
Artėjant ilgajam Vėlinių savaitgaliui, Lietuvos muzikos ir teatro akademija kviečia į nemokamus renginius, šią savaitę vyksiančius LMTA Balkono teatre, kurio repertuare – džiazo muzikos koncertas, intriguojanti estų dokumentinio filmo premjera ir audiovizualinis pasirodymas, kurio savotiškais personažais tapo daugelis visuomenei puikiai pažįstamų kūrėjų.
Jau trečiadienį, spalio 28 d., 19 val. Balkono teatro scenoje įvyks LMTA džiazo katedros studentų grupės anglišku pavadinimu „Go band“ koncertas. Jaunieji džiazo muzikos atlikėjai Rasa Gorytė, Andrius Savčenko, Davidas Avetisyanas, Michailas Novikovas, Titas Jukšta ir Artūras Duckijus klausytojams parengė programą, kurioje skambės daugeliui puikiai pažįstamų džiazo kompozicijų aranžuotės.
Penktadienį, spalio 30 d., 19 val. teatro ir kino mėgėjams bus pristatytas dokumentinis filmas „Metai, pilni dramos“ (2019). Gabių Estijos teatro bei kino kūrėjų sukurtas kino filmas gimė įdomaus kultūrinio bandymo pagrindu: filmo kūrėjai surengė varžytuves, ieškojo niekada nebuvusio teatre, tačiau norinčio už tam tikrą atlygį peržiūrėti ir recenzuoti visus Estijos teatrinių metų spektaklius. Šiam darbui buvo pasamdyta Alisija – 21-erių metų mergina iš nedidelio estų provincijos miestelio, sutikusi per 365 dienas peržiūrėti ir apžvelgti 224 spektaklių premjeras. Kilusi iš provincijoje gyvenančios rusakalbės šeimos, Alisija nieko nežino apie scenos menus, tačiau nusprendžia priimti iššūkį, persikelti į sostinę ir pasinerti į beprotišką kultūros katilą. Pamažu, susidūrusi su klausimais apie save pačią, savo tapatybę ir savo vietą visuomenėje, Alisija pradeda suvokti neturinti kitos išeities, kaip tik stoti akistaton su praeities skauduliais ir dar kartą permąstyti save bei ateitį, dėl kurios verta gyventi. „Metai, pilni dramos“ – tai savotiška brandos istorija, išbandanti kultūros vartojimo žmogiškąsias ribas ir klausianti, ar menas gali pakeisti gyvenimą. Filmas rodomas estų ir rusų kalbomis su titrais anglų kalba.
Vėlinių išvakarėse, šeštadienį, spalio 31 d. 19 val. žiūrovai bus pakviesti į spalvingą ir dinamišką keistenybių galeriją, anglišku pavadinimu „Pan opticum (collection of curiosities)“. Tai teatro režisūros studijas Eimunto Nekrošiaus vadovaujamame kurse baigusios Gretos Štiormer, videomenininkės Austės Urbanavičiūtės ir scenografės Saulės Gerikaitės kurtas audiovizualinis spektaklis, paremtas meniniu tyrimu, kurio esmė – įvairių personažų asmeninių patirčių dokumentacija. Kūrinio dalyviai – Valentinas Masalskis, Marija Kavtaradzė, Nijolė Oželytė, Gabrielė Labanauskaitė, Dainius Liškevičius, Simonas Nekrošius ir daugelis kitų – buvo įgalinti patys filmuoti savo kūrybinę ir buitinę kasdienybę ir taip kurti savo naratyvą žiūrovui. Įvairialypė veikėjų išgyvenimų ir būsenų kolekcija tampa kolektyvine kūrybinio identiteto ieškojimo patirtimi. Audiovizualinis spektaklis „Pan opticum (collection of curiosities)“ yra 2019 m. Scenos meno darbų eskizų konkurso „Balkono okupacija“ laureatas.
Visi renginiai nemokami, tačiau į juos būtina užsirašyti internetu. LMTA Balkono teatro renginiai rengiami laikantis visų Lietuvos Vyriausybės pateiktų reikalavimų ir patarimų viešų renginių rengėjams.
„Pan opticum (collection of curiosities)“ – kodėl šis pavadinimas man kelia šleikštulį? Ar tai reiškia, kad taip vadinami meno žmonės visiškai negerbia lietuvių kalbos? Elitas? Taip, „elitas“.