Patvirtintas 36 užsikrėtimo koronavirusu atvejis, sergantieji lengvai bus gydomi namuose (1)

Koronavirusas | sam.lt nuotr.

Koronavirusas | sam.lt nuotr.

Kovo 19 d., Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė, kad Lietuvoje patvirtinti dar du nauji užsikrėtimo koronavirusu (COVID-19) atvejai. Abu atvejai yra įvežtiniai. Vienas žmogus grįžo iš  Norvegijos per Latviją, kitas – iš Ispanijos. Jie šiuo metu atskirti ir gydomi Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Šiuo metu Lietuvoje yra nustatyti 36 koronaviruso atvejai.

Lengvus koronavirusinė infekcijos (COVID-19) simptomus jaučiantys ligoniai nuo šiol galės būti išleisti gydytis į namus, jei čia galės laikytis visų atskirties (saviizoliacijos) taisyklių. Tai reiškia, kad tie, kuriems nereikia atskiro simptominio gydymo, nebus guldomi į ligonines. Tuo metu, ligoniai, kuriems dėl jų sudėtingesnės būklės taikomas stacionarinis gydymas, jų sveikatai pagerėjus, taip pat bus leista gydytis namuose, nors tyrimo rezultatai vis dar bus teigiami.

Pasak Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, kitų šalių patirtis rodo, kad lengvesne forma sergantieji, jei jiems nereikia medicininės įrangos, intensyvios medikų priežiūros, tikrai gali likti namuose ar kitoje izoliavimosi vietoje. Vienintelė sąlyga – tinkamas atsiskyrimas.

„Drauge su medikais priėmėme sprendimą neguldyti pacientų į ligonines, kai tam nėra indikacijų. Tačiau esminis momentas čia yra izoliavimasis. Tai reiškia, kad žmogus, jei jam nustatyta koronavirusinė infekcija ir simptomai yra lengvi, privalo izoliuotis. Lengvi simptomai nereiškia, kad žmogus nekelia užkrėtimo pavojaus aplinkiniams. Tad žmonės, kurie ligos laiką galės praleisti patogiau nei ligoninėje, namuose, privalo griežtai laikytis nustatytų taisyklių. Ir čia negali būti jokių interpretacijų“, – sako ministras A. Veryga.

Be to, ligoniams bus leidžiama gydytis namuose ne tik, jei bus tinkamos sąlygos atsiskirti, bet ir, jei yra galimybė tartis su šeimos gydytoju ir ligoniui paaiškinta, kaip sekti sveikatos būklę ir kur kreiptis, jei sveikatos būklė pablogės.

Savo ruožtu, medikai sako, kad sprendimas savalaikis, o tokios gydymo schemos taikomos visos šalyse.

„Kolegų Italijoje patirtis parodė, kaip yra svarbu neperkrauti gydymo įstaigų karantinuojamais ar simptomų neturinčiais pacientais, kuriems nereikia specifinio gydymo. Svarbu neišnaudoti šalies žmogiškųjų bei materialinių resursų prieš laiką ir pataupyti juos vėlesniam metui, kai teks susitelkti dėl turinčių rimtų ar  gyvybei pavojingų simptomų ir reikalaujančių intensyvios terapijos koronavirusu užsikrėtusių pacientų gydymo “, – sako VUL Santaros klinikų generalinis direktorius Feliksas Jankevičius.

Anot Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus Remigijaus Mažeikos, džiugu, kad priimtas ir pacientui, ir gydymo įstaigai palankus sprendimas.

„Respublikinėje Šiaulių ligoninėje gydytas pacientas tapo pirmuoju, kuris dėl koronavirusinės infekcijos lengvos formos gydomas saviizoliacijoje. Tad, savo ruožtu, labai sveikiname ministro priimtą sprendimą. Ligoninėje atskyrėme karščiuojančių pacientų srautus, tad, nebehospitalizuojant lengvų atvejų, galime resursus naudoti taip, kad apsaugotume klinikinius skyrius nuo galimos infekcijos“, – sako R. Mažeika.

Kauno klinikinės ligoninės generalinis direktorius Albinas Naudžiūnas sako, kad, kaip rodo ligšiolinė patirtis, visi gydyti ligoniai buvo lengvi, jiems iš esmės taikytas tik stebėjimas, tad priimtas sprendimas svarbus ir būtinas.

„Iki šiol mūsų ligoninėje gydyti ligoniai buvo lengvi, jiems iš esmės taikytas tik stebėjimas. Tačiau tam vis tiek būtina naudoti visas personalo ir aplinkos apsaugos priemones, kurios yra vienkartinės. Jas vertėtų tausoti laikotarpiui, jei epidemijos mastai išsiplėstų ir turėtume daugiau sunkių ligonių. Būtent jiems labiausiai ir reikia ligoninės personalo pagalbos, o lengvi ligoniai tikrai gali sėkmingai gyti namų aplinkoje“, – teigia A. Naudžiūnas.

SAM taip pat primena, kad šiandien pradeda veikti pirmosios judrios patikros vietos Vilniuje ir Kaune, kuriose žmonėms bus imami ėminiai tyrimams dėl koronaviruso. Tokios patikros vietos palaipsniui atsidarys įvairiose savivaldybėse, kurios užtikrins reikiamas sąlygas judrių patikros vietų veiklai. Apie jų veiklą visuomenei praneš SAM.

Numatyta, kad žmogus, pasireiškus bent vienam ūmiai kvėpavimo takų užkrato būdingam požymiui – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – ir, jei 14 dienų laikotarpiu iki ligos požymių pradžios keliavo bet kurioje užsienio šalyje ar po sąlyčio su patvirtintu ar tikėtinu koronaviruso užkrato atveju, pirmiausia turi skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.

Karštosios linijos konsultantas, įvertinęs pateiktus duomenis, priims sprendimą, ar skambinantį žmogų tikslinga ištirti dėl koronaviruso užkrato. Tuo atveju, jei žmogų bus nuspręsta tirti, jis konsultantui turės pateikti vardą, pavardę, asmens kodą, mobilaus telefono numerį, taip pat nurodyti savivaldybę, iš kurios skambina. Be to, bus klausiama, ar žmogus gali asmenine transporto priemone (pats ar būti atvežtas kito žmogaus) atvykti į mobilųjį punktą. Jei žmogus galės atvykti pats, su juo susisieks mobilaus punkto koordinatorius ir nurodys laiką ir adresą, kada jam tai padaryti.

Savarankiškai į judrias patikros vietas atvykę asmenys, neturintys SMS su koordinatoriaus nurodymais, nebus priimami.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: