi didžiulį palaikymą iš Nacionalinio kultūros centro ir mes linkime jums sėkmės ateityje!“

Varžytuvių laimėtoja Toma Grašytė-Jegelevičienė palinkėjo, kad varžytuvės stiprėtų, taptų nacionalinėmis, įvertintomis, kad išlaikytų bendruomenišką nuotaiką.

Kauno kultūros centro folkloro ansamblio „Gadula“ vadovas Andrius Morkūnas pasisakė už tai, kad geriau būtų rengti ne varžytuves o šventę : „manau, kad varžytuvės yra geras dalykas, bet gyvenime aš noriu, kad pasibaigus koncertui visi būtų patenkinti. O po varžytuvių vieni būna labai laimingi, o kiti – mažiau laimingi, treti – dar mažiau… Su folkloro ansambliu turime parengę įvairias brolių Juškų užrašytų dainų programas, todėl dabar labai laukiame kitos vasaros ir vėl atvyksime į Veliuoną padainuoti, pasibūti“.

Kauno Palemono folkloro ansamblio ,,Bitula" ir Kauno I-osios muzikos mokyklos solistė Meda Šriupšaitė, vadovė Giedrė Ramunė Pečiulienė | rengėjų nuotr.

Kauno Palemono folkloro ansamblio ,,Bitula” ir Kauno I-osios muzikos mokyklos solistė Meda Šriupšaitė, vadovė Giedrė Ramunė Pečiulienė | rengėjų nuotr.

Gražios ir prasmingos veiklos pradžia padaryta. Kitais metais Veliuonai perėmus Lietuvos mažosios kultūros sostinės Tauragės apskrityje vėliavą, gražiausiame panemunės miestelyje lankysis dar daugiau turistų, tad žinia apie šviesuolių brolių Juškų veiklą pasklis dar plačiau.

Kauno I-osios muzikos mokyklos solistė Gustė Balniūtė, mokytoja Laimutė Stasė Proškutė | rengėjų nuotr.

Kauno I-osios muzikos mokyklos solistė Gustė Balniūtė, mokytoja Laimutė Stasė Proškutė | rengėjų nuotr.

„Folkloro varžytuvių  Lietuvoje rasime labai nedaug – dauguma rengėjų mieliau rengia šventes. Tai puiku. Tačiau man labai priimtina paties kunigo Antano Juškos mintis – rinkti dainų karalienę, skatinti gražų ir muzikalų tarpusavio pasivaržymą, kurio vienintelis ir tikrasis tikslas – skambanti lietuviška daina. Buvo labai gera Veliuonoje pamatyti ir išgirsti tuos atlikėjus, į kuriuos lygiuojamasi, iš kurių mokomasi, iš kurių imamas folkloro sklaidos pavyzdys. Man asmeniškai buvo labai vertinga ir naudinga paklausyti kanklių pritarimų dainoms variantų, stebėti instrumentuotės parinkimą ir bendrą skambesį. Tas be galo jaukus ir bičiuliškas pasibendravimas konkurse, sužadino kitų metų „Veliuonos kadrilio“ Dainų dienos laukimą, į kurį atvykti pasižadėjo visi konkurso dalyviai, iš Veliuonos išvykę sakydami, „tiek gražu, kiek ir labai gera čia pas jus…“, – įspūdžiais dalijosi pagrindinė šių varžytuvių rengėja Veliuonos kultūros centro direktorė Violeta Grabauskienė.

Veliuonoje surengtos I respublikinės Antano ir Jono Juškų varžytuvės | rengėjų nuotr.

Veliuonoje surengtos I respublikinės Antano ir Jono Juškų varžytuvės | rengėjų nuotr.

Pasak V. Grabauskienės bet koks tautinės kultūros puoselėjimo pavidalas atveria akis liaudies kultūros savitumui, savo krašto turtams ir vertingiems palikimams, įkvepia svajoti, siekti, ir dirbti. „Vertindami brolių Juškų nematerialųjį lobyną, kurį esame gavę dovanų kaip įpareigojimą, visi bendrai siekiame, kad Antano ir Jono Juškų užrašytos dainos išskristų iš knygų puslapių, pleventų kanklių stygomis ir skambėtų lietuvio gyvenime“, – sako Veliuonos kultūros centro direktorė.

Veliuonoje surengtos I respublikinės Antano ir Jono Juškų varžytuvės | rengėjų nuotr.

Veliuonoje surengtos I respublikinės Antano ir Jono Juškų varžytuvės | rengėjų nuotr.

Šiais metais I respublikines Antano ir Jono Juškų užrašytų dainų varžytuvės Veliuonoje parėmė Lietuvos kultūros taryba ir Jurbarko rajono savivaldybė, talkino Nacionalinis kultūros centras.

 

 

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: