Valstybinės vaistinės jaukas rinkėjams, o ne nauda žmonėms? (0)

pixabay.org nuotr.

pixabay.org nuotr.

Seime toliau skinasi kelią valdančiųjų sumanymas gydymo įstaigose steigti valstybines vaistines, kurios medikamentus galėtų pardavinėti visiems gyventojams. Tačiau teiginiai, kad tai padėtų atpiginti vaistus, ligonių organizacijų vadovams neatrodo įtikinami.

Praėjusią savaitę Seimas nesutiko su Sveikatos reikalų komiteto išvada nebesvarstyti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pasiūlytų Farmacijos įstatymo pataisų dėl valstybinių vaistinių

ligoninėse steigimo.

Tačiau kitu balsavimu buvo nuspręsta šias pataisas patikėti Teisės ir teisėtvarkos komitetui, kuriam vadovauja viena jų sumanytojų – LVŽS atstovė Agnė Širinskienė.

Anot Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos (LPOAT) pirmininkės Vidos Augustinienės valdantieji, siekdami neaiškių tikslų, šiuo klausimu su susijusiomis pusėmis jau seniai nebesitaria, o tik bando visais įmanomais būdais įteisinti savo idėjas.

„Dvidešimt metų buvome girdimi, o dabar mus vadina apsišaukėliais. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga vis mini, kad „pacientai pritaria“, nors išklauso tik tuos, kurie jam pataikauja. Mums tiesiog atsiunčia jau surašytą projektą ir prašo pateikti pastabas. Tai ir darydavome, tačiau per ketverius metus nei į vieną jų nebuvo atsižvelgta“, – sakė V.Augustinienė.

Įžvelgė nesąžiningą konkurenciją

Jos spėjimu, greičiausiai valdantiesiems netinka LPOAT nuomonė, jog valstybinės vaistinės jokių teigiamų pokyčių rinkoje negali atnešti.

„Kompensuojamieji vaistai visur parduodami už vienodą kainą, tai kam tuomet reikia papildomų vaistinių, jei jų Lietuvoje ir taip yra pakankamai daug? Be to, dėl tokių medikamentų kainos su gamintojais derasi ne patys farmacininkai, o Sveikatos apsaugos ministerija. Tiek, kiek sugeba. Todėl aiškinimai apie kainų sumažėjimą šiuo atveju visiškai netinkami“, – tvirtino V.Augustinienė.

Jos nuomone, vaistai galėtų atpigti nebent tokiu atveju, jei valstybė savo vaistinėms sudarytų šiltnamio sąlygas. Pavyzdžiui, neimtų pinigų už patalpų nuomą gydymo įstaigose, nors šiuo metu poliklinikose veikiančios privačios vaistinės moka už tai didžiulius pinigus. Tačiau tokiu atveju tai jau būtų nesąžiningos konkurencijos pavyzdys.

Ne veltui šioms Farmacijos įstatymo pataisoms daug pastabų turėjo tiek Konkurencijos taryba, tiek Seimo Teisės departamentas bei Europos teisės departamentas prie Teisingumo ministerijos. Opozicijoje esantys parlamentarai taip pat įtarė, kad ši idėja gali prieštarauti Konstitucijai.

Pataisomis siūloma ligoninėse steigti vaistines, kurios galėtų pardavinėti medikamentus ne tik šių gydymo įstaigų klientams, bet ir visiems gyventojams.

Pasigenda inovatyvaus gydymo

Kaip tvirtino  LPOAT) vadovė V. Augustinienė, valstybinių vaistinių steigimas būtų savotiškas sugrįžimas į sovietmetį, kai viskas buvo vienose rankose.

Be to, kuriant jas neišvengiamos papildomos išlaidos, greičiausiai – iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, nors šios lėšos turėtų būti naudojamos kompensuojamųjų medikamentų sąrašo plėtrai ar medicinos darbuotojų atlyginimams.

„Šiuo metu vaistinės konkuruoja tarpusavyje, skelbia visokias akcijas, kad tik pritrauktų klientus į savo pusę. Sunku suprasti, ką naujo pasiūlytų valstybinės vaistinės. Kita vertus, patiems ligoniams yra svarbios ne jos, o pačių preparatų pasirinkimas.

Valstybės rūpestis turėtų būti pasiūlyti kuo daugiau kompensuojamųjų vaistų, nustoti kaitalioti jų skyrimo tvarką kas kelis mėnesius, taip pat sudaryti sąlygas taikyti naujovišką gydymą. Būtent to reikia žmonėms, o ne naujų vaistinių“, – teigė V.Augustinienė.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: