Alytiškiai apsigynė nuo savivaldybės kėslų sunaikinti „Sakalėlio“ ir „Drevinuko“ mokyklas (video) (1)

„apŠVIETIMO“ akcija Alytuje | rengėjų nuotr.

„apŠVIETIMO“ akcija Alytuje | rengėjų nuotr.

Keletą pastarųjų metų vyko aršūs ginčai dėl Alytaus pradinės mokyklos „Sakalėlis“ likimo. Alytaus miesto savivaldybė, remdamasi miesto bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2016–2020 metų bendruoju planu, buvo nutarusi šią mokyklą sunaikinti, prijungdama ją prie Alytaus Vidzgirio progimnazijos. Kadangi „Sakalėlyje“ skiriamas ypatingas dėmesys etninei kultūrai, Alytaus savivaldybės sumanymui pasipriešino ne tik šios mokyklos tėvai ir mokytojai, o ir Etninės kultūros globos taryba (EKGT) bei kiti etninės kultūros puoselėtojai.

Siekusieji „Sakalėlio“ išsaugojimo švenčia pergalę: gegužės 28 d. Alytaus miesto savivaldybės  tarybos posėdyje buvo nutarta atsisakyti minties sunaikinti „Sakalėlį“. 

„Sakalėlio“ mokiniai | EKGT nuotr.

„Sakalėlio“ mokiniai | EKGT nuotr.

„Sakalėlio“ bendruomenė už savo mokyklą kovėsi pabrėždama daugelį jos privalumų: patrauklią, modernią, šiuolaikišką, estetišką aplinką, aptvertą teritoriją, saugumą ir t.t.. Etninės kultūros globos taryba (EKGT) atkreipė dėmesį, kad Alytaus ,,Sakalėlio“ pradinė mokykla yra išskirtinis etninės kultūros puoselėjimo židinys. Mokykla jau 25 metus kryptingai puoselėja tautos tradicijas, papročius, supažindina mokinius su Dzūkijos regiono papročiais, folkloru, tautosaka, tarme, amatais.  Mokiniai su etnine kultūra susipažįsta pamokose ir neformaliojo švietimo veikloje. Mokykloje veikia net 11 etninei kultūrai skirtų būrelių, rengiamos kalendorinės šventės ir kiti renginiai, kurie įtraukia ne tik mokyklos bendruomenę, bet ir socialinius partnerius, svečius iš kitų švietimo įstaigų ir net užsienio. Mokyklos folkloro ansamblis „Sakalėlis“ nuo 2002  metų garsina ne tik mokyklą, bet ir Alytaus miestą, dzūkų kraštą ir yra žinomas ne tik respublikoje, bet ir plačiau. Nuo 2015 m. „Sakalėlio“ mokykla koordinuoja Alytaus miesto etninės kultūros mokytojų metodinę grupę, vienijančią miesto bendrojo ugdymo mokytoklų ir priešmokyklinių įstaigų etninės kultūros puoselėtojus.

„Etninės kultūros globos taryba džiaugiasi, kad pavyko išsaugoti „Sakalėlio“ pradinę mokyklą ir linki jai didžiausios sėkmės perduodant etninės kultūros žiniją jaunajai kartai“, – sako EKGT pirmininkė doc. dr. Dalia Urbanavičienė.

Apie „Sakalėlio“ ir „Drevinuko“ švietimo įstaigų išsaugojimą Dzūkijos TV reportaže:

Gegužės 14 d. Pilietinio pasipriešinimo dieną Alytaus miesto Rotušės aikštėje alytiškiai buvo surengę „apŠVIETIMO“ akcija – įžiebę virš 600 žiburių, kad būtų atkreiptas dėmesys į nesuprantam Alytaus miesto Tarybos sprendimą uždaryti dvi sėkmingas Alytaus pradines mokyklas ir priverstinai vaikus keltis į išsaugoti siekiamą Vidzgirio pagrindinę mokyklą.

2020 m. žurnalo „Reitingai“ sąraše „Drevinuko“ mokykla – darželis pateko tarp 10 geriausiųjų Lietuvos pradinių mokyklų. Joje, kaip dar ne daugelyje Lietuvos mokyklų, sklandžiai vykdoma įtraukiojo ugdymo programa, aplinka visiškai pritaikyta neįgaliesiems. Mokykla „Sakalėlis“ išskirtinė savo puoselėjamu etnokultūriniu ugdymu. Kelerius metus abi mokyklos yra reitingų viršūnėse pagal skirtingus kriterijus – standarizuotų egzaminų rezultatus, olimpiadų prizininkus, mikroklimatą.

Daugiau kaip 2000 alytiškių kovo mėnesį pasirašė šiai pertvarkai prieštaraujančią peticiją ir įteikė ją Alytaus miesto savivaldybės administracijai. Po Alytaus miesto savivaldybės tarybos sprendimo tęsti švietimo pertvarką, mokyklų bendruomenės kreipėsi į teismą, jų prašymas nagrinėti šį skundą buvo priimtas.

„Drevinuko“ mokykla-darželis ir pradinė mokykla „Sakalėlis“ yra sėkmingai veikiančios ir mėgiamos mokyklos, kasmet gaunančios daugiau prašymų mokytis nei galinčios priimti vaikų.

2020 m. Alytaus miesto Tarybos sprendimu mokyklas buvo numatyta pertvarkyti, o  mokinius perkelti mokytis į vaikų nesurenkančią Alytaus Vidzgirio mokyklą.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: