R. Garuolis. Portalas www.manobalsas.lt varžo kandidatų ir rinkėjų teises žinoti? (13)

Ričardas Garuolis | Alkas.lt nuotr.

Ričardas Garuolis | Alkas.lt nuotr.

Rugsėjo 22 d. aš kaip Centro partijos – tautininkai kandidatas Seimo rinkimuose kreipiausi per savo rinkimimio sąrašo atstovus į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) dėl portalo www.manobalsas.lt veiksmų, apribojant rinkėjų teisę gauti informaciją apie kandidatus į Seimo narius.

Rugsėjo 21 d. el. adresu info@manobalsas.lt nusiunčiau užpildytą savo kaip kandidato į Seimo narius anketą su 33 atsakytais klausimas, kurių šis portalas prašė, kad rinkėjai galėtų teisingai pasirinkti balsuojant.

Šią anketą jis gavo 2020 m. rugsėjo 18 d. iš Lietuvos centro partijos – tautininkai sąrašo, kuriam atstovauju, pirmininko Naglio Puteikio. Minėtoje anketoje niekur nebuvo parašyta kada vėliausiai būtina atsiųsti atsakymus. Šios anketos pavyzdį  čia pridedu.

www.manobalsas.lt | Alkas.lt ekrano nuotr.

www.manobalsas.lt | Alkas.lt ekrano nuotr.

Tačiau 2020 m. rugsėjo 21 d. pavakare gavau www.manobalsas.lt komandos nario Pauliaus Vijeikio pasirašyta atsakymą „Atsiprašome, tačiau anketos priimti nebegalime – baigėsi tam skirtas laikas.“

Tuomet P. Vijeikiui nusiunčiau tokį atsakymą: „Seimo rinkimai baigsis 2020 m. spalio 25 d.. Kaip supratau, pateiktos kitų partijų atstovų anketos bus viešinamos iki šių Seimo rinkimo pabaigos tam, kad rinkėjai galėtų susipažinti su kandidatų pažiūromis ir apsispręstų už kuriuos iš jų spalio 11 d. arba spalio 25 d. balsuoti.

Jūsų sprendimas vienų kandidatų požiūrį viešinti, o kitų neviešinti, pažeidžia lygiateisiškumo principus, rinkėjų teisę gauti visą reikalingą šiam apsisprendimui informaciją apie kandidatus ir yra vertintinas kaip bandymas paveikti rinkimų eigą, darant kliūtis rinkėjams gauti su rinkimais susijusią informaciją bei diskriminuoja mane bei kitus rinkimų dalyvius, kurių atsakymus į anketos klausimus Jūs atsisakote viešinti.

Tikiuosi, kad mano atsakymai į anketos klausimus artimiausiu laiku bus paskelbti manobalsas.lt svetainėje“.

P. Vijeikio atsakymas nustebino: „Kandidatų anketų laukėme iki rugsėjo 1-osios imtinai. Dauguma norinčių dalyvauti projekte anketas atsiuntė nevėluodami. Ši data bent 2 kartus buvo oficialiai pranešta ir Jūsų partijos atstovui (N. Puteikis) el. paštu.“

Balsavimas | wikipedija.org nuotr.

Balsavimas | wikipedija.org nuotr.

Stebina, kad P. Vijeikis nurodė užpildytas kandidatų anketas pateikti dar prieš VRK rugsėjo 11 d. visuomenei paskelbiant registruotų kandidatais į Seimo narius asmenų sąrašus, tai yra kai dar nebuvo aišku kurie asmenys galės dalyvauti rinkimuose o kurie ne!

Tokie portalo www.manobalsas.lt veiksmai riboti kandidatų pažiūrų viešinimą pagal savo nuožiūra pasirinktus anketų priėmimo terminus, o ne viešinti visos rinkiminės kompanijos metu visų kandidatų, kurie sutinka šiame portale skelbtis, pažiūras, trukdo rinkėjams teisingai pasirinkti, nes pateikia iškreiptą rinkimų vaizdą.

Rinkėjai gali pamanyti, kad dalis kandidatų neturi savo nuomonės pateiktais klausimais arba vengia atsakyti į jiems nepatogius klausimus. Portale yra net nuoroda „Politikai neužpildę anketų“, kuri nors ir neužpildyta, tačiau šiuo atveju būtų klaidinanti mano atžvilgiu.

Dalis rinkėjo apsigaus balsuodami už kandidatus, kurių požiūriui jie nepritartų, jei būtų apie jį sužinoję minėtame portale.

Minėti portalo, kuriam vadovauja prof. Ainė Ramonaitė, veiksmai prieštarauja ir pačio www.manobalsas.lt projekto tikslams:

„Prisidėti prie demokratijos stiprinimo šalyje.
Prisidėti prie pilietinės visuomenės ugdymo.
Skatinti žmones balsuoti atsakingai.
Skatinti žmones aktyviau domėtis politikų pažiūromis ir partijų programomis.
Prisidėti prie populizmo mažinimo.
Kelti Lietuvos įvaizdį tarptautinėje arenoje (Lietuva viena pirmųjų šalių, iniciavusi tokį projektą).
Suteikti daugiau informacijos apie politikus ir jų nuostatas“.

Savo skunde VRK prašiau imtis veiksmų, kad būtų apgintos mano ir kitų kandidatų į Seimą, kurie dėl įvairių priežasčių negalėjo minėtoje anketoje anksčiau pateikti savo atsakymus, teisės lygiai su kitais kandidatais skelbti savo rinkimines nuostatas portale www.manobalsas.lt, o rinkėjų teisę gauti pilną informaciją apie visus kandidatus.

VRK pirmininkė Laura Matijošaitytė | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

VRK pirmininkė Laura Matijošaitytė | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Įdomu, kad portalas Manobalsas.lt yra projektas stiprinti demokratiją Lietuvoje, kurį įgyvendina Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas, kuris ruošia būsimus Lietuvos valstybės diplomatus.

Lietuva šiuo metu skelbia, kad remia demokratiją Baltarusijoje. Tačiau panašu, kad Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas Lietuvos diplomatų ruošimą perdavė asmenims, kurie mano, kad slėpti dalies kandidatų į Seimo narius nuomonę svarbiais gyventojams klausimais, nėra demokratijos principų pažeidimas.

Manobalsas.lt portale nurodyta, kad VRK palaiko Manobalsas.lt idėją.

Nors praėjo beveik dvi savaitės VRK į mano skundą neatsakė.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .

13 komentarų

 1. Rasa:

  Rinkimų procese jokios demokratijos nėra. Tie, kurių rankose atitinkami svertai, dirba tik savo partijų naudai. Paskutiniu metu jie perėjo, bet kokias ribas. Jau prezidento rinkimu metu akivaizdi antidemokratija demonstruojama: trys išrinktieji Nausėda, Šimonytė, Skvernelis buvo pristatomi ir aptarinėjami visur, skiepijant mintį, kad kiti, tik neišvengiama butaforija. Tai pavyko, medijos įsidrąsino, taip jie dirbs ir toliau, nes tik taip jie gali išsilaikyti ilgus metus savo postuose. VRM tyli. NAUJA DIKTATŪRA – SU DAUG GALVŲ, NE SU VIENA. JOKIOS DEMOKRATIJOS LIETUVOJE NEBĖRA. Šlykštu klausytis jų pamokslavimų apie Baltarusiją ir Lukašenkos valdymą. Patys sėdi valdžioje 30 metų ir kai suprato, kad visiems nusibodo ir bus rinkimuose pakeisti, nes tauta nuvaryta iki nykimo, virto didžiuliu vienu didžiuliu lukašenka.

 2. Taip:

  Prof.Ainė Ramonaitė- VU TSPMI viena iš pagrindinių mokslinių pareigūnų- dažnai šmėžuoja sisteminėje nomenklatūrinėjė liberalmarksistinėje žiniasklaidoje,pvz.LRT. Tai intelektualė daugeliu atveju pasižymi politinių reiškinių vertinimo šališkumu,tad nenuostabu ,kad jos vadovaujama svetainė manobalsas.lt skleidžia iš dalies šleivas politines įžvalgas.

 3. Goda:

  Ta anketa irgi matyt sudaryta taip, kad būtų patogi valdančiom partijom.
  Pvz., nėra klausimo apie vaikų “apsaugos” tarnybų įgaliojimus. Yra klausimas apie tėvų teisę neskiepyti vaikų, bet ir tas sufomuotas labai jau tendencingai.
  Klausime apie dvigubą pilietybę kažkodėl minimos tik ES ir NATO šalys, nors pernykščio referendumo metu dar buvo planuojama įtraukti ir EBPO šalis (nors ir tuomet EBPO dažniausiai būdavo nutylėta).

 4. Pajūrietis:

  Visada sveika vrk lt pasiskaityti apie norinčius patekti į Seimą.

 5. ŽEMAITIS:

  Bandžiau ir aš. Kažkodėl mano pažiūros artimiausios Zuoko partijai (Laisvė ir teisingumas) 🙂
  Nore nesiruošiu už ją balsuoti. Balsuosiu už Liberalų sąjūdį (pagal artumą partijų ideologiniame spektre jis antras).
  Aš žinau, kodėl taip yra. Tiesiog mano ekonominė skalė yra pakankamai radikaliai dešinėje, nes esu laisvos rinkos šalininkas (neoliberalas). Mano pažiūros šiuo aspektu artimos net ne partijai, o Laisvosios rinkos institutui.
  Tuo tarpu soacialiniu aspektu esu šiek tiek konservatyvesnis už liberalus (pvz., pasisakau už abortų (vaikžudystės) draudima, atsargiai vertinu teisių išplėtimą seksualinėms mažumoms (tikrai nesu prieš jas, tačiau perlenkimai nepatinka) ir pan.). Be to, šiek tiek tautiškos (pavardžių rašybos ir pan. klausimais). Tad šiuo aspektu esu labiau konservatorius (nors palaikau tookius dalykus, kaip sekso paslaugų legalizavimas ir pan.). Tad ir suartėjau su Zuoko-Paulausko-Žemaitaičio partija 🙂
  Bet yra dar sveikas protas, tad ir balsuosiu už “sveiko proto dešiniuosius” 🙂

  • Kolonizacija. Šiuokart - kultūrinė:

   Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga
   − tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/ramunas-ausrotas.-istorines-savimones-pabaiga

   Tobulai apibūdinta. Proto, suvokimo, juolab išminties toks pat didelis nulis, kaip ir Smolnį, o vėliau aplinkines valstybes imant. Isteriško šėlsmo – kad ir prie ambasados, genderizmo ar kt. ,,pagrįstais” klausimais irgi tiek pat. Darom pažangą, nieko nepasakysi!

 6. Romas:

  Pritariu Rasai, “taip”, Godai, kad mūsų politinė sistema ne demokratija. Turime totalią valdžią mažumos rankose. Nuo lukašenkinės Baltarusijos ir putiniškos Rusijos skiriamės tik demokratiškais rinkimais. Ir tai, kaip liudija šis straipsnis, rinkimai tik anų šalių atžvilgiu – demokratiniai. O iš tikrųjų įvairiausių pažeidimų ir manipuliacijų – kiekviename žingsnyje.
  Bet visu “gražumu”, visa savo esme, mūsų politinė sistema atsiskleis po rinkimų, kai visa valdžia atsidurs mažumos rankose. O visuomenės dauguma (tauta – piliečiai) liks tuščiomis… Be jokių poveikio priemonių išrinktiesiems savo “tarnams”.
  Tai ne demokratija. Nebent demokratija pagal pirmąjį Aristotelio variantą kada:
  “Hienos valdo asilus”. Kalbu apie tai per debatus. Kol kas tik vienas – “balsas tyruose”. Vėl kalbėsiu – poryt, ketvirtadieny, Utenoje , kinoteatre Taurapilis 18.30, mat kandidatuoju po “Drąsos kelio” vėliava.

 7. Romas:

  Demokratija, tai daugumos valdžia (klasikinis apibrėžimas). To (dar) nėra nei vienoje pasaulio valstybėje. Mes galime būti pirmieji. Kodėl gi ne? Ar tik sugebame mėgdžioti kitus?

 8. Negirdėjusiems:

  dabar per LRT radiją kartojama Aktualijų studija rinkimų tema

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: