Aktyvi paveldo priežiūra: profesionalios komandos lankys atrinktas kultūros paveldo vertybes (0)

Aktyvi paveldo priežiūra: profesionalios komandos lankys atrinktas kultūros paveldo vertybes | lrv.lt nuotr.

Aktyvi paveldo priežiūra: profesionalios komandos lankys atrinktas kultūros paveldo vertybes | lrv.lt nuotr.

Projektas „FIXUS Mobilis“, kurio tiesioginiai vykdytojai yra Kultūros paveldo centras ir Kultūros infrastruktūros centras, ketinantis įdiegti naują kultūros paveldo vertybių apsauginę stebėsenos ir priežiūros sistemą, jau pasirengęs pradėti darbą. Trys mobilios komandos, sudarytos iš devynių darbuotojų, rengiasi vertybių apžiūroms.

Jau šį rudenį „FIXUS Mobilis“ komandos, sudarytos iš trijų skirtingų sričių profesionalų, kibs į darbus in situ: projekto metu mikroautobusais-dirbtuvėmis jos lankys atrinktas kultūros paveldo vertybes. Dalyvauti projekte atrinkti statiniai bus nuodugniai apžiūrėti, specialistai apžiūros metu paims mėginius būtiniems laboratoriniams tyrimams, esant reikalui, išvalys

lietvamzdžius ar atliks nedidelės apimties priežiūros darbus. Apie apžiūrą kiekvienam savininkui bus pranešta iš anksto, o po jos valdytojams bus pateikiama statinio apžiūros ataskaita, paaiškinanti pastato techninę būklę bei siūlanti sprendimus tolesnei priežiūrai.

Ruošdamiesi artėjančioms vertybių apžiūroms, visą vasarą „FIXUS Mobilis“ komandos nariai dalyvavo profesiniuose mokymuose, gilino praktinius gebėjimus. Paveldo tvarkybos specialistai ir meistrai intensyviai mokėsi Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse. Čia jie gilino žinias ir mokėsi atlikti pastatų-eksponatų pažeidimų nustatymą, taisyti drėgmės ir biologinės korozijos sukeltas pažaidas, tvarkyti įvairių rūšių konstrukcijas, architektūrinius elementus, įvairių rūšių stogus. Mokymus užbaigė praktika, per kurią komandų nariai parengė trijų muziejaus etnografinio miestelio pastatų su pažaidomis analizę ir juos tvarkė.

Pradėjus veikti internetinei „FIXUS Mobilis“ platformai, norą dalyvauti atrankoje jau pareiškė kultūros paveldo vertybių, registruotų Kultūros vertybių registre, valdytojai. Projekte gali dalyvauti naudojamos ir geros ar patenkinamos būklės kultūros paveldo vertybės visoje Lietuvoje.

Jau pradėta pretenduojančių į paslaugas pastatų atranka. Statiniai atrenkami remiantis projekto FIXUS prevencinės priežiūros vertybių atrankos aprašu, užtikrinančiu, kad profesionalų dėmesio sulauks įvairiose Lietuvos vietose esančios, skirtingiems etnokultūriniams regionams būdingos vertybės, įvairuojanios savo pirminiu veikimu bei medžiagiškumu, priklausantys skirtingiems fiziniams ar juridiniams asmenims.

Kultūros paveldo pastatų naudotojai su projektu „FIXUS Mobilis“ galės susipažinti kultūros paveldo šventėje „Heritas“.  Ji vyks spalio 3–4 dienomis Vilniuje, Šv. Kotrynos bažnyčioje ir jos bei Salomėjos Nėries gimnazijos kiemuose. „FIXUS Mobilis“ darbuotojai pasirengę atsakyti į visus su kultūros paveldo pastatų priežiūra, projekto veikla susijusius ir kitus klausimus.

„FIXUS“ projektas finansuojamas iš Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo kultūros programos, kurią prižiūri Kultūros ministerija, 2014–2021 m. lėšų.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: