Tokios Kroatijos dar nematėte – nepakartojama kelionė (0)

Tokios Kroatijos dar nematėte – nepakartojama kelionė | Kelionių rengėjo „West Express“ nuotr.

Tokios Kroatijos dar nematėte – nepakartojama kelionė | Kelionių rengėjo „West Express“ nuotr.

Paskutiniais metais keliautojų spąstuose įstrigusi Kroatija, šiandien kvėpuoja daug lengviau. Po šalį keliauja tik vietiniai ir keliautojai, atvykę iš taip vadinamų saugių šiandien šalių, tame tarpe ir iš Lietuvos. Keliaujantys šiuo metu po Kroatiją lietuviai žavisi ne tik šalies kultūra, istorija, nuostabia gamta, bet ir pastebi gerokai žemesnes kainas. Kad Kroatija be minių keliautojų yra visiškai kitokia, sako ir kelionių rengėjo „West Express“ kelionių vadybininkė Rima Blinstrubienė, su kuria kalbamasi apie šiandieninę padėtį Kroatijoje ir vietas, į kurias verta užsukti, keliaujant po šią Balkanų šalį.

– Rima, kokius patarimus duodate savo klientams, šiuo metu abejojantiems dėl kelionės vienoje ar kitoje šalyje?

– Baimė labiausiai susijusi su nežinojimu. Savo klientams visuomet pateikiame visą įmanomą informaciją apie šalį, į kurią jie ketina vykti. Apskritai, numatant bet kokias keliones, patartina kuo daugiau sužinoti apie bet kurią šalį, į kurią ketinate vykti: nuo sienos kirtimo galimybių, būtinų skiepų iki kultūrinių skirtumų. Dabar atsirado naujas papildomas reiškinys – koronavirusas, kurio įtaka kelionėms šiandien yra itin didelė. Daug patikimos informacijos galima rasti Europos Sąjungos portale: https://reopen.europa.eu/en, kuris talpina svarbią informaciją apie visų ES šalių koronaviruso padėtį tam, kad keliautojai žinotų, ko tikėtis nuvykus į vieną ar kitą šalį.

– Kelionės į Kroatiją jau vyksta. Kokia padėtis šalyje yra šiandien?

– Pas mus gan garsiai skamba žinutė, kad Balkanuose susirgimų skaičius labai išaugo. Nereikėtų visų šalių suplakti į vieną. Antroje birželio pusėje susirgusiųjų skaičius Kroatijoje išties padidėjo, tačiau ne smarkiai. Didžioji dalis susirgimų telkiasi šalies sostinėje Zagrebe. Pakrantės kurortuose susirgimų skaičiai išliko nedideli. Naujausią padėtį galima sekti portale: www.koronavirus.hr. Šiandien Kroatija tebėra šalių sąraše, iš kurių grįžus Lietuvoje nėra patariama saviizoliacija. Žinoma, kaip ir minėjau anksčiau, reikia išlikti budriems. Saugumas labai didele dalimi priklauso nuo pačių keliautojų.

– Kokiais įspūdžiais dalinasi dabar po šalį keliaujantys lietuviai?  

– Kroatijoje pandemijos padėtis atrodo gerai suvaldyta. Priemonės, kurių buvo imtasi, labai panašios į tas, kurios buvo taikomos Lietuvoje. Nors parduotuvės, restoranai, kitos paslaugų įmonės jau pilnai veikia, saugumo priemonės išlieka. Prie įėjimų į parduotuves ar restoranus galima rasti dezinfekcinio skysčio, padidintos rizikos lankytinose vietose galioja ir atitinkamos priemonės. Pavyzdžiui, Dubrovniko keltuve, kurio kabina įprastai talpina 32 žmones, šiandien kelia tik po 8, visi privalo dėvėti kaukes, kabiną po kiekvieno kėlimo dezinfekuoja. Žinoma, kad išliktų saugūs, keliautojai turi saugotis ir patys – laikytis saugaus atstumo, higienos reikalavimų, dažnai dezinfekuoti rankas ir pan.

 Tokios Kroatijos dar nematėte – nepakartojama kelionė | Kelionių rengėjo „West Express“ nuotr.

Tokios Kroatijos dar nematėte – nepakartojama kelionė | Kelionių rengėjo „West Express“ nuotr.

– Pakalbėkime apie keliautojų kiekius ir kainas. Ar jaučiamas didelis skirtumas prieš pandemiją ir dabar?

– Šis laikas keliaujantiems išties išskirtinis. Įprastai tokiu metu po Kroatiją keliaudavo begalė žmonių. Žinomiausiose vietose, tokiose kaip Dubrovniko miestas, gatvėmis plaukdavo ištisos minios. Kainos jau būdavo pasiekusios vasaros piką. Šiuo metu yra kitaip. Keliautojų jau yra, tačiau gerokai mažiau nei įprastai. Niekur nėra jokių eilių, automobilių stovėjimo aikštelėse lengvai rasite, kur pasistatyti automobilį, keliuose – jokių kamščių. Kainų prasme vasaros laikotarpis dar neprasidėjo ir, kažin, ar šiemet prasidės. Daug kur ne tik kad neužkeltos kainos, bet kaip tik galima gauti įvairių nuolaidų, išskirtinių pasiūlymų. Štai kad ir keltai tarp Kroatijos salų visą vasarą paslaugas ketina teikti ne vasaros laiko kainomis. Paslaugų teikėjai labai vertina kiekvieną apsilankiusįjį. Turizmo paslaugų teikėjams Kroatijoje, kaip ir kitose šalyse, šie metai – nemenkas išbandymas.

– Ar yra vietų, kurios uždarytos keliautojams?

– Visų sektorių paslaugos jau yra teikiamos. Tačiau yra viešbučių, restoranų, kitų paslaugų teikėjų, kurie taip ir neatvėrė durų šią vasarą dėl itin sumažėjusio keliautojų skaičiaus. Ypač sudėtinga tiems, kurie, tarkime, priklausė nuo kruizinių laivų svečių. Nėra keliautojų iš JAV, Kinijos. Dabar šalyje keliauja patys kroatai ir kitų Europos šalių, kurios laikomos saugiomis, keliautojai. Nuo tolesnio kelionių rinkos atsigavimo priklausys, kiek ilgai išsilaikys tie, kas veikia dabar ir kaip greitai sugrįš į rinką tie, kas laikinai iš jos pasitraukė.

– Anksčiau iš Lietuvos atvykti į Kroatiją buvo išties sudėtinga. Kokia situacija šiandien?

– Šiandien tris kartus per savaitę į Dubrovniką tiesiogiai skraido „airBaltic“ kompanijos lėktuvai – pirmadieniais, trečiadieniais ir penktadieniais. Vykdomi skrydžiai atgaivino Kroatijos kelionių sektorių Lietuvos žmonėms. Jeigu anksčiau iki Kroatijos tekdavo vykti autobusu, nuosavu automobiliu ar skristi lėktuvu su keliais persėdimais, tai dabar tikrai situacija labai palanki pažinti šalį. Po pačią Kroatiją galima keliauti nuomotu automobiliu, autobusais, traukiniais, tramvajais, taksi. Susisiekimas didžiuosiuose miestuose tikrai gerai išvystytas. Šalis gan didelė ir labai įvairi, per vieną kartą jos neišvažinėsi. Vieną kelionę galima skirti Adrijos jūros pakrantei, kitą labiausiai į pietus nutolusiai Dalmatijos daliai, salų pažinimui. Įdomių krypčių ir patirčių šalyje begalės.

 Tokios Kroatijos dar nematėte – nepakartojama kelionė | Kelionių rengėjo „West Express“ nuotr.

Tokios Kroatijos dar nematėte – nepakartojama kelionė | Kelionių rengėjo „West Express“ nuotr.

– Ar lengva rasti, kur apsigyventi, jau bekeliaujant, ar visgi geriau nakvynėmis pasirūpinti iš anksto?

– Žinant tikslų kelionės planą, keliaujant su mažais vaikais ar vyresniais žmonėmis, taip pat tiems, kas nemėgsta netikėtumų, visada geriau turėti nusimačius nakvynės vietas. Tai ne tik palengvina kelionę, bet ir nuima kelionės metu bereikalingą nervinę įtampą, jeigu nakvynės ieškosite jau sutemus. Be to, apgyvendinimo pasirinkimas visada yra didesnis, pradėjus domėtis anksčiau. Pačioje Kroatijoje itin plačios apgyvendinimo galimybės: nuo kempingų, įvairios klasės apartamentų iki geriausių viešbučių ar nuosavų vilų su gražiausiais vaizdais į Adrijos jūrą.

– Kokios vietos labiausiai garsina Kroatiją?

– Jei tai yra jūsų pirmasis apsilankymas Kroatijoje, būtinai stabtelkite Dubrovnike. Vienas geriausiai išsilaikiusių viduramžių sienų miestų pasaulyje dar labiau išgarsėjo filmuojant HBO serialą „Sostų karai“. Šiai vietai verta skirti dieną ar dvi. Jeigu anksčiau Dubrovnikas buvo tiesiog apgultas turistų, tai šiandien Kroatijos pasididžiavimas gali būti skirtas tik jums vieniems. Belieka pasirinkti tinkamą jo lankymo laiką. Hvaras yra antras žinomiausias miestas Kroatijos pakrantėje. Žinomas dėl savo paplūdimių, istorinio senamiesčio, Pakleni salų. Hvaras yra atskaitos taškas apsilankymams atokiose salose. Kalbant apie paplūdimius, Brač saloje esantis Zlatni Rat paplūdimys yra viena gražiausių vietų Europoje. Šis paplūdimys, dar žinomas kaip „Auksinis ragas“, yra žinomiausia vieta Kroatijoje. Sala gali pasigirti ir kitais nuostabiais, pušynais apaugusiais paplūdimiais, laukinėmis įlankomis, romantiškais miesteliais, alyvuogių aliejumi. Gamtos mylėtojai, ieškantys ramybės ir poilsio gali nuvykti į Mljet nacionalinį parką, kuriame yra du druskingi ežerai. Istorijos ir meno gerbėjams skirta Korculos sala. Dėmesio vertos ir Elaphiti salos. Miestas žinomas dėl savo paplūdimių, yra Splitas. Tai yra dar vieni puikūs vartai į atokias salas.

– Kroatija juk garsi ne tik paplūdimiais ir salomis?

– Plitvicos nacionalinis parkas mėgstamas geriausias nuotraukas medžiojančių socialinių tinklų turėtojų. Nuotykių ieškotojams tikrai verta pamatyti nuostabius krioklius. Įdomu pamatyti Krko parke Visovak vienuolyną, Pulą miestą, pagarsėjusį romėnų griuvėsiais, Dalmatijoje esantį piratų miestą Omišą, Trakosčano pilį, paslaptingą žvejybos uostą Istrijos pakrantėje. Daugelis keliautojų praleidžia šalies sostinę Zagrebą, išmainydami ją į paplūdimius ir nuostabaus grožio salas, kuriomis Kroatija garsi visame pasaulyje. Zagrebas yra puikus miestas, kurį verta patyrinėti, ypatingai, jei jus domina Kroatijos kultūra, istorija ir, žinoma, kroatų virtuvė. Kalbant apie maistą, tai kroatai valgo panašiai, kaip lietuviai – vartoja nemažai mėsos, patiekalai pakankamai kaloringi. Vienas garsiausių patiekalų yra sarma, panašus į lietuviškus balandėlius. Pakrantėse būtinai paragaukite šviežiai pagautos žuvies, jūros gėrybių.

 Tokios Kroatijos dar nematėte – nepakartojama kelionė | Kelionių rengėjo „West Express“ nuotr.

Tokios Kroatijos dar nematėte – nepakartojama kelionė | Kelionių rengėjo „West Express“ nuotr.

– Ir pabaigai sakykite, kokie būtų pagrindiniai pasakymai kroatų kalba, kad lengviau būtų pradėti pokalbį su vietiniais gyventojais?

– Vietiniai tikrai labai nuoširdžiai vertina pastangas pasakyti bent kelis žodžius jų gimtąja kalba. Keletą jų drąsiai galite vartoti kasdienėje kalboje: Labas – bok, kaip sekasi? – kako si?, prašau – molim, ačiū – hvala, iki – dovidenja. Linkiu įsimintinų įspūdžių Kroatijoje keliaujantiems ar  kelionę po šią šalį.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Kelionės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: